Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Wind - Πρόβλημα με τα SMS;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   arkan

arkan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/03/2009 - 21:47

Να'μαι κι εγώ.
Να πω πρώτα πως έχω διαβάσει κι έχω κάνει σχεδόν τα πάντα που έχω βρει ή μου έχουν πει για το θέμα.
Συνεχίζω πάντως να μην μπορώ να στείλω SMS με την Wind σύνδεσή μου. Κάτι το οποίο δεν ισχύει με την Cosmote που λειτουργεί κανονικά.
Sending, sending, sending και στο τέλος το κλασικό error sending message.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Info : Iphone 3g, 16GB, έκδοση 2.2.1(φρέσκο update).
Να συμπληρώσω πως δοκίμασα και πριν βάλω το bitesms και μετά.

Any help?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 26/03/2009 - 22:35

Μήπως πάνω σου λέει No Service, δεν έχεις καλό σήμα?
Τηλέφωνο μπορείς να πάρεις?

#3   arkan

arkan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/03/2009 - 23:12

Λειτουργούν τα πάντα κανονικά. Και τηλέφωνα κάνω/λαμβάνω και SMS λαμβάνω.

Δεν έχω βρει καμμία ρύθμιση για κέντρο μηνυμάτων ή τίποτα σχετικό μήπως είναι από εκεί.

Επίσης, το iPhone έχει πεζά ελληνικά γιατί έτσι βγήκαν και τα δικά μου τα μάτια;

#4   Unix

Unix

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/03/2009 - 00:10

φιλαρακι καθε κινητο οπως γνωριζεις και καθε εταιρια κινητης τηλεφωνιας εδω και χρονια για να στειλεις sms πρεπει να εχεις εναν αριθμο κεντρου μηνυματων εφοσον δεν υπαρχει αυτος ο αριθμος δεν μπορεις να στειλεις sms βρες που ειναι αυτος ο αριθμος και αποθηκευσε της wind καπου το ειχα βρει αλλα δεν θυμαμαι που ειναι ...

13. O αριθμός του κέντρου μηνυμάτων για την καρτοκινητή τηλεφωνία WIND είναι το +30693597000 


και για το συμβολαιο λογικα το ιδιο ειναι δεν βρηκα καμια αναφορα που να λεει οτι ειναι διαφορετικος

#5   arkan

arkan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/03/2009 - 03:06

2 χρόνια τεχνικός στον Γερμανό, έμαθα πολλά για κέντρα μηνυμάτων κλπ. Η Wind όντως έχει διαφορετικό κέντρο για το καρτοκινητό και την σύνδεση. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Το πρόβλημά μου είναι πως από Iphone δεν έχω ιδέα.
Έψαξα μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στο μενού για το κέντρο, μπας και το διαβάζει λάθος ή τίποτα τέτοιο, αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Μόλις τώρα δοκίμασα το SwirlyMMS και έστειλε κανονικά mms!
Μόνο στην αποστολή SMS έχω πρόβλημα και δεν γνωρίζω γιατί.

Anyway....

#6   Unix

Unix

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/03/2009 - 11:55

καλημερα χθες φιλε μου εκανα ενα search στο google αν υπαρχουν και αλλα προβληματα σχετικα με το δικο σου και οντος βρηκα και κι αλλα και ολα ειχαν προβλημα στη αποστολη με wind γιατι δεν περνεις ενα τηλεφωνο την εξηπηρετιση πελατων μηπως μπορουν να σε βοηθησουν ???????????

#7   arkan

arkan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/03/2009 - 12:28

Δυστυχώς έκανα κι εγώ το search μου εχθές και βρήκα παρόμοια περιστατικά. Καμιά από τις λύσεις που βοήθησαν μερικούς, δεν βοηθάει εμένα...
Το περίεργο είναι πως mms στέλνει κανονικά (νομίζω δηλαδή πως είναι περίεργο σε αυτή την περίπτωση :P )
Επίσης, σκέφτηκα να κάνω reset network settings και μετά δεν bootαρε με τίποτα, απλώς έμενε μόνιμα στο μηλαράκι όταν πάει να ξεκινήσει. Με τα χίλια ζόρια στις 4 το πρωί κατάφερα μέσω DFU να κάνω restore και πάλι από την αρχή.

Όσο για την εξυπηρέτηση πελατών, άσε καλύτερα. Πάλι καλά που ξέρουν μερικοί τι είναι το Iphone. Αρκέστηκα στο να μου κάνουν έλεγχο της δικτυακής κατάστασης της σύνδεσης μου, γιατί παραπάνω δεν γνωρίζανε.

Και η χαζή ερώτηση της ημέρας. Δεν πιστεύω να χρειάζεται να συμπληρώσω τίποτα στο Cellular Data Network;;; Από όσο ξέρω όχι, αλλά Iphone είναι αυτό :P

#8   Unix

Unix

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/03/2009 - 12:33

χαχαχαχαχαχα πες το ψεματα του λες apple iphone και σου λενε τρωγετε??? :P
τελικα εφτιαξε με το restore?

και η απαντιση στη ερωτηση της ημερας:
δεν χρειαζετε να συμπληρωσεις τπτ εκει.

#9   arkan

arkan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/03/2009 - 13:34

Ψάχνοντας στα κιτάπια μου, βρήκα την πατροπαράδοτη κλασική μέθοδο παραμετροποίησης των κινητών για το κέντρο μηνυμάτων. Κάτι έπαιζε με την κάρτα μου μάλλον και ήθελε να το βάλω κι έτσι....)
*5005*7672*+30693599000#
Μια άμεση δοκιμή και ναι, επιτέλους μπορώ να στείλω SMS!!!
Τώρα μένει να βρω μπόλικες εφαρμογές και games να το γεμίσω :P

Παρεμπιπτόντως, αναφορά συνεχίζει να έχει μόνο η Vodafone ή απλώς θα χρειαστεί να βάζω τον κωδικό μπροστά από το κείμενο;
Επίσης, να συνεχίσω με το biteSMS ή να βάλω κάποιο άλλο;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες