Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Jailbreak iOS 4 GM για iPhone 3GS (Mac)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   XCoNaN

XCoNaN

    iPH Enthousiast

  • 383 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/06/2010 - 22:01

παταω αυτο και βγαζει error!
υπάρχει άλλος τρόπος?

tar xpvf data.tar (enter)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   XCoNaN

XCoNaN

    iPH Enthousiast

  • 383 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/06/2010 - 22:18

παταω αυτο και βγαζει error!
υπάρχει άλλος τρόπος?

tar xpvf data.tar (enter)

edit:

μου βγαζει αυτο

tar: Error opening archive: Failed to open 'data.tar': No such file or directory
svps-Mac:files svp$

Τελευταία επεξεργασία από: XCoNaN, 09/06/2010 - 22:20


#18   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/06/2010 - 23:43

παταω αυτο και βγαζει error!
υπάρχει άλλος τρόπος?

tar xpvf data.tar (enter)

edit:

μου βγαζει αυτο

tar: Error opening archive: Failed to open 'data.tar': No such file or directory
svps-Mac:files svp$

Τι το έγραψα πριν τις εντολές, τί το έκανα με bold δε το ειδες :P
Τα γράφεις στο terminal χωρίς το έντερ... (και τις παρενθέσεις!!! :o )

#19   XCoNaN

XCoNaN

    iPH Enthousiast

  • 383 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2010 - 00:08

ναι! εννοείτε, χαζός είμαι... πως έφτασα ως εκεί?
Βάζω αυτό και μου πετάει αυτό το μήνυμα!

tar xpvf data.tar


μου βγαζει αυτο

tar: Error opening archive: Failed to open 'data.tar': No such file or directory
svps-Mac:files svp$

#20   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2010 - 00:15

ναι! εννοείτε, χαζός είμαι... πως έφτασα ως εκεί?
Βάζω αυτό και μου πετάει αυτό το μήνυμα!

tar xpvf data.tar


μου βγαζει αυτο

tar: Error opening archive: Failed to open 'data.tar': No such file or directory
svps-Mac:files svp$

Απ οτι φαίνεται για κάποιο λόγο δεν υπάρχει το data.tar στο φάκελο που θα έπρεπε να είναι. Είσαι σίγουρος οτι τον έβαλες στη σωστή διαδρομή; δε χρειάζεται να το αποσυμπιέσεις, αυτό κάνει η συγκεκριμένη εντολή άλλωστε

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos92, 10/06/2010 - 00:15


#21   XCoNaN

XCoNaN

    iPH Enthousiast

  • 383 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2010 - 00:17

Απ οτι φαίνεται για κάποιο λόγο δεν υπάρχει το data.tar στο φάκελο που θα έπρεπε να είναι. Είσαι σίγουρος οτι τον έβαλες στη σωστή διαδρομή; δε χρειάζεται να το αποσυμπιέσεις, αυτό κάνει η συγκεκριμένη εντολή άλλωστε


το ξέρω! δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν το βλέπει
Αν το αποσυμπιέσω και αντικαταστήσω τα αρχεία είναι το ίδιο?

Τελευταία επεξεργασία από: XCoNaN, 10/06/2010 - 00:17


#22   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2010 - 00:18

το ξέρω! δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν το βλέπει
Αν το αποσυμπιέσω και αντικαταστήσω τα αρχεία είναι το ίδιο?

ναι θα σου βγάλει ένα φάκελο Cydia και αντιγράφεις όλα τα αρχεία όπως είναι, μέσα στη διαδρομή.

#23   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 00:19

ναι! εννοείτε, χαζός είμαι... πως έφτασα ως εκεί?
Βάζω αυτό και μου πετάει αυτό το μήνυμα!

tar xpvf data.tar


μου βγαζει αυτο

tar: Error opening archive: Failed to open 'data.tar': No such file or directory
svps-Mac:files svp$


Εγώ κατέβασα το redsnow 0.9.5 που είναι για την 4 beta 4, ->right click->show package contents->MacOS-> αποσυμπίεσα το Cydia.tar , και μετά πήγα και πέταξα τα αρχεία στο Cydia Install bundle που είναι μέσα στα contents του Pwnage Tool . Να σημειώσω ότι το restore δεν έπιασε αμέσως (την πρώτη φορά μου έβγαλε ένα error, το έβαλα πάλι σε Recovery Mode και δούλεψε) επίσης να πω ότι μετά το Jailbreak το Cydia έκλεινε αμέσως. Διορθώθηκε με ένα Reset (power off - power on)

#24   GPAD

GPAD

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 08:00

Καταρχάς όλα τα εύσημα για αυτον τον οδηγό θα πρεπει να πάνε στον msft.guy.

1.Πρεπει να ικανοποιούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:

-Να έχετε υπολογιστή Mac στη διάθεσή σας τόσο για το Jailbreak όσο και για το Sync
-Να έχετε το iTunes 9.2 beta ή μεταγενέστερη στη διάθεση σας (Download Link)
-το iPhone 3GS σας να είναι Factory Unlocked (αυτα που πωλούνται στην Ελλαδα π.χ. είναι)
-να είναι στη version 3.1.2 (άν δεν είναι πρεπει να κάνετε downgrade με αυτον τον οδηγό)
-Να έχει τη παλιά bootroom και όχι τη καινούρια (για την οποία δεν υπάρχει ακόμη exploit)
-Το Pwnage Tool 3.1.5 (Download Link)
-Την iOS 4 GM (Download Link)

2. Κάνουμε Jailbreak με το blackra1n

3. Για να μπορέσει να λειτουργήσει το pwnage για την iOS 4 πρεπει να επεξεργαστούμε πρώτα κάποια αρχεία.
-Πρώτα κατεβάζουμε τα πακέτα iPhone 3GS iOS 4 GM Bundle και data.tar
-Κάνουμε Unzip το iPhone 3GS iOS 4 GM Bundle στο Desktop
-Δεξί click πάνω στο Pwnage Tool και μετά click στο “Show Package Contents
-Πηγαίνετε στο “Contents” μετά “Resources” μετά “FirmwareBundles” και εκεί βάζετε το αρχείο που μόλις κάνατε unzip

4.Μετά πρεπει να κάνετε Update to Cydia του Pwnage Tool ειδάλως δε θα μπορεί να δουλέψει.

Για να το κάνουμε αυτό:
-Πηγαίνουμε το Pwnage Tool στο Desktop
-Πάλι με τον ίδιο τρόπο κάνουμε δεξι κλικ "Show Package Contents” και πηγαίνουμε στη διαδρομή PwnageTool.app/Contents/Resources/CustomPackages/CydiaInstaller.bundle/files/ και αντιγράφουμε το data.tar χωρίς να το κάνουμε extract
-Ανοίγουμε το Terminal και πατάμε (χωρίς τις παρενθέσεις)



5. Τώρα είμαστε έτοιμοι να χρησιμοποιήσουμε με τον κλασσικό τρόπο το Pwnage Tool ώστε να φτιάξουμε το Custom IPSW για την iOS4

6. Κάνουμε Restore με alt + click στο κουμπί restore και φορτώνουμε τη Custom IPSW που μόλις δημιουργήσαμε και BOOM όπως λέει και ο Steve έχουμε το iPhone 3GS μας Jailbroken με την iOS 4 :)

υποσημείωση: μετά το restore μπορούμε να κάνουμε είτε set up as a new iPhone ή restore from a backup άφοβα και με τους δύο τρόπους



Όλα καλά με αυτόν τον οδηγό σου , αλλά μόλις φτάνω στο τέλος του Pwnage που ζητά power off η συσκευή δεν κάνει restard και δεν μου βγάζει τον οδηγό που λέει να πατήσω το Home Button με το Off για να ,μπει σε recovery . Απλά είναι σε αναμονή σε αυτό το σημείο. Δοκίμασα να αλλάξω και θύρα USB , πάλι τίποτα όμως.

Τελευταία επεξεργασία από: GPAD, 10/06/2010 - 08:01


#25   fok

fok

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2010 - 08:25

Δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις τον οδηγό του pwnage tool για να μπεις σε recovery mode. Πριν ξεκινήσει η διαδικασία σε ρωτάει αν ήταν pwned το iPhone,
υποτίθεται ότι είσαι pwned στην 3.1.2 εάν ακολούθησες τις παραπάνω οδηγίες και άρα δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις την τελευταία διαδικασία του pwnage tool.
Βάζεις χειροκίνητα το iPhone σε recovery mode και συνεχίζεις. (home button + sleep/wake button)

#26   fok

fok

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2010 - 08:31

Σχετικά με το Cydia στο ios 4, αν κάποιοι παρατηρήσατε μετά από επιτυχή έκβαση της διαδικασίας να μην δουλεύει, (ανοίγει η εφαρμογή και κλείνει αμέσως), τότε δεν έχει γίνει σωστή η αντιγραφή των περιεχομένων του data.rar στον προορισμό τους.
Κάντε ξανά την διαδικασία από την αρχή και προσέχτε να ακολουθήσετε κατά γράμμα τις οδηγίες του giorgos92.

#27   GPAD

GPAD

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 10:06

Δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις τον οδηγό του pwnage tool για να μπεις σε recovery mode. Πριν ξεκινήσει η διαδικασία σε ρωτάει αν ήταν pwned το iPhone,
υποτίθεται ότι είσαι pwned στην 3.1.2 εάν ακολούθησες τις παραπάνω οδηγίες και άρα δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις την τελευταία διαδικασία του pwnage tool.
Βάζεις χειροκίνητα το iPhone σε recovery mode και συνεχίζεις. (home button + sleep/wake button)


Μήπως το κάνει επειδή ήταν πριν Jailbreak σε 3.1.3 και όχι σε 3.1.2 ?

#28   fok

fok

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2010 - 10:57

Μήπως το κάνει επειδή ήταν πριν Jailbreak σε 3.1.3 και όχι σε 3.1.2 ?


Μπορεί, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά από ότι διάβασα δεν δουλεύει με το exploit που περνάει το spirit jailbreak, γι' αυτό και ζητάει blackra1n μετην 3.1.2.

#29   fok

fok

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2010 - 11:02

Παρεπιπτόντως αν βρεθεί τίποτα για τους Neubooters (κλαψ κλαψ..) ρίξτε κανένα σήμα!! ευχαριστώ..

#30   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2010 - 13:25

Όλα καλά με αυτόν τον οδηγό σου , αλλά μόλις φτάνω στο τέλος του Pwnage που ζητά power off η συσκευή δεν κάνει restard και δεν μου βγάζει τον οδηγό που λέει να πατήσω το Home Button με το Off για να ,μπει σε recovery . Απλά είναι σε αναμονή σε αυτό το σημείο. Δοκίμασα να αλλάξω και θύρα USB , πάλι τίποτα όμως.

Απο τη στιγμή που έχουμε ήδη κάνει Jailbreak την 3.1.2 δε χρειάζεται καν να το βάλεις σε recovery, όντως και σε μένα δε δούλευε αυτό με το Pwnage.
Άμα πάντως είναι τόσο μεγάλη ανάγκη να το βάλεις σε Recovery (ή και να το βγάλεις) χρησιμοποίησε το RecBoot. Τα αυτοματοποιεί όλα

Μπορεί, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά από ότι διάβασα δεν δουλεύει με το exploit που περνάει το spirit jailbreak, γι' αυτό και ζητάει blackra1n μετην 3.1.2.

Πάρα πολύ σωστός, δημιουργούνται κάποια θέματα με το exploit του Spirit. Να προτιμήσετε το blackra1n.

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos92, 10/06/2010 - 13:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες