Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple's press conference on iPhone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2010 - 21:36

Η Apple έκανε press conference για ελλάτωμα του προιόντος της. Δεν είχε κάνει ούτε για τις κίτρινες οθόνες των iMac που κόστιζαν 2000€. Το πρόβλημα υπάρχει, και αν σε μερικά κομμάτια εμφανίζεται και σε άλλα όχι τότε το δικό μου μυαλό λέει πως το πήραν χαμπάρι πριν γίνει ντόρος το μόνωσαν πριν λανσαριστεί το προϊόν και απλά μερικοί άτυχοι πήραν τις παρτίδες που δεν είχε διορθωθεί τα οποία δεν απέσυραν για οικονομικούς λόγους. Tα δωρεάν bumpers και τα λοιπά τα αγνοώ γιατί το κοινό που απευθύνονται όταν το λένε αυτό, έχει iQ και κριτική σκέψη μπανάνας.

Που ήσουν τόσες μέρες να βάλεις πλάτη ! Take the Money and Run μου θυμίζει όλη η φάση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/07/2010 - 14:49

H Samsung και η HTC απαντούν στους ισχυρισμούς της Apple κατά τη συνέντευξη τύπου την περασμένη Παρασκευή.

Μετά την Nokia και τη RIM η HTC εξέδωσε ανακοίνωση υποστηρίζοντας ότι το πρόβλημα με την κεραία στα smartphone δεν είναι τόσο σύνηθες όσο το παρουσίασε η Apple και ότι θα έπρεπε να διορθώσει το πρόβλημα με το iPhone 4 αντί να ασχολείται με τους ανταγωνιστές της.

"The reception problems are certainly not common among smartphones. They apparently didn't give operators enough time to test the phone."

Βέβαια, η HTC ξεχνά μάλλον ότι στο manual του Droid Eris αναφέρεται στην προσοχή των χρηστών στο σημείο που βρίσκεται η κεραία της συσκευής:

Αναρτημένη εικόνα



Kαι η Samsung προέβη σε δήλωση αναφερομένη συγκεκριμένα στο βίντεο του Omnia II που παρουσίασε η Apple στη συνέντευξη τύπου και έδειχνε τη συσκευή να χάνει σήμα κρατώντας την σφιχτά. Η εταιρεία δήλωσε ότι δεν έχει λάβει σημαντικό αριθμό παραπόνων για το Omnia II.

Δείτε, τέλος, μερικά ενδιαφέροντα βιντεάκια από άλλες δημοφιλής συσκευές που παρουσιάζουν antenna attenuation:

Palm Pre

http://www.youtube.com/watch?v=zft3-Lwh2bo

Droid Incredible

http://www.youtube.com/watch?v=c4zbQ3f7H0U


BlackBerry 9650

http://www.youtube.com/watch?v=aiZnF3FX4uM



Nexus One (μάλιστα τότε είχε δημιουργηθεί αρκετή φασαρία γύρω από το θέμα του Nexus One αλλά, φυσικά, όχι στο μέγεθος που συμβαίνει τώρα με το iPhone 4)


http://www.youtube.com/watch?v=x2g5J4qPp54

Follow me on twitter


#153   DEDRIM

DEDRIM

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 14:59

κατα την γνωμη μου το ποιο πιθανό είναι να φταίει η AT&T. όταν έρθει ελλαδα θα το μάθουμε

το εχω 2 εβδομαδες με vodafone micro sim και δεν εχω κανενα προβλημα με το σημα οπως και να το κραταω.

#154   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 19/07/2010 - 15:14

αυτό λέω και εγώ μια χαρά θα δουλεύει εδώ, μάλλον τσάμπα ανησυχούμε.... και το ποιο πιθανό είναι να δουλεύει μια χαρά και στις υπόλοιπες χώρες τις Ευρώπης

#155   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 15:35

Θέλω να πω απλά πως η συγκεκριμένη συμπεριφορά μπορεί - πέρα από το πιθανό σχεδιαστικό σφάλμα - να μεταβάλλεται από δίκτυο σε δίκτυο και από simlocked ή μη συσκευές. Σίγουρα ο θόρυβος θα ήταν μικρότερος αν το λογότυπο της συσκευής δεν είχε το σήμα με το μήλο.
Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω την Apple, αλλά εγώ σαν καταναλωτής, θα προχωρήσω στην αγορά του iPhone 4 αφού έρθει επίσημα στην Ελλάδα και αφού το δοκιμάσω προσωπικά - από τυχόν φίλους και γνωστούς που θα το πάρουν πριν από εμένα...

#156   iAgis

iAgis

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 15:47

παιδιά βλέπω πολλούς να λένε ότι μπορεί να φταίει η ΑΤ&Τ. εγώ μένω Αμερική και έχω ΑΤ&Τ με το 3GS και από θέμα σήματος δεν έχω κανένα πρόβλημα. πάντα ή σχεδόν πάντα έχω 5 μπάρες σήμα. Τώρα αν φταίει ότι τα προτόκολα είναι διαφορετικά Αμερική και Ευρώπη ώστε να επιρεάζουν το σήμα του 4 δε το ξέρω.

Αυτό που πιστεύω ότι φταίει είναι ότι σε πολλά σημεία στην Αμερική (όχι εδώ που μένω εγώ) το 3G δεν έχει καλό σήμα οπότε πιάνοντας το 4 στο σημείο της κεραίας ρίχνει το σήμα τόσο ώστε να βγαίνει no service. Είμαι πολύ σίγουρος ότι όλα το 4ρια έχουν το ίδιο πρόβλημα κάτω από "συγκεκριμένες συνθήκες" δλδ χαμηλού σήματος. όλα τα τηλέφωνα είτε λιγότερο είτε περισσότερο έχουν αυτό το πρόβλημα (μάλλον λιγότερο). το θέμα είναι ότι το 4 έχει την κεραία εξωτερικά άρα είναι και πιο εύκολο να την ακουμπήσει κάποιος με αποτέλσμα να πέσει το σήμα.

Αν αυτό συμβαίνει σε ένα 4ρι τότε το λογικό (είτε λόγο software είται hardware) είναι να συμβαίνει σε όλα γιατί όλα είναι το ΙΔΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. Το ότι έκανε η Apple το conference σίγουρα επιβεβαιώνει το πρόβλημα αλλά δεν είναι αυτός ο μόνος λόγος που το έκανε. Το θέμα είχε διογκωθεί τόσο πολύ που αν δεν κάνανε κάποια ανακοίνωση τότε ο "πόλεμος" στην Apple δε θα σταματούσε και θα έχανε πολλά χρήματα από την πτώση της μετοχής της.

(Για τα πρακτικά, μόλλις μπορέσω θα το πάρω και γω το 4.)

#157   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 19/07/2010 - 16:03

Ενδιαφέρον το σχόλιο για το manual του HTC, αλλά παραβλέπετε μια μικρή λεπτομέρεια: όταν μιλάμε, δεν κρατάμε την συσκευή σαν να κρατάμε ανάποδα τυρόπιτα: οπότε το βρίσκω λίγο άκυρο να γίνει αναφορά στην συγκεκριμένη συσκευή...

#158   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 19:50

Δεν νομίζω πως πρέπει να το κρατάς ανάποδα για να έρθεις σε επαφή με το συγκεκριμένο σημείο του τηλεφώνου. Ποστάρω από το iPhone και ακουμπάω ακριβώς το κάτω μέρος της πλάτης του τηλεφώνου. Ακόμα και όταν μιλάς μπορεί να ακουμπίσεις εύκολα το σημείο που φαίνεται στην εικόνα...

Post it from my iPhone...

#159   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 20:54

Στο Παρίσι πάντως έχει πρόβλημα αν το κρατάς με το "hard grip" όπως λένε, γενικά αν ακουμπάς το σημείο με την γραμμή χάνεται το σήμα, αν πας στο Apple store θα σου δώσουν καινούριο unlocked iPhone 4 αν πάλι έχεις πρόβλημα θα σου δώσουν bumper και αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα τότε μπορείς να πάρεις όλα σου τα χρήματα πίσω και να επιστρέψεις την συσκευή. Για Ελλάδα δεν ξέρω ακόμα θα ξέρω τέλη Αυγούστου ίσως.

Πάντως με το bumper είναι πολύ άσχημο, προτιμώ να ξοδευτώ λίγο παραπάνω και να πάρω αυτό: http://www.iphonehel...vapor-case-wow/ αν και χοντρό είναι πανέμορφη θήκη.
Αυτή εδώ http://www.iphonehel...e-battery-case/ είναι πολύ χρήσιμη θήκη αλλά δεν νομίζω να λύνει το θέμα του reception.

#160   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/07/2010 - 11:08

H Apple πρόσθεσε βίντεο επίδειξης του "death-grip" στη λίστα με τα υπόλοιπα βίντεο στην ιστοσελίδα της.

Συγκεκριμένα, εδώ μπορείτε να δείτε τι βίντεο με το antenna attenuation του N97 mini

Αναρτημένη εικόνα

To βίντεο αυτό αποτελεί την απάντηση της Apple στους ισχυρισμούς της Nokia σχετικά με το σχεδιασμό της κεραίας στα κινητά της εταιρείας.

Follow me on twitter


#161   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 11:38

Μουαχαχα , το σήριαλ συνεχίζεται. Δεν ξέρω τι να πω ... Η apple τους "δίνει" έναν έναν στεγνα , σαν τον Αρτεμη Μαντζα

#162   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 21/07/2010 - 12:37

Εντάξει μπράβο καθυστερημένη Apple, συνειδητοποίησες ότι με death grip χάνουν το σήμα τους τα κινητά και πας να αποπλανήσεις τα καθυστερημένα ¨αμερικανάκια" (που σαφώς δεν περιορίζονται μόνο στην εθνικότητα των Αμερικάνων) και να φανατίσεις ακόμα περισσότερο τα πρόβατα σου πως δεν τρέχει τπτ. Και τώρα συγκρίνει την ξεπεσμένη ΝΟΚΙΑ,της πλαστικούρας και του άθλιου OS με το premium, god sent it iPhone 4 για να μαζέψει τι.Αλλά ντάξει είπαμε, έπεσε η μετοχή τώρα όλα συγχωρούνται. Think different και τσίμπα και ένα bumper τσάμπα λοιπόν, άλλα αν μπορείς αγόρασε και καμιά μετοχή γιατί αν συνεχίσουμε να πέφτουμε σειρά θα έχει η Alcatel, η Μοtorola, και η Sagem. Έτσι επειδή είμαστε και large και premium.

#163   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/07/2010 - 13:37

Ναι είχε μεγάλη ανάγκη η Apple να ανεβάσει τη μετοχή της http://www.iphonehel...one-και-ipad33/ :rolleyes:

Τι λέμε τώρα..ας σοβαρευτούμε επιτέλους. Ο μόνος λόγος που η Apple ξεπέφτει στο επίπεδο του Gizmodo είναι επειδή το όλο story είχε φτάσει στο επίπεδο του κοροϊδέματος. Η Apple είχε γίνει αντικείμενο γέλατος. Και αυτό είναι PR-καταστροφή και έπρεπε να αντιδράσει κάπως. Είχε όρεξη η Apple να χαραμίσει $100 εκατομμύρια που θα έβγαζε από τα bumpers...και επειδή δεν υπήρχε περίπτωση ανάκλησης ήταν το αμέσως επόμενο action που μπορούσε να κάνει να ικανοποιήσει τους κλασικούς γνωστούς-αγνώστους

Δεν είδα το Gizmodo να δημιουργεί φασαρία για το Droid X http://www.engadget....theyre-not-wid/ B)

Follow me on twitter


#164   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 21/07/2010 - 14:36

Think different και τσίμπα και ένα bumper τσάμπα λοιπόν, άλλα αν μπορείς αγόρασε και καμιά μετοχή γιατί αν συνεχίσουμε να πέφτουμε σειρά θα έχει η Alcatel, η Μοtorola, και η Sagem. Έτσι επειδή είμαστε και large και premium.

χαχαχαχαχα +1

#165   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 21/07/2010 - 14:39

Καλά δες πόσο ανοδικά πήγαινε η μετοχή της πριν γίνει όλο αυτό το μπάχαλο με το iPhone 4, στη συνέχεια δες τι γίνεται από τις 28 Ιουνίου και ξανασυζητάμε. Εκτός αν πιστεύεις ο jobs έφυγε από την Hawaii για να εξευμενίσει τα πλήθη των απογοητευμένων iPhone users ενώ ο ίδιος ισχυρίζεται ότι δεν είναι ούτε 0.5%. Γελάει ο κόσμος.

Όσο για το droid X και τις οθόνες τους θέλεις να βρώ για τα iMac και τα 3GS περσυνών παρτίδων και μόνο;

Για τη PR καταστροφή που αναφέρεις τι να κάνουμε την πατήσαν τα παιδιά. Η uber wow alles και εγώ δεν ξέρω τι άλλο reinvented antenna ήταν ένα μεγάλο fail. Και το παρουσίασαν ακόμα μια φορά λες και ανακάλυψαν ξανά τον τροχό. Όταν μπαίνεις σε τέτοια παιχνιδάκια το τόσο να το κάνεις ΤΟΟΟΟΣΟ, είναι αναμενόμενο ότι σε κάποια φάση θα σου γυρίσει boomerang.

ΥΓ. We just got word back from Verizon regarding those flickering Droid X screens, and sure enough, the ghastly images are not a side effect of your assimilation into the Droid collective. Verizon and Motorola have owned up to a genuine problem with a small number of Droid X displays, approximately one-tenth of one percent.

5 φορές μικρότερο από το ποσοστό που έδωσε ο Jobs.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 21/07/2010 - 14:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες