Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Epic Win: to-do list with RPG features


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/07/2010 - 10:51

Τι γίνεται όταν συνδυάσουμε μία εφαρμογή Task Manager aka to-do list με στοιχεία RPG;

Το "Epic Win"!

Η ιδέα αξίζει σίγουρα δάφνες πρωτοτυπίας... κάθε φορά που εκπληρώνετε ένα task αυτόματα κερδίζετε πόντους, ανεβαίνετε level κτλπ.

Σύμφωνα με τους developers:

EpicWin is an an iPhone app that combines a to-do list with a streamlined RPG, so you're rewarded for completing your real-world tasks with XP, loot and levelling-up.


Το "Epic Win" θα μπορούσε να κερδίσει το βραβείο του πιο ευφάνταστου promo-video trailer, αν ποτέ θεσπιστεί αυτός ο διαγωνισμός για τις εφαρμογές του App store:

http://www.youtube.com/watch?v=AmKwF_Si734&hd=1


Αρκετοί χρήστες iPhone και iPod Touch έχουν ήδη κατεβάσει μία εφαρμογή με σκοπό να βάλουν μία τάξη στις υποχρεώσεις τους. Πόσοι από αυτούς όμως την χρησιμοποιούν καθημερινά;

Το Epic Win υπόσχεται να αλλάξει τα δεδομένα στην κατηγορία του και αν κρίνουμε από το παραπάνω video μάλλον θα τα καταφέρει...
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/07/2010 - 11:04

Πάρα πολύ έξυπνη ιδέα!

#3   ellin

ellin

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2010 - 02:58

!!! Η ιδέα τα σπάει! και μονο για το video θα το αγορασω μολις κυκλοφορησει!!!

Ξέρουμε καμια ημερομηνια / τιμη?

#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 10/07/2010 - 11:23

Προς το παρόν όχι... μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα ενημερώσουμε
Behind the Scenes...

#5   Myronas

Myronas

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2010 - 15:00

Το χρειάζομαι!

#6   dimo187

dimo187

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/07/2010 - 14:47

Αν είναι καλοφτιαγμενο θα είναι πολύ καλό!

#7   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 08/09/2010 - 11:52

Το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό το μαραφέτι, μέχρι που μου ήρθε σήμερα να κοιτάξω αν επιτέλους κυκλοφόρησε. Και είναι όντως διαθέσιμο στο App Store: βρίσκεται μάλιστα στην έκδοση 1.01. Τιμάται 2.39 ευρώ και έχει μέγεθος 13.4 ΜΒ.

Ομολογουμένως αρκετά καλά γραφικά/animation και όμορφοι ήχοι. Βασικά με την εκκίνηση φτιάχνεις έναν χαρακτήρα level 0 (όπως κάνεις κάθε φορά που παίζεις ένα νέο RPG. Υπάρχουν πέντε διαθέσιμοι χαρακτήρες: Dwarf, Warrior Priestess, Skelly, Warrior και Treeman Berzerker. Απο τα Options έχεις βέβαια την επιλογή να αλλάξεις χαρακτήρα και όνομα, όπως και να κάνεις link το app στο Twitter. Αρχικά έχει κάποια quest (έτοιμα to-dos δηλαδή) τα οποία απλά παρουσιάζουν σύντομες οδηγίες για την καταχώρηση νέων to-dos. Τα κάνεις τάκα-τάκα και παίρνεις κάποιους αρχικούς πόντους που σε πάνε στο level 1. Η οθόνη έχει 5 tabs όλα κι όλα: το Quests (στο οποίο εισάγεις νέα to-dos και βλέπεις τα overdue tasks), το Profile (όπου βλέπεις τα στατιστικά του χαρακτήρα σου), το Loot (όπου βλέπεις την διαδρομή που έχει ακολουθήσει ο χαρακτήρας σου και τα loot που έχει αποκτήσει), και το Options. Η εισαγωγή νέου Quest (to-do) γίνεται πατώντας στο κουμπί με το μολύβι στην πάνω αριστερή γωνία του tab Quest: Μπορείς να ορίσεις ημερομηνία, να δώσεις περιγραφή, να ορίσεις την "επικότητα" του quest (πόσους πόντους δηλαδή κερδίζεις απο αυτό, απο 50 ως 300), να το εντάξεις σε μια απο 5 κατηγορίες (Strength, Stamina, Intellect, Social και Spirit), και τέλος να εισάγεις το κάθε πότε θα λαμβάνει χώρα το quest (μόνο μια φορά, εβδομαδιαία, μηνιαία, ετήσια, ή κάποια συγκεκριμένη μέρα της εβδομάδας). Η ολοκλήρωση ενός quest γίνεται πατώντας παρατεταμένα στο quest, και η διαγραφή του κάνοντας swipe προς τα αριστερά. Τα Ελληνικά υποστηρίζονται κανονικότατα, ενώ υπάρχει και εργαλείο search.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα αρκετά απλό to-do app, το οποίο προσφέρει τα απολύτως βασικά. Εννοείται πως το μοναδικό του πλεονέκτημα είναι ο RPG κωμικός χαρακτήρας του. Για κάποιον που θέλει πολλά περισσότερα (όπως ειδοποιήσεις ή συγχρονισμό με Google Docs ή εξωτερικό server) δεν προτείνεται. Άλλωστε υπάρχουν πολύ καλύτερες εφαρμογές, όπως το Awesome Note (το κορυφαίο κατά τη γνώμη μου) ή το Evernote, που είναι πλήρεις Notes + To-do εφαρμογές...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 08/09/2010 - 11:56


#8   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 08/09/2010 - 12:53

Οι τύποι ετοιμάζουν και το επόμενο update, το οποίο θα υποστηρίζει Retina display, background μουσική, History page, και φυσικά... Gold!

#9   userX

userX

    iPH Member

  • 245 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:teopless

Δημοσίευση 09/09/2010 - 12:52

Αν ήταν έστω 1.59€ θα το έπαιρνα...Τώρα μου φαίνεται πεταμένα λεφτά.

#10   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 10/09/2010 - 12:49

Συγνώμη, για να καταλάβω, 1.59 ευρώ είναι δηλαδή λογική τιμή, ενώ 2.39 είναι πεταμένα λεφτά; Το πρόβλημα δηλαδή είναι τα 80 λεπτά διαφορά; Γιατί εμένα προσωπικά μου δίνεις την εντύπωση με αυτό που γράφεις πως εάν είχε 0.79 θα έλεγες πως θα το έπαιρνες, ενώ με 1.59 θα έλεγες και πάλι πως είναι πεταμένα λεφτά... Απλά μου είναι εντελώς (μα εντελώς) αδύνατο να φανταστώ πως είναι δυνατόν να μιλάμε για "πεταμένα λεφτά" της τάξεως των 2-3 ευρώ, όταν η συσκευή στην οποία αναφερόμαστε μας έχει κοστίσει ένα μηνιάτικο (μόνο για την αγορά της, να μην αναφερθώ σε συμβόλαια ή κάρτες)...

Τεσπά, de Gustibus et Coloribus non Disputandum που έλεγαν και οι Σχολαστικοί, οπότε πάω πάσο. Απλά ενημερώνω πως μετά το αναμενόμενο update, το επόμενο κατά σειρά που θα ακολουθήσει θα περιλαμβάνει και σύστημα Ειδοποιήσεων, καθώς και cloud syncing...

#11   nivam17

nivam17

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2010 - 12:51

Συγνώμη, για να καταλάβω, 1.59 ευρώ είναι δηλαδή λογική τιμή, ενώ 2.39 είναι πεταμένα λεφτά; Το πρόβλημα δηλαδή είναι τα 80 λεπτά διαφορά; Γιατί εμένα προσωπικά μου δίνεις την εντύπωση με αυτό που γράφεις πως εάν είχε 0.79 θα έλεγες πως θα το έπαιρνες, ενώ με 1.59 θα έλεγες και πάλι πως είναι πεταμένα λεφτά... Απλά μου είναι εντελώς (μα εντελώς) αδύνατο να φανταστώ πως είναι δυνατόν να μιλάμε για "πεταμένα λεφτά" της τάξεως των 2-3 ευρώ, όταν η συσκευή στην οποία αναφερόμαστε μας έχει κοστίσει ένα μηνιάτικο (μόνο για την αγορά της, να μην αναφερθώ σε συμβόλαια ή κάρτες)...

Τεσπά, de Gustibus et Coloribus non Disputandum που έλεγαν και οι Σχολαστικοί, οπότε πάω πάσο. Απλά ενημερώνω πως μετά το αναμενόμενο update, το επόμενο κατά σειρά που θα ακολουθήσει θα περιλαμβάνει και σύστημα Ειδοποιήσεων, καθώς και cloud syncing...


βασικα φιλε δεν υπαρχει λογικη σε αυτου του ειδους τα επιχειρηματα, την εχουνε χασει μερικοι την μπαλα.... μην ασχολεισαι

#12   takis4

takis4

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2010 - 13:00

Συγνώμη, για να καταλάβω, 1.59 ευρώ είναι δηλαδή λογική τιμή, ενώ 2.39 είναι πεταμένα λεφτά; Το πρόβλημα δηλαδή είναι τα 80 λεπτά διαφορά; Γιατί εμένα προσωπικά μου δίνεις την εντύπωση με αυτό που γράφεις πως εάν είχε 0.79 θα έλεγες πως θα το έπαιρνες, ενώ με 1.59 θα έλεγες και πάλι πως είναι πεταμένα λεφτά... Απλά μου είναι εντελώς (μα εντελώς) αδύνατο να φανταστώ πως είναι δυνατόν να μιλάμε για "πεταμένα λεφτά" της τάξεως των 2-3 ευρώ, όταν η συσκευή στην οποία αναφερόμαστε μας έχει κοστίσει ένα μηνιάτικο (μόνο για την αγορά της, να μην αναφερθώ σε συμβόλαια ή κάρτες)...

Τεσπά, de Gustibus et Coloribus non Disputandum που έλεγαν και οι Σχολαστικοί, οπότε πάω πάσο. Απλά ενημερώνω πως μετά το αναμενόμενο update, το επόμενο κατά σειρά που θα ακολουθήσει θα περιλαμβάνει και σύστημα Ειδοποιήσεων, καθώς και cloud syncing...


Κάθε υπηρεσία ή προϊόν το κρίνεις, ή μαθαίνεις να το κρίνεις, πάντα σε σύγκριση.

Το 1.59 ώς το 2.39 δεν είναι απλά 80 λεπτά, είναι 30%. Όταν τα περισσότερα apps είναι δωρεάν ή της τάξης του ενός και ενάμιση ευρώ δημιουργείται διαφορετικό κριτήριο. Σίγουρα αν έβλεπες κάτι (οτιδήποτε) στο περίπτερο στα €2.39 δε θα το σκεφτόσουν, αλλά πάντα σε σύγκριση, είναι ακριβό.

80 λεπτά, αν αγοράζεις πχ 10 εφαρμογές το μήνα, μιλάμε για 8 ευρώ επιπλέον έξοδα + το πάγιο σου + το τηλέφωνο. Περίπου 100 ευρώ το χρόνο.

Πάντως για εμένα η εφαρμογή αξίζει μια χαρα τα 2.39.

#13   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2010 - 13:34

Συγνώμη, για να καταλάβω, 1.59 ευρώ είναι δηλαδή λογική τιμή, ενώ 2.39 είναι πεταμένα λεφτά; Το πρόβλημα δηλαδή είναι τα 80 λεπτά διαφορά; Γιατί εμένα προσωπικά μου δίνεις την εντύπωση με αυτό που γράφεις πως εάν είχε 0.79 θα έλεγες πως θα το έπαιρνες, ενώ με 1.59 θα έλεγες και πάλι πως είναι πεταμένα λεφτά... Απλά μου είναι εντελώς (μα εντελώς) αδύνατο να φανταστώ πως είναι δυνατόν να μιλάμε για "πεταμένα λεφτά" της τάξεως των 2-3 ευρώ, όταν η συσκευή στην οποία αναφερόμαστε μας έχει κοστίσει ένα μηνιάτικο (μόνο για την αγορά της, να μην αναφερθώ σε συμβόλαια ή κάρτες)...

Τεσπά, de Gustibus et Coloribus non Disputandum που έλεγαν και οι Σχολαστικοί, οπότε πάω πάσο. Απλά ενημερώνω πως μετά το αναμενόμενο update, το επόμενο κατά σειρά που θα ακολουθήσει θα περιλαμβάνει και σύστημα Ειδοποιήσεων, καθώς και cloud syncing...


Αν και συμφωνώ μαζί σου για το θέμα των 80 λεπτών, διαφωνώ πλήρως στο χιλιοειπωμένο και βαρετό πλέον "η συσκευή σου αξίζει ένα μηνιάτικο και εσύ σκέφτεσε τα χχχ ευρώ". Πραγματικά είναι η πλέον ηλίθια κουβέντα και δεν στέκει καθόλου. Δεν ξέρεις αγαπητέ μου τα προσωπικά ή τα οικονομικά του κάθε ενός και ούτε μπορείς να τα προσδιορίσεις με το αν έχει iphone ή όχι. Ο άλλος μπορεί να έκανε οικονομία 2 χρόνια, μπορεί να πείνασε, χίλια μπορεί για να πάρει το iphone δεν σημαίνει ότι επειδή το έχει είναι και οικονομικά άνετος. Δεν θέλει ιδιαίτερη εξυπνάδα για να το αντιληφθεί κανείς αυτό, μόνο στοιχειώδη αντίληψη!

#14   userX

userX

    iPH Member

  • 245 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:teopless

Δημοσίευση 10/09/2010 - 13:44

Συγνώμη, για να καταλάβω, 1.59 ευρώ είναι δηλαδή λογική τιμή, ενώ 2.39 είναι πεταμένα λεφτά; Το πρόβλημα δηλαδή είναι τα 80 λεπτά διαφορά; Γιατί εμένα προσωπικά μου δίνεις την εντύπωση με αυτό που γράφεις πως εάν είχε 0.79 θα έλεγες πως θα το έπαιρνες, ενώ με 1.59 θα έλεγες και πάλι πως είναι πεταμένα λεφτά... Απλά μου είναι εντελώς (μα εντελώς) αδύνατο να φανταστώ πως είναι δυνατόν να μιλάμε για "πεταμένα λεφτά" της τάξεως των 2-3 ευρώ, όταν η συσκευή στην οποία αναφερόμαστε μας έχει κοστίσει ένα μηνιάτικο (μόνο για την αγορά της, να μην αναφερθώ σε συμβόλαια ή κάρτες)...

Τεσπά, de Gustibus et Coloribus non Disputandum που έλεγαν και οι Σχολαστικοί, οπότε πάω πάσο. Απλά ενημερώνω πως μετά το αναμενόμενο update, το επόμενο κατά σειρά που θα ακολουθήσει θα περιλαμβάνει και σύστημα Ειδοποιήσεων, καθώς και cloud syncing...

Με πρόλαβαν οι υπόλοιποι για ότι ήθελα να πω.Πάντως,το cloud syncing είναι πολύ ενδιαφέρον.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες