Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

[Solved] Help με Iphone 3gs - Κολλαει στο Blackra1n screen μετα απο install του SBSettings


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   n0reas0n

n0reas0n

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:20

Καλησπερα... Εχθες εκανα στο jailbraked μου εδω κ 3 μηνες 16g Iphone 3gs, εγκατασταση 2 προγραμματα.. Αρχικα περασα το iBlueNova το οποιο δεν χρειαστηκε restart κ λειτουργησε κανονικα μετα απο δοκιμες..
Καποιες ωρες αργοτερα εκανα εγκατασταση απο το Cydia το SBSettings.. Η εγκατασταση εγινε κανονικα κ μετα ζητησε να κανει reboot το iphone... Εκανα οπως παντα συνδεση με το PC κ ετρεξα το BlackRa1n για να ξεκινισει το Iphone.. To θεμα ειναι οτι πλεον εμφανιζετε η φατσα του τυπακου αλλα συμβαινουν 2 πραγματα..
1) αν αποσυνδεσω το κινητο απο το pc σε συντομο χρονικο διαστημα κ πριν ανοιξει το Iphone (πραγμα που εχει γινει κ παλαιοτερα χωρισ να προκαλεσει προβλημα) η οθονη μενει ετσι για πανω 1ωρα χωρις να γινεται τιποτα
2) αν αφησω το iphone Συνδεμενο στο pc τοτε μετα απο λιγο σβηνει κ οταν ο ανοιγω παει παλι σε restore mode, τρεχω το blackra1n κ γινετε συνεχως το ιδιο...

Εψαξα αρκετα να βρω καποια λυση αλλα δυστηχως δοκιμασα καποια πραγματα αλλα δεν... Το κακο ειναι οτι latest backup στο pc ειναι πριν 15 μερες για αυτο θα ηταν καλο να μην χρειαστει να κανω παλι restore.. αλλα αν χρειαστει θα πρεπει να βαλω καποιο custom 3.1.2 ή να κανω upgrade σε 3.1.3 κ μετα downgrade? Υπαρχει μηπως κατι αλλο που μου εχει ξεφυγει??

Any ideas?
thnx


ps.επισυναπτω το log του blackra1n μήπως καποιος δει κατι λαθος που μου ξεφυγε!!

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: n0reas0n, 23/03/2010 - 18:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:26

απο αυτα που ανεφερες,εχεις νεα bootrom που σημαινει δεν μπορεις να περασεις custom firmware ειτε 3.1.2 ειτε 3.1.3 αν εχεις κρατημενα shsh μπορεις να ακολουθησεις τον αναλογο οδηγο αν δεν εχεις κρατησει μπορεις να δοκιμασεις να κρατησεις τωρα με τον αναλογο οδηγο παλι,ψαξε στο forum και αν δεν τους βρεις επανερχομαι να στους στειλω..πρωτου γινουν ολα αυτα δοκιμασε να το βαλεις σε dfu mode ξανα αν δε το εκανες.. και τρεξε το blackra1n

#3   n0reas0n

n0reas0n

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:32

απο αυτα που ανεφερες,εχεις νεα bootrom που σημαινει δεν μπορεις να περασεις custom firmware ειτε 3.1.2 ειτε 3.1.3 αν εχεις κρατημενα shsh μπορεις να ακολουθησεις τον αναλογο οδηγο αν δεν εχεις κρατησει μπορεις να δοκιμασεις να κρατησεις τωρα με τον αναλογο οδηγο παλι,ψαξε στο forum και αν δεν τους βρεις επανερχομαι να στους στειλω..πρωτου γινουν ολα αυτα δοκιμασε να το βαλεις σε dfu mode ξανα αν δε το εκανες.. και τρεξε το blackra1n


Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση... τα αρχεια shsh δεν τα εχω γιατι δεν τα ειχα σωσει στον server μεσω cydia κ επισης δεν ειχα περασμενο SSH ωστε να δοκιμασω αν συνδεετε (συμφωνα παντα με αυτα που ειδα σε καποια tutorials).. Υποθετω οταν λες να το βαλω σε DFU mode ενoεις με το HOME πατημενο να το συνδεσω στο Pc ? αν ναι το δοκιμασα κ αυτο .. Αν κ δεν γνωριζω αν εχει καποια διαφορα μιας κ οποτε το ανοιγα το itunes το βρισκει σε recovery mode πριν τρεξω το blackrain , κατι που συνεβει κ μετα την συνδεση στο pc με home button κρατημμενο...


thnx

Τελευταία επεξεργασία από: n0reas0n, 23/03/2010 - 18:33


#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:33

Καταρχήν δοκίμασε να κανείς hard reset και ξανατρεξε το blackra1n.. Πατάς home+power buttons μέχρι μ
να δεις το Μήλο .. Εάν σου βγάλει το καλώδιο τρεξε το blackra1n.. Πριν μπεις στην παραπάνω διαδικασία Του φίλου μας .. Η οποία είναι σωστή..

#5   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:34

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση... τα αρχεια shsh δεν τα εχω γιατι δεν τα ειχα σωσει στον

δοκιμασε παλι να κανεις αυτο που σου ειπα σου εχω ετοιμους και τους οδηγους για μετα να ξερεις παντως πως ειναι δυσκολη κατασταση και υπαρχουν πιθανοτητες να οδηγηθεις σε 3.1.3

1ο βημα
http://www.iphonehel...ε-ecid-grabber/

2ο βημα
πιο απλοποιημενο απο το φιλο μας joker25

Βασικα προγραμματα κ αρχεια download που θα χρειαστουν:α. firmware 3.1.2 restore.ipsw,β. blackrain,γ. redsnow 0.9.2[σε windows]
Αρχικα κανουμε το εξης στην επιφανεια εργασιας:εναρξη-σημειωματαρειο(δεξι κλικ)-εκτελεση ως διαχειριστης-αρχειο(ανοιγμα)-windows-system32-drivers-etc(ολα τα αρχεια)-hosts-κ γραφουμε στο τελος μετα την τελευταια σειρα:74.208.10.249 gs.apple.com-αρχειο-αποθηκευση(οχι αποθηκευση ως)!τωρα ειμαστε ετοιμοι να ξεκινησουμε την διαδικασια downgrade 3.1.3 σε 3.1.2 oldbootrom 3Gs....


1)συνδεουμε το iphone στο itunes κ το αφηνουμε να κανει back up..εσυ αυτο δεν μπορεις να το κανεις γιατι εχει κολλισει.....
2)μολις τελειωσει παταμε restore+shift κ επιλεγουμε την 3.1.2 firmware.ipsw κ μετα restore κ το αφηνουμε να κανει..σε καποιο σημειο θα μας εμφανισει error 1015,που ειναι πολυ φυσικο κ δεν συντρεχει κανενα φοβο ανησυχιας...
3)επαναλαμβανουμε την ιδια διαδικασια [το (2)] και περιμενουμε στο ιδιο σημειο να ξαναεμφανισει το ιδιο ακριβως error 1015!!(ΑΥΣΤΗΡΑ 2 φορες επαναλαμβανουμε την διαδικασια)
4)το αφηνουμε κ ανοιγουμε το redsnow 0.9.2 κ τρεχουμε την 3.1.2 παλι κ στο σημειο που ζηταει να πατησουμε ΝΑΙ αν ειναι MC-η συσκευη μας,ειδαλλως παταμε ΟΧΙ,αν δεν ειναι..
5)Παταμε ΝΑΙ,τρεχει το προγραμμα κ στη συνεχεια μασ εμφανιζει ενα παραθυρο με δυο επιλογες για τσεκαρισμα...Δημιουργια cydia κ just boot tethered right now.τσεκαρουμε ΜΟΝΟ την δευτερη,οχι το cydia!!!!κ συνεχιζουμε
6)παταμε finish μολις τελειωσει κ αυτοματα το iphone κανει restore την 3.1.2 κ ανοιγει το itunes..δεν πειραζουμε καθολου το κινητο κ απλα περιμενουμε στo itunes..
7)στη συνεχεια η διαδικασια εχει τελειωσει κ τρεχουμε blackrain(make it rain-double click)κ το κινητο ειναι ετοιμο.......

#6   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:35

Dfu mode η οθόνη πρέπει να είναι μαύρη να μην δείχνει τίποτα .. Είμαι έξω και δεν μπορώ να σου κάνω copy τον οδηγό..

#7   n0reas0n

n0reas0n

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:37

Καταρχήν δοκίμασε να κανείς hard reset και ξανατρεξε το blackra1n.. Πατάς home+power buttons μέχρι μ
να δεις το Μήλο .. Εάν σου βγάλει το καλώδιο τρεξε το blackra1n.. Πριν μπεις στην παραπάνω διαδικασία Του φίλου μας .. Η οποία είναι σωστή..



To πρωτο πραγμα που δοκιμασα ηταν αυτο αλλα δυστηχως τα ιδια...

τωρα θα δοκιμασω αυτο που προτειενει ο macmaniac82 κ lets hope it works!!

θα ενημερωσω σχετικα μολις δω τι γινετε!!

#8   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:45

Σου το εύχομαι να έχεις το καλώδιο στις πίσω USB και να κάνει επανεκινηση στο pc πριν την δοκιμασία έχοντας συνδεδεμένο το iPhone..

#9   n0reas0n

n0reas0n

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 23:28

Well.. δοκιμασα κ σε Dfu mode αλλα ενω το itunes το βλεπει (που σημαινει οτι το κανω σωστα) το blackra1n κολλαει στο "waiting for device"...
Ακολουθησα τον οδηγο κ ετρεξα το ECID Grabber κ ολα οκ. Το προβλημα ειναι οτι οταν τρεχω το umbrella βαζοντας Apple για SHSH Repository Παιρνω το μυνημα "Could not get your ECID SHSH for that model/version: sorry "

Οταν επιλεγω "Saurik - Cydia" μου βγαζει οκ κ μου σωζει το αρχειο αλλα το θεμα ειναι αν θα λειτουργησει με τον τροπο που αναφερεις ?


επισης παρατηρησα οτι οταν τρεχω το blackra1n μετα απο 4-5 δευτερολεπτα κανει ενα μικρο αναβοσβημα (blink) κ το itunes το χανει δλδ σαν να λειτουργει κανονικα το blackra1n απλα δεν γινετε το reboot or smthn.. Επισης ειδα οτι οταν ειναι συνδεμενο με το pc κ μετα απο λιγο μαυριζει η οθονη , σβηνει κ δεν μπαινει αυτοματα σε Dfu mode οπως συμβαινει σε καποιες περιπτωσεις που διαβασα...

thnx

#10   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 23:34

στην dfu mode... η οθονη στην συσκευη σου πρεπει να ειναι μαυρη ...και οχι να δειχνει το καλωδιο... οταν δειχνει συνδεση με itunes ειναι σε recovery mode..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 23/03/2010 - 23:35


#11   n0reas0n

n0reas0n

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 23:41

στην dfu mode... η οθονη στην συσκευη σου πρεπει να ειναι μαυρη ...και οχι να δειχνει το καλωδιο... οταν δειχνει συνδεση με itunes ειναι σε recovery mode..



οχι ειναι μαυρη.. το Itunes Ομως κ ετσι την αναγνωριζει.. Το θεμα ειναι οτι εφοσον λειτουργει το ECID Grabber κ μου δινει ECID:000000513A195DCD
σημαινει οτι το κανω σωστα , ετσι δεν ειναι ?? :unsure:

#12   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 23:46

δυστυχως δεν το εχω δοκιμασει.. το ποιο πιθανο να ειναι ετσι οπως λες... :(

#13   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 23:53

δοκιμασε παλι να κανεις αυτο που σου ειπα σου εχω ετοιμους και τους οδηγους για μετα να ξερεις παντως πως ειναι δυσκολη κατασταση και υπαρχουν πιθανοτητες να οδηγηθεις σε 3.1.31ο βημαhttp://www.iphonehellas.gr/forum/index.php/topic/17956-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ae-%cf%84%ce%bf%cf%85-ecid-shsh-%ce%bc%ce%b5-ecid-grabber/2ο βημαπιο απλοποιημενο απο το φιλο μας joker25Βασικα προγραμματα κ αρχεια download που θα χρειαστουν:α. firmware 3.1.2 restore.ipsw,β. blackrain,γ. redsnow 0.9.2[σε windows]Αρχικα κανουμε το εξης στην επιφανεια εργασιας:εναρξη-σημειωματαρειο(δεξι κλικ)-εκτελεση ως διαχειριστης-αρχειο(ανοιγμα)-windows-system32-drivers-etc(ολα τα αρχεια)-hosts-κ γραφουμε στο τελος μετα την τελευταια σειρα:74.208.10.249 gs.apple.com-αρχειο-αποθηκευση(οχι αποθηκευση ως)!τωρα ειμαστε ετοιμοι να ξεκινησουμε την διαδικασια downgrade 3.1.3 σε 3.1.2 oldbootrom 3Gs....1)συνδεουμε το iphone στο itunes κ το αφηνουμε να κανει back up..εσυ αυτο δεν μπορεις να το κανεις γιατι εχει κολλισει.....2)μολις τελειωσει παταμε restore+shift κ επιλεγουμε την 3.1.2 firmware.ipsw κ μετα restore κ το αφηνουμε να κανει..σε καποιο σημειο θα μας εμφανισει error 1015,που ειναι πολυ φυσικο κ δεν συντρεχει κανενα φοβο ανησυχιας...3)επαναλαμβανουμε την ιδια διαδικασια [το (2)] και περιμενουμε στο ιδιο σημειο να ξαναεμφανισει το ιδιο ακριβως error 1015!!(ΑΥΣΤΗΡΑ 2 φορες επαναλαμβανουμε την διαδικασια)4)το αφηνουμε κ ανοιγουμε το redsnow 0.9.2 κ τρεχουμε την 3.1.2 παλι κ στο σημειο που ζηταει να πατησουμε ΝΑΙ αν ειναι MC-η συσκευη μας,ειδαλλως παταμε ΟΧΙ,αν δεν ειναι..5)Παταμε ΝΑΙ,τρεχει το προγραμμα κ στη συνεχεια μασ εμφανιζει ενα παραθυρο με δυο επιλογες για τσεκαρισμα...Δημιουργια cydia κ just boot tethered right now.τσεκαρουμε ΜΟΝΟ την δευτερη,οχι το cydia!!!!κ συνεχιζουμε6)παταμε finish μολις τελειωσει κ αυτοματα το iphone κανει restore την 3.1.2 κ ανοιγει το itunes..δεν πειραζουμε καθολου το κινητο κ απλα περιμενουμε στo itunes..7)στη συνεχεια η διαδικασια εχει τελειωσει κ τρεχουμε blackrain(make it rain-double click)κ το κινητο ειναι ετοιμο.......



οχι ειναι μαυρη.. το Itunes Ομως κ ετσι την αναγνωριζει.. Το θεμα ειναι οτι εφοσον λειτουργει το ECID Grabber κ μου δινει ECID:000000513A195DCDσημαινει οτι το κανω σωστα , ετσι δεν ειναι ?? :unsure:

εαν ακολουθεις.. τον παραπανω οδηγο δεν κανει για την περιπτωση σου.. η ip που δινει εχει να κανει με τον server του sauric.. οσο για τον αλλο οδηγο δεν εχω ακουσει καποιον να το εχει αναφερει.. οτι εκανε restore στην 3.1.2 ή downgrade.. :(

#14   n0reas0n

n0reas0n

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 23:57

Για αυτο κ εγω ειχα την απορια... να ρωτησω δεν υπαρχει τροπος να κανω upload στο site του sauric χωρις να δουλευει το iphone, δηλαδη μεσω του Cydia?? οταν επιλεγω στο umbrella "sauric- cydia" μου βγαζει "SHSH Saved !" κ μετα μου βγαζει το file.. Σωζει μονο τοπικα η ταυτοχρονα κ στον server?? wtf εχω πονοκεφαλιασει !!! :blink:

#15   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2010 - 00:02

οχι δεν σωζει στον server του cydia... αλλα κανεις local server το pc σου... το cydia πλεον σωζει για 3.1.3... και ασ εχεις 3.1.2 :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες