Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

comex: I hope everyone has SHSH blobs saved


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:11

Να και κάτι ακόμα που δεν ήξερα ότι δεν γίνεται :)

Thanx!!! :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:12

Ειμαι 4.0 jailbroken.Εχω παλιο iTunes και SHSH για 3.1.2.Εστω οτι γυρναω στην 3.1.2 και κανω jailbreak με blackrain (old bootrom) , θα μπορεσω μετα αφου κανω upgrade το iTunes να κανω restore σε 4.0.1 custom ipsw?Και μετα να κανω save τα SHSH?
Ευχαριστω

#18   alexcbr

alexcbr

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Alex 2000

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:14

Ρε παιδιά εγώ έβαλα την 4.0 όχι για να κρατήσω τα shsh άλλα για να δω πως είναι, έκανα downgrade στην 3.1.2 και τώρα όταν ανοίγω το cydia μου λέει this devise has SHSHs on file for iphone OS: 3.1.2,3.1.3,4.0. δηλαδή τα κράτησε από μονό του χωρίς να πατήσω τίποτα??

#19   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:15

LOL?iOS 4 jailbroken?Πατησες το make my life easier αν ησουν jboken σε cydia?

#20   alexcbr

alexcbr

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Alex 2000

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:20

LOL?iOS 4 jailbroken?Πατησες το make my life easier αν ησουν jboken σε cydia?

Δεν έκανα jailbreak στην 4.0 απλός την έβαλα για να δω πως είναι τώρα είναι στην 3.1.2 και μου βγάζει αυτό στο cydia...

#21   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:23

Αρα τα εχει κανει save μονο του (λογικα).Εγω που εχω κανει save για 4.0 δεν βρισκω καποιον λογο να κανω για 4.0.1.Αν το κανω οοοολο αυτο θα το κανω μονο και μονο για να μην χαλασω την σειρα.Εχω απο 3.0 συνεχεια μεχρι 4.0 :P

#22   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:35

καλησπερα!!! ειμαι στην 3.1.3 με κρατημενα αρχεια και εχτες το βραδυ στο cydia μου εμφανισε οτι εχω αρχεια και για την 4.0 χωρις να αναβαθμισω στην 4.0 αλλα ουτε και στην 4.0.1...τωρα αν κανω restore στην 4.0.1 απο το λαπτοπ με itunes 9.2.1 μετα μπορω να κανω j/b με το υπαρχον spirit?? ρωταω γιατι εχασα τη μπαλα.

#23   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 897 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:37

Ομίως.
Το cydia μου έχει κρατημένα τα SHSH για 3.1.2, 3.1.3 και 4.0
Είμαι στην 3.1.3 με 3gs και νέα bootrom.
Την 4.0 δεν την έβαλα ποτέ, πως έγινε αυτό δεν ξέρω.
Υπάρχει λογική εξήγηση άραγε;

#24   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 19:43

κανει save απο μονο του δεν πιστευω να υπαρχει αλλη εξηγηση και στην 3.1.3 ετσι μου εχει κανει

#25   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2010 - 01:33

Ναι παίδες κάνει save από μόνο του. Ούτε εγώ την είχα βάλει την iOS 4 και για αυτό ξεκίνησα το παρόν topic γιατί ήθελα να κρατήσω τα SHSH για την 4 και νόμιζα ότι έπρεπε να πάω στην iOS 4 και να χρησιμοποιήσω το Umbrella για να το κάνω αυτό (το Umbrella είναι πρόγραμμα που σώζει τα SHSH τοπικά, όχι στο Cydia, στον υπολογιστή σου. κάτι σαν 2η ασφάλεια σε περίπτωση που θέλω να κάνω downgrade αλλά η υπηρεσία του cydia να μην λειτουργεί για τον οποιονδήποτε λόγο - έχει συμβεί μια φορά λόγω κοσμοσυρροής)

Όσον αφορά το εάν θα μπορείτε να ξανακάνετε jailbreak στην 3.1.3 ή στην 3.1.2 έχοντας όμως περάσει από την iOS 4και κατ' επέκταση έχοντας αναβαθμίσει σε iTunes 9.2.1 (κάτι που καθιστά το Spirit μη λειτουργικό) τότε η λύση δόθηκε λίγο πιο πάνω:



Απλά θα κανείς μια πλήρη απεγκατασταση του iTunes 9.2 με ένα προγραμμα όπως το CCleaner(google it) και μετά θα βάλεις μια πιο μικρή έκδοση.


Χρειάζεται δηλαδή να "ξηλώσετε" το iTunes, όχι απλώς να το απεγκαταστήσετε (τα windows έχουν το registry, κάτι σαν ιστορικό, το οποίο τα απλά uninstall προγραμμάτων σπανιότατα πειράζουν). Εάν κάνετε ένα απλό uninstall το iTunes 9.2.1 με σκοπό να βρείτε κάπου στο Internet -προφανώς όχι από το επίσημο site της Apple- την iTunes 9.2 ή και παλιότερη ώστε να λειτουργήσει το Spirit, το pc σας θα είχε στο registry ότι είχε μπει η 9.2.1 και πιθανότατα το Spirit να μην λειτουργούσε.

Για αυτόν τον λόγο χρειάζεται ένα πρόγραμμα όπως το CCleaner που σβήνει κάθε στοιχείο ύπαρξης ενός προγράμματος. Εφόσον γίνει αυτό, τότε κατεβάζετε μια παλιότερη έκδοση του iTunes (από που δεν ξέρω, δεν μου χρειάστηκε ακόμα) και το Spirit θα κάνει το θαύμα του

#26   saxo29

saxo29

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/07/2010 - 09:34

Παιδια εγω σε "παρθενο" 3GS με IOS4 ανοιξα το TinyUmbrella, και εσωσα τα shsh και στην Apple και στο Cydia. Ειναι νορμαλ αυτο;

μου εβγαλε και αυτο το report

The Firmware Umbrella - v4.00.06 by semaphore >> Connect a device to continue... >> Caching shsh files... >> Found [1] shsh files to cache... >> Cached [1] shsh files >> TSS Server has cached the following files: >> iPhone3GS 4.0 (8Axxxx)-3xxxxxxxxxxxx >> Devices with ECIDs matching the above AND restoring to the exact firmware version listed above will succeed!

(οπου xxx ειναι τα στοιχεια του τηλ μου)

Ειμαι Οκ τωρα δηλαδι;

Τελευταία επεξεργασία από: saxo29, 22/07/2010 - 09:40


#27   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 22/07/2010 - 09:44

Όταν πατάς την πρώτη φορά το μαγικό ''κουμπι'' make my life easier αυτομάτως για καθε μια καινούργια έκδοση λογισμικού ο server του Saurik(Cydia) κάνει αύτο που πρέπει ΧΩΡΙΣ να χρειαστεί εμείς να κάνουμε τίποτε άλλο.

Όσον αφορά τώρα παλαιότερες εκδόσεις iTunes με ένα απλό ψάξιμο στον φίλο μας τον google το βρίσκεις που εύκολα.

#28   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/07/2010 - 09:56

Για παλαιότερες εκδόσεις του iTunes για Mac δες εδώ και για Windows εδώ

ezgif_com_crop_2.gif


#29   saxo29

saxo29

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/07/2010 - 10:04

Pari και Thanasi

αυτο που μου εβγαλε το tinyUmbrella ειναι νορμαλ, δηλαδη εχουν κρατηθει τα shsh μου και στο Cydia και στην Apple;
Χρειασετε να κανω κατι αλλο; ( υπενθυμιζω οτι το τηλεφωνο ειναι 3Gs με ios4.0 χωρις JB και με νεα bootrom.

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας :rolleyes:

#30   asdkostas

asdkostas

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:asdkostas

Δημοσίευση 22/07/2010 - 10:41

Ομίως.
Το cydia μου έχει κρατημένα τα SHSH για 3.1.2, 3.1.3 και 4.0
Είμαι στην 3.1.3 με 3gs και νέα bootrom.
Την 4.0 δεν την έβαλα ποτέ, πως έγινε αυτό δεν ξέρω.
Υπάρχει λογική εξήγηση άραγε;

και σε μενα το ιδιο χωρις να εχχω την 4 περασμενη στο τηλ μου την εχει σωσει και το ειδα σημερα.οποτε παει και το αγχος για το πως θα περασω την 4 οταν θα βγει το jb!!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες