Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Unlock και Hactivate με Blackra1n?Κι όμως γίνεται!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Nats

Nats

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:home

Δημοσίευση 21/03/2010 - 05:25

Τις καλημέρες μου,

Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να αναφέρω ότι δεν είμαι ειδήμων και ούτε θέλω να το παίξω και απλά αναφέρω τι έκανα στο Iphone που πήρα πρόσφατα.

Πριν από 3 μέρες παρέλαβα ένα iphone από εξωτερικό με simlock από ξένη εταιρία.Απ'ευθείας το έκανα σύνδεση στο itunes για να δω που βρίσκομαι."The sim card inserted in this iphone does appear to be supported" έβγαζε στο itunes,"enter a valid sim card to activate iphone" έβγαζε στο τηλέφωνο.Βάζω κάρτα μέσα στο κινητό και βγάζει μήνυμα για σύνδεση με itunes.Googlαρω τα παραπάνω μηνύματα και καταλήγω ότι ίσως με το blackra1n θα καταφέρω κάτι και ψάχνοντας για κάποιον ελληνικό οδηγό βρέθηκα στον οδηγό του site.Διαβάζω τις οδηγίες και βλέπω ότι δεν μπορεί να γίνει hactivate και unlock αλλά είπα να κάνω καμιά δοκιμή μπας και...Κάνω κάμποσες δοκιμές αλλά τίποτα.Έτρεχε το πρόγραμμα,έβγαινε το μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία αλλά δεν έβγαινε ποτέ η φωτο του GeoHot και η οθόνη του iphone παρέμενε μαύρη και δεν έκανε reboot.Την κάτσαμε λέω.Αλλά παρατήρησα το εξής,όταν έτρεξα το blackra1n είδα στο itunes που άνοιξε αυτόματα, ότι το κινητό μπήκε σε recovery mode (χωρίς παρ'όλα αυτά να μπορεί να ολοκληρώνει το jailbraking) και κάνω το εξής: κλείνω το blackra1n (που είχε μείνει στο "done,wait for reboot"),αφήνω το iphone στο recovery mode (όπως ήταν) και ξανατρέχω αμέσως το blackra1n και τσουπ,ολοκληρώθηκε κανονικά η διαδικασία,βγήκε η φώτο,βγήκε το simlock και ήταν jailbroken!Δεν ξέρω αν έχει αναβαθμιστεί το blackra1n για να κάνει hactivate/unlock,αλλά ξέρω ότι το έκανα και ελπίζω να βοηθήσω κάποιον που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.To κινητό έχει 3.1.2 firmware και 05.11.07 baseband.
Επίσης θα πρέπει να αναφέρω ότι όταν ανοίγει κανονικά το κινητό και μπαίνεις στο blackra1n για να κάνεις εγκατάσταση το cydia,οι άλλες 2 επιλογές είναι το rock όπως ήταν και αντί για το icy,πλέον υπάρχει το "snow", το οποίο έχει σαν περιγραφή "for untethered jailbraking" και είπα οπότε μαζί με το cydia να το κάνω και αυτό μία εγκατάσταση.

Nats

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 08:49

καλά έκανες φίλε μου το ότι είχε 3.1.2 σε βοήθησε εάν είχες αναβαθμίσει μέσω του iTunes η συσκευή σου θα ήταν στο συρτάρι .. Να προσεχεις μην σου σβήσει η συσκευή γιατί πλέον θα χρειάζεται να ξανατρεχεις το blackra1n για να ανοίξει. Χωρίς restore μόνο το blackra1n.. Και θα επανέρχεται..

#3   Nats

Nats

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:home

Δημοσίευση 21/03/2010 - 12:52

Όπως αναφέρω στο τέλος, όταν άνοιξε το κινητό και μπήκα στην εφαρμογή του blackra1n,μαζί με το cydia έκανα εγκατάσταση και το "snow" με το οποίο δεν χρειάζεται να τρέχω το blackra1n κάθε φορά που το σβήνω (untethered jailbraking)...

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 13:09

Όπως αναφέρω στο τέλος, όταν άνοιξε το κινητό και μπήκα στην εφαρμογή του blackra1n,μαζί με το cydia έκανα εγκατάσταση και το "snow" με το οποίο δεν χρειάζεται να τρέχω το blackra1n κάθε φορά που το σβήνω (untethered jailbraking)...

σου ειναι ευκολο να δεις τι bootrom εχει το κινητο.. ωστε να ειμαστε.. σιγουροι πως εχεις νεα bootrom και εχει γινει untethered jailbreak.. ο παρακατω οδηγος θα σε βοηθησει..

http://www.iphonehel...rom-της-συσκευ/

#5   alexcbr

alexcbr

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Alex 2000

Δημοσίευση 21/03/2010 - 20:31

Εμενα που εκανα πριν μερικες μερες Jailbreak σε ενα φιλο μου γιατι δεν μου εβγαλε αυτο το "snow" σαν επιλογη για εγκατασταση????

#6   Nats

Nats

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:home

Δημοσίευση 22/03/2010 - 18:06

Εγώ συγκεκριμένα την παρασκευή το έκανα και βγήκε το snow.Προφανώς θα είναι πρόσφατη αλλαγή.

#7   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 23/03/2010 - 20:40

Εμενα που εκανα πριν μερικες μερες Jailbreak σε ενα φιλο μου γιατι δεν μου εβγαλε αυτο το "snow" σαν επιλογη για εγκατασταση????



Εγώ συγκεκριμένα την παρασκευή το έκανα και βγήκε το snow.Προφανώς θα είναι πρόσφατη αλλαγή.

δεν ειναι καινουργια αλλαγη παιδια...ειναι αναβαθμιση η οποια γινεται μεσα απο το εικονιδιο που ειναι σαν σταγονα...πατωντας το rain γινεται αυτη η αναβαθμιση εκτος και αν καποιος εχει χρησιμοποιησει το blackra1n RC3...

#8   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/03/2010 - 20:56

Με τον ίδιο τρόπο την πάτησαν και εγώ και έκανα restore στην 3.1.3.Θυμάμαι ότι μου ζήτησε να κάνω reboot για ένα πρόγραμμα από το cydia και μετά ζόφος.Οπότε περιμένω εξελίξεις για την 3.1.3!

#9   tsoykalas

tsoykalas

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 21:32

Με τον ίδιο τρόπο την πάτησαν και εγώ και έκανα restore στην 3.1.3.Θυμάμαι ότι μου ζήτησε να κάνω reboot για ένα πρόγραμμα από το cydia και μετά ζόφος.Οπότε περιμένω εξελίξεις για την 3.1.3!

Παιδια θελω να ρωτησω αν εχει βγει νεο σπασιμο. για το iphone 32GB που και να κλεισει το κινιτο μου να μην χρειαστει να ξαναπερασω το σπασιμο. βγηκε το νεο?

#10   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 21:37

Παιδια θελω να ρωτησω αν εχει βγει νεο σπασιμο. για το iphone 32GB που και να κλεισει το κινιτο μου να μην χρειαστει να ξαναπερασω το σπασιμο. βγηκε το νεο?

ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΒΓΕΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από: tiloverboy, 23/03/2010 - 21:37


#11   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/03/2010 - 21:50

Αστα να πάνε,υπομονή παίδες......




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες