Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Ολόκληρα τραγούδια για Ringtone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
242 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   Nick86

Nick86

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 08:04

Στην τελευταια εκδοση του itunes που βρισκω την επιλογη "ringtones"??αριστερα δεν υπαρχει,ειδα photo απο παλαιοτερες εκδοσεις και οντως ειναι εκει αλλα στην 10 οχι..Δεν υπαρχει πλεον σαν επιλογη??


Χμμμ ακυρο με το που εκανα drag and drop το αρχειο εμφανιστηκε απευθειας μονο του..Μαλλον επειδη ειναι το πρωτο που περναω...:)

Τελευταία επεξεργασία από: Nick86, 22/11/2011 - 08:07


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   gbour65

gbour65

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 08:19

Καλημἐρα υπἀρχει η επιλογἠ tones.

#183   dnnjunior

dnnjunior

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2011 - 04:16

Καλησπερα

Σε περιπτωση που καποιος εχει 4σ με ιοσ 5.0 τι κανουμε?
δοκιμασα εκανα καποια αρχειακια *.m4r οταν παω να κανω συνκ με itunes λεει πως ξεκιναει ο συγχρονισμος αλλα στην ουσια δεν κανει τπτ!!!
τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?

#184   agelos89

agelos89

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@ageloskosmatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:agelos1989

Δημοσίευση 27/11/2011 - 09:32

Τελικά γίνεται.

Βρήκα τον τρόπο πώς να βάζουμε ολόκληρο τραγούδι για ringtone, χωρίς τον περιορισμό των 40''.
Φυσικά με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να βάλουμε μέρος τραγουδιού που η διάρκεια του μπορεί να είναι όσο θέλουμε εμείς και όχι απαραίτητα ολόκληρο το τραγούδι.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή.


<span style='font-size: 15px;'><strong class='bbc'>Ολόκληρο τραγούδι ως ήχος κλήσης</strong></span>

<strong class='bbc'>1)</strong> Πηγαίνετε στο iΤunes-> Preferences στην καρτέλα General στο κέντρο περίπου υπάρχει ένα κουμπί "Import Setings" πατήστε το και στο νέο παράθυρο που ανοίγει στο "Import Using" βάλτε AAC Encoder.

<strong class='bbc'>2)</strong> Διαλέξτε το κομμάτι που θέλετε μέσα από την λίστα σας και πατήστε δεξί-κλικ-> Create AAC version. Όταν τελειώσει η διαδικασία πατήστε δεξί κλικ->show in windows explorer στο αρχείο που δημιουργήθηκε(έγινε αυτόματα import στην λίστα σας).

<strong class='bbc'>3)</strong> Στο παράθυρο που σας εμφανίστηκε έχετε το τραγούδι που μετατρέψατε με κατάληξη ".m4a" πατήστε δεξί κλικ->Μετονομασία και αλλάξτε την κατάληξη σε ".m4r"

<strong class='bbc'>4)</strong> Συνδεθείτε μέσω ssh στο iphone και παγαίνετε στην διαδρομή "/private/var/stash/Ringtones.UUhUh3" και εκεί με drag & drop μεταφέρετε το αρχείο ".m4r" που μετονομάσατε.
<em class='bbc'><strong class='bbc'>
Ο φάκελος ringtone διαφέρει από iPhone σε iPhone.
Πχ στο δικό μου ονομάζεται Ringtones.UUhUh3.
Αυτό που αλλάζει σε κάθε κινητό είναι τα γράμματα μετά την τελεία.</strong></em>

<strong class='bbc'>5)</strong> Αν πάτε στο Settings->Sounds του iphone θα το βρείτε στην λίστα με τα default Ringtones.

ΥΓ: Το δοκίμασα και μου έπαιξε ολόκληρο τραγούδι 3λεπτά και 13 δευτερόλεπτα


<strong class='bbc'><span style='font-size: 15px;'>Μέρος κομματιού ως Ringtones(Χωρίς χρονικό περιορισμό)</span>

</strong>Όλα τα βήματα είναι ακριβώς τα ίδια με τα από πάνω, με μία μόνο προσθήκη.
Αυτή είναι η διαδικασία για να "κόψετε" το κομμάτι και να βάλετε όποιο μέρος του θέλετε εσείς.

Όταν τελειώσετε το πρώτο βήμα κάντε το εξής:

<strong class='bbc'>1α)</strong> Μέσα στο iTunes, πηγαίνετε στο τραγούδι mp3 που θέλετε να κάνετε ringtone. Πατήστε πάνω του δεξί κλικ-> Get Info -> Options και εκεί αλλάξτε το Start time και το End Time του τραγουδιού όπως θέλετε εσείς. Πατήστε ΟΚ, όταν τελειώσετε. Πηγαίνετε στο βήμα 2.

<strong class='bbc'>Σημαντικό:</strong> <strong class='bbc'><em class='bbc'>Όταν τελειώσετε με όλα τα βήματα, πηγαίνετε ξανά στο mp3 και αλλάξτε του τα Start Time και End Time για να το ακούτε ξανά ολόκληρο.

Φυσικά αυτή την διαδικασία μπορείτε να την κάνετε και με κάποιο mp3 editor, όπως πχ. τον Wave Editor του Νero.

</em></strong>


αυτό γίνετε μονο σε jb συσκευές?σε όσους δεν έχουν jb μπορούν να βάλου παραπάνω από τα 40 δευτερα?

#185   matinablr

matinablr

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/01/2012 - 23:34

αυτό γίνετε μονο σε jb συσκευές?σε όσους δεν έχουν jb μπορούν να βάλου παραπάνω από τα 40 δευτερα?


Ax και εγω θελω να βαλω κομματι για ηχο κλησης..χωρις jailbreak ειμαι..ασ μας πει κπ αν γινεται για μας..κ πως..

#186   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 28/01/2012 - 23:47

Ax και εγω θελω να βαλω κομματι για ηχο κλησης..χωρις jailbreak ειμαι..ασ μας πει κπ αν γινεται για μας..κ πως..


Εχουμε πει πως γινεται.

Ή μεσω ιτουνς τη διαδικασια κοψιματος κομματιου στα 40 δευτερα, ή το πιο ευκολο μεσω audiko.net, ανεβαζεις το κομματι που θελεις, διαλεγεις απο που ως που θες, και στο φτιαχνει και κατεβαζεις το m4r και το περνας στη βιβλιοθηκη του ιτουνς και μετα το συγχρονιζεις στο κινητό εχοντας τικαρει στο tab TONES να συγχρονιστουν.
Whatsapp doc?

#187   matinablr

matinablr

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/01/2012 - 00:05

Εχουμε πει πως γινεται.

Ή μεσω ιτουνς τη διαδικασια κοψιματος κομματιου στα 40 δευτερα, ή το πιο ευκολο μεσω audiko.net, ανεβαζεις το κομματι που θελεις, διαλεγεις απο που ως που θες, και στο φτιαχνει και κατεβαζεις το m4r και το περνας στη βιβλιοθηκη του ιτουνς και μετα το συγχρονιζεις στο κινητό εχοντας τικαρει στο tab TONES να συγχρονιστουν.


πωπω παναγια μου..σαν κινεζικα μου ακουγονται αυτα..χαχα σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..απότι καταλαβα γίνεται..μάλλον θα πρέπει να ανατρέξω σε παλότερα ποστς για να δω πωσ ακριβωσ..αυτό με το preferences παντως το itunes μου δε το χει..οκ να πεταξω ενα κομματι σε οποια μορφη λετε στο library το χω τα υπολοιπα no..τεσπα θα δω.. :/

#188   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/01/2012 - 00:21

πωπω παναγια μου..σαν κινεζικα μου ακουγονται αυτα..χαχα σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..απότι καταλαβα γίνεται..μάλλον θα πρέπει να ανατρέξω σε παλότερα ποστς για να δω πωσ ακριβωσ..αυτό με το preferences παντως το itunes μου δε το χει..οκ να πεταξω ενα κομματι σε οποια μορφη λετε στο library το χω τα υπολοιπα no..τεσπα θα δω.. :/



Δες εδω
http://mp3.about.com...s_freetones.htm

Και δω

http://m.youtube.com...be_gdata_player

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 29/01/2012 - 00:25

Whatsapp doc?

#189   MAZDAKOS5

MAZDAKOS5

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/01/2012 - 00:41

Eκει που λεει πως να κανεις να φαινεται η μορφη του αρχειου δεν μπορω να δω την πρωτη φοτο πειτε μου πω το κανω σας παρακαλω!!παω ο υπολογιστης μου και μετα??

#190   matinablr

matinablr

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/01/2012 - 01:37

Δες εδω
http://mp3.about.com...s_freetones.htm

Και δω

http://m.youtube.com...be_gdata_player

ok,ok...τα καταφερα απτο audiko καλη φαση!σ ευχαριστω και πάλι (κάτι άσχετο εδω η επιλογή για να κανεις edit το ποστ σου που ειναι ρε παιδια?το ψαχνα τις προαλλεσ και δε το χω βρει ακομα..θα μαι στραβη δν γινεται :P ,παλια νομιζα δν υπηρχε αλλα τωρα που ειδα οτι εκανες edit εσυ καταλαβα πως υπαρχει!αυτα..)αα να το,το ειδα κατω ,κατω..δε ξερω παλια δε μου το βγαζε εμενα για κπ λογο..anyways..καλο βραδυ!

Τελευταία επεξεργασία από: matinablr, 29/01/2012 - 01:38


#191   isset1988

isset1988

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2012 - 10:18

Προσπαθώ και εγώ να περάσω ένα mp3 για ringtone. (το 4s μου δεν έχει jailbroken)

Όταν συνδέω το 4s στο macbook και ανοίγω το itunes δεν μου εμφανίζει φάκελο ringtones.
Ο οδηγός παραπάνω αφορά μόνο jailbroken iphone? Το ssh απο ότι διάβασα δουλέβει μόνο σε jailbroken.

Η ερώτηση μου είναι: Πως μπορώ να περάσω ένα mp3 για ringtone στο iphone μου? (είτε ολόκληρο είτε μισό)

Ευχαριστώ πολύ! :)

#192   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 22/02/2012 - 10:23

Προσπαθώ και εγώ να περάσω ένα mp3 για ringtone. (το 4s μου δεν έχει jailbroken)

Όταν συνδέω το 4s στο macbook και ανοίγω το itunes δεν μου εμφανίζει φάκελο ringtones.
Ο οδηγός παραπάνω αφορά μόνο jailbroken iphone? Το ssh απο ότι διάβασα δουλέβει μόνο σε jailbroken.

Η ερώτηση μου είναι: Πως μπορώ να περάσω ένα mp3 για ringtone στο iphone μου? (είτε ολόκληρο είτε μισό)

Ευχαριστώ πολύ! :)



Το iPhone δεν δέχεται mp3 ως ringtone.

Κοίτα το post 4 μέχρι το βήμα 3.

Εσύ που δεν είσαι Jailbroken μετά θα σύρεις το ringtone στο iTunes και έτσι θα δημιουργηθεί η καρτέλα Ringtones! Μετά πέρνεις το ringtone από αυτή την καρτέλα και το σέρνεις στο iPhone!


Υ.Γ. Αν βαριέσαι να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία της μετατροπής του κομματιού, τότε μπες στο audiko.net ώστε να κατεβάζεις έτοιμα ringtones.

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 22/02/2012 - 10:25


#193   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 22/02/2012 - 10:36

Προσπαθώ και εγώ να περάσω ένα mp3 για ringtone. (το 4s μου δεν έχει jailbroken)

Όταν συνδέω το 4s στο macbook και ανοίγω το itunes δεν μου εμφανίζει φάκελο ringtones.
Ο οδηγός παραπάνω αφορά μόνο jailbroken iphone? Το ssh απο ότι διάβασα δουλέβει μόνο σε jailbroken.

Η ερώτηση μου είναι: Πως μπορώ να περάσω ένα mp3 για ringtone στο iphone μου? (είτε ολόκληρο είτε μισό)

Ευχαριστώ πολύ! :)


Αν ειναι μεχρι 40 sec σ κανει;
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#194   isset1988

isset1988

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2012 - 12:10

Αν ειναι μεχρι 40 sec σ κανει;


Δεν υπάρχει νόημα να μπεί όλο το κομμάτι σαν ringtone. Έτσι κι αλλιώς πριν χτυπήσει το έχω σηκώσει :P

#195   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 22/02/2012 - 12:13

ωραια
κανεις τα εξης:

1.διαλεγεις το τραγουδι που θες στο itunes library
2.right click-get info- options-ρυθμιζεις το start time και το stop time ετσι ωστε να διαφερουν 40 seconds-ok
3.right click-create aac version
4.Πηγαινεις στο φακελο του itunes (η το κανεις drag n drop στο Desctop) και μετονομαζεις το extension του αρχειου απο m4a σε m4r
5.το ξανακανεις drag n drop στο iTunes κ στο εμφανίζει στην καρτελα ringtones
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες