Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Οδηγός Jailbreak/Unlock iPhone 3G[S] στο iOS 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Οδηγός Jailbreak/Unlock iPhone 3G[S] στο iOS 4

Πόσο σας βοήθησε αυτός ο οδηγός ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   klapsas

klapsas

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2010 - 22:43

blackrain 3gs 16gb old bootrom ούτε την 4 την κανονική δεν με μου κανει παίδες φτανει στο τελος και δεν το τελειωνει μενει κολλημενο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2010 - 23:14

Λοιπόν θα πειράξεις το hosts file με τον server του οδηγού, θα βάλεις το iPhone σε recovery mode και θα εγκαταστήσεις την 3.1.2

Αφού μπεί στο emergency screen(εξαρτάται από το αν είναι unlocked η όχι) θα κατεβάσεις το blackra1n και θα το κάνεις jailbreak.

Μετά με το Pwnage Tool 4.0/4.1 θα κάνεις ένα custom restore ipsw.

Έπειτα θα το συνδέσεις στο iTunes και στο summary screen, με alt κρατημένο(shift στα Windows) θα πατήσεις restore και θα πλοηγηθείς στο custom restore ipsw.

Περιμένεις να κάνει restore και έτοιμο!

#18   mmarga

mmarga

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Twitter:@maikmarga
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:maikmarga

Δημοσίευση 24/06/2010 - 08:35

εγώ ρε παιδες εκανα την μ@μ@κια και ενω ειχα 3.1.2 jb με blackra1n ,μια μερα πριν την κυκλοφορια της 4, εβαλα την 3.1.3!!! :( :(

μετα εβαλα την 4 καθαρη και απο χθες προσπαθω να βάλω την custom αλλά δεν μπορώ..... 'έχω διαβάσει πάνω απο 10 ώρες...... δεκάδες sites αλλά δεν καταφερα τίποτα.μου βγαζει σφαλμα 1614 (αν θυμαμαι καλα.....)

προσπάθησα να κάνω και υποβάθμιση σε 3.1.2 αλλά σφαλμα 1015......ουτε αυτο καταφερα να ξεπερασω με ο,τι και αν εκανα... (βρηκα κατι λυσεις αλλά δεν καταφερα τιποτα).

προσπαθώ απο pc με win7.
to custom file το εφτιαξα σε mac φίλουμου..... προσπαθησαμε εκει στην αρχη και τωρα παιδευομαι μόνος μου....

τα νευρα μου ###@@@@@@$%^%$%Ε$^$#



Ακριβως τα ιδια και εγω φιλε μου με το 3Gs ενος φιλου που το εχει φερει απο αμερικη δηλ ειναι και κλειδωμενο!!!!
Μαλον για εμας δεν υπαρχει καποια λυση τωρα κοντα τουλαχιστον ισως πολλη πολλη αργοτερα!!!!!!!!!!!!!!!!

#19   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/06/2010 - 11:26

Ρε συ φίλε και εμένα από Αμερική είναι το iPhone αλλά το έκανα...

#20   sn1p3r

sn1p3r

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2010 - 22:10

Όλα μια χαρα έκανα j/b me PwnageTool αλλα το μόνο πρόβλημα που μου παρουσίασε είναι οτι μόλις κατέβασα αρχεία απο το cydia kai περιείχαν το mobile structure πχ. winterbord, cydelete κλπ. μου πάθαινε crash το κινητό.

αντιμετώπισε κανείς κανα τέτοιο πρόβλημα?

#21   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2010 - 11:13

Όλα μια χαρα έκανα j/b me PwnageTool αλλα το μόνο πρόβλημα που μου παρουσίασε είναι οτι μόλις κατ΄βασα αρχεία απο το cydia kai περιείχαν το mobile structure πχ. winterbord, cydelete κλπ. μου πάθαινε crash το κιντό . αντιμετώπισε κανείς κανα τέτοιο πρόβλημα?


Πρώτα απ'όλα φταίει το winterboard διότι όπως διάβασα σε ένα post στο internet έχει πολλά προβλήματα στην iOS 4, επομένως δεν λειτουργεί κιόλας στην συγκεκριμένη firmware. Θα σου συνιστούσα να το απεγκαταστήσεις asap...
Όσο για το CyDelete σε εμένα που το έβαλα λειτουργεί μια χαρά.

#22   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 28/06/2010 - 13:06

Αγαπητοί φίλοι του forum, ήθελα να ρωτήσω εδώ: Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε JB ένα iPhone 3GS με παλιά bootrom που να έχει ήδη πάνω το iOS 4, χωρίς να είναι jailbroken;;

Ρωτάω γιατί έφτιαξα και εγκατέστησα ήδη, μέσω του PwnageTool 4.01, το iOS 4, jailbroken, αλλά δυστυχώς μου αχρήστευσε το GPS, οπότε σκέφτομαι να βάλω το iOS 4 κανονικά μέσω Apple και μετά να κάνω JB.

#23   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 19:05

Λυπάμαι πολύ φίλε μου.
Για τη δικη σου περίπτωση υπάρχει μόνο το redsn0w 9.5 αλλα υποστηρίζεται μόνο από iPhone 3G & iPod 2G.
Ακολούθησε τον οδηγό μου ή περίμενε κάποια πιο official έκδοση.

#24   GRes

GRes

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 19:15

εγώ ρε παιδες εκανα την μ@μ@κια και ενω ειχα 3.1.2 jb με blackra1n ,μια μερα πριν την κυκλοφορια της 4, εβαλα την 3.1.3!!! :( :(

μετα εβαλα την 4 καθαρη και απο χθες προσπαθω να βάλω την custom αλλά δεν μπορώ..... 'έχω διαβάσει πάνω απο 10 ώρες...... δεκάδες sites αλλά δεν καταφερα τίποτα.μου βγαζει σφαλμα 1614 (αν θυμαμαι καλα.....)

προσπάθησα να κάνω και υποβάθμιση σε 3.1.2 αλλά σφαλμα 1015......ουτε αυτο καταφερα να ξεπερασω με ο,τι και αν εκανα... (βρηκα κατι λυσεις αλλά δεν καταφερα τιποτα).

προσπαθώ απο pc με win7.
to custom file το εφτιαξα σε mac φίλουμου..... προσπαθησαμε εκει στην αρχη και τωρα παιδευομαι μόνος μου....

τα νευρα μου ###@@@@@@$%^%$%Ε$^$#


Και εγω την πατησα ετσι.
Τα καταφερα κανοντας uninstall το itunes 9.2 και ξαναεβαλα το 9.02
Μετα βαζοντας την συσκευη σε DFU mode και πατωντας shift+restore (ειχα κρατησει τα SHSH στον server του Saurik) περασα την 3.1.2 ξανα.
Παλι blackra1n και στην συνεχεια εβαλα το itunes 9.2 και με σκετο shift+restore (χωρις DFU mode) περασα την custom iOS 4.0

#25   GRes

GRes

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 19:18

Ρε παιδια τα καταφερε καποιος με λειτουργικο windows??????????


Για ριξε μια ματια εδω ...

http://www.redmondpi...3g-3gs-windows/

εγω το εκανα με το sn0wbreeze v1.6 σε windows 7.

#26   pantermaros

pantermaros

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 11:19

Καλημερα παιδια κ 8α ηθελα να σας ρωτηω πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι ειναι σε old bootrom or new bootrom?? kai 74.208.10.249 gs.apple.com και αυτο πως το βλεπουμε ...

#27   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 12:59

Καλημερα παιδια κ 8α ηθελα να σας ρωτηω πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι ειναι σε old bootrom or new bootrom?? kai 74.208.10.249 gs.apple.com και αυτο πως το βλεπουμε ...


Λοιπόν στην Summary page του iPhone σου στο iTunes, θα κοιτάξεις το 4ο και 5ο νούμερο και αν είναι κάτω από 40 τότε έχεις παλιά bootrom. Επίσης μπορείς να το κοιτάξεις και
στο πίσω μέρος του iPhone σου, στο Model no. Εάν αρχίζει με MC τότε έχεις την καινούργια bootrom.
Όσο για τον server του saurik θα πρέπει να μου πείς σε τι λειτουργικό δουλεύεις σε Mac ή Windows?

Άν είσαι σε Mac τότε θα κάνεις δεξί click στον Finder και θα επιλέξεις "Go to Folder..". Στο πεδίο που θα εμφανιστεί θα συμπληρώσεις "/etc" και θα πατήσεις Go. Έπειτα θα ψάξεις για ένα αρχείο που λέγεται "hosts" και θα το σύρεις στην επιφάνεια εργασίας ωστε να έχεις δικαίωμα να
το τροποποιήσεις. Στη συνέχεια, το ανοίγεις με Text Edit και κάτω από τους default shosts 8α βάλεις τον server του saurik(74.208.10.249 gs.apple.com) και αποθηκεύεις. Τέλος, το ξαναβάζεις στη θέση του(/etc) και τέλος.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ MAC.
Αν έχεις Windows τότε δεν ξέρω...

#28   pantermaros

pantermaros

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 15:23

zacharisharris Φιλε σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.. Το δικο μ κιν ειναι σε παλιο βοοτρομ κ εχω μακ... Θα το κανω το βραδυ κ θα σου πω. κ ελπιζω να τα καταφερω ..
Παντως σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σ ...

#29   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 16:17

zacharisharris Φιλε σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.. Το δικο μ κιν ειναι σε παλιο βοοτρομ κ εχω μακ... Θα το κανω το βραδυ κ θα σου πω. κ ελπιζω να τα καταφερω ..
Παντως σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σ ...


Τπτ φίλε, αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός του οδηγού...
Και για όποια άλλη ερώτηση έχεις, εδώ είμαστε.

#30   pantermaros

pantermaros

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 18:03

Φιλε εκανα τη διαδικασια που μ ελεγες κ ανοιξα το φακελο ΗΟΣΤΣ.. κι που να βαλω ακριβως αυτο το 74.208.10.249 gs.apple.com μηπως να το βαλω στο Τελος??? η κανω λα8ος ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες