Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με τη διαφάνια στο iPhone


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nick

nick

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2009 - 17:53

εχω ενα μικρο προβλημα...η διαφανές διαφανια πανω στο iphone μου δεν ειναι στη σωστη θεση...ενοω οτι ειναι ελαφρος προσ τα αριστερα και αυτη η διαφορα φαινεται και στο home button γιατι ειναι μερικα εκατοστα αριστερα...ειναι δυνατον να μετακινηθει αυτο το πραγμα η οχι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2009 - 20:34

Οταν λες διαφανης διαφανεια εννοεις ζελατινά;Εισαι ακομα με αυτη της Apple;Εγω σου προτεινω να αλλαξεις με μια αλλη.

#3   nick

nick

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2009 - 23:48

δεω ξερο φιλε για ποια λες....αυτη που εχουν ολα τα iphone 3g 

#4   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/04/2009 - 01:06

Φιλε μου τι εννοεις ακριβως με τον όρο "διαφανής διαφάνεια"?!?
Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα..
Εννοεις τη ζελατινα που υπαρχει στη συσκευη με το που τη βγαζεις απο τη συσκευασια του?

#5   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 25/04/2009 - 01:10

Μηπως εχει καμια zagg??

#6   nick

nick

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/04/2009 - 09:58

αυτη που ειναι πανω στην οθονη...

#7   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2009 - 11:04

Ποτε αγορασες το κινητο;;Γιατι δε συννενοουμαστε...

#8   nick

nick

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/04/2009 - 12:01

το δεκεμβρη...ρε φιλε αυτη τη διαφανια την λεπτη που ειναι πανω στην οθονη και σχεδον δεν φαινεται

#9   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 25/04/2009 - 13:54

Quote

το δεκεμβρη...ρε φιλε αυτη τη διαφανια την λεπτη που ειναι πανω στην οθονη και σχεδον δεν φαινεται


Ας τα πάρουμε με την σειρά:

Αν απο τότε που αγόρασες το κινητό, καινούργιο στο κουτί του και το άνοιξες για πρώτη φορά, τότε το κινητό έχει μια πλαστική διαφάνεια, που αγκαλιάζει και την οθόνη αλλά και το πίσω μέρος του κινητού. Αν λες για αυτή την διαφάνεια (είναι μια ενωμένη μεμβράνη - το μπροστινό και το πίσω μέρος της - και αγκαλιάζει όπως είπα το κινητό και μπρος και πίσω), τότε μπορείς να την ξεκολλήσεις και να την απλώσεις πάλι πάνω στην οθόνη στο σημείο που θέλεις εσύ για να είναι ίσια. Αν δεν το θέλεις καθόλου, αφαίρεσε το. Αυτό είναι εκεί τοποθετημένο απο την εταιρία για να ξέρεις-να είναι πιο σίγουρος, ότι το κινητό έφτασε άθικτο απο γρατσουνιές, στα χέρια σου.

Αν όταν πήρες το κινητό δεν είχε αυτό το πλαστικό που αγκαλιάζει και το μπρος και το πίσω μέρος του κινητού, αλλά είχε μόνο μπροστά στην οθόνη, μια λεπτή μεμβράνη που φαίνεται ότι μπορείς να την ξεκολλήσεις, τότε αυτό είναι screen protector που έχει βάλει κάποιος άλλος (αν δεν έχεις πάρει καινούργιο-σφραγιστό το κινητό στο κουτί του, παίζει να έχει βάλει ο προηγούμενος κάτοχος του κινητού μια τέτοια μεμβράνη).

Βγαίνει και αυτή και μπορείς να την ξανατοποθετήσεις πάνω στην οθόνη για να την την φέρεις στα ίσια της.

Όπως και να έχει, αν μιλάς για οτιδήποτε πλαστικό επάνω στην οθόνη, είναι ή screen protector που έχει βάλει κάποιος άλλος ήδη στην οθόνη ή μιλάς για το πλαστικό με το οποίο έρχεται το κινητό και το αγκαλιάζει μπρος και πίσω για να το προστατεύσει απο τις γρατσουνιές.

Τι ακριβώς είναι αυτό που έχεις εσύ στην οθόνη;

#10   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2009 - 18:06

αει γεια σου.Τωρα αν δεν καταλαβες ακομα εχουμε προβλημα.

#11   nick

nick

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/04/2009 - 19:14

τωρα θα επικινονισουμε!!! :D  εχω αυτη που ειναι μονο στην οθονη και δεν ειναι και απο πισο....απλα μπροστα στην οθονη μια λεπτη....πωσ το βγαζεις αυτο το πραγμα ρε?? σαν να ειναι κολημενο!! δυσκολα βγαινει νομιζω και αν βγει μπορει να μην ξαναμπει...και κατι αλλο οσον αφορα αυτο που ειπαις οτι μπορει να την εβαλε καποισ αλλοσ επηδη εγο το αγορασα απο το εξωτερικο παιζει να ειναι μεταχιρισμενο?

#12   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 26/04/2009 - 11:37

Quote

τωρα θα επικινονισουμε!!! :D  εχω αυτη που ειναι μονο στην οθονη και δεν ειναι και απο πισο....απλα μπροστα στην οθονη μια λεπτη....πωσ το βγαζεις αυτο το πραγμα ρε?? σαν να ειναι κολημενο!! δυσκολα βγαινει νομιζω και αν βγει μπορει να μην ξαναμπει...και κατι αλλο οσον αφορα αυτο που ειπαις οτι μπορει να την εβαλε καποισ αλλοσ επηδη εγο το αγορασα απο το εξωτερικο παιζει να ειναι μεταχιρισμενο?


Υπάρχει περίπτωση να είναι screen protector της εταιρίας zagg και να σου φαίνεται ότι δεν ξεκολλάει εύκολα και ότι αν βγει δεν ξαναμπαίνει. Το συγκεκριμένο screen protector όντως δεν ξαναμπαίνει αφού το βγάλεις. Δες εδώ ένα βίντεο με αυτόν το screen protector, πως τον αφαιρούν:
http://www.youtube.c...re=channel_page

Τα περισσότερα βγαίνουν πάντως και ξανακολλάνε. Αν θέλεις να βάλεις άλλο, δες εδώ πως γίνεται:
http://www.youtube.c...re=channel_page

Αν θέλεις να το αφαιρέσεις γιατί δεν είναι ίσιο στην περιοχή του πλήκτρου home, γνώμη μου είναι να μην το βγάλεις γιατί το να το πετύχεις να μπει ακριβώς στην θέση του το πλαστικό, είναι λίγο δύσκολο. Το ίδιο είναι και το δικό μου στο πλήκτρο home. Το θέμα είναι να σκεπάζει την οθόνη και να την προστατεύει απο γρατσουνιές.

Αν έχει screen protector απο την ώρα που το αγόρασες, τότε σίγουρα το έχει βάλει κάποιος, ο οποίος είτε το είχε δουλέψει το κινητό, είτε το άνοιξε απλά το κουτί, έβγαλε το κινητό, πέρασε το screen protector και το ξανάβαλε μέσα στο κουτί του. Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το καταλάβεις, απο το αν το κουτί ήταν σφραγιστό όταν το πήρες. Έχει μια ζελατίνα κολλημένη γύρω του το κουτί όταν είναι καινούργιο.

#13   nick

nick

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/04/2009 - 12:51

ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια σου...μαλον θα σε ακουσω και δεν θα το βγαλω γιατι οποως ειπαις και εσυ ειναι πολυ δυσκολο......

#14   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 26/04/2009 - 13:10

Quote

ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια σου...μαλον θα σε ακουσω και δεν θα το βγαλω γιατι οποως ειπαις και εσυ ειναι πολυ δυσκολο......


Ok. Μπορεί στο μέλλον να θελήσεις να το αλλάξεις. Δεν είναι τόσο πολύ δύσκολο να το τοποθετήσεις, απλά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία το να μπει, ακριβώς μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια, πάνω στην οθόνη το πλαστικό. Λίγο θα φεύγει απο το πλήκτρο home. Το βασικό είναι, στο πάνω μέρος της οθόνης που είναι το ακουστικό, να μένει ανοιχτό χωρίς να έχει κάποιο σημείο του screen portector εκεί πάνω, ώστε να μην κόβει τον ήχο. Εγώ π.χ. το έχω αλλάξει τρεις φορές. Τη μία ήταν ίσιο, την άλλη έφευγε λίγο απο το home κ.λ.π. Δεν είναι κάτι που ενοχλεί.

Δες τα Link απο τα βίντεο που γράφω πιο πάνω και θα δεις πως είναι εύκολο να τα περάσεις, αν ξεκινήσεις απο πάνω, απο το ακουστικό (τουλάχιστον έτσι το κάνω εγώ). Απλά την πρώτη φορά χρειάστηκε να χαλάσω έναν screen protector γιατί ενώ το περνούσα ακούμπησα λίγο απο την κάτω μεριά του και άφησα δαχτυλιές, που δεν έβγαιναν μετά και είχε μαζέψει και σκονίτσες.

Δες τον Carlos στα παραπάνω βίντεο και με τον τρόπο που τα περνάει αυτός, δεν θα έχεις πρόβλημα να το κάνεις και εσύ αν θελήσεις να βάλεις κανούργιο στο μέλλον.

#15   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/04/2009 - 16:02

Εγώ πάντως υποπτεύομαι ότι προκειται για ενα απλο screen protector και οχι για Zagg.
Αν οντως ειναι απλο screen protector βγαινει πάρα πολυ ευκολα αν πιασεις την μια ακρη του με το νυχι.
Παρ'αυτα αν δεν σε ενοχλει δεν υπαρχει λογος να το πειραξεις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες