Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Νόμιμο το Jailbreak και Unlock του iPhone!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
87 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 27/07/2010 - 00:45

ότι καλύτερο νέο έχω ακούσει εδώ και καιρό!

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 27/07/2010 - 00:47

δωσε θειο jailbrake στο λαο!!!!!

#48   vanz

vanz

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2010 - 01:27

Legaaallliiize it.... jb....

#49   jtout

jtout

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/07/2010 - 02:45

Δεν λέω, πολύ καλό νέο. Γίνομαι όμως τώρα εγώ και λίγο καχύποπτος. Μήπως θα αρχίσουν να χρεώνουν και το προγραμματάκι για το jailbreak/unlock από εδώ και πέρα;;; Αν τα αφήσουν ως έχουν, καλώς.

#50   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2010 - 03:07

Συνημμένο αρχείο  Screen shot 2010-07-27 at 3.18.31 π.μ..png   352,55KB   28 λήψεις

#51   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/07/2010 - 03:41

To CultofMac αναφέρει ότι εκπρόσωπος της Apple σχολίασε την πρόσφατη απόφαση του EFF για νομιμοποίηση της διαδικασίας του jailbreak/unlock

O EFF θεωρεί νόμιμη πια την διαδικασία εγκατάστασης εφαρμογών που δεν έχουν εγκριθεί από την Apple στo iPhone καθώς και oποιαδήποτε τροποποίηση επιτρέπει τη χρησιμοποίηση του τηλεφώνου με άλλους φορείς.

Αναρτημένη εικόνα

Η Apple απαντά σε αυτή την απόφαση μέσω εκπροσώπου της ότι το jailbreaking μπορεί ακόμα να ακυρώσει την εγγύηση της συσκευής.

“Apple’s goal has always been to insure that our customers have a great experience with their iPhone and we know that jailbreaking can severely degrade the experience. As we’ve said before, the vast majority of customers do not jailbreak their iPhones as this can violate the warranty and can cause the iPhone to become unstable and not work reliably.”

Η δήλωση αυτή είναι η μόνη που έχουμε μέχρι στιγμής από την Apple πιθανότερα γιατί το θέμα πρέπει να εξεταστεί ενδελεχώς από τους δικηγόρους της εταιρείας αν και μάλλον δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.

Η απόφαση του EFF κρίνεται αρκετά ιστορική αλλάζοντας το τοπίο στην jailbreak κοινότητα και ανοίγοντας το δρόμο σε πολύ σπουδαιότερα πράγματα.

Follow me on twitter


#52   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/07/2010 - 07:55

την γνωμη μου την εχω ξαναπει οσον αφορα jailbreak ,chip (playstation) ,patches (microsoft) .... οι ιδιες οι εταιρειες δινουν στους hackers τα στοιχεια για ενα καλυτερο προιον..


καπου 50% ετσι και αλλιως αγοραζουν τα παντα απι πληρωμη..
ενα 20% μονο απο μοδα εχουν iphone δεν ξερουν που τους παν τα 4... δεν εχουν account ουτε στο appstore ...

ενα 30% ΔΕΝ θα επαιρνε ποτε iphone ετσι και δεν "εσπαγε "... το ιδιο και PS και windows7 και αλλα...


:blush:

#53   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/07/2010 - 08:00

την γνωμη μου την εχω ξαναπει οσον αφορα jailbreak ,chip (playstation) ,patches (microsoft) .... οι ιδιες οι εταιρειες δινουν στους hackers τα στοιχεια για ενα καλυτερο προιον..


καπου 50% ετσι και αλλιως αγοραζουν τα παντα απι πληρωμη..
ενα 20% μονο απο μοδα εχουν iphone δεν ξερουν που τους παν τα 4... δεν εχουν account ουτε στο appstore ...

ενα 30% ΔΕΝ θα επαιρνε ποτε iphone ετσι και δεν "εσπαγε "... το ιδιο και PS και windows7 και αλλα...


:blush:


αυτά που λες φίλε μου με το συμπάθιο ισχύουν μόνο στην ελλάδα και πουθενά αλλού και αυτο διότι είναι το γνωστό παραμύθι που κυκλοφορεί εδω και 20 χρονιά.καμία εταιρία δεν δίνει σπαστίρι.

#54   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/07/2010 - 08:15

αυτά που λες φίλε μου με το συμπάθιο ισχύουν μόνο στην ελλάδα και πουθενά αλλού και αυτο διότι είναι το γνωστό παραμύθι που κυκλοφορεί εδω και 20 χρονιά.καμία εταιρία δεν δίνει σπαστίρι.



μην παιρνεις ορκο φιλε μου....


εαν θελαν πραγματικα οι εταιρειες δεν θα υπηρχε καθολου σπασμενη συσκευη...


το ιδιο εκανε και η nova .. αφησε κοσμο και κοσμακι να βλεπει με ασπρες καρτουλες βαλαν ολοι δορυφορικες κεραιες και τωρα τους κλειδωσε ολους...... :blush: απο αυτους που εβλεπαν τσαμπα ενα 40% πηγε τρεχοντας και εκανε συμβολαιο ... γι'αυτο και οι προσφορες τωρα τελευταια...

ειναι marketing....


εχω φιλους που αγοραζουν κανονικα cd απο μαγαζια original ... υπαρχουν αλλοι που δεν το κανουν ποτε ... και το θεμα δεν ειναι οικονομικο ....

#55   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 27/07/2010 - 08:16

ok, αν και γενικά δεν μου αρέσει το jailbreak εμένα, ωστόσο το ερώτημα είναι, οκ έγινε νόμιμο ωστόσο αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο για την Apple να μην δεχτεί το προβληματικό σου iPhone στην εγγύηση του service σωστά;


Ποια εγγυηση? Του ενος ετους που δινει? Ημαρτον...
Επισης, στην Ελλαδα ενα παρομοιο δικαστηριο θα ειχε παρει 100 αναβολες και φυσικα οταν θα επροκειτο να γινει, το τηλεφωνο μπορει και να μην υπηρχε γιατι θα ειχαν περασει χροοοονια. Α ναι μην ξεχασω, θα κερδιζε το "μεγαλο" ψαρι σαφως.

#56   phed

phed

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2010 - 08:24

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι αφού το Jailbreak είναι πλέον νόμιμο η Apple παράνομα βγάζει εκτός εγγύησης την Jailbroken συσκευή;;;

#57   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2010 - 09:05

και η αποφαση βγηκε λιγο μετα τις σνεντευξεις του saurik...Τυχαιο?Δεν νομιζω!

#58   Varaderistas

Varaderistas

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2010 - 09:05

την γνωμη μου την εχω ξαναπει οσον αφορα jailbreak ,chip (playstation) ,patches (microsoft) .... οι ιδιες οι εταιρειες δινουν στους hackers τα στοιχεια για ενα καλυτερο προιον..



Συμφωνώ απόλυτα! Το RND της κάθε εταιρείας κοστίζει περισσότερο απ' ότι φαντάζεται κανείς, ειδικά όταν έχει να κάνει και με τη φήμη της, αν κάτι δεν πάει καλά... Οπότε, τι λέει; Έλα εδώ παιχταρά Saurik (τυχαίο, δε νομίζω;) ή Dev-Team (τι σημαίνει Dev-Team; Μήπως Development Team από το Reasearch and Development?) και "παίξτε" λίγο με το μαραφετάκι μου, αλλά εγώ δεν φέρω καμία ευθύνη αν πειραματιζόμενοι κάτι δεν πάει καλά (προστατεύω την φήμη μου)! Βάλ'τε και όλα τα πελατάκια μου να θεωρούν ότι κάνουν κατώρθομα με το να έχουν jailbroken συσκευή, δημιουργήστε φανατικούς οπαδούς που θέλουν στο παρεάκι τους να είναι πιο μπροστά από τους άλλους με καλούδια που οι άλλες συσκευές iPhone της παρέας δεν μπορούν να κάνουν, και να εξελίξουμε το θέμα με μικρό κόστος (και σε χρήμα και σε φήμη!)...

Παίξε λίγο και με το marketing που λέει ότι έχουμε δύο στρατόπεδα, τους jailbroken και τους ΟΕΜ, δημιούργησε το λεγόμενο loyalty στο προϊόν μας, δώσε προσδοκίες ότι κάτι που είναι "περιορισμένο" θα απελευθερωθεί (οι κανόνες δημιουργούνται για να καταργούνται, και ποιός είναι αυτός που δεν χαίρεται ότι κάτι παράνομο τον κάνει να περνάει στην "άλλη όχθη" και τον εξιτάρει λίγο), άρα και οι περιορισμοί που έχω ήδη βάλει και με δεσμεύουν τα διάφορα συμβόλαια με εταιρείες όπως η AT&T, χωρίς να έχω κανένα νομικό και οικονομικό κόστος, και έχεις έναν μύθο!

Αυτό επεδίωξε να κάνει η EFF, να καταργήσει τους μύθους! ;) Όλα στην επιφάνεια για την διαφάνεια!

Εγώ το έχω jailbroken το κινητό μου, και θα έχω όλα τα iPhones jailbroken! Και πλέον είμαι πιστός στο προϊόν αυτό, όχι γιατί επέλεξα στρατόπεδο, απλά γιατί η Apple είναι πολλά έτη φωτός μπροστά σε marketing, promo, διαχείριση των εκάστοτε θεμάτων, τεχνολογία σε hardware και software, και γενικά σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το Image Making της εταιρείας και των προϊόντων της!

#59   costaspro

costaspro

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2010 - 09:43

Το θεματακι ειναι να τελειωνουμε με το jailbreak της ios 4 γιατι δεν παλευεται ετσι....

#60   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/07/2010 - 09:45

Συμφωνώ απόλυτα! Το RND της κάθε εταιρείας κοστίζει περισσότερο απ' ότι φαντάζεται κανείς, ειδικά όταν έχει να κάνει και με τη φήμη της, αν κάτι δεν πάει καλά... Οπότε, τι λέει; Έλα εδώ παιχταρά Saurik (τυχαίο, δε νομίζω;) ή Dev-Team (τι σημαίνει Dev-Team; Μήπως Development Team από το Reasearch and Development?) και "παίξτε" λίγο με το μαραφετάκι μου, αλλά εγώ δεν φέρω καμία ευθύνη αν πειραματιζόμενοι κάτι δεν πάει καλά (προστατεύω την φήμη μου)! Βάλ'τε και όλα τα πελατάκια μου να θεωρούν ότι κάνουν κατώρθομα με το να έχουν jailbroken συσκευή, δημιουργήστε φανατικούς οπαδούς που θέλουν στο παρεάκι τους να είναι πιο μπροστά από τους άλλους με καλούδια που οι άλλες συσκευές iPhone της παρέας δεν μπορούν να κάνουν, και να εξελίξουμε το θέμα με μικρό κόστος (και σε χρήμα και σε φήμη!)...

Παίξε λίγο και με το marketing που λέει ότι έχουμε δύο στρατόπεδα, τους jailbroken και τους ΟΕΜ, δημιούργησε το λεγόμενο loyalty στο προϊόν μας, δώσε προσδοκίες ότι κάτι που είναι "περιορισμένο" θα απελευθερωθεί (οι κανόνες δημιουργούνται για να καταργούνται, και ποιός είναι αυτός που δεν χαίρεται ότι κάτι παράνομο τον κάνει να περνάει στην "άλλη όχθη" και τον εξιτάρει λίγο), άρα και οι περιορισμοί που έχω ήδη βάλει και με δεσμεύουν τα διάφορα συμβόλαια με εταιρείες όπως η AT&T, χωρίς να έχω κανένα νομικό και οικονομικό κόστος, και έχεις έναν μύθο!

Αυτό επεδίωξε να κάνει η EFF, να καταργήσει τους μύθους! ;) Όλα στην επιφάνεια για την διαφάνεια!

Εγώ το έχω jailbroken το κινητό μου, και θα έχω όλα τα iPhones jailbroken! Και πλέον είμαι πιστός στο προϊόν αυτό, όχι γιατί επέλεξα στρατόπεδο, απλά γιατί η Apple είναι πολλά έτη φωτός μπροστά σε marketing, promo, διαχείριση των εκάστοτε θεμάτων, τεχνολογία σε hardware και software, και γενικά σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το Image Making της εταιρείας και των προϊόντων της!



ακριβως αυτα λεω και εγω φιλε μου .... με καλυψες απολυτα.... ετσι ειναι αλλα πολλοι δεν εχουν υποψια οτι τετοια ευτυχως γινονται παντου.. B)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες