Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPhone Developer


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 08/05/2010 - 08:49

Γειά σας. Είμαι developer για το iPhone (Adobe Flash CS5 Pro) και ψάχνω για καμία ομάδα να συμμετάσχω. Έχω πείρα στο ActionScript 3 το οποίο είναι η γλώσσα του iPhone για την δημιουργία εφαρμογών από Adobe Flash και μπορώ να κάνω εφαρμογές καλής ποιότητας. Βέβαια τις κάνω με Flash και δεν είναι τόσο εύκολο να γίνουν στο ίδιο επίπεδο γραφικών του iPhone αλλά κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ (έχω κατεβάσει όλα τα κουμπιά και εικονίδια του iPhone και τα κάνω import για να είναι όσο το δυνατόν ίδιο το γραφικό περιβάλλον. Αυτό το πράγμα δεν είναι όμως μόνο πρόβλημμα καθώς μπορώ να βάζω ο,τι θέλω σε μία εφαρμογή και δεν είναι ανάγκη να ακολουθώ το template.
Mένω στην Βέροια και λογικά θα εργάζομαι από το σπίτι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/05/2010 - 18:10

Φίλε μου σου απάντησα και στο άλλο θέμα που έγραψες για το Flash, οτι δεν γίνεται :(

#3   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 08/05/2010 - 20:38

Φίλε μου καταρχάς, συγχαρητήρια για την προσπάθεια.
Ενδιαφέρομαι και εγώ να αρχίσω να φτιάχνω εφαρμογές για το iPhone, αλλά μην φανταστείς τίποτα το σπουδαίο. Απλά προγράμματα για να έχω τα μαθήματα της δουλειάς μου σε μία εφαρμογή. :)
Βασικά τελείωσα marketing-management και τώρα τελειώνω προγραμματισμό πάνω στα κομπιούτερ και θα ήθελα κάποια στιγμή όλα αυτά να τα έχω σε μία -δύο εφαρμογές.
όσους κι αν ρώτησα και ώπου και αν ρώτησα, έπαιρνα μισόλογα και τίποτα το συγκεκριμένο. :blush:
Επειδή λοιπόν είμαι νέος στο άθλημα, θα ήθελα ,να μου προτείνεις κάποιον καλό οδηγό για να μπώ στον τρόπο σκέψης των προγραμματιστών της apple.. :lol:


Υ.Γ. υπάρχει τίποτα στα Ελληνικά για τους νεοεισερχόμενους; :unsure:

Τελευταία επεξεργασία από: strawb, 08/05/2010 - 20:41


#4   akumanara

akumanara

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/05/2010 - 22:02

1. Θέλεις Mac υπολογιστή. (ή hackinthosh)
2. To XCode (το περιβάλλον που προγραμματίζεις) είναι free αλλά για να βγάλεις τις εφαρμογές σου στο appStore θέλει $$$
3. Προγραμματίζεις σε αντικειμενοστραφή C. Οπότε θέλεις μια εμπειρία σε κλάσεις και αντικείμενα.
4. Πολύ καλά βιβλιαράκια παίζουν για να ξεκινήσεις αλλά μπορείς να πας και σε video tutorials από Lynda (ΌΧΙ Ελληνικά)

Hope i helped....

#5   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 11/05/2010 - 16:57

Εγώ προγραμματίζω σε Action Script 3 με το νέο Adobe Flash CS5 στα Windows Vista μου χωρίς ούτε ένα πρόγραμμα από την Apple.
@strawb
Μπορείς αν έχεις Mac να κάνεις λογαριασμό στην Apple για iPhone Developer και κάπου στο 60-70% της διαδικασίας να σου δώσει link για το xCode και να το κατεβάσεις από εκεί ή αν έχεις Microsoft Windows να στραφείς στον προγραμματισμό με ActionScript 3.0 από την Adobe χρησιμοποιόντας το νέο της Adobe Flash CS5 Professional Edition με το iPhone Package προεγκατεστημένο.
Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστεί να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού αν και στην 2η περίπτωση μέσω των Code Snippets δεν θα χρειαστεί να γράψεις ούτε μια γραμμή κώδικα. Βέβαια θα πρέπει να τα σχεδιάσεις όλα μόνος σου και να μην ακολουθήσεις ένα έτοιμο προσχέδιο.
Όσο για τον τρόπο σκέψης των προγραμματιστών iPhone υπάρχουν βίντεο στο YouTube™ από διάφορα πανεπιστήμια αλλά και από Apple, Google που λένε αναλυτικά πως πρέπει να σκέφτεσαι. Πρέπει να αναρωτηθείς πρώτα, σε ποιό κοινό θα απευθήνομαι; Είναι μεγάλο ή μικρο; Έχει πολλές απαιτήσεις; Αξίζει οι άλλοι να πληρώσουν για την εφαρμογή μου; και πολλά άλλα. Σύνολο πριν αρχήσω να προγραμματίζω (καθώς περίμενα το CS5) είδα πάνω από 5 ώρες βίντεο στο YouTube™ και τώρα νομίζω πως κατάλαβα πώς σκέφτεται ένας developer!

#6   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2010 - 17:05

Φίλε μου μπορεί να έχει κυκλοφορήσει η σουίτα αλλά ΔΕΝ θα μπορέσεις να ανεβάσεις την δουλειά σου στο Appstore. Θα στο κόψει η Apple για τον λόγο που σου είπα. Δεν είπα ποτέ οτι δεν μπορείς να γράψεις, είπα οτι δεν μπορείς να το κυκλοφορήσεις στο Appstore.

Στο λέω μόνο και μόνο για να μην ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο.

#7   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/05/2010 - 18:11

Το xCode oποιος θελει δεν το κατεβαζει?

#8   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2010 - 18:36

Νομίζω μόνοι οι developers.

#9   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/05/2010 - 18:53

Δεν χρειάζεται να κάνεις register σε πρόγραμμα Iphone (να πληρώσεις δλδ) για να κατεβάσεις το Xcode.

Απλά αν δεν εχεις πληρώσει θα μπορείς να τρέχεις τις εφαρμογές μόνο στον simulator και όχι σε κινητό (ή κινητά)...

#10   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2010 - 13:50

Οποίος έχει Mac με γνήσιο λειτουργικό μπορεί να ψάξει στο DVD για να βρει το Xcode. Επίσης υπάρχει και στο developer.apple.com, αλλά θα χρειαστείς λογαριασμό όχι απαραίτητα πληροτεο!
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Μόνο εφαρμογές γραμμένες σε objective c μπορείς να βγάλεις στο app store, επειδη τυχαίνει να έχω λογαριασμό, το λέει ξεκάθαρα στο agreement που αποδεχεσε κατα τη διάρκεια της πληροτεας εγγραφής.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες