Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

JailBreaking Υπερ κ Κατα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2010 - 17:57

Διαβάζοντας τα προβλήματα χρηστών αντιλαμβάνομαι ότι 8 στα 10 είναι σε συσκευές που έχουν γίνει jailbareak.
Έτσι αποφάσισα να γράψω λίγα πράγματα γιαυτό γιατί επίσης βλέπω ότι τελευταία στο Forumaki μας μπαίνουν πολλοί χρήστες που έχουν πρώτη φορά επαφή
με iPhone και ηλικιακά είναι στην 10ετια των 20 (Super δηλαδή).

Α) Πότε κάνουμε Jailbreak λοιπόν ?

1)Σίγουρα όταν η συσκευή μας είναι από άλλο κράτος εισαγωγή και είναι κλειδωμένη στον κατά τόπους πάροχο.
2)Όταν θέλουμε να διαβάσουμε αρχείο προς αρχείο το iOs λειτουργικό σύστημα που τρέχει η συσκευή μας
και να παρέμβουμε σε αυτό.
3)Όταν δεν θέλουμε να συνεχίσουμε να πληρώνουμε τα xtras παιχνίδια εφαρμογές στην Apple.(τις πολύ καλές τις πληρώνουμε παντού άπλα πιο φτηνά).

Α1) Οι βλάβες είναι πιο ΣΥΧΝΕΣ σε συσκευές που έχουν γίνει j/b απο τις συσκευές που δεν έχουν γίνει.
Κυρίως στο Wi-fi, Bluetooth και στον πομποδέκτη της συσκευής μας.
Α2) Έχουμε μια συσκευή ας πούμε "πουσαρισμένη" που κρασάρει πιο εύκολα,η διαχείριση των πόρων (επεξεργαστική ισχύς μνήμη κλπ) δεν είναι τόσο σωστά κατανεμημένη,αν μας ανακαλύψουν χάνουμε την εγγύηση μας και πρέπει να έχουμε πολλές εργατοώρες μπροστά στο pc μας για να την κρατάμε σε φόρμα.
Α3) Όλα τα παραπάνω ενώ στην αρχή μας δίνουν την αίσθηση ανανέωσης και ότι η συσκευή "πετάει" καταβάθος και όταν βάλουμε και μια μη απόλυτα συμβατή εφαρμογή - γιατί δεν δοκιμάστηκε πουθενά παρά μόνο σε όλους εμάς - σύντομα αλλάζει και η συσκευή σέρνεται.
Επίσης δοκιμάζουμε την μπαταρία μας αφού σχεδόν για να τα κάνουμε όλα αυτά πρέπει να είμαστε συνδεδεμένοι στο pc και η χρήση της παύει να είναι αυτή για την οποία σχεδιάστηκε.
Παρόλα αυτά αν έχετε ένα 2ο πιο παλιό μοντέλο με μια κάρτα που δεν σας παίρνει κάνεις σας το προτείνω.είναι Δημιουργικό,είναι ταξίδι,είναι μια ευχάριστη ασχολία που θα μισήσετε και θα λατρέψετε ταυτόχρονος.

Πιο παλιά τo j/b μας ξεκλείδωνε δυνατότητες που δεν είχε η apple,όπως βίντεο ρυθμίσεις και μετρητές δεδομένων mms κ.λ.π σήμερα η κυρίως δυνατότητα και διαφορά είναι μόνο το ανοιχτό bluetooth.

Ίσως να υπάρξουν κάποιες αντιδράσεις σε αυτό το κείμενο,σίγουρα κ κάποιες παραλήψεις, ακούστε τις όλες,διαβάστε τις,βγάλτε το δικό σας συμπέρασμα και πάρτε κ την δική σας απόφαση.

Δεν είναι τυχαίο ότι 9 στα 10 τηλέφωνα στις αγγελίες δεν έχουν γίνει ΠΟΤΕ JailBreaking.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Kaloutsikos

Kaloutsikos

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2010 - 18:14

Φίλος πολύ καλά τα είπες κατά την γνώμη μου.

#3   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2010 - 18:54

Φίλος πολύ καλά τα είπες κατά την γνώμη μου.

Ευχαριστώ φίλος. άντε και στα δικά σου αρχές Σεπτέμβρη ! :)

#4   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2010 - 18:57

Καλά όχι και 9 στα 10. 8)

#5   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/07/2010 - 19:00

Δεν είναι τυχαίο ότι 9 στα 10 τηλέφωνα στις αγγελίες δεν έχουν γίνει ΠΟΤΕ JailBreaking.


Δεν είσαι σίγουρος γιαυτό. Μπορεί να το λένε απλά έτσι ;)

Πάντως συμφωνώ μαζί σου. Αν και πιστεύω ότι το 4άρι μου θα μείνει καθαρό. Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να κάνω jailbreak. Μόνο εαν το πάρω από χώρα που πωλείται κλειδωμένο, πράγμα που δεν θέλω.

#6   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/07/2010 - 19:35

εγω παλι ειμαι πολυ καινουργιος με τα iphone και νομιζω οτι ειναι μια χαρα ΜΕ jailbreak το κινητο και ομιζω οτι βλεπεις καλυτερα τις δυνατοτητες του...


πλην (-) ..
δεν εχω βρει εκτος του οτι υπαρχει ενα σχετικο ανχος με το sync να μην σου σβηστουν οι εφαρμογες απο cydia και installous ..


στα συν (+)..

1. bluetooth
2. ssh your device
3. dtunes
4. installous
5. cydia
6. μεγαλη υποθεση να μπαινεις μεσα στο λογισμικο
7. πολυ καλη απασχόληση

αυτα..



προς το παρον νομιζω οτι οποιο iphone και να παρω θα το κανω jailbreak εκτος και αν αλλαξει πολιτικη η apple.. ::)

#7   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/07/2010 - 19:45

Ο ΜΟΝΟΣ λόγος για να κάνω jailbreak την συσκευή μου είναι το Sbsettings..

ezgif_com_crop_2.gif


#8   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 16/07/2010 - 20:53

εγώ παντως δεν υπάρχει περιπτωση να παρω γιοτοτηλέφωνο αν δεν γίνεται jailbreak, θεωρώ οτι ''παρθένο'' εχει σημαντικές ελλειψεις.

#9   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 16/07/2010 - 21:03

3)Όταν δεν θέλουμε να συνεχίσουμε να πληρώνουμε τα xtras παιχνίδια εφαρμογές στην Apple.(τις πολύ καλές τις πληρώνουμε παντού άπλα πιο φτηνά).


Εδώ τα μπέρδεψες εις διπλούν.
Τι πάει να πει "Όταν δεν θέλουμε να συνεχίσουμε να πληρώνουμε τα xtras παιχνίδια εφαρμογές στην Apple"; Όταν δεν θέλεις να πληρώσεις κάτι, δεν το αγοράζεις. Δεν σε αναγκάζει άλλωστε και κανείς. Όταν το κατεβάζεις σπασμένο απο τα διάφορα μαγαζάκια, ουσιαστικά το κλέβεις. Και η κλοπή είναι κλοπή, με όσα καλλωπιστικά και να την ντύσεις.

Επίσης, τι πάει να πει "τις πολύ καλές εφαρμογές τις πληρώνουμε παντού απλά πιο φτηνά"; Έχεις βρεί εσύ κάποιο μέρος διάφορο του AppStore απο το οποίο μπορείς να αγοράσεις εφαρμογές του AppStore σε φτηνότερη τιμή δηλαδή;

#10   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/07/2010 - 21:05

Εδώ τα μπέρδεψες εις διπλούν.
Τι πάει να πει "Όταν δεν θέλουμε να συνεχίσουμε να πληρώνουμε τα xtras παιχνίδια εφαρμογές στην Apple"; Όταν δεν θέλεις να πληρώσεις κάτι, δεν το αγοράζεις. Δεν σε αναγκάζει άλλωστε και κανείς. Όταν το κατεβάζεις σπασμένο απο τα διάφορα μαγαζάκια, ουσιαστικά το κλέβεις. Και η κλοπή είναι κλοπή, με όσα καλλωπιστικά και να την ντύσεις.

Επίσης, τι πάει να πει "τις πολύ καλές εφαρμογές τις πληρώνουμε παντού απλά πιο φτηνά"; Έχεις βρεί εσύ κάποιο μέρος διάφορο του AppStore απο το οποίο μπορείς να αγοράσεις εφαρμογές του AppStore σε φτηνότερη τιμή δηλαδή;


Συμφωνώ μαζί σου!

Η αλήθεια είναι πως το τελευταίο ούτε εγώ το κατάλαβα!

#11   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2010 - 21:11

Εδώ τα μπέρδεψες εις διπλούν.
Τι πάει να πει "Όταν δεν θέλουμε να συνεχίσουμε να πληρώνουμε τα xtras παιχνίδια εφαρμογές στην Apple"; Όταν δεν θέλεις να πληρώσεις κάτι, δεν το αγοράζεις. Δεν σε αναγκάζει άλλωστε και κανείς. Όταν το κατεβάζεις σπασμένο απο τα διάφορα μαγαζάκια, ουσιαστικά το κλέβεις. Και η κλοπή είναι κλοπή, με όσα καλλωπιστικά και να την ντύσεις.

Επίσης, τι πάει να πει "τις πολύ καλές εφαρμογές τις πληρώνουμε παντού απλά πιο φτηνά"; Έχεις βρεί εσύ κάποιο μέρος διάφορο του AppStore απο το οποίο μπορείς να αγοράσεις εφαρμογές του AppStore σε φτηνότερη τιμή δηλαδή;

Εντάξει ίσως φταίει το συντακτικό μου.
Συμφωνώ απόλυτα στο α) αλλά εχω ακούσει κάποιους να λένε δεν θέλω να δώσω άλλα χρήματα στην apple θα τα δώσω στο Cydia λιγότερα για το ίδιο αποτέλεσμα.
β) υπάρχει πλοηγός και στο itunes κ στο cydia από οπού κ να το πάρεις θα το πληρώσεις.. δεν ξέρω αν με κατάλαβες.Στην αρχή όλα η σχεδόν όλα ήταν δωρεάν όχι πλέον.

#12   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/07/2010 - 21:15

εγω παλι ειμαι πολυ καινουργιος με τα iphone και νομιζω οτι ειναι μια χαρα ΜΕ jailbreak το κινητο και ομιζω οτι βλεπεις καλυτερα τις δυνατοτητες του...


πλην (-) ..
δεν εχω βρει εκτος του οτι υπαρχει ενα σχετικο ανχος με το sync να μην σου σβηστουν οι εφαρμογες απο cydia και installous ..


στα συν (+)..

1. bluetooth
2. ssh your device
3. dtunes
4. installous
5. cydia
6. μεγαλη υποθεση να μπαινεις μεσα στο λογισμικο
7. πολυ καλη απασχόληση

αυτα..



προς το παρον νομιζω οτι οποιο iphone και να παρω θα το κανω jailbreak εκτος και αν αλλαξει πολιτικη η apple.. ::)


συμφωνώ απόλυτα. Το να μην μπορείς να μπαίνεις μέσα στο κινητό σου και να κάνεις ένα απλό copy paste (πράγμα που έχουν όλα τα κινητά εκτός από το iPhone) είναι μεγάλη ακυρώτητα της Apple και γενικά το ότι δεν έχει file system

#13   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/07/2010 - 21:16

συμφωνώ απόλυτα. Το να μην μπορείς να μπαίνεις μέσα στο κινητό σου και να κάνεις ένα απλό copy paste (πράγμα που έχουν όλα τα κινητά εκτός από το iPhone) είναι μεγάλη ακυρώτητα της Apple και γενικά το ότι δεν έχει file system


Ρε παιδιά συγγνώμη κ ολας, αλλά μπορείτε να μου πείτε σε τι σας εξυπηρετεί ακριβώς αυτό;

#14   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/07/2010 - 21:19

πριν το ibooks δεν μπορόυσαμε να περάσουμε pdf ή word. ούτε καν photo σε κάποιον άλλο άκυρο φάκελο εκτός αν δημιουργούσαμε και κάναμε sync με το itunes. Ούτε φυσικά να κατεβάσουμε κάτι από το ιντερνετ.. γιατι σε ποιό φάκελο θα αποθηκευτεί οεο?

#15   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/07/2010 - 21:20

Δηλαδή θες να μου πεις οτι κατεβαζεις με το iPhone απο το internet? Και οσο για τις φωτογραφιες με το iTunes μια χαρα εισαι!

(Το υφος μου δεν ειναι επιθετικο! :))

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες