Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέα για το VOIP 3G από την Ευρωπαϊκή Ένωση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   timeline

timeline

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/04/2009 - 00:49

Το είδα στο ISPAZIO, για τους ιταλους φιλους (link)

H Ευρωπαϊκή Ένωση ΘΑ αναγκασει ολους τους provider να επιτρεπουνε Voip αλλιως 8α επιβάλει σοβαρα προστιμα

Aπο το adsl.gr
H Ευρωπαϊκή Ένωση θα εξετάσει το κατά πόσον η παρεμπόδιση κλήσεων VoIP μέσα από ευρυζωνικές συνδέσεις κινητών δικτύων στην Ευρώπη, συνιστά παραβίαση της νομοθεσίας περί ανταγωνισμού. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή απέστειλε επιστολές σε όλους τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας ρωτώντας τους σε ποιες ενέργειες έχουν προβεί προκειμένου να μπλοκάρουν ή να εμποδίζουν τις κλήσεις μέσω διαδικτύου (voip).

Σύμφωνα με την International Herald Tribune η καταληκτική ημερομηνία για τις απαντήσεις των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας ήταν χθες.

Αρκετοί πάροχοι αναφέρουν στα συμβόλαια τους πως δεν επιτρέπουν κλήσεις Voip μέσα από τα 3G δίκτυα τους. Άλλοι εξαιρούν την κίνηση του VoIP από τον δωρεάν όγκο που προσφέρεται μηνιαίως χρεώνοντας την ξεχωριστά, ενώ υπάρχουν περιπτώσεις που εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μπλόκαραν την χρήση VoIP ακόμα με μέσω Wi-Fi πρόσβασης, με κατάλληλες ρυθμίσεις στην συσκευή του πελάτη.

Η Επιτροπή "παρακολουθεί στενά την ανάπτυξη της αγοράς της VoIP τηλεφωνίας", δήλωσε ο Jonathan Todd εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Η ολλανδική KPN επιτρέπει την χρήση VoIP μέσα από το δίκτυο της, χαρακτηρίζοντας το μπλοκάρισμα μη αποδοτικό, ενώ ή Hutchison 3G διαθέτει συσκευές κινητής τηλεφωνίας που υποστηρίζουν κλήσεις μέσω Skype. Πέρσι η TruePhone εταιρεία που παρέχει υπηρεσίες VoIP τηλεφωνίας, απείλησε με αγωγή την Vodafone για μπλοκάρισμα VoIP κλήσεων.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 15/04/2009 - 11:09

Great news..

#3   timeline

timeline

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/04/2009 - 17:55

Εγω σημερα εκανα voice call με το skype μεσο 3g
H ιταλικη HG3 εκανε free to VOIP



#4   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/04/2009 - 00:03

Quote

Great news..


Τι να πω, εγώ είμαι λίγο δύσπιστος...  Σίγουρα το Skype VoIP αυτή τη στιγμή δεν είναι παρά μέσο αναψυχής, δεν μπορεί ούτε κατά διάννοια να συναγωνιστεί την circuit switched κινητή τηλεφωνία.

Επίσης, θα καταλάβαινα την ένσταση ενός παρόχου κινητής τηλεφωνίας όταν έχει επενδύσει εκατομμύρια σε infrastructure, υπηρεσίες αλλά και για την αγορά του φάσματος, όταν έρχεται μια υπηρεσία από το πουθενά, χωρίς λειτουργικό κόστος, να εκμεταλλευτεί το εύρος ζώνης, το πιο ακριβό ίσως αγαθό αυτή τη στιγμή - οι πάροχοι έχουν πληρώσει αμύθητα ποσά στην αγορά φάσματος.

Ούτως ή άλλως, όλη η τηλεφωνία σε λίγο θα είναι ουσιαστικά VoIP αλλά καμία σχέση δεν θα έχει με το Skype, θα είναι carrier grade με σωστό Quality of Service.

Είδωμεν.

#5   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 16/04/2009 - 08:54

Εγώ πιστεύω ότι αποτελεί μια πολύ καλή λύση για ολιγόλεπτες συνδιαλέξεις στο εξωτερικό... όπου μια κλασσική κλήση από το κινητό προσφέρει δωρεάν ξύρισμα... κόντρα μάλιστα.

Σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις ενδοχώριες κλήσεις. Στο κάτω κάτω για να μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος το VOIP over 3G θα πρέπει να έχει και ένα βαρβάτο Data Plan ... το οποίο συνεπάγεται και σημαντικά μεγάλο συμβόλαιο με αρκετό δωρεάν χρόνο ομιλίας (όχι όμως στο εξωτερικό).

Εγώ προσωπικά δεν πέρνω ποτέ στο εξωτερικό από το κινητό μου, όταν χρειαστεί χρησιμοποιώ πάντα στο Skype στον υπολογιστή μου. Τώρα που μπορώ να πω και 1-2 κουβέντες από το κινητό μου χρησιμοποιώντας μερικά MB από το Data Plan μου, είναι ακόμα καλύτερα...

#6   den_jenerwnw

den_jenerwnw

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2009 - 12:19

το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ειναι ενα αρκετα ευχαριστο το γεγονος. τους τελευταιους μηνες εχουμε αρκετα τηλεφωνηματα για πακετα προσφορων στο σταθερο μας τηλεφωνο απο διαφορες εταιρειες. το πρωτο πραγμα που κανουμε πριν αρχισουν την αναλυση ειναι αν μας προσφερουν δωρεαν κλησεις εστω καποιων λεπτων για κλησεις προς το εξωτερικο. η απαντηση ειναι οχι. ε απο κει και περα αν δεν μπορει καποιος να μου προσφερει κατι καλυτερο θα κανω κατι το οποιο ειναι και προς το συμφερον μου (η επικοινωνια και η τσεπη μου) και νομιμο και αυτο μεχρι στιγμης ειναι το skype. καλη σας μερα

#7   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/04/2009 - 14:08

Quote

Εγώ πιστεύω ότι αποτελεί μια πολύ καλή λύση για ολιγόλεπτες συνδιαλέξεις στο εξωτερικό... όπου μια κλασσική κλήση από το κινητό προσφέρει δωρεάν ξύρισμα... κόντρα μάλιστα.



Σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις ενδοχώριες κλήσεις. Στο κάτω κάτω για να μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος το VOIP over 3G θα πρέπει να έχει και ένα βαρβάτο Data Plan ... το οποίο συνεπάγεται και σημαντικά μεγάλο συμβόλαιο με αρκετό δωρεάν χρόνο ομιλίας (όχι όμως στο εξωτερικό).



Εγώ προσωπικά δεν πέρνω ποτέ στο εξωτερικό από το κινητό μου, όταν χρειαστεί χρησιμοποιώ πάντα στο Skype στον υπολογιστή μου. Τώρα που μπορώ να πω και 1-2 κουβέντες από το κινητό μου χρησιμοποιώντας μερικά MB από το Data Plan μου, είναι ακόμα καλύτερα...




Συμφωνούμε απόλυτα.

Εγώ κριτικάρω το γεγονός ότι πολλοί έχουν ανάγει το Skype στο Θεό της επερχόμενης τηλεπικοινωνιακής αποκάλυψης, που φέρνει την επανάσταση, και οι κακοί πάροχοι θέλουν να το σταματήσουν γιατί φοβούνται τις τσέπες τους.

Το Skype είναι όντως ευχάριστο, δίνει λύση που και που (π.χ. για αποφυγή κόστους σε αυτούς που τους νοιάζει), αλλά σε καμία περίπτωση δεν δίνει την ποιότητα και την αξιοπιστία του δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

Εν ολίγοις, είναι ένα ... παιχνιδάκι.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες