Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επίσημη ανακοίνωση της Apple για το iPhone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2010 - 16:03

οπότε θέλουμε τύχη για να πέσουμε σε συσκευή που δεν θα έχει πρόβλημα.Στην Ελλάδα όμως θα έρθει η δεύτερη παρτίδα με τα fix iphones(?) ή θα είναι iphones που δεν θα έχουν διορθώσει το πρόβλημα?


Δεν πρόκειται περί προβλήματος! ΔΕΝ υπάρχει ελαττωματική παρτίδα iphone4! Αυτό είναι το κινητό. Take it or leave it. Μην ξεχνάτε πως σε όλα μα ΟΛΑ τα review η τελική επισήμανση είναι πως το iphone4 έχει σημαντικά λιγότερα dropped calls από τα προηγούμενα iphone! Επομένως όχι μόνο δεν είναι προβληματικό αλλά έχει βελτιωθεί σημαντικά. Τονίζω πως αν και το iphone4 έχει βελτιωθεί σε σχέση με προηγούμενα μοντέλα αυτό δεν σημαίνει πως σε θέμα reception δεν εξακολουθεί -ίσως- να υπολείπεται σε σχέση με συσκευές από τον ανταγωνισμό. Εάν το πρόβλημα για κάποιο κάτοχο είναι τόσο μεγάλο μπορεί όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση να επιστρέψει την συσκευή του. Οι τελικοί χρήστες είναι αυτοί που θα δείξουν τελικά το μέγεθος του προβλήματος και ως τώρα δεν υπάρχει "ρεύμα" επιστροφών. Άρα προς το παρόν οι 1.7 εκατομμύρια χρήστες iphone4 δεν βρήκαν το λόγο να προβούν σε επιστροφή της συσκευής.

Τελευταία επεξεργασία από: macliminal, 02/07/2010 - 16:04


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 02/07/2010 - 16:35

ΔΕΝ υπάρχει ελαττωματική παρτίδα iphone4! Αυτό είναι το κινητό. Take it or leave it.

Στατιστικά είναι αδύνατο να μην υπάρχουν ελαττωματικά προϊόντα σε μια γραμμή παραγωγής. Απλά συμβαίνει.Για τόσο μεγάλες παρτίδες είναι αδύνατο να ελέγξεις όλες τις συσκευές και χρησιμοποιείς τυχαία δειγματοληψία. Αν μέσα στο δείγμα σου βρεις ελαττωματικό είναι θέμα σχεδίου ελέγχου ποιότητας τι θα κάνεις με την παρτίδα σου. Αλλά και πάλι όλο και κάποιο μπορεί να σου ξεφύγει.

Παραθέτω τη μετάφραση της επίσημης ανακοίνωσης από το Daring Fireball. :lol:

#18   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2010 - 14:52

Κατά την γνώμη μου παιδιά το OS 3.1.3 και λογικά το OS 4, έχουν πρόβλημα... δεν μπορώ να διαφωνήσω με τα παιδιά που έχουν iphone 4, γιατί απλά δεν κατέχω ένα... Αυτό όμως που μπορώ να πω και μάλιστα με σιγουριά είναι ότι κατόπιν διαφορων test που έκανα
έχοντας το iPhone  2G και το 3GS, είναι ότι αντιμετώπισα πρόβλημα στο σήμα... 

Στην αρχή έβαλα το iphone 2G σε ένα συγκεκριμένο σημείο με μια sim... Το σήμα παρέμεινε σταθερό στις 2-3 μπάρες, το αφίσα για αρκετό χρόνο και δοκίμασα αρκετά calls χρησιμοποιώντας ανοιχτή ακρόαση χωρίς ΚΑΝ να κουνήσω το τηλέφωνο.. Όλα ok με το 2G.. μετά επανέλαβα ακριβώς το ίδιο test με το 3GS (ίδιο σημείο, ίδια SIM) τελικά το σήμα εκεί που ήταν πχ 2 bars, ξαφνικά έπεφτε στο NO SERVICE.... εννοείται δεν μπορούσα να κάνω η να λάβω κλήσεις... Γι αυτό μην λέτε συνεχώς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα... Με τα ματια μ το είδα άπειρες φορες... Και αν τύχει να δείτε παλαιότερα post μ, κανεις δεν μπόρεσε να help
;)
P.S. iPhone 2G firmware 3.1.2 νομίζω.. (σίγουρα προγενεστερο του 3.1.3)
      iPhone 3GS firmware 3.13

#19   vezyro

vezyro

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2010 - 15:37

Ειδα σε πολλα site οτι εκαναν μαζικες αγωγες στην apple για το θεμα του σηματος.Τωρα τι θα γινει ενας θεος ξερει.Δεν γινεται να υπαρχει καπνος χωρις φωτια.Απο την μια καποιοι που εχουν το iphone στα χερια τους δεν εχουν προβλημα( οπως τα παιδια του iphonehellas) και προσοπικα τους πιστευω.Απο την αλλη βλεπουμε οτι ειναι παρα πολλοι οι παραπονεμενοι με το σημα αλλα ολοι απο αμερικοι απο οτι ειδα(δεν ειδα πουθενα προβλημα με αλλες χωρες).Οποτε 2 ειναι τα πραγματα που κανουν το φαινομενο υπαρκτο.1 ελατοματικες παρτιδες.2 προβλημα των εταιριων τηλεφωνιας.Σε λιγες ημερες πιστευω να το εχω στα χερια μου και να δω μονος μου τι παιζει..

#20   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2010 - 16:07

Ρε παιδιά γιατί ανησυχείτε τόσο. Το πρόβλημα αν δεν απατώμαι εμφανίζεται μόνο σε αυτούς που έχουν την AT&T. Οι admins με την O2 δεν είχαν πρόβλημα και ούτε έχω δεί κάποιον Έλληνα χρήστη iPhone 4 να έχει παράπονο.


Συμφωνώ , εκτός από το τελευταίο :P

Λίγοι έχουν το iPhone 4 , εκτός βέβαια αν μας κρυβεις κάτι :D
Υπομονή λοιπόν να ακουσουμε και άλλες απόψεις για το σήμα !

#21   LKLK

LKLK

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 12:17

Εν τω μεταξύ το πρόβλημα στον αλγόριθμο υπήρχε από το πρώτο iPhone το 2007 απ'ότι παραδέχονται με την σημερινή ανακοίνωσή τους !



Αυτό και μόνο δεν αποτελεί επιβεβαίωση από την ίδια την Apple ότι το Iphone4 είναι προβληματικό μιας και με τα προηγούμενα δεν είχε χρειαστεί να κάνουν κάτι.

Ή ακόμα χειρότερα, ότι και με τα προηγούμενα υπήρχε σημαντικό πρόβλημα αλλά λόγω εγωισμού της εταιρείας δεν έκαναν διόρθωση.

Τελικά από ότι βλέπω η Apple πρέπει να είναι εταιρεία hate or love , για κάθε ένα από τα προϊόντα που βγάζει.Πολλες εναλλαγές.!!!!

#22   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/07/2010 - 23:56

Η λύση (η μόνη κατά την γνώμη μου) είναι να παραγγείλουν από τον προμηθευτή όπου παίρνουν τα μεταλλικά πλαίσια που απαρτίζουν τις κεραίες, να τις καλύπτουν με μια διαφανή επίστρωση κάποιου κατάλληλου υλικού (το οποίο θα ψεκάζεται -coating) και θα παρέχει μόνωση στις μεταλλικές επιφάνειες.
Ακόμη και δώρο να κάνουν τα bumpers θα είναι μεγάλη αποτυχία.

Την γνώμη μου συμμερίζεται και ένας βιοχημικός Ph.D. ο οποίος ρίχνει στο τραπέζι και μία θεωρία γιατί το πρόβλημα δεν εντοπίστηκε στα τεστ που γίνονταν στις πρωτότυπες συσκευές.

via [ wired ]

#23   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/07/2010 - 11:48

Τελικά το πρόβλημα του iPhone 4 δεν λύνεται με αναβάθμιση λογισμικού

Τέλος στα σενάρια προβλήματος λογισμικού έδωσε η Apple σχετικά με το πρόβλημα σήματος που έχει το νέο iPhone 4

To Gizmodo σε επικοινωνία που είχε με το τμήμα υποστήριξης της Apple (AppleCare) έλαβε, μεταξύ άλλων, την εξής απάντηση:
"Η επερχόμενη αναβάθμιση λογισμικού δεν θα διορθώσει το πρόβλημα στην κεραία, παρά μόνο θα αλλάξει τον τρόπο που δείχνει το διαθέσιμο σήμα, κάνοντάς το πιο ακριβές"

Όπως είχε αναφέρει παλαιότερα ο Gordon Cook, αναγνώστης του Gizmodo και πρώην RF engineer για την HP Medical Products:
"Τυλίσσοντας μια μεταλλική κεραία γύρω από ένα τηλέφωνο είναι σα να ζητάς μπελάδες, και η Apple μπορεί να άργησε να καταλάβει ότι είχε ένα προβληματικό προϊόν αλλά επέλεξε να το διαθέσει στην αγορά παρά να καθυστερήσει την αποστολή του. Τώρα που απεστάλησαν εκατομμύρια τηλέφωνα, διορθώνοντας το λογισμικό ήταν η μόνη τους λύση, έστω και αν αυτή είναι εικονική"

Πηγή: Gizmodo

#24   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 12:29

πως θα γινοταν να λυνοταν το προβλημα με νεο firmware την ωρα που τα μισα κινητα λειτουργουν μια χαρα και τα αλλα μισα χανουν σημα? και τα κινητα που χανουν και αυτα που δεν χανουν σημα το ιδιο firmware ειχαν!!!
Λογικα θα πρεπει μεχρι τον Αυγουστο που θα ερθει στην Ελλαδα να εχει διορθωθεί το προβλημα στις συσκευες!!!

#25   avpap

avpap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aλάνες πριν πολλά χρόνια.

Δημοσίευση 07/07/2010 - 19:55

Μπορεί να μου πει κάποιος γνώστης, αν ένα πεντακάθαρο πρόβλημα στο hardware (σύμφωνα και με τον Gordon Cook),μπορεί να λυθεί με software patch;
Γιατί είναι και οι ζέστες, και το μυαλό μου δεν λειτουργεί. Ή μήπως το δικό τους;

Update: Κάποιες λύσεις όμως φαίνονται στον ορίζοντα. :P

Συνημμένα αρχεία



#26   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 12/07/2010 - 07:50

Το προβλημα εντοπιζεται στην ΑΤ&Τ νομιζω. Εγω cosmote εχω και δεν εχω dropped calls ουτε μειωση του σηματος οταν το πιανω κατω αριστερα.

#27   limit

limit

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/07/2010 - 22:13

Μονωτική ταινία για το πρόβλημα με το σήμα του iPhone 4

Lab tests: Why Consumer Reports can't recommend the iPhone 4

Τελευταία επεξεργασία από: limit, 12/07/2010 - 22:16





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες