Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αναβάθμιση από 3.1.2 σε 4.0.1 και Jailbreakme.com


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dimidimi

dimidimi

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/08/2010 - 00:01

Αγαπητοί Φίλοι χαιρετώ!

Έχω ένα 3GS 32GB σε version 3.1.2 jailbroken με το blackr1ain και θέλω να αναβαθμίσω σε iOS v4.0.1 και κατόπιν jailbrake με το Jailbreakme.com. Απ’ ότι έχω διαβάσει προτείνεται η διαδικασία Restore+Set up as New.

Φαντάζομαι ότι με μια καλή προετοιμασία (ας είναι καλά ο SomniusX του HellasProject.com ;) ) θα είναι εφικτό να κάνω επανεγκατάσταση των εφαρμογών Cydia, παραμετροποίηση email accounts, restore SMS κλπ. Αυτό όμως το οποίο με προβληματίζει/φοβίζει είναι μην χάσω κάτι από τις επαφές, τα ημερολόγια και τις AppStore εφαρμογές μου. Για το λόγο αυτό θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει την ορθότητα των παρακάτω:

0) Sync στο iTunes (για ενημέρωση επαφών, ημερολογίων και εφαρμογών)
1) Κατέβασμα του 4.0.1 ipsw για 3GS
2) Shift + Restore
3) Επιλογή του 4.0.1 ipsw
4) Set up as new device
5) Στο iPhone: ενεργοποίηση του wifi, jailbrake από το Jailbreakme.com, εγκατάσταση του Appsynch 4
5) Στο iTunes επιλέγω επαναφορά επαφών, ημερολογίων και εφαρμογών
6) Sync

Μπορώ να υποθέσω ότι μετά τα παραπάνω θα έχω στο “νεό” μου 3GS 4.0.1 τις παλιές επαφές, ημερολόγια και AppStore εφαρμογές. Αν ναι μήπως τα βήματα (5) και (6) είναι σε αντίθεση με την “φιλοσοφία” του Restore+Set up as New με αποτέλεσμα να “τραβήξω” διάφορα σκουπίδια της παλιά εγκατάστασης;

Ευχαριστώ!
Δημήτρης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 00:15

Θα ξεκινήσουμε πριν το 0 ..iTunes -store-authorize computer Φτιάχνουμε μια demo επαφή στο outlook..και πατάμε merge όταν θα κάνουμε sync contacts Και ακολουθούν τα υπόλοιπα όπως τα αναφέρεις....

#3   dimidimi

dimidimi

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/08/2010 - 06:08

DIFUN σ´ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ξέχασα όμως να αναφέρω ότι το iTunes και το sync κλπ. τα κάνω από Snow Leopard (Mac). To merge κατα το sync είναι κάτι που γίνεται μέσα από το iTunes ή το Outlook;

Παρεππόντως, ετσι όπως είμαι σήμερα όλες οι επαφές του iPhone υπάρχουν στα Contacts του Mac. Γιατί πρέπει να δημιουργήσω ένα demo contact;

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 07:17

Όχι τοτε δεν χρειάζεται .. Όταν έχεις νέες επαφές θα σου ζητήσει μια φορά για merge .. Μετά θα κάνει μόνο του.. Την επιλογή την βγάζει το iTunes όχι το outlook περισσότερα για Mac δεν γνωρίζω καθώς δεν έχω ασχοληθεί ακόμη

#5   dimidimi

dimidimi

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/08/2010 - 08:14

Σ´ ευχαριστώ πολύ DINFUN!!!

#6   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 08:18

Τίποτα φιλε μου χαρά μας να βοηθάμε..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 03/08/2010 - 08:19


#7   ckyrias

ckyrias

    iPH Enthousiast

  • 439 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 19:30

Θα ξεκινήσουμε πριν το 0 ..iTunes -store-authorize computer Φτιάχνουμε μια demo επαφή στο outlook..και πατάμε merge όταν θα κάνουμε sync contacts Και ακολουθούν τα υπόλοιπα όπως τα αναφέρεις....

κωστα αυτο με την dummy επαφη για ποιο λογο την κανεις?

#8   ckyrias

ckyrias

    iPH Enthousiast

  • 439 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 19:32

Μπορώ να υποθέσω ότι μετά τα παραπάνω θα έχω στο “νεό” μου 3GS 4.0.1 τις παλιές επαφές, ημερολόγια και AppStore εφαρμογές. Αν ναι μήπως τα βήματα (5) και (6) είναι σε αντίθεση με την “φιλοσοφία” του Restore+Set up as New με αποτέλεσμα να “τραβήξω” διάφορα σκουπίδια της παλιά εγκατάστασης;

δεν τραβας σκουπιδια με αυτο τον τροπο. πολυ καλο το manual που εγραψες! θα το στειλω σε ενα φιλο που θελει να κανει το ιδιο απο 3.1.2 :)

#9   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 21:02

κωστα αυτο με την dummy επαφη για ποιο λογο την κανεις?


Το iTunes θεωρεί το outlook ως βάση ., εάν δεν έχεις καμία επαφή στο outlook .. Κάνοντας συγχρονισμό θα σου περάσει στο iPhone ο,τι δει στο outlook.. (δηλαδή τίποτα και θα σου διαγράψει και ο,τι έχεις) Οπότε για είσαι σίγουρος πως δεν θα χαθούν οι επαφές.. Φτιχνεις μια demo και επιλέγεις merge.. Προληπτικά το κανείς...

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 03/08/2010 - 21:03


#10   ckyrias

ckyrias

    iPH Enthousiast

  • 439 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 21:54

Το iTunes θεωρεί το outlook ως βάση ., εάν δεν έχεις καμία επαφή στο outlook .. Κάνοντας συγχρονισμό θα σου περάσει στο iPhone ο,τι δει στο outlook.. (δηλαδή τίποτα και θα σου διαγράψει και ο,τι έχεις) Οπότε για είσαι σίγουρος πως δεν θα χαθούν οι επαφές.. Φτιχνεις μια demo και επιλέγεις merge.. Προληπτικά το κανείς...


α οκ. εγω εχω σαν βαση για τα παντα το iphone κ το backup μου ειναι το outlook! κανω sync πολυ συχνα για να ειναι κοινες οι επαφες μου κ στα 2

#11   astalavista_thes

astalavista_thes

    Newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 11:17

Παιδιά έχω πρόβλημα με τις επαφές. Έκανα τα βήματα που αναφέρονται στο πρώτο post χωρίς να δημιουργήσω την επαφή στο outlook που λεει ο φίλος. Έκανα restore από παλιότερο backup αλλά οι επαφές δεν υπάρχουν. Στην φάση που βγάζει αν θέλω να κάνω sync τις επαφές με το outlook επέλεξα να μην ασχοληθεί με το outlook. Υπάρχει τρόπος να τις φέρω πίσω?

#12   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 04/08/2010 - 11:18

Οχι πλέον δεν υπάρχει τρόπος να τις επαναφερεις,δυστυχώς.

#13   astalavista_thes

astalavista_thes

    Newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 11:20

παλιότερα που είχα κανει την ίδια διαδικασία για update στην 3.1.3 δεν χρειάστηκε να κάνω κατι διαφορετικό απο αυτό που έκανα και τότε αλλά οι επαφές παρέμειναν.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista_thes, 04/08/2010 - 11:26


#14   ckyrias

ckyrias

    iPH Enthousiast

  • 439 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 21:36

εγω παντως για σιγουρια πντα κανω μια αλαγη σε μια επαφη, sync, και μολις δω οτι περασε η αλαγη στο iphone ή στο outlook τοτε κανω δεξι click πανω στο iPhone κ backup! δεν εχω χασει ποτε επαφες ετσι

#15   dimidimi

dimidimi

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/08/2010 - 19:01

Βρε παίδες βοήθεια!!

Ξεκίνησα το Shift+Restore και κάποια στιγμή μου έβγαλε an unknown error occurred (29). Το δοκίμασα και σε Mac και σε Windows με την τελευταία version του iTunes αλλά τίποτα :(

Any hints?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες