Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Please SOS - Πρόβλημα με Vodafone


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pygolabida

pygolabida

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/03/2009 - 20:02

Παιδιά please help!

Έκανα το μέγιστο σφάλμα να προσπαθήσω να κατεβάσω ένα πρόγραμμα της vodafone το surf & mail 30.

Μου είπανε να αντικαταστήσω το myweb.vodafone.gr με internet.vodafone.gr και μετά να πατήσω ταυτόχρονα το πάνω κουμπί που κλείνει το κινητό με το κεντρικό στρογγυλό της κονσόλας. Μετά από αυτό έχασα το σήμα του τηλεφώνου τελείως.... (έφυγε το carrier).

Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι ενώ ενημέρωσα ότι το τηλέφωνο είναι απλά η συσκευή και δεν έχει καμία σχέση με vodafone live ή με άλλα προγράμματα της vodafone, και τους ρώτησα πρίν κάνουμε καποια ενέργεια να με διαβεβαιώσουν ότι τα προγραμματάκια που έχω κατεβάσει θα συνεχίζουν να λειτουργούν (και μου είπαν βεβαίως) η απάντηση που πήρα μετά ήταν να μήν το έσπαγα και ότι η vodafone δεν ευθύνεται για καμία βλάβη που προκαλείται από τα προγράμματα αυτά....:(

Μπορείτε να μου πείτε please τι προτείνεται να κάνω?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2009 - 20:09

Δώσε λίγες εξηγήσεις παρά πάνω..

Το surf & mail 30 είναι πρόγραμμα συνδρομής κινητής τηλεφωνίας, τι εννοείς το κατέβασες;

Μιλάς για το iPhone;

#3   pygolabida

pygolabida

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/03/2009 - 20:23

Ναι, iphone 3G 8GB v2.2.

Αυτό είναι μια υπηρεσία της vodafone. Στέλνεις ενα μήνυμα και την ενεργοποιείς.

Εγώ το είχα κάνει αυτό πριν δυο βδομάδες, και ενώ στα κομπιούτερ τους φαινόταν ότι ενεργοποιήθηκε εγώ δεν είχα internet.

Τους πήρα τηλέφωνο αρχικά γιατί θορυβήθηκα ότι θα με χρεώνουν τσάμπα, και μου είπαν ότι είναι πολύ απλό και θα το ενεργοποιήσουμε.

Τα μόνο βήματα που έκανα ήταν τα ανωτέρω πρίν μισή ώρα, και τώρα χάθηκε το carrier τελείως. Στο κινητο εξακολουθουν να φαίνονται cydia, installer κτλ, απλώς εξαφανίστηκε το carrier τελείως, και από τα settings και από επάνω αριστερά το vf και 3G.

Το ξέρω ότι είναι δικιά μου βλακεία που παρασύρθηκα και τους άκουσα, αλλά με εκνευρίζει ο χλευασμός και η κοροιδία, γιατί πιστεύω ότι το κάναν επίτηδες.

Τώρα περιμένω στη γραμμή να το ξαναγυρίσω από σύνδεση σε καρτοκινητό, και δεν απαντάει κανείς βέβαια.

Edit:
Και ξαναεπανέρχομαι...με το ταυτόχρονο παρατεταμένο πάτημα κεντρικού κουμπιου και κουμπιού κλεισίματος μάλλον έκανα reset τα carrier settings.....με ένα γενικό reset στο κινητό λέτε να λυθεί το πρόβλημα?

#4   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/03/2009 - 11:39

Λοιπον κοιτα φιλαρακι....

και εγω σημερα το ενεργοποιησα...αλλα εγω εχω αυτο το πραγραμα της cu που ειναι και καλα η προσφορα της χρονιας.....και εχει 1000 λεπτα προς cu 1000 sms προς cu και 30 mb internet....και αποφασισα και εγω να τα εκμεταλευτω αυτα τα 30 mb internet...

πρωτα μου εστειλαν μνμ και μου ειπαν οτι θα καλεσεις σε αυτο τον αριθμο τσαμπα για να λαβεις κατι ρυθμισεις για το κινητο σου.....μετα μου ειπε ενα φιλαρακι που ασχολειτε με αυτα παρε στο 13830 για να τους πεις τν αριθμο σου και να στο ενεργοποιησουνε....πηρα και μου ειπανε να τους πω τν αριθμο μου..και τους ειπα οτι εχω Iphone Και μου ειπανε οτι το iphone Και καλα δεν υποστηριζει vodafone live και κατι τετοια...αλλα μετα μου ειπανε να παω στα settings και να αλλαξω το webkati δεν θυμαμαι τι ηταν με το webkarta.vodafone.gr kai meta pali user kai meta pass και μου ειπαν να κανω reboot στην συσκευη...

και την ανοιξα και ουτε εγω ειχα σημα...μονο μια γραμη...και ειχε χαθει και εμενα το carier και μετα εκανα το ιδιο παλι το κεντρικο κουμπι και το wake lock button για 5 δευτερολεπτα (αλλα πριν το κανεις αυτο να πας να απενεργοποιησεις το 3G) μεχρι να κανει restore ....

και μετα μολις ανοιξε ειχα κατευθειαν σημα....μετα ενεργοποιησα παλι το 3g απο τα Settings αλλα και παλι δεν ειχα ιντερνετ αλλα μετα εγω εχω το sbsettings και εχει μια επιλογη που λεει Edge και δεν ξερω πως μπορεις να το ενεργοποιησεις αυτο μεσω τα settings του iphone....μετα που ανοιξα το edge και το 3g ειχα κανονικα ιντερνετ.....

αυτα εκ μερος μου...πιστευω να βοηθησω...

#5   pygolabida

pygolabida

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 07/03/2009 - 13:49

Κι εμένα ακριβώς αυτό μου είπανε!

Δοκίμασα αυτό που μου είπες με το 3G άλλα δυστυχώς δεν δούλεψε.... :-\το ξανα pwnαρα αλλά τπτ... :'(

Εμένα το πρόβλημα είναι πιο περίπλοκο, γιατί το κινητό είναι του εξωτερικού και προφανώς όταν σβηστήκαν τα network settings και έγινε reboot, τώρα δεν αναγνωρίζει το δίκτυο vodafone γιατί επανήλθε στην αρχική του κατάσταση και θέλει το δίκτυο του εξωτερικού για να δουλέψει...

Θα το πάω σήμερα στο παιδί που μου το πούλησε να μου το ξανακάνουν να δουλεύει σε ελληνικά δίκτυα, ελπίζω να μην έχει πάθει τπτ άλλο και δεν τα καταφέρουν....

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια! Έχε & υπόψη ότι είναι τέτοιοι κλέφτες που άν τυχον ξεπεράσεις τα 30 mb το μήνα, για κάθε extra mb σε χρεώνουν 1€, για να σε αναγκάσουν να κάνεις upgrade συμβόλαια με πάγια που προσφέρουν περισσότερα κτλ.....

#6   pygolabida

pygolabida

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/03/2009 - 11:30

Κι επανέρχομαι με τη διάγνωση....
Έχει περαστεί λέει το καινούργιο λογισμικό της apple που προς το παρόν δεν υπάρχει κρακ για την έκδοση αυτή (δλδ να μπορεί να πιάνει όλα τα δίκτυα). Μου είπαν ότι είναι να βγεί τώρα αυτό το μήνα...Αληθεύει αυτό? Δεν μπορώ να περάσω την παλιά την έκδοση που υπάρχει ήδη το κράκ?

#7   Noobios

Noobios

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2009 - 13:28

Προφανως αλλαξες το baseband σου σε 02.30.03 για το οποιο δεν υπαρχει yellosnow crack και μπαινεις στην αναμονη με τους υπολοιπους με συσκευες απο εξωτερικο που αναμενουν καποια καινουρια πατεντα για αυτην την baseband. Μονη λυση η αγορα turbo-sim.

#8   pygolabida

pygolabida

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/03/2009 - 15:49

Ευχαριστώ! Μάλλον αυτό έχει γίνει! Και λογικά δεν γυρνάει σε παλιότερη έκδοση που έχει ήδη κρακ γιατί θα μου το είχανε κάνει ήδη....είπαν ότι ετοιμάζεται το κρακ και θα είναι έτοιμο μέσα στο μήνα, ελπίζω να ισχύει αυτό γιατί μετά θα είναι άχρηστο το κινητό.... :'( :'( :'(
Απορώ πώς τα κατάφερα και έκανα τέτοια βλακεία, anyway, αναμένουμε τα νεώτερα & ελπίζω να είναι ευχάριστα...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες