Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μεταφορά ερωτήσεων από .." iOS 4 Jailbreak for ALL devices''


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/07/2010 - 14:26

@iLuxus.. "Ο φίλος μας ζητάει ''untethered jb 3gs new bootrom ios4??'' το παραπάνω λινκ είναι για 3.1.2 και έκτος από 'πολύπλοκο' είναι και επικίνδυνο για τα τηλέφωνα από το εξωτερικό! (αναβάθμιση baseband=κλείδωμα τηλεφώνου!)"

Για να αποφύγουμε τυχών 'ατυχήματα' το παρών θα διαγραφεί εντός ολίγου. iLuxus



@kdelios..." Συγνώμη, αλλά δεν βγαίνει αυτό το συμπέρασμα από τα λεγόμενα του φίλου παραπάνω. Ζητάει untethered jb 3gs new bootrom για την ios4. Δεν λέει πουθενά ότι την φοράει κιόλας...
Όσον αφορά τα downgrade κτλ. έχουν χιλιοειπωθεί...
Και αν δεις παραπάνω του προτείνω να μην το κάνει και να περιμένει..."

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 09/07/2010 - 19:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2010 - 14:38

1)αν δεν εχεις κρατησει shsh στην 3.1.3 ή 3.1.2 δεν μπορεις προστοπαρων να εχεις jailbreak στην 4.0
2)μπορεις να κανεις οτι θες εφοσον ειναι ελληνικη η συσκευη σου και αν δε βρεις ακρη απλα ξαναπερνας την 4.0 με restore
3)οδηγος για downgrade

Τελευταία επεξεργασία από: macmaniac82, 09/07/2010 - 14:38


#33   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 09/07/2010 - 14:41

Φίλε kdeilos, έκτος το ότι δεν έχει βγει τίποτα ακόμα για untethered 3GS New bootrom, (αυτή ήτανε κατά βάση η ερώτηση του φίλου μας!) το link έτσι όπως το 'πέταξες' θα μπορούσε να μπερδέψει κόσμο.

Όπως προανέφερα λοιπόν αυτή η διαδικασία, έκτος από 'πολύπλοκη' είναι και επικίνδυνη. Και για αυτόν τον λόγο το λινκ θα διαγραφεί.



Υ.Γ. Στο 'Ερωτήσεις απαντήσεις σε προβλήματα χρηστών' υπάρχουνε τα κατάλληλα άτομα για τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 09/07/2010 - 14:42

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#34   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2010 - 14:45

1)αν δεν εχεις κρατησει shsh στην 3.1.3 ή 3.1.2 δεν μπορεις προστοπαρων να εχεις jailbreak στην 4.0
2)μπορεις να κανεις οτι θες εφοσον ειναι ελληνικη η συσκευη σου και αν δε βρεις ακρη απλα ξαναπερνας την 4.0 με restore
3)οδηγος για downgrade


Sorry για τις πολλες απορρειες αλλα τωρα αρχιζω να ασχολουμε με το σπορ του jailbreak

Τα αρχεια shsh δεν ειναι ηδη κρατημένα στον server του cydia?

ΟΚ δεν μπορω μετα απο downgrade να κάνω Jailbreak την ios 4 υπάρχει περίπτωση μετα το downgrade να κάνω jail break την 3.1.3?

η συσκευή είναι ελληνική αγορασμένη απο vodafone

#35   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/07/2010 - 14:45

Φίλε kdeilos, έκτος το ότι δεν έχει βγει τίποτα ακόμα για untethered 3GS New bootrom, (αυτή ήτανε κατά βάση η ερώτηση του φίλου μας!) το link έτσι όπως το 'πέταξες' θα μπορούσε να μπερδέψει κόσμο.

Όπως προανέφερα λοιπόν αυτή η διαδικασία, έκτος από 'πολύπλοκη' είναι και επικίνδυνη. Και για αυτόν τον λόγο το λινκ θα διαγραφεί.



Υ.Γ. Στο 'Ερωτήσεις απαντήσεις σε προβλήματα χρηστών' υπάρχουνε τα κατάλληλα άτομα για τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Γιατί το συνεχίζεις? Εκτίθεσαι. Μην κάνεις πως δεν γνωρίζεις τι είναι untethered 3GS New bootrom.
Αν δεν ξέρεις δες παρακάτω:

http://www.iphonehel...ocks-jailbreak/

Θα το σβήσεις και αυτό?

#36   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2010 - 14:51

το να κρατησεις shsh σε καποια εκδοση ειναι διαδικασια που κανει ο κατοχος της συσκευης ειτε χειροκινητα ειτε μεσω απο το cydia πατωντας την επιλογη 'make my life easier',μονο του δε γινεται,οποτε δεν μπορεις να κανεις downgrade εκτος αν ο προκατοχος της συσκευης το εχει κανει και δεν το θυμαται
αν λοιπον εχει κρατησει τα shsh σε 3.1.3 οταν θα γινει downgrade σε 3.1.3 μπορεις να εχεις jailbreak και στην 3.1.3 αλλα μπορεις να περασεις και στη συνεχεια custom 4.0 που σημαινει να φτιαξεις μια jailbroken εκδοση 4.0 και να την περασεις

#37   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:09

Το λινκ που μου δίνεις φίλε, επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου! ''New iPhone 3GS With Has New Bootrom, Blocks (untethered) Jailbreak'' μπλοκάρει το untethered Jailbreak.


Οπότε επανερχόμαστε στην ερώτηση του παιδιού...ΟΧΙ δεν έχει βγει ακόμα untethered Jailbreak σε 3GS με New bootrom!!


Δεν ξέρω αν με έχει 'χτυπήσει' ο ήλιος η όχι! πάντως έχω την εντυπώσει ότι μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε! Τώρα για το αν εκτίθεμαι! δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα, αυτό που σίγουρα με απασχολεί, είναι να προστατέψουμε τα καινούργια μέλη από διάφορα πειράματα!!

Όσο για το σβήσιμο αυτού του ποστ, δεν υπάρχει λόγος να το σβήσω, μιας που εκφράζουμε κόσμια της απόψεις μας. (ωστόσο για το προηγούμενο, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε!)


Φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 09/07/2010 - 15:12

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#38   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:21

το να κρατησεις shsh σε καποια εκδοση ειναι διαδικασια που κανει ο κατοχος της συσκευης ειτε χειροκινητα ειτε μεσω απο το cydia πατωντας την επιλογη 'make my life easier',μονο του δε γινεται,οποτε δεν μπορεις να κανεις downgrade εκτος αν ο προκατοχος της συσκευης το εχει κανει και δεν το θυμαται
αν λοιπον εχει κρατησει τα shsh σε 3.1.3 οταν θα γινει downgrade σε 3.1.3 μπορεις να εχεις jailbreak και στην 3.1.3 αλλα μπορεις να περασεις και στη συνεχεια custom 4.0 που σημαινει να φτιαξεις μια jailbroken εκδοση 4.0 και να την περασεις

Εγω δεν έχω τα shsh αρχεια και το παιδι που μου πουλησε το τηλεφωνο δεν ξερει πως να τα βρει στον υπολογιστή του και να μου τα στειλει το μονο που μπορεσε να μου πει ειναι οτι πριν περασει το ios4 το ειχε jailbreak στην 3.1.3

#39   darkrider

darkrider

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:22

Γιατί το συνεχίζεις? Εκτίθεσαι. Μην κάνεις πως δεν γνωρίζεις τι είναι untethered 3GS New bootrom.
Αν δεν ξέρεις δες παρακάτω:

http://www.iphonehel...ocks-jailbreak/

Θα το σβήσεις και αυτό?

θα παρακαλουσα και τα 2 μελοι(iluxus,kdelios) να συνεχισετε τους διαπλικτισμους σας σε πρωσοπικα μυνηματα για να μην γεμιζει το τοπικ με σχολεια δεν ειναι το κυριος θεμα και οταν βρειτε ακρη στο θεμα απανω παρακαλω ενημερωστε και το φιλο μας που ρωταει ευχαριστω

#40   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:23

Τα SHSH αρχεια αποθηκευονται στο server του saurik(cydia).Ρωτησε λοιπον τον προηγουμενο ιδιοκτητη εαν οταν ανοιγε το Cydia εγραφε τιποτα με πρασινα γραμματα.Εαν ναι τι?

#41   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:29

Το λινκ που μου δίνεις φίλε, επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου! ''New iPhone 3GS With Has New Bootrom, Blocks (untethered) Jailbreak'' μπλοκάρει το untethered Jailbreak.


Οπότε επανερχόμαστε στην ερώτηση του παιδιού...ΟΧΙ δεν έχει βγει ακόμα untethered Jailbreak σε 3GS με New bootrom!!


Δεν ξέρω αν με έχει 'χτυπήσει' ο ήλιος η όχι! πάντως έχω την εντυπώσει ότι μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε! Τώρα για το αν εκτίθεμαι! δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα, αυτό που σίγουρα με απασχολεί, είναι να προστατέψουμε τα καινούργια μέλη από διάφορα πειράματα!!

Όσο για το σβήσιμο αυτού του ποστ, δεν υπάρχει λόγος να το σβήσω, μιας που εκφράζουμε κόσμια της απόψεις μας. (ωστόσο για το προηγούμενο, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε!)


Φιλικά

Δεν επιβεβαιώνει τίποτε. Το εν λόγω link έγινε Posted on Wednesday October 14th, 2009 ΟΚ?
Και τι λέει? Λέει ότι τα "καινούργια" iPhone's (με SN 40 & πάνω) "και συνεπώς δεν υφίσταται ακόμη untethered jailbreak."
"Ακόμη" λέει τότε τον Οκτώβριο. Ήρθε το Spirit και το έκανε. Τι έκανε δλδ? Τα νέα 3GS (με νέα bootrom) διατηρούν το j/b ακόμη και αν γίνει power off ή restart.
Ας έρθουμε στο σήμερα τώρα.
Υπάρχει το sn0wbreeze V1.7 που κάνει j/b σε iPhone 3G[S] - old bootrom | New bootrom running 3.1.2 και iPod Touch 2G - MB/MC running 3.1.2, και iPod Touch 3G - running 3.1.2
ΟΚ?
Αν το μόνιμο j/b σε iPhone/iPod με νέα bootrom δεν είναι untethered jailbreak, τότε τι είναι?
Συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία για κάποιον άπειρο, και έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές εδώ μέσα να περιμένουν το εργαλείο τύπου blackra1n ή spirit καθώς είναι πιο εύκολο με λιγότερο ρίσκο.
Αυτό δεν αναιρεί όμως την ύπαρξη του sn0wbreeze, που στο φινάλε είναι δικαίωμα του καθενός να γνωρίζει την ύπαρξή του (και το ρίσκο του)

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 09/07/2010 - 15:31


#42   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:30

θα συμφωνήσω με τον φίλο μας "darkrider" (μιας και που εγώ προσωπικά προσπαθώ να κρατήσω τα τοπικ καθαρά) και θα παρακαλούσα τον φίλο μας kdelios αν έχει να προσθέσει κάτι, να μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα.


Το μέλος (που έθεσε την ερώτηση/απορια) έχει ήδη κατευθυνθεί στο ανάλογο τοπικ.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#43   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:36

Δεν επιβεβαιώνει τίποτε. Το εν λόγω link έγινε Posted on Wednesday October 14th, 2009 ΟΚ?
Και τι λέει? Λέει ότι τα "καινούργια" iPhone's (με SN 40 & πάνω) "και συνεπώς δεν υφίσταται ακόμη untethered jailbreak."
"Ακόμη" λέει τότε τον Οκτώβριο. Ήρθε το Spirit και το έκανε. Τι έκανε δλδ? Τα νέα 3GS (με νέα bootrom) διατηρούν το j/b ακόμη και αν γίνει power off ή restart.
Ας έρθουμε στο σήμερα τώρα.
Υπάρχει το sn0wbreeze V1.7 που κάνει j/b σε iPhone 3G[S] - old bootrom | New bootrom running 3.1.2 και iPod Touch 2G - MB/MC running 3.1.2, και iPod Touch 3G - running 3.1.2
ΟΚ?
Αν το μόνιμο j/b σε iPhone/iPod με νέα bootrom δεν είναι untethered jailbreak, τότε τι είναι?
Συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία για κάποιον άπειρο, και έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές εδώ μέσα να περιμένουν το εργαλείο τύπου blackra1n ή spirit καθώς είναι πιο εύκολο με λιγότερο ρίσκο.
Αυτό δεν αναιρεί όμως την ύπαρξη του sn0wbreeze, που στο φινάλε είναι δικαίωμα του καθενός να γνωρίζει την ύπαρξή του (και το ρίσκο του)


Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τον ρόλο του iBooty!! (στην διαδικασία του sn0wbreeze V1.7 που από ότι φαίνεται κατέχεις!!)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#44   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/07/2010 - 15:48

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τον ρόλο του iBooty!! (στην διαδικασία του sn0wbreeze V1.7 που από ότι φαίνεται κατέχεις!!)

Φίλε iLuxus, δεν πρόκειται να συνεχίσω την κουβέντα, δεν έχει κανένα νόημα, όποιος κατάλαβε-κατάλαβε, θα σεβαστώ την επιθυμία του Γιώργου. ΤΕΛΟΣ

#45   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 09/07/2010 - 16:13

Παρακολουθουσα την συζητηση που ειχατε kdelios και iLuxus και εχω να σας πω το εξης.

Eαν εχεις old bootroom + 3.1.2 jb τοτε ειτε μεσω pwnagetool ειτε μεσω sn0wbreeze πατε στην iOS 4.0 χωρις προβλημα.(untethered)

Εαν εχεις new bootroom + 3.1.2 jb τοτε ειτε μεσω pwnagetool ειτε μεσω sn0wbreeze πατε στην iOS 4.0 με το προβλημα στο ανοιγμα-κλεισιμο του κινητου.(tethered)

Aπλα πραγματα. :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες