Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone v3.0 revealed: Customer's perspective


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   GodLess

GodLess

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2009 - 02:06

Kρίμα πάντως γιατί το iPhone είναι ένα απίστευτο εργαλείο και με τους χιλιάδες
περιορισμούς της εταιρείας το καταστρέφουν,, Καλά τους τα χε πει ο Saurik,,


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2009 - 02:21

Sorry για το offtopic αλλά τώρα αυτό με το MMS π.χ. γιατί το κάνουν? Αφού ξέρουμε όλοι ότι δουλεύει το MMS στο 2G μεσω του SwirlyMMS.Μου φαίνονται αστεία αυτά τα πράγματα και ας μην έχω το 2G Iphone. Θέλουν να απαρχαιώσουν το 2G για να αγοράσει το κόσμος το νέο κινητό που πιθανόν να βγάλουν το καλοκαίρι? Γιατί,ανίκανοι σίγουρα δεν είναι στην apple.


#18   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 18/03/2009 - 07:55

Quote

Sorry για το offtopic αλλά τώρα αυτό με το MMS π.χ. γιατί το κάνουν? Αφού ξέρουμε όλοι ότι δουλεύει το MMS στο 2G μεσω του SwirlyMMS.Μου φαίνονται αστεία αυτά τα πράγματα και ας μην έχω το 2G Iphone.


Ένας από τους λόγους είναι μάλλον η χαμηλή ταχύτητα του EDGE. Όχι ότι δεν θα δουλεύει, αλλά θα είναι σημαντικά πιο αργό σε σχέση με το 3G.

Η αλήθεια είναι όμως ότι η Apple θα έχει σύντομα πρόβλημα με το iPhone πρώτης γενιάς (ήδη έχει) γιατί στην ουσία φρενάρει σημαντικά την ανάπτυξη του 3G και ακόμα περισσότερο της νέας συσκευής που θα βγάλουν. Αλλά αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο θέμα..

#19   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2009 - 08:04

Ομολογώ πως δεν περίμενα ότι έχουν κάνει τόση δουλειά στο 3.0 Είμαι πολυ ικανοποιημένος, γιατί σχεδόν όλα τα features που θέλαμε να δούμε είναι εκεί. Παραμένει ανοιχτό το ερώτημα για την απενεργοποίηση του SMS Preview και για τα ελληνικά βέβαια. Συνολικά ομως έγινε καλή δουλειά. Σε αυτό συνέβαλλε τα μέγιστα ο ανταγωνισμός απο τις jailbreak εφαρμογές. Είμαι απόλυτα βέβαιος πως αν δεν υπήρχε το cydia store και οι developers που διακινουν εφαρμογές μέσω αυτού, πολλά απο τα features που θα δούμε στο 3.0 δεν θα υπήρχαν. Παρόλα αυτά, οφείλω να "τραβήξω" το αυτί της Apple, διότι κάποια από τα features του 3.0 έπρεπε να υπάρχουν εξ'ορισμού και όχι να φτάνουμε τώρα στο δεύτερο μεγάλο revision του iPhoneOS για να τα δούμε.

#20   CyberCr33p_

CyberCr33p_

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2009 - 09:31

Παιδιά για το tethering έψαξα αλλά δεν είδα να το αναφέρουν πουθενά επίσημα.

#21   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/03/2009 - 09:55

Είπαν ότι θα υπάρχει tethering στην 3.0 και ότι συνεργάζονται με τις εταιρείες κινητής για να δούνε αν θα μπορέσουν να το παρέχουν από μέρους τους

#22   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 18/03/2009 - 09:58

ρε παιδια συγγνωμη αλλα τι ειναι το tethering;Και επισης οταν μιλαει για stereo bluetooth support τι εννοει;

#23   Altairs

Altairs

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2009 - 10:23

σχετικά με το 3.0 αυτά που περιμένω είναι

- αναβαθμισμένο stability του OS. Κακά τα ψέμματα παιδιά, τα κολληματάκια του τα τραβάει που και που. Κρατάω μία πισινή μόνο γιατι οι συσκευές μας απέχουν πλέον από τις εργοστασιακές εκδόσεις OS.

- ελληνικά. είναι θέμα πολιτικής εταιρίας  και επαγγελματισμού.

- βελτιωμένη χρήση των ενεργειακών αποθεμάτων της μπαταρίας.

Γενικώς ναναι καλα ο φίλος μας στο twitter , οι freelancer devs και οι  destributors, δεν μας λείπει τίποτα.

#24   chanki

chanki

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2009 - 10:56

Ορίστε και η απόδειξη για τα Ελληνικά στο iPhone απο την Apple -

Posted Image

Το λειτουργικό είναι λιγάκι buggy ακόμα, το copy-paste δουλεύει άψογα. Εννοείται τα ελληνικά είναι σαν επιλογή γλώσσας και σαν επιλογή μόνο για το πληκτρολόγιο... Δεν το είδα εξονυχιστικά για να σας πω περισσότερα διότι έχω συνηθίσει στα Αγγλικά, το θέμα είναι ότι υπάρχουν και είναι από την Apple.

Υπομονή μέχρι την επίσημη διάθεση του καινούργιου λειτουργικού, γιατί η beta δεν συνίσταται  για καθημερινή χρήση του κινητού σας.

Αυτά τα ολίγα.
Δ.

#25   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2009 - 10:59

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα σοβαρό release!  ;)

#26   maxmkf1

maxmkf1

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2009 - 11:40

να ρωτήσω, γιατί δεν είναι ξεκάθαρο, A2DP θα υποστηρίζει για το iphone πρώτης γενιάς ? Δηλαδή θα μπορώ να έχω ασύρματα στερεοφωνικά ακουστικά με το iphone μου και να ακούω μουσική από το ipod του?

#27   kostthem

kostthem

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2009 - 12:26

Quote

Ορίστε και η απόδειξη για τα Ελληνικά στο iPhone απο την Apple -



Posted Image



Το λειτουργικό είναι λιγάκι buggy ακόμα, το copy-paste δουλεύει άψογα. Εννοείται τα ελληνικά είναι σαν επιλογή γλώσσας και σαν επιλογή μόνο για το πληκτρολόγιο... Δεν το είδα εξονυχιστικά για να σας πω περισσότερα διότι έχω συνηθίσει στα Αγγλικά, το θέμα είναι ότι υπάρχουν και είναι από την Apple.



Υπομονή μέχρι την επίσημη διάθεση του καινούργιου λειτουργικού, γιατί η beta δεν συνίσταται  για καθημερινή χρήση του κινητού σας.



Αυτά τα ολίγα.

Δ.


Επειδή δεν το κατάλαβα, πέρα από το Ελληνικό keyboard, έχει γίνει και εξελληνισμός του OS άπό την Apple? Μπορεί και να επιλεγεί ως Γλώσσα?


#28   konsti

konsti

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/03/2009 - 13:03

Και βέβαια, μην ελπίζετε ότι το πληκτρολόγιο θα στέλνει 160 χαρακτήρες ανά SMS, γιατί σας βάζω στοίχημα ότι το 7-bit GSM ούτε καν το εφαρμόζει η Apple στο 3.0 για μη λατινικούς χαρακτήρες. Απλώς πετάει ένα unicode πληκτρολόγιο για ευρεία χρήση, από internet/mail/maps μέχρι και SMS. Κάτι είναι κι αυτό...

Όσο για τα MMS, συμφωνώ με τους προλαλίσαντες--τόσα χρόνια οι άλλοι κατασκευαστές έπαιζαν με το GPRS και είχαν περιορισμό στο μέγεθος (pixels) μιας εικόνας και υποψιάζομαι ότι εδώ δεν θέλουν να μπουν στο κόπο για το 2G τηλέφωνο (που έχω κι εγώ) καθαρά για λόγους ταχύτητας αποστολής λήψης, και όχι λόγω προβλήματος στο hardware.... ανακρίβειες που δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο τις λέει η Apple... Εξάλλου σας το εγγυώμαι, σύντομα θα βγει η εφαρμογή της ίδιας της μαμάς Apple από κάποιον χακερά και θα παίζει στο 2G έστω κι αργά.... (βλ. iPod Touch εφαρμογές που είχαν μπει αρχικά στο iPhone).

Τέλος, ήθελα να ρωτήσω--τι εννοείτε ότι φρενάρει το 2G το development; Σε επίπεδο CPU; Ανάλυσης οθόνης; Τι έχει το άμοιρο τηλεφωνάκι που εμποδίζει την Apple να βγάλει νέα καλούδια; Δεν καταλαβαίνω, και αν κάποιος το έχει ψάξει ας μας πει.

Τις καλημέρες μου.

#29   pk1

pk1

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2009 - 13:35

Μόλις εγκατέστησα την έκδοση 3.0 στο iPhone 3G μου, επιβεβαιώνω κι εγώ την ύπαρξη ελληνικού πληκτρολογίου και λεξικού. Το λεξικό μάλλιστα διορθώνει όλες τις λέξεις χωρίς τόνους στις αντίστοιχες τονισμένες (με άλλα λόγια εαν είναι ενεργοποιημένο, δε χρειάζεται να βάζεις τους τόνους). Ακόμα είναι σε πρώιμο στάδιο (π.χ. τα γράμματα στα εικονικά πλήκτρα φαίνονται πάντα κεφαλαία ακόμα κι αν δεν έχεις πατήσει το shift, παρόλα αυτά γράφει και μικρό και κεφαλαία).

Ακόμα δεν πρόλαβα να δω τα υπόλοιπα νέα features, το Spotlight μόνο (εμφανίζεται πατώντας δύο φορές το home button) που φαίνεται ιδιαίτερα χρήσιμο (π.χ. ψάχνει σε e-mail κλπ). Έχουν αλλάξει ελαφρώς τα εικονίδια για Phone, Mail, Messages, iPod και υπάρχει η νέα εφαρμογή για voice memos.

Δείτε εδώ ένα screenshot από την επιλογή πληκτρολογίου:

http://twitpic.com/27mt8

#30   terramidas

terramidas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2009 - 14:01

Εγώ που είμαι ακόμα στην 1.4 και έχω το πρώτο iphone μπορώ να βάλω κατευθείαν την 3.0 ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες