Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Microsoft paying iPhone developers to port games to Windows Phone 7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/06/2010 - 18:39

To λάθος ανήκει στο BusinessInsider που τώρα έχει υποσημείωση το εξής:

*This post originally referred to Joe as the developer. Rovio is the developer, and will bring Angry Birds to Android. Joe also asked us to note that he works with Google.

Τρέχα γύρευε

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2010 - 20:34

Εξυπνάδες της apple....

Το android έχει μεγαλύτερη δυναμική και είναι δεδομένο ότι θα ξεπεράσει τo ios, κυρίως λόγω του πλήθους των συσκευών και του μεγάλου εύρους κατανομής της τιμής αυτών.

#18   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2010 - 20:53

Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος για τον οποίο δεν θα ξεπεράσει ποτέ το iOS και γενικά την Apple. Το να έχει πολλές συσκευές είναι ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα του Android, μαζί με τις πολλές εκδόσεις του λειτουργικού. Ούτε η Google αλλά ούτε και οι Developers μπορούν να αφιερώσουν όλο τον χρόνο τους για να δημιουργήσουν κάτι το καταπληκτικό όταν έχουν να ικανοποιήσουν τόσα πολλά κινητά. Λαμβάνοντας υπόψιν τις αδυναμίες κάποιων απο αυτών (επεξεργαστές σε χαμηλότερες συχνότητες λειτουργίας, λιγότερη μνήμη RAM, μικρότερες οθόνες, μειωμένη επεξεργασία γραφικών, πιο αδύνατες μπαταρίες κτλ) παρατηρουμε ότι το όλο εγχείρημα όχι μόνο μένει πίσω αλλά το software που βγαίνει είναι υποδιέστερο και πολύ πιο κάτω απο τις δυνατότητες των δυνατών μοντέλων με Android, απλά και μόνο για να μπορεί να τρέχει στα πιο αδύναμα τηλέφωνα. Οπόταν το όλο μοντέλο της Google έχει λάθος απο την βάση του. Η MS τώρα παραδειγματίζεται απο την επιτυχία του iPhone και μαθαίνει απο τα λάθη του Android, για αυτό και έχει τόσους περιορισμούς στο Hardware που θα φιλοξενήσει το WM 7.

Tώρα το μόνο θετικό σε αυτή την περίπτωση είναι το μεγάλο εύρος κατανομής τιμής, έτσι ακόμα και "ρηχές" τσέπες να μπορούν να απολαμβάνουν ένα (high end) smartphone με Android. Αλλά εδώ να ξέρεις ότι εφαρμόζετε το ρητό "Όσα δίνεις τόσα παίρνεις!".

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 19/06/2010 - 20:56


#19   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/06/2010 - 21:00

Εξυπνάδες της apple....

Το android έχει μεγαλύτερη δυναμική και είναι δεδομένο ότι θα ξεπεράσει τo ios, κυρίως λόγω του πλήθους των συσκευών και του μεγάλου εύρους κατανομής της τιμής αυτών.


Σχετικά με το Android: Υπάρχει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα... πολύ μεγάλο ποσοστό των χρηστών του βρίσκονται σε παλιότερες εκδόσεις του OS ΧΩΡΙΣ να υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης σε νεότερο λειτουργικό π.χ το Froyo 2.2. Το πρόβλημα για τους developers είναι πολύ μεγάλο από αυτό το "σπάσιμο" των υποστηριζόμενων λειτουργικών ανά συσκευή.

Η Apple έχει λύσει με τον καλύτερο τρόπο το θέμα αυτό προσφέροντας αναβαθμίσεις σε ΟΛΑ τα iPhones μέχρι και σήμερα... ακόμα και το iOS 4 θα μπορεί να εγκατασταθεί στο iPhone 3G (έστω και κουτσουρεμένο σε κάποια λειτουργίες - το 1st gen έφτασε στο τέλος του έπειτα από 3 χρόνια). Το Android, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, δεν μπορεί να προσφέρει μία κοινή πλατφόρμα αναβάθμισης σε όλες τις συσκευές του...
Behind the Scenes...

#20   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2010 - 21:37

Σχετικά με το Android: Υπάρχει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα... πολύ μεγάλο ποσοστό των χρηστών του βρίσκονται σε παλιότερες εκδόσεις του OS ΧΩΡΙΣ να υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης σε νεότερο λειτουργικό π.χ το Froyo 2.2. Το πρόβλημα για τους developers είναι πολύ μεγάλο από αυτό το "σπάσιμο" των υποστηριζόμενων λειτουργικών ανά συσκευή.

Η Apple έχει λύσει με τον καλύτερο τρόπο το θέμα αυτό προσφέροντας αναβαθμίσεις σε ΟΛΑ τα iPhones μέχρι και σήμερα... ακόμα και το iOS 4 θα μπορεί να εγκατασταθεί στο iPhone 3G (έστω και κουτσουρεμένο σε κάποια λειτουργίες - το 1st gen έφτασε στο τέλος του έπειτα από 3 χρόνια). Το Android, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, δεν μπορεί να προσφέρει μία κοινή πλατφόρμα αναβάθμισης σε όλες τις συσκευές του...


Πολύ σωστά, ξέχασα να το αναφέρω αυτό με τις αναβαθμίσεις! Επίσεις μην το παίρνεις τόσο πρόσφατα με τις αναβαθμίσεις π.χ με το Froyo που έτσι και αλλιώς δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Πάρε για παράδειγμα το πρώτο κινητό με Android το HTC G1 που κυκλοφόρησε περίπου με το iPhone 3G (λίγο πιο μετά). Αυτό μέχρι το 1.6 ή ένα 1.7 (δεν είμαι ακριβώς σίγουρος) πήρε αναβαθμίσεις επίσημα και το Android σταμάτησε να το υποστηρίζει πολύ σύντομα μετά την κυκλοφορία του. Ενώ το 3G δύο χρόνια μετά υποστηρίζετε απο όλες τις αναβαθμίσεις του iOS και θα υποστηρίζετε για τουλάχιστον 1-2 χρόνια. Τώρα εαν hackers βγάζουν roms με νεότερες αναβαθμίσεις του Android και το περνούν στο G1 είναι άλλη υπόθεση! Επίσημα η Google το έχει ξεχάσει.

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 20/06/2010 - 23:48


#21   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2010 - 22:26

Η google κατανόησε το πρόβλημα και για αυτό και είπε ότι από το froyo και μετά θα μπορεί να αναβαθμίζεται ο πυρήνας και οι βασικές εφαρμογές του λειτουργικού ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα στοιχεία του, όπως για παράδειγμα το sense ui της htc. Δεν θα υπάρχει εξάρτηση του χρήστη με τις ορέξεις της HTC ή της κάθε HTC.

Σε ό,τι αφορά τώρα το πλήθος των διαφορετικών συσκευών δεν νομίζω να αποτελούν πρόβλημα για έναν developer μερικές παραπάνω γραμμές κώδικα, αν ξέρει ότι υπάρχει μεγάλη πελατειακή βάση και μεγάλα προσδοκώμενα κέρδη.

Το μόνο μειονέκτημα για εμένα είναι η μη μεγάλη υποστήριξη των συσκευών, κυρίως από την HTC και τη Samsung.

Και εγώ iphone έχω, για αυτό άλλωστε και γράφω σε αυτό το forum, αλλά πολλές επιμονές της apple νομίζω ότι τελικά θα της στοιχίσουν. Αυτή ήταν η πρώτη που είχε γραφικό ui στους υπολογιστές της, αλλά άλλο λειτουργικό επικρατεί στην παγκόσμια αγορά.

#22   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2010 - 23:01

αφου είναι τοσο ευκολο, γιατί δεν γράφειϛ και εσύ "μερικεϛ γραμμέϛ κωδικα" να σε δουμε και εμείϛ ?

#23   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2010 - 23:18

αφου είναι τοσο ευκολο, γιατί δεν γράφειϛ και εσύ "μερικεϛ γραμμέϛ κωδικα" να σε δουμε και εμείϛ ?



Τώρα αυτό είναι σοβαρή απάντηση; Ωραίο trolling..

Ούτε θα γράψω, αλλά ούτε και με ενδιαφέρει να γράψω. Δεν είναι αυτή η δουλειά μου. Εάν ένας developer δει ότι μπορεί να αποκομίσει κέρδη από μια πλατφόρμα, ναι θα κάτσει να γράψει και ας είναι δυσκολότερο. Αυτό είπα και δεν νομίζω να είναι παράλογο. Τώρα αν νομίζεις ότι με αποστόμωσες τι να σου πω.

#24   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/06/2010 - 23:31

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα που μερικές γραμμές κώδικα θα σε σώσουν. Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερο optimised κώδικα μπορείς για να σπαταλάς όσο το δυνατόν λιγότερους πόρους για να μπορεί να τρέξει η εφαρμογή σου και σε πιο αδύναμες συσκευές.

#25   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2010 - 10:08

Η google κατανόησε το πρόβλημα και για αυτό και είπε ότι από το froyo και μετά θα μπορεί να αναβαθμίζεται ο πυρήνας και οι βασικές εφαρμογές του λειτουργικού ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα στοιχεία του, όπως για παράδειγμα το sense ui της htc. Δεν θα υπάρχει εξάρτηση του χρήστη με τις ορέξεις της HTC ή της κάθε HTC.

Σε ό,τι αφορά τώρα το πλήθος των διαφορετικών συσκευών δεν νομίζω να αποτελούν πρόβλημα για έναν developer μερικές παραπάνω γραμμές κώδικα, αν ξέρει ότι υπάρχει μεγάλη πελατειακή βάση και μεγάλα προσδοκώμενα κέρδη.

Το μόνο μειονέκτημα για εμένα είναι η μη μεγάλη υποστήριξη των συσκευών, κυρίως από την HTC και τη Samsung.

Και εγώ iphone έχω, για αυτό άλλωστε και γράφω σε αυτό το forum, αλλά πολλές επιμονές της apple νομίζω ότι τελικά θα της στοιχίσουν. Αυτή ήταν η πρώτη που είχε γραφικό ui στους υπολογιστές της, αλλά άλλο λειτουργικό επικρατεί στην παγκόσμια αγορά.


Όσον αφορά το πρώτο δεν το γνώριζα και αν είναι έτσι, τότε είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα.

Τώρα το πλήθος των διαφορετικών συσκευών το παίρνεις πολύ "ελαφριά". Στην πραγματικότητα είναι ένα απο τα κυριότερα σημαντικότερα και πιο μεγάλα προβλήματα του Android. Και σίγουρα δεν είναι ένα θέμα που μπορεί να διορθωθεί με μερικές γραμμές κώδκα. Όταν μια συσκευή δεν έχει την επεξεργαστική ισχή να τρέξει ένα πρόγραμμα, δεν μπορείς να το διορθώσεις με μερικές γραμμές κώδικα. Επίσεις μέχρι στιγμής το Αndroid απέτυχε να γίνει mainstream απο άποψη πώλησης εφαρμογών/παιχνιδιών, οπόταν οι developers δεν έχουν ιδιαίτερα κίνητρα να ασχοληθούν με την πλατφόρμα, πόσο μάλλον ακόμα αφού τα μισά κινητά Android δεν θα μπορούν να τρέξουν τα βαρετά (απο άποψη επεξεργασίας) παιχνίδια τους.

Το τρίτο δεν το πολυκατάλαβα. Εννοείς ότι η HTC και η Samsung δεν υποστηρίζουν τα Android κινητά που βγάζουν; Aν αυτό εννοείς τότε δεν είναι οι κατασκευαστές που πρέπει να υποστηρίξουν ένα κινητό αλλά ο παροχος του λειτουργικού δηλ. η Google.

Δεν ξέρω αν θα της στοιχίσουν οι επιμονές της, αλλά προς το παρόν φαίνεται πως δεν της στοιχίζουν καθόλου, το αντίθετο μάλιστα. Επίσεις το γεγονός ότι πρώτη είχε ui στους υπολογιστές αλλά, άλλο λειτουργικό επικρατεί, δεν έχει καμμία σχέση με το θέμα μας. Αλήθεια μεν, άσχετο δε. Το γεγονός αυτό βασίζεται σε εντελώς διαφορετικά γεγονότα, συγκηρίες, επιχειρηματικές συμφωνίες και αποφάσεις κτλ.

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 20/06/2010 - 10:12


#26   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 20/06/2010 - 12:36

Το τρίτο δεν το πολυκατάλαβα. Εννοείς ότι η HTC και η Samsung δεν υποστηρίζουν τα Android κινητά που βγάζουν; Aν αυτό εννοείς τότε δεν είναι οι κατασκευαστές που πρέπει να υποστηρίξουν ένα κινητό αλλά ο παροχος του λειτουργικού δηλ. η Google.

Δεν ξέρω για την HTC, αλλά η Samsung πειράζει το λειτουργικό που βάζει στις συσκευές της. Το ίδιο έκανε και με τα windows mobile και απ'ότι λένε τα παιδιά και στο android. Πως να σου κάνει update το λειτουργικό η Google όταν δεν ξέρει τι έχουν πειράξει. Απ'ότι φαίνεται ακολουθεί τον τρόπο που δουλεύει το Linux, με το λειτουργικό να μπορεί να γίνεται update κατά τμήματα.

Επίσης οι εφαρμογές θα μπορούσαν είτε να έχουν επιλογές που να ενεργοποιούν και να απενεργοποιούν ρυθμίσεις γραφικών κλπ όπως γίνεται στους υπολογιστές, όπως έχουν και ορισμένα παιχνίδια στο iPhone. Δεύτερον η Nokia που έχει και αυτή πολλές συσκευές διαφορετικών χαρακτηριστικών η καθεμία, στο ovi store διαλέγεις τη συσκευή σου και σου δείχνει μόνο τις εφαρμογές που είναι συμβατές με τη συσκευή σου. Οπότε μάλλον οργάνωση θέλει το θέμα.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες