Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συναλλαγες ΜΟΝΟ χερι - χερι


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
103 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   dilliger

dilliger

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/07/2010 - 16:09

Οποτε το μονο που θα μπορουσε να κανει το forum ειναι να απαγορευσει και επισημα την συναλλαγη τυπου λεφτα πρωτα σε τραπεζα και μετα προιον για να μην την πατισουν και αλλοι

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 16:14

αυτο ειναι επιλογη του εκαστοτε υποψηφιου αγοραστη να μεινει μακρια απο μια υποπτη αγγελια
δεν εχει καμια ευθυνη το forum για οτι συμβαινει στις πωλησεις,το forum απλα μας παρεχει μια δυνατοτητα/εξυπηρετηση για πωλησεις/ανταλλαγες..κ.ο.κ δεν ειναι ebay forum ειναι..

#78   kawaii

kawaii

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/07/2010 - 16:19

Οποτε το μονο που θα μπορουσε να κανει το forum ειναι να απαγορευσει και επισημα την συναλλαγη τυπου λεφτα πρωτα σε τραπεζα και μετα προιον για να μην την πατισουν και αλλοι

Εγω ειμαι της γνωμης οτι το Forum ειναι οκ ετσι οπως ειναι .. οι πολλες απαγορευσεις ειναι λογοκρισια ειναι χειροτερο..το μονο που ισως "Οφειλει" να κανει ως σπιτονυκοκυρης ειναι να βαλει το Pined στο sub Συναλαγες.. δεν θα μας παρει και απο το χερακι .. μεγαλα παιδια ειμαστε..

#79   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/07/2010 - 16:32

Τον τύπο τον έχω ξαναβρεί σε άλλα forum να κάνει κόλπα.....πάλι με τηλέφωνα

#80   REX

REX

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 16:44

Παιδιά μην σπέρνουμε τον πανικό σε αγοραστές και πωλητές!!!
Σίγουρα είναι πολύ λυπητερό το γεγονός αυτό και σίγουρα πρόκειται για κανένα γυφτάκι από την Αγ. Βαρβάρα!

Οι συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών ανέκαθεν είχαν ένα ορισμένο ρίσκο!
Σίγουρα η κατάθεση στην τράπεζα δεν είναι από τις καλύτερες λύσεις όταν δεν τον γνωρίζεις τον άλλον, και όταν καταθέτεις μεγάλο σχετικά ποσό!
Αλλά κάθε μορφή συναλλαγής έχει την ευθήνη και το ανάλογο ρίσκο της όσο για τον αγοραστή όσο και για τον πωλητή!

Καταρχάς ο φίλος μας την πάτησε γιατί πίστεψε ότι ο απατεώνας είχε στείλει το δέμα με το κινητό μέσα, κάτι που ΚΑΝΕΙΣ δεν θα έκανε!
(να στείλει το κινητό + και τα μεταφορικά από την τσέπη του στη διεύθυνση του αγοραστή και να περιμένει κατάθεση στο λογαριασμό του ???)

Από την άλλη ποιός εγγυάται στον πωλητή ότι αν πληρώσει έξοδα αποστολής και να στείλει κάτι με αντικαταβολή, ο αγοραστής δε θα το μετανιώσει με αποτέλεσα να του επιστραφεί το προιόν και να χάσει τα έξοδα αποστολής του ???

Οπότε καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα.

Πάντα προσέχουμε στις συναλλαγές μας, επικοινωνούμε με τηλέφωνο ΕΠΩΝΥΜΑ πλέον αν συμφωνηθεί κάποια αγοραπωλησία.
Προτιμούμε καλύτερα χέρι με χερι όπου θα γλειτώσουμε και περιττά έξοδα, θα δούμε και το προϊόν πριν πληρώσουμε.
(όσοι φοβούνται και δεν είναι σίγουροι, ας μην πάνε μόνοι τους και προς θεού δεν κλείνουμε ραντεβού σε κάποιο στενό στο μοναστηράκι!!!
σε κάποιο σταθμό μετρό, κάπου με πολύ κόσμο).

Αν όχι επιλέγουμε την αντικαταβολή.
Για μικρότερα ποσά μεχρι 10-20 ευρώ μπορούμε και με κατάθεση λογαριασμού, εφόσον έχετε όλα τα στοιχεία του πωλητή, για ποιο ά,εση συναλλαγή!!!

Αυτά από μένα, ίσως να σας ζάλισα ολίγοντι αλλά πραγματικά σκεφτείται μόνο στο φόρουμ αυτό πόσες συναλλαγές έχουν γίνει συνολικά και πόσες γίνονται καθημερινά!

Δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλουμε κόσμο και κοσμάκι!

Όσο για τον φίλο μας, εγώ στη θέση του θα ξόδευα και άλλα 500 για να τον βρώ και να τον εξοντώσω!!!
αυτό δεν είναι ψέμα του στυλ λάθος περιγραφή αντικειμένου κλπ αυτό είναι ΑΠΑΤΗ!!!

#81   lagoudakis

lagoudakis

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/07/2010 - 17:26

Εγω θα προτεινα να βαλουμε ολοι απο ενα συμβολικο ποσο και να αγορασουμε ενα 3GS απο τις αγγελιες μας για το φιλο.Αν συμφωνουν και οι admins.
Χερι με χερι η αγορα...

φιλε μου αρεσε πολυ αυτο που ειπες!!!!ασχετα αν γινει ι οχι,δειχνει ανθρωπια,απλα μπραβο σου μονο για την σκεψη

#82   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 18:48

βασικα οταν καταθετεις σε λογαριασμο δεν ζητανε ονοματεπωνυμο..?ψαξτο φιλε δεν εχεις να χασεις τιποτα παραπανω...ισως βρεις και π μενει..κ αμα ειναι θεσσνικη παρε με τηλ να το κανουμε την μουρη κοσκινο


Εγώ που κάνω καταθέσεις στην Πειραιώς όταν μου δίνει την απόδειξη υπάρχει το όνομα το ιδώτη επάνω κ λογικά εφόσον έκανες την κατάθεση μπορείς να ζητήσεις το όνομα του.

AYTOΣ είναι?
Πες μας!!!!


Όχι ρε τι λές αυτόν έβαλε

και είναι απλό δεν βρίσκεις τον Chuck Norris αυτός σε βρίσκει ;)

συμφωνω...+1000
αλλα θα πω και το εξης...
αλλοι σκοτωνουν για 350€...να ασχοληθεις με το θεμα...


Αλλοί σκοτώνουν για 10 ευρώ δες εδώ (http://www.e-go.gr/n...&pubid=13026705)

#83   kawaii

kawaii

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/07/2010 - 20:02

Ωραια περασαμε σημερα.. να ειχαμε βρει και ενα Super iPhone να αγορασουμε...
Το καταπληκτικοτερο δε δεν σας το αποκαλυψα.. Σημερα ειναι η Γιορτη μου.. Τυχαιο ?
"Δεν Νομιζω"

#84   vaioscv

vaioscv

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 20:02

και είναι απλό δεν βρίσκεις τον Chuck Norris αυτός σε βρίσκει ;)


+1 χαχαχαχαχα :D Πολύ καλό...

Φίλε kawaii κουράγιο και ελπίζω να βγάλεις άμεσα 'άκρη'...
Ενημέρωσέ μας...

#85   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:48

ας μπει στο site και βαθμολογία των χρηστών!!!θετική η αρνητική όπως στο e-bay βέβαια δεν είναι και η super λύση άλλα κάποιος που έχει πουλήσει 10-15 αντικείμενα για ΕΛΛΑΔΑ πάντα μιλάμε με θετική αξιολόγηση πολύ δύσκολα θα κάνει την Μ@λ@κι@... 8)

#86   Gavros7

Gavros7

    iPH Enthousiast

  • 480 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:50

Ναι αλλα μπορει καποιος να μπαινει απο αλλους υπολογιστες,λεμε τωρα,και να ψηφιζει τον εαυτο του.Αμα ο αλλος θελει να στην κανει...

#87   ckyrias

ckyrias

    iPH Enthousiast

  • 439 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:54

φιλε πραγματικα λυπαμαι για αυτο που σου συνεβη! κ εγω μπηκα κανα 2 φορες στην πριζα να αγορασω απο εδω αλλα δεν το εκανα για αλλους λογους! αν κ βεβαια στην μια περιπτςση με προβληματισαν τα λιγα posts καποιου. παντως αν αγορασω ποτε απο εδω μονο με αντικαταβολη κ ανοιγμα του πακετου. αλλιως ΤΙΠΟΤΑ!

#88   Gavros7

Gavros7

    iPH Enthousiast

  • 480 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:57

Αυτη η λυση ειναι μονοδρομος πλεον.Ανοιγμα Πακετου.Τελος.

#89   kawaii

kawaii

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/07/2010 - 07:33

Αυτη η λυση ειναι μονοδρομος πλεον.Ανοιγμα Πακετου.Τελος.

Για Κρητη που βλεπω οτι εισαι ναι .. Ανοιγμα πακετου προσυμφωνημενο..
εγω που εβαλα κατι Αντικειμενα σημερα για πουλημα μονο χερι - χερι που βοηθαει και το Φιζικ (1.86 90kg) εκτος αν ειναι κολλητος πια ..! Αν και πωλητης αυτη την φορα..

#90   Gavros7

Gavros7

    iPH Enthousiast

  • 480 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 09/07/2010 - 21:06

Καλησπερα παιδια.Τελικα θα γινει η ομαδικη κινηση που λεγαμε για τον φιλο kawaii ή οχι?Ειδα οτι πολλα παιδια απ'το forum συμφωνησανε να προχωρησουμε σε μια τετοια κινηση.Καντε κατι ρε admins να οργανωθουμε.Ενας καφες ειναι το ποσο.

Εγω παντως θα νιωθω πολυ περηφανος που ανηκω σ'αυτην τη κοινοτητα αν γινει κατι τετοιο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες