Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

External Desktop


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 27/05/2010 - 21:42

Πριν απο λιγες μερες απεκτησα ενα 3G ατυχο το οποιο ειχε πεσει και ειχε υποστει ζημια στην οθονη.
Αυτη τη στιγμη που σας μιλαω εχει χειρουργηθει και βρισκεται σε μια τετοια κατασταση:
Αναρτημένη εικόνα

Το πιθανοτερο ειναι να αγοραστει μια οθονη μαζι με Digitizer μιας που και τα 2 εχουν πληγει απο τη πτωση.

Αυτο που θα ακολουθησει ειναι να γινει restore - περασμα 3.1.3 - spirit - και τελος απαραιτητος εξοπλισμος

Στη συνεχεια θα χρειαστω ενα προγραμμα(κατι εχει παρει το ματι μου εδω) που να μου κρατησει μονιμως το κινητο σε landscape.

Μετα απο τα παραπανω που αργα ή γρηγορα θα γινουν ερχεται το σημειο που θα χρειαστω τη βοηθεια σας.
Θελω να μπορεσω με καποιο τροπο ειτε απο τη θυρα φορτισης, ειτε απο καλωδιοταινια εσωτερικα να μπορεσω να δωσω εικονα - ισως ηχο - και αφη , σε μια εξωτερικη οθονη.

Το προτζεκτ που εχω σκεφτει ειναι να συνδεθει το κινητο σε 7' οθονη(touch) στο αμαξι μου και να μου δωσει οσο περισσοτερες λειτουργιες του.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Zephyros

Zephyros

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2010 - 03:58

Εγώ να σου απαντήσω στην τελευταία ερώτηση,για την οθόνη...σύμφωνα με το site της Apple,υποστηρίζει TV-Out...Έχει και το αυθεντικό καλωδιάκι εδώ (Apple Official Shop) που βγάζει και USB για να παίρνεις και ρεύμα συνγχρόνως,κλασικά πράγματα - από αναπτήρα (πήρε ένας φίλος 20 ευρώ από το πλαίσιο έναν φορτιστή αυτοκινήτου usb και το φόρτιζε κανονικά το δικό μου.Τώρα για ήχο,έχει το συγκεκριμένο καλωδιάκι απάνω,left-right τύπου RCA (και τα βίντεο),κάνεις καμιά μαγκιά,κοτσάρεις και ένα bluetooth ακουστικό να μιλάς κιόλας.
Να ψάξεις το video-in της οθόνης να δείς τι θέλει,οπότε για να το συνδέσεις απλά,μιλάμε 45άρι το καλώδιο + 20άρι φορτιστής + 10άρι μετατροπέας αν χρειάζεται...σύνολο 75 ευρώ μόνο για την σύνδεση χοντρικά,βάλε και την οθόνη και το iphone μαζι,είσαι κοντά στην 500άρα?
Και δεν πας να πάρεις μια οθόνη 2 din,να τελειώνεις?
Αν πιάνει και το χέρι σου,υπάρχουν άλλωστε και πολλά φόρουμ με αυτό το θέμα ελληνικά,φτιάξε ένα Car PC,που έχεις και άλλες 200 δυνατότητες,συν ότι είναι αναβαθμίσιμη μέχρι και η τελευταία βίδα,βάζεις και μια οθόνη αφής και είσαι άρχοντας,θα σου βγεί λίγο ακριβά (κανα 200άρι συν από αυτά που θα έδινες στο iPhone μιλάμε,για κάτι καλό να σου μείνει - και αν είσαι και της σχολής ebay?Ουουου,τσάμπα θα σου βγεί),αλλά 1000 φορές να κάνεις και 5 μήνες να το φτιάξεις,και να έχεις κάτι,που στην τελική,θα κάνει ότι κάνει το PC σου.
GPS?Βάζεις!Και χάρτες σωστούς με πολλές αναβαθμίσεις,όχι σαν του iPhone,μια στα 2 χρόνια και ότι να'ναι!Περνάς 3-4 τετράγωνα,και αμα του κατέβει σου λέει στρίψε!
Ινερνετάκι/3G?Πας και κοτσάρεις ένα στικάκι από εταιρίες κινητής,και έχεις και mail και internet και όλα!
Μουσική?Τράβα πάρε ότι δίσκο γουστάρεις 500 Giga να βάλεις ότι θες μέσα,ταινείες,μουσική,ότι θες!
Γουστάρουμε καμεριτσα για την όπισθεν?Μέσα και αυτό!
Τηλεόραση/Ραδιόφωνο?Μια καρτούλα είναι στα 50 ευρώ,δηλαδή τσάμπα!
Να κάτσεις να παιδευτείς τώρα με το iPhone το θεωρώ ηλίθιο.Ωραία ιδέα,πρωτότυπη,μέχρι εκεί όμως,τσάμπα λευτά για μένα.Άσε που για την αφή,δεν νομίζω να υπάρχει κάτι!(Δηλαδή έχω δεί κάτι πρότζεκτ να συνδέσεις οθόνη με digitizer,να την κάνεις αφής,αλλά για iphone τπτ)
Αρκετά σου τα έπριξα...!

*Δεν δουλεύω πουθενά που να σχετίζεται με αυτά τα PC (μην με νομίζεις και για κράχτη δηλαδή),απλά στα λέω γιατί και εμένα μου περνάνε κάτι τέτοιες ιδέες,ειδικά τώρα που έχω και την "αγάπη" μου στο γκαράζ χωρίς μοτέρ και την φτιάχνω από την αρχή,θα μου κάτσει και θα το φτιάξω και εγώ το pcακι...

Τελευταία επεξεργασία από: Zephyros, 28/05/2010 - 04:01


#3   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2010 - 08:52

ΩΡΑιες πληροφοριες zephyros..

thanx

#4   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 28/05/2010 - 13:32

Εγώ να σου απαντήσω στην τελευταία ερώτηση,για την οθόνη...σύμφωνα με το site της Apple,υποστηρίζει TV-Out...Έχει και το αυθεντικό καλωδιάκι εδώ (Apple Official Shop) που βγάζει και USB για να παίρνεις και ρεύμα συνγχρόνως,κλασικά πράγματα - από αναπτήρα (πήρε ένας φίλος 20 ευρώ από το πλαίσιο έναν φορτιστή αυτοκινήτου usb και το φόρτιζε κανονικά το δικό μου.Τώρα για ήχο,έχει το συγκεκριμένο καλωδιάκι απάνω,left-right τύπου RCA (και τα βίντεο),κάνεις καμιά μαγκιά,κοτσάρεις και ένα bluetooth ακουστικό να μιλάς κιόλας.
Να ψάξεις το video-in της οθόνης να δείς τι θέλει,οπότε για να το συνδέσεις απλά,μιλάμε 45άρι το καλώδιο + 20άρι φορτιστής + 10άρι μετατροπέας αν χρειάζεται...σύνολο 75 ευρώ μόνο για την σύνδεση χοντρικά,βάλε και την οθόνη και το iphone μαζι,είσαι κοντά στην 500άρα?
Και δεν πας να πάρεις μια οθόνη 2 din,να τελειώνεις?
Αν πιάνει και το χέρι σου,υπάρχουν άλλωστε και πολλά φόρουμ με αυτό το θέμα ελληνικά,φτιάξε ένα Car PC,που έχεις και άλλες 200 δυνατότητες,συν ότι είναι αναβαθμίσιμη μέχρι και η τελευταία βίδα,βάζεις και μια οθόνη αφής και είσαι άρχοντας,θα σου βγεί λίγο ακριβά (κανα 200άρι συν από αυτά που θα έδινες στο iPhone μιλάμε,για κάτι καλό να σου μείνει - και αν είσαι και της σχολής ebay?Ουουου,τσάμπα θα σου βγεί),αλλά 1000 φορές να κάνεις και 5 μήνες να το φτιάξεις,και να έχεις κάτι,που στην τελική,θα κάνει ότι κάνει το PC σου.
GPS?Βάζεις!Και χάρτες σωστούς με πολλές αναβαθμίσεις,όχι σαν του iPhone,μια στα 2 χρόνια και ότι να'ναι!Περνάς 3-4 τετράγωνα,και αμα του κατέβει σου λέει στρίψε!
Ινερνετάκι/3G?Πας και κοτσάρεις ένα στικάκι από εταιρίες κινητής,και έχεις και mail και internet και όλα!
Μουσική?Τράβα πάρε ότι δίσκο γουστάρεις 500 Giga να βάλεις ότι θες μέσα,ταινείες,μουσική,ότι θες!
Γουστάρουμε καμεριτσα για την όπισθεν?Μέσα και αυτό!
Τηλεόραση/Ραδιόφωνο?Μια καρτούλα είναι στα 50 ευρώ,δηλαδή τσάμπα!
Να κάτσεις να παιδευτείς τώρα με το iPhone το θεωρώ ηλίθιο.Ωραία ιδέα,πρωτότυπη,μέχρι εκεί όμως,τσάμπα λευτά για μένα.Άσε που για την αφή,δεν νομίζω να υπάρχει κάτι!(Δηλαδή έχω δεί κάτι πρότζεκτ να συνδέσεις οθόνη με digitizer,να την κάνεις αφής,αλλά για iphone τπτ)
Αρκετά σου τα έπριξα...!

*Δεν δουλεύω πουθενά που να σχετίζεται με αυτά τα PC (μην με νομίζεις και για κράχτη δηλαδή),απλά στα λέω γιατί και εμένα μου περνάνε κάτι τέτοιες ιδέες,ειδικά τώρα που έχω και την "αγάπη" μου στο γκαράζ χωρίς μοτέρ και την φτιάχνω από την αρχή,θα μου κάτσει και θα το φτιάξω και εγώ το pcακι...

πολυ σωστος στα περισσοτερα σου φιλε μου.Σε καμια περιπτωση δε με πειραζουν αυτα που λες και ολες οι πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες!
Αυτη τη στιγμη εχω ετοιμο car pc για το αμαξι.Ολο αυτο με το 3g, το θελω για ικανοποιησω τη χαρα της δημιουργιας που λεμε!!!
το 3G ειναι ετσι κι αλλιως εδω χωρις κοστος, η οθονη υπαρχει ηδη, αρα μου μενουν μονο τα καλωδια και οι controlers.
Αυτο που με καιει ειναι να βρω τροπο οχι να προβλεται η εικονα και ο ηχος στην οθονη(πολυ απλο), αλλα να εχει αφη η οθονη χωρις να χρησιμοποιω το κινητο , και να κανει σωστη συμορφωση στο μεγεθος της οθονης.
Το κινητο ας υποθεσουμε οτι ειναι στο ντουλαπακι.Βγαζω ενα rca για ηχο και εικονα και αλλο ενα usb πχ για φωρτιση απο αναπτηρα και ειμαι κομπλε σ αυτα.Δε θελω να βγει απο το ντουλαπακι για να χρησιμοποιω την οθονη

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2010 - 13:42

Ωραίος ο Zephyros!!!

@Aceman: Έχεις πορωθεί να βάλεις το iPhone εε? Γιατί δεν κάνεις ότι σου είπε ο Zephyros?

#6   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 28/05/2010 - 14:46

Ωραίος ο Zephyros!!!

@Aceman: Έχεις πορωθεί να βάλεις το iPhone εε? Γιατί δεν κάνεις ότι σου είπε ο Zephyros?

θελω θελω!!

οπως ειπα και πριν εχω ηδη car pc με οθονη,σκληρους,bluetooth,navi,wifi,κτλ.....

Δεν μου εδωσε ο φιλος παραπανω λυση στο 3g για χειρισμο παρα μονο για προβολη εικονα και ηχου.

#7   Zephyros

Zephyros

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2010 - 17:59

Βρήκα κάτι,για iPod Touch,προφανώς θα είναι ίδιο...Στο πρώτο ποστ έχει λινκ με διαγράμματα.Για τσέκαρε και πες μου αν βοηθάει!

Remote Touchscreen Control iPhone

Από ότι κατάλαβα,θές το καλωδιάκι και πολύ μεράκι,προγραμματισμό κλπ κλπ...Εγώ μαζί σου πάντως,εφόσον το κάνεις για να ασχοληθείς έτσι,μια χαρά!Αν και το βλέπω ψιλό μακριά....

ΥΓ.Αν το κάνεις,τουλάχιστον τσέκαρε αμα γίνεται με BT serial port...φαίνεται πολύ καλή φάση,ειδικά αμα το κάνεις για σπίτι πχ!

Τελευταία επεξεργασία από: Zephyros, 28/05/2010 - 18:05


#8   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2010 - 18:55

Ρώτα τον Ironman που ξέρει από τέτοιες τεχνολογίες!!χαχαχα :lol: :lol:

#9   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 29/05/2010 - 10:30

Zephyre το λινκ σου ειναι απιστευτα χρησιμο και μολις βρω λιγο χρονο θα το ξεσκονησω για τα καλα.Ξερω απο τη πρωτη στιγμη που το σκεφτηκα οτι δε θα ειναι ευκολο προτζεκτ...αλλα για σκεφτειτε ποιος αλλος μπορει να το εχει κανει!!!!
Εχω κανει στο παρελθον αμετρητες πατεντες και πολλες φορες οταν δε δοκιμαζεις κατι δε ξερεις αν ειναι αδυνατον.(φυσικα εχω καψειιιιιι πολυ hardware!!!)


Οσο για τον ironmas φιλε μου iPodTouchPro θα συμφωνησω.Το ασχημο ειναι οτι η πεπερ ως c.o πλεον δε μου σηκωνει τα κινητα της γμτ :P :lol:




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες