Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά κάρτας-αποκωδικοποιητή PCMCIA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gorillas

gorillas

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/06/2010 - 07:16

Ψάχνω μια κάρτα-αποκωδικοποιητή PCMCIA για την τηλεόρασή μου γιατί δεν έχει δέκτη Μpeg4 αλλά Mpeg2. Έχετε κάποια εμπειρία για το ποια είναι η καλύτερη; Με ενδιαφέρει πολύ ο χρόνος απόκρισης, ποιότητα σήματος. Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   aristotelismaz

aristotelismaz

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/06/2010 - 08:30

Επειδη το ψαχνω και εγω το θεμα αυτο, η μοναδικη καρτα που εχω βρει ειναι απο το e-shop προς το παρον. check το λινκ. neotion Eπειδη η τηλεοραση μου γραφει οτι δεν ειναι συμβατη με την συγκεκριμενη συσκευη, την εχω παραγγειλει για τον αδερφο μου και θα την δοκιμασω και εγω μηπως δουλεψει. Αν ολα πανε καλα σε 1-2 μερες θα σας πω τις εντυπωσεις μου...

#3   tutankhamun

tutankhamun

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/06/2010 - 09:35

Καλημέρα φίλε μου 2 μέρες έχει που προμηθεύτηκα την συγκεκριμένη κάρτα που πρότινε ο aristotelismaz. Λειτουργεί πολύ καλά. Η απόκρισή της στην τηλεόρασή μου (sony kdl32 v2500) είναι εφάμιλλη με την απόκριση των καναλιών που εκπέμπονται σε mpeg2 (πρισμα+ κλπ). Η εναλλαγή των ψηφιακών καναλιών είναι γενικα πιο αργή σε σχέση με τα αναλογικά αλλά αυτό δεν είχε διαφορά πριν και μετά την τοποθετηση της κάρτας οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν η κάρτα επηρεάζει καθόλου. Όσον αφορά την ποιότητα είναι μια χαρά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αποκωδικοποεί μόνο Standar Definition κ όχι High Definition οπότε όταν με το καλό η digea εκπέμπει σε HD εγω θα βλέπω SD.

#4   gorillas

gorillas

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/06/2010 - 11:34

Κάρτες υπάρχουν πολλές στην αγορά. Το θέμα είναι ποια αξίζει αυτό που πληρώνεις.

#5   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/06/2010 - 15:13

Πάντως όποιοι περιμένετε να εκπέμπει HD η Digea θα περιμένετε πολύ ακόμα. ;) Θα με θυμηθείτε!

#6   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/06/2010 - 15:37

Επειδη το ψαχνω και εγω το θεμα αυτο, η μοναδικη καρτα που εχω βρει ειναι απο το e-shop προς το παρον. check το λινκ. neotion Eπειδη η τηλεοραση μου γραφει οτι δεν ειναι συμβατη με την συγκεκριμενη συσκευη, την εχω παραγγειλει για τον αδερφο μου και θα την δοκιμασω και εγω μηπως δουλεψει. Αν ολα πανε καλα σε 1-2 μερες θα σας πω τις εντυπωσεις μου...


Πήρα και γω την κάρτα αυτή με 45 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος! (μπορείτε να την βρείτε και αλλού με 35 ευρώ , αλλά μπορεί να έχετε πρόβλημα με τα 2 χρόνια εγγύηση που έχει μιας και θα είναι παραεισαγωγής ---> πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία και ρώτησα)
Το καλό με την κάρτα αυτή είναι ότι γλυτώνεις έξτρα καλώδια, έξτρα χειριστήριο και άλλη μια συσκευή στην τηλεόραση από κάτω !! Εννοείτε η Digea έχει φροντίσει ν'αποκρύψει την ύπαρξη των καρτών αυτών μιας και θέλει να πουλήσει τις συσκευές τις ... ;)
Την χρησιμοποίησα στην 32LG5600 και αν και επίσημα δεν είναι στην λίστα συμβατότητας, έκανα update στο firmware (με usb stick) και όλα τζάμι τώρα! Κάνει 3 δευτερόλεπτα ν' αλλάξει κανάλι και η ποιότητα είναι φανταστική!
Για τον φίλο που λέει πως δεν εκπέμπει σε HD , νομίζω πως κάνει λάθος μιας και σε μένα όταν ανοίγω ένα κανάλι βγάζει για λίγα δευτερόλεπτα ένα λογότυπο "HD" !
Είναι καθαρά θέμα της Digea για το πότε και αν κάνει την εν λόγω αναβάθμιση σε hd, αλλά θα συμφωνήσω με τον computeras ότι αυτό θα γίνει κάπου του Αγίου .... <_< !!!

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 25/06/2010 - 15:41





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες