Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

P0sixninja Explains the Current Jailbreak Situation


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
60 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:12

οπότε καλο 2011....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   jimkap7

jimkap7

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:14

Γνώμη μου παιδιά ,καλό το jailbreake αλλά καλύτερα ας υποστηρίξουμε τους Developers που φτιαχνουν όλα αυτα τα ώραια apps και δεν μιλάω για το Cydia που αξίζουν μονο 20 app το πολύ από εκει μέσα αλλα μιλάω γι αυτά που υπάρχουν στο iTunes store καλύτερα αυτά να αγοράζονται υποστηριξη γι ανα συνεχίσουν την δουλειά τους.
Εγώ πάντως χωρις jailbreak βλέπω το κινητό μου να πάει καλύτερα απο πρίν που είχα jailbreak.

ειναι μια αποψη, αλλα δυστυχως αν βασιζομαστε μονο στο itunes δεν θα ειχαμε τοσες εφαρμογες που κανουν τη ψηφιακη μας ζωη καλυτερη.
αναφερω χαρακτηριστικα iremix, sbs settings, yourtube, infiniboard, multiiconmover, themes για καθε γουστο κλπ κλπ
που μερικες απο αυτες δεν προκειται να δουμε επισημα απο το κυριο Jobs και τη παρεα του ;)

#33   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:16

Γνώμη μου παιδιά ,καλό το jailbreake αλλά καλύτερα ας υποστηρίξουμε τους Developers που φτιαχνουν όλα αυτα τα ώραια apps και δεν μιλάω για το Cydia που αξίζουν μονο 20 app το πολύ από εκει μέσα αλλα μιλάω γι αυτά που υπάρχουν στο iTunes store καλύτερα αυτά να αγοράζονται υποστηριξη γι ανα συνεχίσουν την δουλειά τους.
Εγώ πάντως χωρις jailbreak βλέπω το κινητό μου να πάει καλύτερα απο πρίν που είχα jailbreak.


μα και J/B να έχεις δεν σε εμποδίζει το γεγονός αυτό να αγοράσεις εφαρμογές από το app store.. για μένα ο μονος λόγος αυτή την στιγμή p θέλω να κάνω J/B είναι για να έχω "ελευθερια" στο 3g δίκτυο στο οποιο περιορίζει η apple.. να φανταστείς ούτε καν θέμα δεν έχω.. πλέον με την v4, δεν χρειαζόμαστε και πολλά από το j/b.. anyway ξεφεύγουμε από το θέμα..

#34   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:29

ειναι μια αποψη, αλλα δυστυχως αν βασιζομαστε μονο στο itunes δεν θα ειχαμε τοσες εφαρμογες που κανουν τη ψηφιακη μας ζωη καλυτερη.
αναφερω χαρακτηριστικα iremix, sbs settings, yourtube, infiniboard, multiiconmover, themes για καθε γουστο κλπ κλπ
που μερικες απο αυτες δεν προκειται να δουμε επισημα απο το κυριο Jobs και τη παρεα του ;)

Είπα 20 εφαρμογές το πολύ να αξίζουν. :lol:

μα και J/B να έχεις δεν σε εμποδίζει το γεγονός αυτό να αγοράσεις εφαρμογές από το app store.. για μένα ο μονος λόγος αυτή την στιγμή p θέλω να κάνω J/B είναι για να έχω "ελευθερια" στο 3g δίκτυο στο οποιο περιορίζει η apple.. να φανταστείς ούτε καν θέμα δεν έχω.. πλέον με την v4, δεν χρειαζόμαστε και πολλά από το j/b.. anyway ξεφεύγουμε από το θέμα..

ναι παιδία οντως με την 4.0 δεν χρειάζεται να εχεις winterboard ας πουμε....και ξερω πως με j/b γινεται να έχεις official εφαρμογες απλά λέω πως αντι να κατεβάζουμε cracked ipa καλυτερα να τις αγοράζουμε.

#35   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/04/2010 - 15:25

Και ποιος σου είπε ότι όλοι εμεις κατεβαζουμε σπασμένα ipa?δυστηχως το 90% που έχουν κάνει jailbreak το iPhone τους το ταυτιζουν με τα σπασμένα προγράμματα και είναι μεγάλο λάθος.το jailbreak δεν βγήκε για να κατεβαζεις μη νόμιμα προγράμματα.αλλά έλα ντε ποιος εκατσε από τους περισσότερους εδω μεσα να διαβάσουν και λίγο.και ειλικρινά όπως λέει και ένας φίλος "δεν θα παθετε και τιποτα το να περιμένετε τον Ιούνιο"

#36   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2010 - 16:31

Προσωπικα δεν εχω τρελαθει και τοσο na περιμενω να βγει η 4.0. ετσι και αλλιως εχω σχεδον ολα οσα προσφερει η 4.0 με το jb και πολλα περισσοτερα και δεν ειναι σιγουρα οι cracked εφαρμογες..οπως π.χ. η αναφορα παραδοσης (βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει στην 4..0 τελικα) ή το sbsettings το winderboard (βαριεμαι ευκολα την ιδια μουρη ) κλπ κλπ . και δεν εχω και κανενα προβλημα με την συσκευη. δεν εχει χρειαστει ποτε απο οσο θυμαμαι να την κανω reset και παει μια χαρα και απο ταχυτητα. οσο για το multitasking, μου φαινετε μια χαρα με το jb. ενοειται οτι θα την βαλω και εγω την 4.0, αλλα οταν βγει jb ααα ξεχασα..δεν εχω iAD :P συμφωνω οτι δινει πολλα η 4.0, σε αυτους ομως που δεν εχουν jb.. δεν εφερε ομως καμια επανασταση...αλλα ας μην ξαναγινω κακος :P αντε με το καλο να βγει :)

#37   jimkap7

jimkap7

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 16:37

Συμφωνω απολυτα με το προλαλησαντα (μιχαιλ).

#38   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 17:05

Προσωπικα δεν εχω τρελαθει και τοσο na περιμενω να βγει η 4.0. ετσι και αλλιως εχω σχεδον ολα οσα προσφερει η 4.0 με το jb και πολλα περισσοτερα και δεν ειναι σιγουρα οι cracked εφαρμογες..οπως π.χ. η αναφορα παραδοσης (βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει στην 4..0 τελικα) ή το sbsettings το winderboard (βαριεμαι ευκολα την ιδια μουρη ) κλπ κλπ . και δεν εχω και κανενα προβλημα με την συσκευη. δεν εχει χρειαστει ποτε απο οσο θυμαμαι να την κανω reset και παει μια χαρα και απο ταχυτητα. οσο για το multitasking, μου φαινετε μια χαρα με το jb. ενοειται οτι θα την βαλω και εγω την 4.0, αλλα οταν βγει jb ααα ξεχασα..δεν εχω iAD :P συμφωνω οτι δινει πολλα η 4.0, σε αυτους ομως που δεν εχουν jb.. δεν εφερε ομως καμια επανασταση...αλλα ας μην ξαναγινω κακος :P αντε με το καλο να βγει :)


δεν διαφωνώ μαζί σου.. αλλα ότι προγράμματα βγήκαν από j/b η apple τα έχει σχεδιάσει καλύτερα k πιο "σωστά" προγραμματιστικά αν θες... βλέπε multitasking.. η copy / paste... εγώ θα προτιμούσα το multitaskign τις v4 παρα του j/b.. [και εγώ j/b user είμαι.. αλλα με την νέα έκδοση ο μονος λόγος p θα συνεχίσω να είμαι j/b είναι μονο και μονο η "ελευθερια του 3g δικτύου" όπως ειπα k πιο πριν] 3g unrestrictor ftw

#39   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2010 - 17:10

ουτε εγω διαφωνω με κανεναν ενοειτε.αλλωστε διαλογο κανουμε και μοιραζομαστε τις εμπειριες μας.ολοι μας εχουμε διαφορετικες αναγκες..απλα διαφωνω με αυτους που διαφωνουν μαζι μου επειδη εγω εχω διαφορετικες αναγκες :)

#40   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/04/2010 - 17:33

Μία γρήγορη μετάφραση.

Θα ήθελα να αρχίσω λέγοντας πως αυτοί οι τελευταίοι μήνες ήταν οι πιο ξέφρενοι και τρελοί μήνες που θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ. Τόσα καινούργια πράγματα έχουν συμβεί που δεν είμαι σίγουρος από που να αρχίσω. Απ’ότι φαίνεται καλύτερα να αρχίσω ξεκαθαρίζοντας μερικές κοινές ερωτήσεις και παρεξηγήσεις.

Η ερώτηση που μου γίνεται πιο συχνά (πέραν το πότε θα βγάλετε “jailbreak”) είναι το ‘τι είναι το greenpois0n?’ Για να το θέσω απλά, το greenpois0n είναι ένα εργαλείο που σχεδιάστηκε για να βοηθάει στην εύρεση και την εκμετάλλευση καινούργιων τρωτών σημείων (σσ. στο firmware της Apple). Να το επαναλάβω, το greenpois0n δεν είναι απο μόνο του exploit. Τα περισσότερα exploit έχουν βαρετά και τεχνικά ονόματα όπως “iBoot Environment Variable Overflow” ή “usb_control_msg(0x21,2)”. Τα εργαλεία όμως από την άλλη έχουν πιο δημιουργικά ονόματα όπως redsn0w, blackra1n, ή greenpois0n. Παρ’όλο που τα περισσότερα από αυτά τα εργαλεία χρησιμοποιούν τα ίδια exploits, κάθε ένα έχει μοναδικά πλεονεκτήματα αλλά και αδυναμίες. Το redsn0w σχεδιάστηκε για να είναι στιβαρό και με μικρές απαιτήσεις αναβάθμισης/συντήρησης και χρησιμοποιεί τα ίδια NOR flashing routines όπως και η Apple. Από την άλλη το blackra1n σχεδιάστηκε για να είναι μικρό, γρήγορο και με μικρό αποτύπωμα στην μνήμη (σσ. ελαφρύ). Παρ’όλο που και τα δύο αυτά εργαλεία είναι εξαιρετικά προγράμματα, κανένα από τα δύο δεν έχει την ελαστικότητα ή τις προηγμένες δυνατότητες που πραγματικά χρειαζόμαστε. Έτσι δημιουργήθηκε το greenpois0n.
Ενώ έχουμε το GUI (σσ. Γραφικό περιβάλλον) για να μπορούν οι χρήστες να πραγματοποιήσουν ένα απλό jailbreak, ή πραγματική δύναμη του προγράμματος είναι κρυμένη στον προηγμένο κώδικα σχετικά με τα exploits. Όταν εισαχθεί στο iBoot, το greenpois0n εισάγει πολλές καινούργιες και δυνατές εντολές που επιτρέπουν στον χρήστη τα πάντα, από την πρόσβαση στην AES engine για την αποκρυπτογράφηση των ‘κλειδιών’ του firmware, hook and call (σσ. ‘αγκίστρωση και κλήση’) μέσα σε υπάρχουσες διεργασίες του iBoot, ανάγνωση και εγγραφή των blockdevices, περιλαμβανομένου και του filesystem (αλλά το filesystem για την ώρα είναι read-only) και ακόμα την δυνατότητα να σεταριστούν σημεία ‘φυγής’ μέσα στο iBoot ώστε να είναι δυνατό το dump των registers και των πληροφοριών του stack κατά την εκτέλεση (runtime).

Τι γίνεται λοιπόν με το exploit που ανέφερα στο προηγούμενο post? Υπάρχει ακόμα και είναι το ίδιο exploit με αυτό που ο Geohot επέδειξε στο iPod touch 3g πρίν μερικές εβδομάδες, αλλά από τότε έχουν υπάρξει αρκετές εξελίξεις. Μέχρι τώρα υποθέτω πως όλοι ξέρετε για το “spirit” exploit όπως το επέδειξε ο Comex και που χρησιμοποιήθηκε για να γίνει το jailbreak στο iPad. Αυτό το exploit είναι μακράν μία από τις εντυπωσιακότερες δουλειές που έχει δει η κοινότητα εδώ και καιρό. Το πρόβλημα με την μέθοδο του jailbreak είναι ότι μπορεί να patchαριστεί από την Apple εύκολα με την επόμενη αναβάθμιση στο firmware. Επίσης,καθώς το exploit το ίδιο βρίσκεται στην userland δεν υπάρχει πρόσβαση σε πολλά από τα low level χαρακτηριστικά του hardware, περιλαμβανομένης της δυνατότητας αποκρυπτογράφησης των κλειδιών του firmware. Από την άλλη τα exploits του iBoot είναι low level και παρέχουν την δυνατότητα αλληλεπίδρασης με το σύστημα χωρίς περιορισμούς. Καθώς το exploit (σσ. Για το iBoot) είναι πολύ πιο δυνατό, αποφασίσαμε πως είναι πιο ‘σοφό’ να βγει πρώτα το spirit και να κρατήσουμε το iBoot exploit για την επόμενη αναβάθμιση hardware.

Αμέσως μετά από αυτή την απόφαση, άρχησα την ‘μεταφορά’ του spirit σε Linux και πρόσθεσα τις δυνατότητές του στο greenpois0n. Την ίδια ώρα, o Comex, και μέλη της Dev Team και της Chronic-Dev Team βοήθησαν να λυθούν διάφορα κολλύματα και να ετοιμαστεί το cydia για να τρέχει στο iPad. Ήταν πραγματικά μία επική συνεργασία από όλους όσους εργάστηκαν πάνω σε αυτό. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι εχθές. Το παιδί θάυμα Geohot αποφάσισε να μας ρίξει ένα κλειδί στα γρανάζια (σσ. σαμποτάρει) βρίσκοντας ένα ΝΕΟ exploit του οποίο απλά καταστρέφει όλα όσα κάναμε μέχρι τώρα. Έτσι αναγκαστήκαμε να ξανασκεφτούμε τα σχέδιά μας για διάθεση τουjailbreak ξανά. Από σήμερα (δεν μπορώ να μιλήσω για αύριο καθώς τα πράγματα μπορεί να ξανά αλλάξουν) και το exploit που postαρα νωρίτερα και το spirit κατά πάσα πιθανότητα θα κρατηθούν ακόμα λίγο για ναμην δωθεί η δυνατότητα στην Apple να τα patchάρει. Επίσης, σήμερα ανέφερα στο twitter μου πως μπορώ σχεδών να εγγυηθώ ένα exploit για την 3.1.3/3.2 (όλες τις συσκευές, και όλα τα μοντέλα τους!) πρίν το τέλος του μήνα. Θα συννηστούσα σε όλους να παρακολουθούν το blog του Geohot για updates. Αν δεν το έχετε ήδη κάνει ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ κάνετε backup τα SHSH είτε με το firmware umbrella ή με τον τρόπο του Saurik.

EDIT
Για όσους ρωτάτε για unlock, θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να βγει το καινούργιο iPhone. Καθώς δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα, δεν μπορώ να ξέρω πόσο θα χρειαστεί να περιμένετε.

#41   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/04/2010 - 18:46

+1 για τον κοπο σου! (μεταφραση) ;)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#42   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2010 - 20:43

Δλδ ο μαλλιάς τους σαμπόταρε κατά
κάποιο τρόπο;Δεν καταλαβαίνω την τροπή που πήραν τα πράγματα τόσο ξαφνικά.Εμείς που έχουμε unlock τηλέφωνα ελπίζουμε σε jailbreak tool για την 3.1.3 τελικά;
Υ. Γ ευχαριστώ για το κόπο που κάνατε οι μεταφραστές!

Τελευταία επεξεργασία από: AtHlOnAs, 11/04/2010 - 20:46


#43   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/04/2010 - 21:29

Δεν πρόκειται για σαμποτάζ με την έννοια ότι τους την 'έπαιξε' με το jailbreak. Αν καταλαβαίνω καλά μάλλον έχει σχέση με την προσπάθεια που αναφέρει όσον αφορά σε 1η φάση το spirit και μετά να βγει το iBoot exploit παράλληλα με το launch του Cydia για το iPad. Όλα αυτά θα καθυστερήσουν αν βγάλει ο Geohot το δικό του jb. Και τονίζω "αν κατάλαβα καλά".

Για το unlock τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, δεν τους ενδιαφέρει να βγει νέο firmware αλλά νέο hardware. Αυτή είναι η προϋπόθεση για να "κάψουν το exploit που πιθανόν έχουν.

#44   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2010 - 22:04

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω, οπότε αυτοί στηρίζονται στην 3.2.1 του ipad για jb έτσι; Άρα έχουμε exploids για αυτήν οπότε κάτι παίζει μεταξύ τους ανταγωνιστικά λόγω donations;

#45   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/04/2010 - 22:20

Μάλλον παίζεται ένα παιχνίδι υπομονής. Το exploit για το ipad υπάρχει όπως προφανώς υπάρχει και για το iphone, ipod touch. Ο τύπος λέει ξεκάθαρα πως μπορεί να εγγυηθεί το jailbreak για όλα τα devices της Apple και όλες τις εκδώσεις τους και μπορεί να το κάνει εντός του μήνα. Το θέμα είναι πως οι παραπάνω Dev Teams συνεργάζονται και αποφασίζουν τι και πως θα το κάνουν με βάσει τα exploits που υπάρχουν και την δυνατότητα της Apple να τα κλείσει. Για αυτό και για το unlock περιμένουν το καινούργιο iPhone. Από την άλλη ο Geohot κάνει ότι γουστάρει αρκεί τα dontations να είναι αρκετά. Οπότε σου λέει, "άστον Geohot να κάνει ότι καταλαβαίνει με το exploit, αν θέλει ας το κάψει, αλλά αφού χάνεται αυτή η καβάτζα θα περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις για να βγάλουμε το δικό μας εργαλείο με το άλλο exploit".

Έτσι μετράμε 2 iBooτ exploits για το iPad (αν κατάλαβα καλά ο Geohot έχει μόνο το ένα) και σίγουρα ένα για το iPhone/iPod Touch.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 11/04/2010 - 22:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες