Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πληρώστε μια φορά για μια εφαρμογή και περάστε τη σε πάνω από ένα iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 13:40

Πρόκειται για ένα μικρό τρικ για να μπορείτε να περάσετε μια εφαρμογή που έχετε πληρώσει σε πάνω από μια συσκευή iPhone. Τα παρακάτω αφορούν συσκευές που σας ανήκουν ακόμα και αν χρησιμοποιούνται από κάποιο άλλος μέλος της οικογένειάς σας π.χ.

Σημειώνω ότι οι οδηγίες που ακολουθούν δεν εμπεριέχουν καμία παράνομη ενέργεια. Η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη και προφανής:

Ας υποθέσουμε ότι εσείς χρησιμοποιώντας το Apple ID σας στο iTunes σας έχετε αγοράσει μια εφαρμογή.

1. Πηγαίνετε στον υπολογιστή του άλλου μέλους της οικογενείας (ή φίλου), συνδεθείτε στο iTunes Store με το Apple ID σας και όταν ζητηθεί κάνετε authorize τον υπολογιστή (έχετε δικαίωμα να κάνετε μέχρι 5 αλλά όταν συμπληρωθεί το όριο μπορείτε να τους κάνετε reset).

2. Βρείτε στο iTunes Store την εφαρμογή που έχετε αγοράσει στο δικό σας υπολογιστή και πατήστε να την κατεβάσετε. Το iTunes θα σας ενημερώσει ότι έχετε ήδη αγοράσει τη συγκεκριμένη εφαρμογή και ότι τώρα θα κατέβει δωρεάν.
3. Συνδέστε στο iTunes τη συσκευή του άλλου μέλους της οικογένειας ή φίλου και πατήστε να κάνει συγχρονισμό.
4. Πλέον, γρήγορα, όμορφα και ωραία, η εφαρμογή που έχει πληρωθεί άπαξ υπάρχει και σε δεύτερη συσκευή χωρίς να αγοραστεί δεύτερη φορά.

Για να μπορεί να γίνει update η εφαρμογή στη δεύτερη συσκευή πρέπει να κάνετε πάλι log in με τα δικά σας στοιχεία.
P.S. Εάν οι φίλοι σας έχουν iphone αλλά εσείς έχετε αναλάβει να τα συγχρονίζετε στο δικό σας.. pc.. τότε μπορείτε να τους περάσετε ο,τι εφαρμογές έχετε στο account σας. :)

Πηγή: CarpeNoctum.gr

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 27/03/2010 - 14:39
Source Link Fixed


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 13:50

dinfun αν εγω παω σε ενα φιλο μου που εχει αγορασει μια εφαρμογη και θελω να την περασω, υπαρχει κινδυνος να σβηστουν αυτες που εχω ηδη μεσα στο κινητο μου? :blush:

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 13:57

θα πρεπει να μπεις με το account του φιλου σου απο το iphone σου.στο appstore.. ρυθμισεις - store - και πατησε εξοδος.. ανοιξε το appstore.. και θα σου ζητησει username και password.. βαλε του φιλου σου και βρες την εφαρμογη.. και κατεβασε τη χωρις να την πληρωσεις.. μην ξεχασεις μετα να αλλαξεις και παλι τον κωδικο.. :)

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/03/2010 - 14:03

(έχετε δικαίωμα να κάνετε μέχρι 5 αλλά όταν συμπληρωθεί το όριο μπορείτε να τους κάνετε reset).



Reset πως τα κάνεις?

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 21/03/2010 - 14:03

ezgif_com_crop_2.gif


#5   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 14:10

ευχαριστω dinfun :)

#6   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 14:15

Reset πως τα κάνεις?

καλημερα Θαναση.. οταν συμπληρωσεις 5 pc.. και πας για εκτο .. ανοιγεις.. το view my account στο appstore.. και σου εχει επιλογη deauthorize all.. μονο τοτε.. εαν μπεις τωρα δεν θα την δεις :)
και επειτα κανεις authorize οποια απο τα pc χρειαζεσαι..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 21/03/2010 - 14:16


#7   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/03/2010 - 14:22

Καλήμερα..!Ευχαριστώ ειλικρινά δεν το ήξερα αυτό..!

ezgif_com_crop_2.gif


#8   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 14:27

Καλήμερα..!Ευχαριστώ ειλικρινά δεν το ήξερα αυτό..!

ναι και εγω απορουσα τι να γινεται μετα τα 5.. format τι γινεται εαν δεν εχεις κανει κανενα deauthorize δεν μπορεις να κανεις με τιποτα authorize.. οποτε ψαχνοντας το βρηκα :)

#9   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/03/2010 - 14:33

Φίλε DINFUN το έχεις δοκιμάσει αυτό που λες? Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν έχει ακουστεί ευρέως αυτό , ομολογώ και γω δεν το ήξερα!
Μπορείς να το κάνεις και με περισσότερα άτομα ?... βασικά είναι ότι πρέπει για αγορά ακριβών εφαρμογών , όπως π.χ. Destinator apps!
Ευχαριστούμε πάντως, πολύ σημαντική παρατήρηση αν ισχύει χωρίς να έχει κάποιες "παγίδες"!!
(αν σου είναι εύκολο να μας έδινες και κάποιο link της πηγής , μιας και άμα έχει και ανάλογο φόρουμ μπορούμε να δούμε περαιτέρω αναφορές!) :)

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 21/03/2010 - 14:42


#10   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 14:50

Φίλε DINFUN το έχεις δοκιμάσει αυτό που λες? Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν έχει ακουστεί ευρέως αυτό , ομολογώ και γω δεν το ήξερα!
Μπορείς να το κάνεις και με περισσότερα άτομα ?... βασικά είναι ότι πρέπει για αγορά ακριβών εφαρμογών , όπως π.χ. Destinator apps!
Ευχαριστούμε πάντως, πολύ σημαντική παρατήρηση αν ισχύει χωρίς να έχει κάποιες "παγίδες"!!
(αν σου είναι εύκολο να μας έδινες και κάποιο link της πηγής , μιας και άμα έχει και ανάλογο φόρουμ μπορούμε να δούμε περαιτέρω αναφορές!) :)

Συγχρονιζω εγω 8 iphone με τον δικο μου λογαριασμο.. οπου εχω περασει ολες μου τις εφαρμογες.. οσα αφορα μεμονομενες εφαρμογες.. το υποθετω.. δεν το εχω δοκιμασει.. αλλα εχει λογικη η υποθεση μου.. εαν κατεβασεις μια εφαρμογη.. και κατα λαθος την σβησεις.. δεν μπορεις να την ξανακατεβασεις δωρεαν.. μπορεις.. αρα θα μπορεις να την κατεβασεις σε οποιαδηποτε συσκευη.. αλλαζοντας το account.. το θεμα ειναι εαν μετα.. θα συγχρονιζεται με το itunes.. η εφαρμογη αυτο δεν το ξερω.. :(

#11   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 18:45

Εάν μπορεί κάποιος ας το δοκιμάσει για μεμονομενη εφαρμογή από iPhone σε iPhone

#12   MariosArv

MariosArv

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/03/2010 - 22:37

Εάν μπορεί κάποιος ας το δοκιμάσει για μεμονομενη εφαρμογή από iPhone σε iPhone


Παιδια δουλευει τελεια!!!!

Ο αδερφος μου ειχε αγορασει το download meter το οποιο υπαρχει σπασμενο στα γνωστα ..... αλλα δεν δουλευει.
Ακολουθησα τις οδηγιες του πρωτου ποστ και εγκαταστηθηκε μια χαρα και δουλευει τελεια!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!!

#13   Slumber

Slumber

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 22:48

Παντως μια και αναφερθηκε για τους authorized υπολογιστες (max 5).
Ναι, μπορεις να κανεις unauthorized τα μηχανηματα σου μεσα απο το account settings σου στο iTunes.
Αλλα μπορεις να το κανεις μονο μια φορα τον χρονο.
Αυτο για αποφυγη παρεξηγησεων η ξερω γω, στηνετε virtual machines αβερτα και κανετε authorize αυτα κλπ κλπ

If you forgot to deauthorize a computer you no longer own, you can deauthorize all your authorized computers at once. You can use this method once a year.
Choose Store > View My Account, and then click Deauthorize All. If you don't see this option, it's because you don't have five authorized computers

#14   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 22:57

Παντως μια και αναφερθηκε για τους authorized υπολογιστες (max 5).
Ναι, μπορεις να κανεις unauthorized τα μηχανηματα σου μεσα απο το account settings σου στο iTunes.
Αλλα μπορεις να το κανεις μονο μια φορα τον χρονο.
Αυτο για αποφυγη παρεξηγησεων η ξερω γω, στηνετε virtual machines αβερτα και κανετε authorize αυτα κλπ κλπ

If you forgot to deauthorize a computer you no longer own, you can deauthorize all your authorized computers at once. You can use this method once a year.
Choose Store > View My Account, and then click Deauthorize All. If you don't see this option, it's because you don't have five authorized computers


αυτο να σου πω την αληθεια δεν το γνωριζα.. αναφερεται στην apple;..

#15   Slumber

Slumber

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2010 - 23:01

Ναι. Το αγγλικο κειμενο ειναι copy-paste απο το help του iTunes.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες