Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με το Slide bar


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   filippos

filippos

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2009 - 19:39

Καλησπέρα

Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

όταν το τηλ. μείνει για αρκετή ώρα σε sleep mode και παώ να το ανοίξω το slide bar δεν ανταποκρίνεται,
χρειάζεται να το κλείσω και να το ανοίξω (εννοώ σε sleep mode) αρκετές φορές και τότε λειτουργεί, παραδόξως όταν μείνει σε sleep mode για μικρή διάρκεια (περίπου 1-2 λεπτά) τότε ανταποκρίνεται κανονικά!!!
Πολλές φορές όταν δέχομαι κάποια κλήση χρειάζεται αρκετή προσπάθεια για να το ανοίξω και πολύ συχνά χάνω την κλήση!!

δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πρόβλημα της οθόνης, και άν ναί γιατί μόνο στη πρώτη περίπτωση?

έψαξα αρκετά σε διάφορα forum και βρήκα κάποιες αντίστοιχες περιπτώσεις (όχι πολλές 4-5) μόνο σε ξένα, αλλά χωρίς κάποια ουσιαστική απάντηση για το πρόβλημα. Οι περισσότεροι το γύρισαν πίσω σε apple store και πήραν καινούργιο.

Δεν ξέρω εάν η vodafone υποστηρίζει κάτι τέτοιο (είμαι μέσα στην εγγύηση)

Μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο αυτό? ή μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι επί του θέματος ? Υπάρχει τρόπος να το κάνω unlock χωρίς τη χρήση του slide bar ??? εννοώ με ένα απλό tap ?? και άν ναί μόνο εάν το κάνω jb? κάπου βρήκα ένα video στο youtube που το έδειχνε αυτό με τη χρήση του customize.

Παρακαλώ πολύ εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα

ευχαριστώ

έχω iphone 3g 8GB με 2.2.1 και έχω κάνει τα απαραίτητα reset, επίσης το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά χωρίς κάποια αφορμή (χτύπημα ή αναβάθμιση) και δεν είναι jb


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2009 - 20:34

Υπάρχουν εφαρμογές στο Cydia (πχ. Native Tap to Unlock, Better Tap to Unlock) που αντικαθιστούν το slide με απλό πάτημα.

Αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι η λύση σου.

Από τη στιγμή που είσαι στην εγγύηση, γιατί να παρακάμψεις το πρόβλημα;

Αντιμετώπισέ το στη ρίζα του. Vodafone και αντικατάσταση (αφού υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα).

#3   filippos

filippos

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2009 - 20:43

Αυτό έιναι το πρωτο που σκέφτηκα ...απλά με έχουν αγχώσει οι διάφορες ιστορίες που διαβάζω στα forum για τη κατάσταση που επικρατεί στο service της vodafone και λέω μήπως αποφύγω ατέλιεωτες ώρες τσατίλας και νέυρων και τελικά καταλήξω για κανα δίμηνο χωρίς κινητό

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση και άν κάποιος έχει κμιά καλή ιδέα για το προβλημά μου είνα καλοδεχούμενη :)


#4   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 23/02/2009 - 21:24

Φιλε αν το εχεις οπως το αγοραρες η αν ειναι jailb κανε ενα restore κ στειλτο στην voda για ελενχω!
Η κανε το εξεις παρε το 13830 κ πες τους το προβλημα σου.

Θα σου πουν απο μονοι του να το στειλεις για ελεγχο κ αυτοι θα δουν αν στο αντικαταστισουν!ειχα προβλιμα με το wifi δεν εβρισκε δυκτιο.τους πειρα τηλ το εστειλα κ μου εδωσαν ενα ολοκαινουριο iphone. Κάντο μην ντρεπεσαι

#5   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2009 - 22:43

Απο την στιγμη που πληρωσες να θέλεις να το έχεις καινουργιο ειναι το σωστο
Απο την στιγμη που υπαρχει προβλημα πανε για αντικατασταση ;)

#6   alexrom338

alexrom338

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2009 - 23:19

μια ερωτηση: γιατι ενω το slide bar πιανει αμεσως, αν φορας δερματινα γαντια δεν πιανει το touch screen?

#7   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 23/02/2009 - 23:49

Quote

μια ερωτηση: γιατι ενω το slide bar πιανει αμεσως, αν φορας δερματινα γαντια δεν πιανει το touch screen?


Γιατί έτσι είναι η πατέντα της Apple - αν δεν υπάρχει επαφή με το δερμα ΔΕΝ λειτουργεί το touch!

#8   EkLekTos

EkLekTos

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2009 - 01:06

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και αλλά όχι συχνά. Όταν με πέρνουν τηλ καμιά φορά δεν απαντάει και αναγάζομαι να κλείσω και να ανοιξω τον ήχο και έτσι καμια φορά φτιάχνει...
Αν το πάω στην voda (δεν έχω σύνδεση voda αλλά wind) και τους πω τι συμβαίνει και το δοκιμάσουν στο service μπορεί να μην τους το κάνει... Δεν το κάνει πάντα σε μένα.... ¨οταν το αφήνω πολύ ώρα κλειδωμένο και αχρησιμοποίητο...


ΤΙ να κάνω?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες