Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σκόνη κάτω από την οθόνη


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Pablito

Pablito

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2009 - 17:19

Καλησπερα παιδια.
Οπως διαβασατε και απο τον τιτλο, αντιμετωπιζω καποιο μικρο προβληματακι με καποια σωματιδια σκονης κατω απο την οθονη του iphone. Ομολογουμενως, το ολο θεμα ειναι στο μυαλο μου περισσοτερο, μια και η συγκεκριμενη σκονη δεν φαινεται, ακομα και οταν το iphone κανει display ασπρες επιφανειες. Αλλα, οπως και να το κανουμε, ειναι ενοχλητικο. Δεν θα ηθελα να μπω στη διαδικασια να αλλαξω το iphone για κατι τετοιο (σκεψου να παρω αλλο και να εχει dead pixel πχ), αλλα θα ηθελα να ξερω αν εχω τη δυνατοτητα να μου το καθαρισει το service καποια στιγμη. Αν δηλαδη ενταθει το προβλημα... Κουβαλω το iphone σε ενα τσαντακι μεταφορας που εχω μεσα το πορτοφολι μου και αλλα χρησιμα πραγματα. Ειναι λογικο τετοιες θηκες να εχουν σκονη μεσα. Οποτε, θεωρω οτι και να το αλλαζα, παλι τα ιδια θα ειχα. Αν και ενα gadget τετοιων προδιαγραφων οπως το iphone, δεν θα επρεπε να "αφηνει" να περνα σκονη μεσα. Το ipod touch μου δεν εχει μεσα απολυτως τιποτα.
Υπαρχουν ατομα απο εδω μεσα που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα? Υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο μονος μου?

Ευχαριστω πολυ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   silakos

silakos

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2009 - 19:25

θα μπορούσες να μας δόσεις μερικές φωτογραφίες ??

#3   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/04/2009 - 19:28

Καλησπέρα φίλε.

Κατ'αρχήν μπορείς να βγάλεις κάποια photo που να μπορει να δειχνει αυτη τη σκονη που λες?
Προφανως για να μπηκε οπως λες σκόνη κάτω από την οθόνη κάπου θα υπάρχει κάποιο "λασκάρισμα".
Και η υπαρξη τέτοιου "λασκαρίσματος" ίσως στο μέλλον αποδειχθεί πιο επιβλαβής αν για παραδειγμα εισχωρησει νερο.
Εψαξες για κατι τετοιο στο iPhone σου?
Αν δηλαδή κάπου δεν "κάθεται" σωστά?
Αν συμβαινει κάτι τετοιο καλό είναι να το πας στο service (θα εχεις εγγυηση λογικα) για να το δουν.
Αλλά οπως σου ειπα καμια photo θα βοηθουσε να καταλαβουμε κι εμεις καλυτερα το προβλημα.

#4   silakos

silakos

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2009 - 19:38

Quote

Αν συμβαινει κάτι τετοιο καλό είναι να το πας στο service (θα εχεις εγγυηση λογικα) για να το δουν.



εάν το έχεις κάνει JB πρέπει να το βγάλεις όταν θα το πας για service

#5   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 21/04/2009 - 21:16

Quote

εάν το έχεις κάνει JB πρέπει να το βγάλεις όταν θα το πας για service


RESTORE εννοεί το παλικαρι

#6   Pablito

Pablito

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2009 - 22:56

Παιδια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, αλλα αυτο με τη φωτογραφια δεν παιζει. Η σκονη ειναι τοσο απειροελαχιστη που ΟΥΤΕ με φωτογραφια macro δεν φαινεται. Γι' αυτο ειπα στο πρωτο μηνυμα οτι ειναι περισσοτερο στο μυαλο μου το ολο θεμα. Εχει τρεις σκονες ολες κι ολες που αν δεν το παρατηρησεις πολυ καλα, δεν φαινονται. Για να φανουν καλα, πρεπει το iphone να ειναι κατω απο τον ηλιο. Απλα φοβαμαι μην ενταθει το φαινομενο με τον καιρο.

#7   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 21/04/2009 - 23:06

swiffer δοκιμασες που τραβαει τις σκονες (και τα πιχελ νομιζω αν δεν τα τραβαει δοκιμασε to )

#8   Pablito

Pablito

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2009 - 23:07

Quote

swiffer δοκιμασες που τραβαει τις σκονες (και τα πιχελ νομιζω αν δεν τα τραβαει δοκιμασε to )


Αυτο υποτιθεται ηταν αστειο?

#9   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2009 - 23:36

Αν σε ενοχλει τοσο πολυ πηγαινε το για αλλαγη στη Vodafone με την εγγυηση.

#10   Pablito

Pablito

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2009 - 23:46

Quote

Αν σε ενοχλει τοσο πολυ πηγαινε το για αλλαγη στη Vodafone με την εγγυηση.


Ειναι απο Cosmote. Κοιτα, προς το παρον, δεν με ενοχλει ιδιαιτερα. Απλα φοβαμαι μη μαζευτει αρκετη σκονη σε κανα μηνα ας πουμε.

#11   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 21/04/2009 - 23:53

Quote

Quote

swiffer δοκιμασες που τραβαει τις σκονες (και τα πιχελ νομιζω αν δεν τα τραβαει δοκιμασε to )




Αυτο υποτιθεται ηταν αστειο?

για σοβαρα το ειπα :S

#12   teo_le

teo_le

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/04/2009 - 08:25

Η σκόνη κατά πάσα πιθανότητα υπήρχε, δεν είναι δική σου υπαιτιότητα ούτε είσαι και ο μόνος με αυτό το πρόβλημα. Όντως όμως είναι απαράδεκτο σε τέτοια συσκευή να βλέπεις σκόνη εσωτερικά... Καλό θα ήταν να ζητήσεις αντικατάσταση.

#13   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 31/05/2009 - 10:53

Αξίζει να το ανοίξω μόνος το κινητό και να αφαιρέσω την σκόνη με ένα καθάρισμα;
Οδηγίες βρήκα εδώ:
http://www.youtube.c...player_embedded

Δεν παίρνει λογικά πάνω απο 5 λεπτά. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβεί κάτι στο κινητό; Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τέτοια και απο ότι είδα δεν έχει δύσκολα σημεία η "επέμβαση".

#14   leotsekouras

leotsekouras

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/05/2009 - 19:35

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα μικροσκοπικό σκονίδιο που φαινόταν μόνο όταν είχε πολύ ήλιο, αλλά μου έσπαγε τα νεύρα νπαρόλο που ήταν κάτω αριστερά στην οθόνη... Μέχρι που το πήγα για service (για άλλους λόγους) δεν είχε μπει τίποτα άλλο.. Τώρα περιμένω να μου το φτιάξουν..

#15   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 31/05/2009 - 20:21

Το κακο ειναι πως βρισκονται στο πανω μερος της οθονης κανα 5-6 κοκκοι σκονης και μου χτυπαν στο ματι γιατι μεχρι τωρα το ειχα μη βρεξει και μη σταξει το κινητο. Πεντακαθαρο με θηκη κλπ. Τωρα δεν μπορω να το συνηθισω ετσι. Απο την αλλη σκεφτομαι πως αν το στειλω για service θα μου το κρατησουν κανα μηνα. Το εχω 6 μηνες. Σκεφτομαι να το ανοιξω, γιατι στην ουσια ενα φυσημα θελει γμτ μου :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες