Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περί εφ όλης τις ύλης


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 14/04/2009 - 14:43

Καλησπέρα σε όλους και καλός σας βρήκα και τέτοια!
Από χτες είμαι πλέον και εγώ επίσημος κάτοχος iPhone.

Για αρχή να πω ότι μέχρι πριν από μια ώρα ήμουν μέσα στην τρελή χαρά, δυστυχώς όμως αυτό άλλαξε πριν από λίγο όταν η συσκευή μου κόλλησε! Μετά από ψάξιμο στο νετ αυτό που έπαθε ονομάζεται the black screen of death. Ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό (με ένα restart ήρθε στα ίσα του) αλλά είναι πολύ απονθαριντικο όταν η συσκευή σου που δεν έχει κλίσει καν 24ωρο σου κολλάει...

Το προσπερνάμε αυτό ελπίζοντας να μην ξανασυμβεί μέσα στα επόμενα 3 χρόνια!!!

Τώρα έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις ίσως κάποιες να είναι τελείως newbie-κες  αλλά δεν είχε χρειαστεί ποτέ ξανά να ΄παίξω΄ σε τέτοια πεδία.

Πρώτη ερώτηση
Τι είναι το 3g, EDGE, VPN
Έχω έξτρα χρέωση όταν εμφανίζετε το εικονίδιο του 3g ή του EDGE?
Παράδειγμα για το παραπάνω. Όταν άνοιξα πρώτη φορά την συσκευή δίπλα από το λογότυπο του παροχέα μου υπήρχε το εικονίδιο του 3g, μετά από πειραματισμό στις ρυθμίσεις το απενεργοποίησα, την θέση του έχει παει τώρα ένα κικλακι (δεν γνωρίζω την λειτουργία του...) κ παρόλο που έχω ξαναενεργοποιήσει το 3g το κικλακι παραμένει...
Όλο αυτό με χρεώνει κάτι extra?

Δεύτερη ερώτηση
πως μπορώ να μπω στο νετ χωρίς το wifi? Εδώ χρειάζεται το 3g, EDGE ή VPN? Κ από που μπαίνουν οι ρυθμίσεις του παροχεα? Θυμάμαι με το παλιό μου κιν για να δεκτό-στείλω mms κ να αποχτήσω πλοήγηση στο νετ έπαιρνα τον παροχεα κ μου έστελνε ένα sms το οποίο έκανε αυτόματη εγκατάσταση των παραπάνω ρυθμίσεων.

Τρίτη ερώτηση
Μετά το σπάσιμο του τηλεφώνου υπάρχουν εφαρμογές που να δίνουν κάποιες στάνταρ επιλογές που έχουν τα περισσότερα κινητά?
Τι εννοώ
Μετρητής κλήσεων (εισερχόμενες, εξερχόμενες, όλες συνολικά)
Μετρητής sms, mms
Πρόγραμμα που όταν στέλνω sms μου λεει ποτέ υπερβαίνω το ένα μήνυμα
Αναφορές παράδοσης!!!
Πρόγραμμα για να βάλω τους δικούς μου ήχους είτε για sms είτε για ήχο κλήσεις (για ήχο κλίσης είδα μια επιλογή στο itunes αλλά λεει ότι πρέπει να έχεις αγοράσει το τραγούδι από το itunes, παρόλα αυτά έκανα μια δόκιμη αγοράζοντας ένα τραγούδι κ επιλέγοντας να το κάνω ringtone. Μου έβγαλε ένα υπό μενού το οποίο με άφηνε να διαλέξω μόνο 30 δευτερα από το τραγούδι!! Αλλά πέρα από αυτό όταν πάταγα create δεν έκανε απόλυτος τίποτα...

Και έχω και άλλες πολλές ακόμα ερωτήσεις αλλά μην σας ζαλίσω άλλο τώρα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2009 - 14:49

Search λιγο το forum man!! :)
Υπάρχουν απαντήσεις σε όοοοοολα αυτά που ρωτάς..
Εν συντομία 3g=1 τροπος για Internet. wifi=2 τροπος για Internet.
Όσον αφορά την τρίτη ερώτηση σου είναι τεράστια η απάντηση, με πολλές κατηγορίες, και διαφορετικές απαντήσεις..

Search και Read και όλα θα απλουστεύσουν !!!! ;)

#3   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 14/04/2009 - 14:54

Ξεκινάμε:

1.3G είναι δίκτυο. Edge δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν λειτουργεί στην Ελλάδα. GPRS σε ενδιαφέρει που είναι το κυκλάκι που ανέφερες. VPN μη σε απασχολεί. Το 3G/GPRS δεν σε χρεώνει παραπάνω, είναι απλά για να μπορείς να μπείς στο internet χωρίς Wi-Fi. Πιθανότατα όταν ξαναάνοιξες το σήμα 3G δεν θα είχε σήμα, έτσι θα παρέμεινες στο GPRS. Για να μπορείς να μπαίνεις στο ίντερνετ πρέπει να πάρεις ένα Data Plan από τον παροχέα σου.

2.Μετά το σπάσιμο του τηλεφώνου υπάρχουν εφαρμογές που να δίνουν κάποιες στάνταρ επιλογές που έχουν τα περισσότερα κινητά?

Μετρητής κλήσεων (εισερχόμενες, εξερχόμενες, όλες συνολικά): Ναί με το Call Counter από το Cydia
Μετρητής sms, mms: Ναι με το SMS Counter από το Cydia.
Πρόγραμμα που όταν στέλνω sms μου λεει ποτέ υπερβαίνω το ένα μήνυμα: Ναί μέσω προγραμμάτων SMS.
Αναφορές παράδοσης!!!: Ναι αν και γι αυτό δεν χρειάζεσαι να το σπάσεις. Κάνε ένα Search.
Για το ringtone και το SMS tone: υπάρχει τρόπος μέσω SSH. Κάνε Search. Στα iTunes μια χαρά στο έκανε, σου δημιουργούσε καινούργιο file και έπρεπε να το κάνεις Sync.


#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2009 - 21:23

Τοτε ενοοεις DFU,δεν ειναι και τοσο "death".

#5   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 14/04/2009 - 21:31

τι να σου πω αδερφε οταν το εγραψα στο google αυτο ηταν το πρωτο που μου εβγαλε!!

#6   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 08/05/2009 - 10:15

Νέος γύρος ερωτήσεων!
Απλά πριν ξεκινήσω να πω ότι για όλα όσα θα πω ta έψαξα στο forum πρώτα και κάποια είτε είναι αναπάντητα ή δεν έχουν δημιουργηθεί threats ακόμα.

[Solved] Λοιπόν θα αρχίσω με το πρόγραμμα weathericon το οποίο το έχω κατεβάσει αλλά δεν μου το εμφανίζει στον winterboard!
Το αντίστοιχο πρόγραμμα για το ρολόι λειτούργησε μια χαρά!!!

[Solved] Άλλο θέμα είναι τα repositories. Πρέπει να έχω φορτώσει πάρα πολλά στο cydia κ αργεί πολύ κάθε φορά που το ανοίγω μέχρι να τα φορτώσει!
Ήρθε λοιπόν η ώρα να ξεσκαρτάρω! Το θέμα είναι δεν ξέρω ποια είναι καλό να κρατήσω κ ποια είναι άχρηστα! Μπορείτε να μου πείτε 5-6 καλά τα οποία είναι must?

Επόμενο θεματακι είναι η αναφορά παράδοσης μηνυμάτων υπάρχει τρόπος να μπαίνει αυτόματα ο κωδικός όταν κάνω reply σε ένα sms ή όταν δημιουργώ ένα νέο?

Ένα πρόβλημα που δεν έχει απαντηθεί ακόμα είναι αυτό με τα logo των εταιριών.
Την πρώτη φορά που τα έβαλα όλα λειτουργούσαν μια χαρά! Όταν όμως το συνέδεσα με το tunes μου έβγαλε ότι υπάρχει ένα update για τον παροχεα μου, το έκανα κ από τότε χάθηκαν! Δεν μπορώ να τα βάλω ούτε χειροκίνητα!

Άλλο θέμα (το οποίο δεν θυμάμαι εάν παρέχετε από την apple ή εάν εγώ το έβγαλα κάπως) είναι τα εικονίδια missed calls και νέα sms. Υπάρχει τρόπος να φαίνονται με εικονίδια στην status bar?

[Solved] Υπάρχει τρόπος να ανοίγουν νέα tabs στον safari αυτόματα?
Παράδειγμα: είμαι στο google και κάνω ένα search μπορώ με κάποιο τρόπο να ανοίγω το κάθε result σε νέο παράθυρο κ μάλιστα χωρίς να πρέπει να φύγω από την αρχική σελίδα?

Μπορεί το iphone να γίνει hd μεσώ usb καλωδίου? Ότι έχω βρει είναι μόνο για wifi...
Κ δεν μπορώ να το βάλω (μάλλον είναι θέμα antivirus ή router)

Μπορώ να οργανώσω τις photos μου στο iphone να δημιουργήσω πχ νέους φακέλους, να τους ονομάσω κτλ κτλ?

Το ποιο σημαντικό από όλα μπορώ να κάνω ανάποδο sync? Δηλαδή να μην πάρει το iphone στοιχεία από το pc αλλά το Pc από το iphone!
Πχ έχω βάλει ένα νέο contact sto iphone πως μπορώ να το περάσω στο pc?
Ή έχω βάλει μια Φώτο σε ένα contact στο iphone κ θέλω να το κάνω update και στο contact το αντίστοιχο στο pc.
Ή είμαι στο laptop μου και θέλω να βάλω μια εφαρμογή που κατέβασα από το laptop
Μέχρι στιγμής δεν μπορώ γιατί άμα το κάνω sync μου λεει ότι θα μου σβήσει όλες τις εφαρμογές που έχω Ίδη μέσα στο iphone (και αυτό παει για όλα video, mp3, contacts...)


Άλλο μπορώ να βάλω δικά μου εικονίδια στο app categories?

Υπάρχει πρόγραμμα ή τρόπος στο im+ να κάνω chat με αυτούς που έχουν βάλει offline status?

Και τέλος!
Υπάρχει τρόπος όταν στέλνω sms σε πολλαπλούς παραλήπτες κ μου απαντάνε τα sms που στέλνουν είτε να έρχονται σε νέα μηνύματα είτε να εμφανίζει τουλάχιστον ποιος τα έστειλε?

Αυτά ελπίζω να μην κούρασα!
Εάν κάποιο από τα παραπάνω υπάρχει Ίδη κ έχει απαντηθεί ζήτω προκαταβολικά συγνώμη, δεν είναι ότι δεν έψαξα! Αλλά δεν βρήκα κάτι μέσα από το search


#7   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 08/05/2009 - 11:46

το ένα λύθηκε!
έβαλα το winterboard lite και μπήκε το εικονίδιο του καιρού!

#8   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/05/2009 - 12:03

Σχετικά με τα repositories:
1. MinApps (http://ftp4u.gr/iphone/apt)
2. Xsellize (http://apt.xsellize.com/user-password)
3. Εφόσον θέλεις να βάλεις το WinterBoard Lite: david.ashman (http://david.ashman.com/beta)

Quote

Υπάρχει τρόπος να ανοίγουν νέα tabs στον safari αυτόματα?

Παράδειγμα: είμαι στο google και κάνω ένα search μπορώ με κάποιο τρόπο να ανοίγω το κάθε result σε νέο παράθυρο κ μάλιστα χωρίς να πρέπει να φύγω από την αρχική σελίδα?


Αν κρατήσεις πατημένο ένα link στο εμφανίζει σε ένα trasparent window. Αν το επιλέξεις τότε ανοίγει νέο tab στο Safari ΑΛΛΑ δυστυχώς φεύγεις απ'την αρχική σελίδα και κατευθύνεσαι στο νέο tab

Quote

Μπορώ να οργανώσω τις photos μου στο iphone να δημιουργήσω πχ νέους φακέλους, να τους ονομάσω κτλ κτλ?


Όχι. Οργάνωση photo/φακέλων γίνεται μόνο μέσω του iTunes -> PC/Mac. Με το iPhone απλά κάνεις sync τους συγκεκριμένους φακέλους

#9   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 08/05/2009 - 13:08

Ευχαριστώ!

Με αυτά τα δυο repo θα είμαι comple? Μου φαίνονται λίγα....

Αυτό με το safari το δοκίμασα αλλά δεν...
Κρατάω πατημένο το link μου βγάζει ένα bubble αλλά μέχρι εκεί άμα το πατήσω δεν κάνει κάτι απλά εξαφανίζετε....

Τώρα για το τρίτο τι χαζομάρα είναι αυτή? Δηλαδή όλα χύμα μέσα στο photo library?
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχει φτιάξει κάποιος κάποιο προγραμματακι που να βάζει φακέλους μέσα στο library!


#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/05/2009 - 13:53

Στην 3.0 θα μπορείς να κάνεις 'open in new tab'. Επιτέλους γιατί ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό χαρακτηριστικό

Για τις φωτό απλά τακτοποίησε τες στον υπολογιστή σου και όπως τις έχεις στον υπολογιστή σου θα περαστούν στο iPhone. Δεν μπαίνουν χύμα

#11   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 08/05/2009 - 14:36

Quote

Στην 3.0 θα μπορείς να κάνεις 'open in new tab'. Επιτέλους γιατί ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό χαρακτηριστικό



Για τις φωτό απλά τακτοποίησε τες στον υπολογιστή σου και όπως τις έχεις στον υπολογιστή σου θα περαστούν στο iPhone. Δεν μπαίνουν χύμα


Αντε μακαρι!!!!! ποτε θα βγει αληθεια?

δηλαδη αμα τις εχω σε φακελο στο pc θα περαστουν κ σε φακελο στο iphone?

#12   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 08/05/2009 - 14:48

Ρε sepsis εσύ που ξέρεις τα πολλά
Για αυτά που ρωτάω έχεις κανένα app να προτείνεις?

ps sorry γiα το spam!!!

#13   alexis21

alexis21

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/05/2009 - 16:18

γινεται να φτιαξεις φακελους αν χρησιμοποιεις mac να ανοιξεις το iphoto κ απο εκει να φτιαξεις φακελους...μετα στο itunes επιλεγεις ποιους φακελους θες απο το section PHOTOS. ελπιζω να σε βοηθησα.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες