Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mια (εύλογη) απορία...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   SunOfABeach

SunOfABeach

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:04

Τον τελευταίο καιρό, μία και μόνο σκέψη με απασχολεί: Πώς θα καταφέρω ν'αποκτήσω το iPhone 4, από την 1η μέρα της κυκλοφορίας του. Βλέπετε, πέρυσι με το 3GS, είχα σταθεί τυχερός και το πήρα στις 31/7 -όταν πρωτοβγήκε, δηλαδή. (Και μην ακούσω κανέναν να πει "προς τί τόση βιασύνη", γιατί ήδη έχει αποδειχτεί πώς όσο παλιότερο είναι ένα iPhone, τόσο το καλύτερο! Χάρη στην "928" bootroom, έχω καταφέρει να το περάσω jb στο iOS4). Ένιγουέι...
Χτες, που λέτε, πάω, μια και δυο, σε μια Vodafone. Μπαίνω μέσα και ζητάω τον υπεύθυνο του καταστήματος:
-Γεια σας.
-Γεια σας.
-Θέλω να κάνω μία κράτηση τηλεφωνικής συσκευής.
-Κράτηση;
-Ναι... Θέλω να εξασφαλίσω ότι θα αποκτήσω μια συσκευή από την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας της.
-Άυτό θα το κάνετε από το internet.
-Έχω συμπληρώσει κι έχω στείλει, ήδη, και μάλιστα 2 φορές, τη φόρμα επικοινωνίας. Αυτό όμως, δεν είναι τίποτα άλλο, παρά μια "δήλωση ενδιαφέροντος" και μόνο. Ξέρετε ότι πέρισυ, μέχρι τα Χριστούγεννα, μου έστελνε e-mail η Vodafone, ότι το 3GS δεν ήταν ακόμα διαθέσιμο; Για το οποίο 3GS, είχα συμπληρώσει και είχα στείλει, πάλι μέσω internet, μια παρόμοια φόρμα "δήλωσης ενδιαφέροντος". Και το οποίο 3GS, αγόρασα από άλλο πάροχο, από την 1η μέρα κυκλοφορίας του, και αυτή τη στιγμή πληρώνω τσάμπα και βερεσέ διπλό πάγιο!
-...
-Εγώ, λοιπόν, αυτό που ζητάω, είναι να δώσω μια προκαταβολή -ας πούμε 200 ευρώ- ούτως ώστε να μου κρατηθεί μια συσκευή στα τέλη Αυγούστου (ή όταν και όποτε με το καλό κυκλοφορήσει) και να εξασφαλίσω την απόκτησή του έγκαιρα!
-Λυπάμαι, αλλά αυτό που ζητάτε δε μπορεί να γίνει!
-...

...και σας ρωτώ: Γιατί να μη μπορεί να γίνει;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:10

Προφανώς γιατί τους ενδιαφέρουν οι συνδέσεις και όχι τα μετρητά μιας και το κέρδος πάνω στην συσκευή είναι μικρό.. Τα πράγματα είναι απλά, την πρώτη μέρα που θα κυκλοφορήσει κανείς μια βόλτα σε όλα τα οτεshop μιας και δεν περνούν ποσοστά και οι υπάλληλοι δεν ενδιαφέρονται.. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ πέρυσι.. Αλλά μην το πεις σε κανέναν .. :)

#3   SunOfABeach

SunOfABeach

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:14

Μα... κι εγώ από Cosmote το πήρα!!! Ήταν, μάλιστα, το τελευταίο... Και σε αυτούς πληρώνω τσαμπαλέ 40 ευρώ πάγιο κάθε μήνα, για 18 μήνες, χωρίς να έχω βάλει, καν, τη SIM στο τηλέφωνο!!! Ενώ με τη Vodafone, ήμουν (και είμαι) πελάτης κανονικά, και με συμβόλαιο! Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, δε θα πάρω σκέτη τη συσκευή... Ανανέωση συμβολαίου θα κάνω!

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:21

Θα μπορούσες να πας σε άλλο κατάστημα και να μην κανείς σύνδεση.. Ιού σε πιάσουμε είναι σε αυτές τις περιπτώσεις..

#5   SunOfABeach

SunOfABeach

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:26

Δε νομίζω να ξανασταθώ, για δεύτερη φορά, τόσο τυχερός... Και ξέρεις ποιό είναι το "γαμώτο" στην όλη υπόθεση; Εδώ που μένω, "πιάνει" μόνο η Vodafone! Η Cosmote μου δίνει μία, άντε δύο, το πολύ, μονάδες σήμα -κι αυτό άμα έρθω στην πίσω πλευρά του σπιτιού.
Δηλαδή και όλα τα λεφτά να τους έδινα προκαταβολή (αν τα είχα), και τα 700, πάλι δε θα δεχόντουσαν, έτσι;
Κοίτα, φίλε μου! Άκου να δεις νοοτροπία! Ε, δεν είμαστε καλά!

#6   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:34

Δυστυχώς ναι.. Εκτός εάν έχεις κανένα γνωστό .. ή πηγαίνεις καθε μέρα εώς να κυκλοφορήσει στο κατάστημα και αποκτήσεις γνωστούς .. Βγαλε και κανέναν διευθυντή για φαγητό.. Που θα παει θα ντραπει και θα σου το κρατήσει.. Που φτάσαμε για ένα iPhone .. :lol:

#7   SunOfABeach

SunOfABeach

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:37

Πές' το ψέμματα!!! Χα χα χα! (Άσε, που, δε μπορώ, κιόλας, να κάνω τα "γλυκά μάτια" σε καμμια υπάλληλο, καθ'ότι παντρεμένος, βλέπεις...)

#8   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:39

Τα γλυκά ματιά μπορείς να τα κανείς.. Υποσχέσεις μην δίνεις.. :lol:

#9   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:42

Προφανώς γιατί τους ενδιαφέρουν οι συνδέσεις και όχι τα μετρητά μιας και το κέρδος πάνω στην συσκευή είναι μικρό.. Τα πράγματα είναι απλά, την πρώτη μέρα που θα κυκλοφορήσει κανείς μια βόλτα σε όλα τα οτεshop μιας και δεν περνούν ποσοστά και οι υπάλληλοι δεν ενδιαφέρονται.. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ πέρυσι.. Αλλά μην το πεις σε κανέναν .. :)

Αυτό θα κάνω κι εγώ!!! 8) :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: angelo_lagoudakis, 25/06/2010 - 08:43


#10   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 25/06/2010 - 08:43

+1 για την συμβουλή!!!

#11   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2010 - 09:04

Συγνωμη,αν καταλαβα καλα ειχες συμβολαιο vodafone και επειδη δεν σου εδειναν το iphone πηγες και εκανες καινουργια συνδεση στην cosmote μονο και μονο για να παρεισ κανα 2 μηνεσ νωριτερα το iphone;καταραμενη κριση!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες