Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Installus "Unable to find executable"


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2009 - 12:00

Γεια σας .

Απο χθές αντιμετωπίζω ένα προβλημα με τον Instalus σε ένα καινούργιο iPhone που έκανα Jailbrake.
Ο Installus κατα την διαδικασία εγκατάστασης εφαρμογών μου βγάζει :

Checking dependences
Decompressing archieve
Instaling "Τάδε App"
Moving Application
Fixing permissions
Unable to find execuable

Τον έκανα επανεγκατάσταση ... Restart το iPhone κτλπ , αλλά πάλι τα ίδια
Καμια ιδέα ; να το ξανακάνω Jailbrake ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2009 - 13:37

Εεε ποτέ !

Μόλις έκανα Restore και το ξαναέκανα Jailbrake και μου βγάζει ακριβώς το ίδιο.
Παρατηρώ πως όταν πατάω να κάνει install μια εφαρμογή δέν μου δείχνει την πρόοδο της
εγκατάστασης σαν σε terminal μια γραμμή κάτω απο την άλλη , αλλα είναι στο περιβάλον του Installus και
έχει μια progress bar και μου δείχνει την προοδο της εγκαταστασης ; μήπως μου λείπει κάποιο πακέτο ;

#3   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2009 - 14:05

Δεν νομίζω να έχει σχέση το ότι είναι απο την Cosmote η συσκευή...

Μου ζήτησε upgrade στην 2.2.1 την έκανα , κάνω ότι και στην δικιά μου συσκευή. Επίσεις
στα SBSSettings στο Hide Icons μου βγάζει τις εφαρμογες που κάνω install μέσω του installus και μπορώ
είτε να αποκρύψω τα εικονίδια ή όχι αλλα και πάλι δεν φένονται πουθενα.

#4   iasonx

iasonx

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/03/2009 - 12:46

και εγώ μεγάλε έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα .. αν βρεις άκρη ...πες μου

#5   malax

malax

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2009 - 17:16

Λοιπον η λύση του προβλήματος ειναι πολύ απλή !!

Όταν μπαίνεις στο Installus  Πηγαίνεις στο Settings και καπου λεει < Install method > διαλεγεις  'Dirty' και όχι 'Clean'  :) .

#6   iasonx

iasonx

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/03/2009 - 17:39

Σωστός o Malax!!! το ανακάλυψα τυχαία και εγώ πριν από 5 λεπτά! και δουλεύει!!

#7   LordDragon2

LordDragon2

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/05/2009 - 19:55

Παιδιά έκανα και εγώ το ίδιο έβαλα dirty method αλλα πάλι δεν τα εμφανίζει...καμια άλλη λύση???

Edit: Έχω iPod Touch και όχι iPhone στην έκδοση 2.2.1 jailbroken! και τα εικονίδια είναι ενεργοποιημένα και όχι κρυφά! Το έχω είδη τσεκάρει!

Edit: Επίσης προσπάθησα με το categories να βάλω τα executable τους σε ένα φάκελο διότι τα βλέπει ως εγκατεστημενα προγράμματα στο iPod μου αλλα δεν τα τρέχει...!!!

Edit: Greeklish to Greek

#8   LordDragon2

LordDragon2

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2009 - 02:09

Το προβλημα μου λυθηκε πλεων μπορω να δω ολες τοις εφαρμογες που εγκαθιστω στο ipod μου αλλα οταν παω να τοις τρεξω μου λεει οτι αδυνατει να τοις ανοιξει!?!?

Παρακαλω οποιος μπορει να βοηθισει....!!!

#9   kak0s

kak0s

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2009 - 02:38

Το mipatch 2.2.1 το εχεις κατεβασμένο από cydia? Επίισης κατεβάστε μια free εφαρμογη από τ app store (για όσους δεν βλέπετε τα εικονίδια !!αν κάνατε ένα search σιγουρα θα βρισκατε κάτι

#10   LordDragon2

LordDragon2

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2009 - 16:35

Ναι παιδιά το κατέβασα και αυτό εξαρχής το έκανα reinstall και τώρα για να είμαι σίγουρος αλλά και πάλι τίποτα...συνεχίζει να μου λέει ότι  The application "..." cannot be opened. Έχω επίσης εγκαταστήσει το crackulous που επίσης δεν παίζει μόλις το κάνω execute με πετάει εκτός...Λέτε να φταίει αυτό???

#11   gkaklas

gkaklas

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/06/2009 - 22:13

Παιδιά και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλα το έψαξα λίγο και το βρήκα. απλά ψάξτε για το Gawk στο cydia και κάντε το εγκατάσταση. Πριν το κάνετε ρυθμίστε το installus στο clean method και είστε έτοιμοι.

Η μπάρα που εμφανίζεται με την εγκατάσταση κάθε εφαρμογής αντί για την οθόνη ροή μοιάζει με terminal, πιστεύω πως είναι update του installus, εμενα μου εμφανίζεται η μπάρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση.

Αν δεν γίνει τίποτα, απλά μπορείτε να κατεβάσετε τις εφαρμογές σας απτών υπολογιστή σας

Edit: Greeklish to Greek

#12   LordDragon2

LordDragon2

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/06/2009 - 23:17

Παιδιά προσπαθώ μέρες τώρα αλλά τίποτα κατέβασα ότι βρήκα από cydia σχετικό και αυτό το βιολί του δεν λέει να τρέχει τοις εφαρμογές κάθε φορά που πάω να ανοίξω μια κατεβασμένη πάντα από Installous εφαρμογή μου λέει The Application "..." cannot be opened. Θα εκτιμούσα αφάνταστα την όποια βοήθεια!!! :-*

#13   malax

malax

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/06/2009 - 00:26

Λοιπον LordDragon2 κτλπ το Search ειναι κατι που 8α αλα3ει το iPhone σας !!!
μην βαριεστε xD  !!
λοιπον προφανος εκανεας Restore στο iPhone και πρην κανεις Restore ειχες ενα application
το οποιο ητν τ Rename   η κατι σαν Categorize η κτ σχετικο
και τωρα αυτα που ειχες μετανομαση η ειχες βαλει σε φακελους δεν ανοιγουν !!
κανε τα παρακατο βηματα κα 8α σ γινουν οπως πρην !!

1) SSH την συσκευη σου και πηγαινε /System/Library/PrivateFrameWorks/MobileInstallation.framework
2) βρες το MobileFramework και αλα3ε ονομα σε MobileFramework.bak
3) αντεγραψετα ετσι ωστε να ειναι και το MobileFramework και το MobileFramework.bak μεσα στον φακελο /System/Library/PrivateFrameWorks/ ( αντιγραφη MobileFramework , μεταονομασια σε ενα απο τ δυο σε MobileFramework.bak , και αλλαγη permission στο MobileFramework.bak )
4) αλλαξε το permissions σε 775 και οχι 755  η κατι αλλο , 775 κλτερο απο 755
5) επανεκηνησε την συσκευη σου
6) κατεβασε απο το App Store ενα application ( Free ) η κανονικο !!
7) κανε Respring
8) εισαι ετοιμος να ανοι3εις τα application που ειχες μετανωμασει πρην το Restore !!
:D

#14   malax

malax

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/06/2009 - 01:30

[move]Keep Trying  :P[/move]

#15   LordDragon2

LordDragon2

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/06/2009 - 10:40

Quote

Λοιπον LordDragon2 κτλπ το Search ειναι κατι που 8α αλα3ει το iPhone σας !!!

μην βαριεστε xD  !!

λοιπον προφανος εκανεας Restore στο iPhone και πρην κανεις Restore ειχες ενα application

το οποιο ητν τ Rename   η κατι σαν Categorize η κτ σχετικο

και τωρα αυτα που ειχες μετανομαση η ειχες βαλει σε φακελους δεν ανοιγουν !!

κανε τα παρακατο βηματα κα 8α σ γινουν οπως πρην !!



1) SSH την συσκευη σου και πηγαινε /System/Library/PrivateFrameWorks/MobileInstallation.framework

2) βρες το MobileFramework και αλα3ε ονομα σε MobileFramework.bak

3) αντεγραψετα ετσι ωστε να ειναι και το MobileFramework και το MobileFramework.bak μεσα στον φακελο /System/Library/PrivateFrameWorks/ ( αντιγραφη MobileFramework , μεταονομασια σε ενα απο τ δυο σε MobileFramework.bak , και αλλαγη permission στο MobileFramework.bak )

4) αλλαξε το permissions σε 775 και οχι 755  η κατι αλλο , 775 κλτερο απο 755

5) επανεκηνησε την συσκευη σου

6) κατεβασε απο το App Store ενα application ( Free ) η κανονικο !!

7) κανε Respring

8) εισαι ετοιμος να ανοι3εις τα application που ειχες μετανωμασει πρην το Restore !!

:D



Φίλε μου καμία μα καμία σχέση έκανα jailbreak το ipod ώστε να βάλω cydia και installer ποτέ δεν έκανα restore...εδώ και μια βδομάδα έχω κάνει 100 search σε 10 διαφορετικά forum για σχετικά θέματα αλλά δεν έβγαλα άκρη...

Λοιπόν για να καταλάβεις κατέβασα τον installer και άρχισα να βάζω εφαρμογές...Μου τοις εμφανίζει κανονικά στο springboard αλλά όταν τοις τρέχω μου λέει Unable το open the application!!!

Είναι ipod jailbroken 2.2.1 έκδοση και τον installer τον έχω ρυθμίσει το install του σε dirty mode...Επίσης επειδή ανέφερες κάτι για το categories το έχω στο ipod μου αλλά τοις εφαρμογές δεν τοις έχω μέσα στους φακέλους!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες