Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Signal: Map Cell Towers app from planetbeing


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2011 - 21:20

Καλησπέρα, ζωντανεύω το topic μετά απο πολύ καιρό, αλλά μετά από αρκετή ώρα γοογλίσματος, δεν κατάφερα να βρω την απάντηση.

Αυτό που ψάχνω είναι αναλυτικότερες πληροφορίες για την εφαρμογή Signal και κατά συνέπεια για τα πεδία του field test. Δηλαδή ψάχνω τι ακριβώς είναι το κάθε πεδίο, μονάδες μετρησεις κτλ κτλ
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα του ήμουν υπόχρεος :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/04/2011 - 15:31

Καλησπέρα, ζωντανεύω το topic μετά απο πολύ καιρό, αλλά μετά από αρκετή ώρα γοογλίσματος, δεν κατάφερα να βρω την απάντηση.

Αυτό που ψάχνω είναι αναλυτικότερες πληροφορίες για την εφαρμογή Signal και κατά συνέπεια για τα πεδία του field test. Δηλαδή ψάχνω τι ακριβώς είναι το κάθε πεδίο, μονάδες μετρησεις κτλ κτλ
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα του ήμουν υπόχρεος :)


Γνωρίζουμε. Ρώτα ό,τι θες!

#33   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/08/2011 - 13:36

Γνωρίζουμε. Ρώτα ό,τι θες!


Tόσο καιρό δεν το είχα δεί :rolleyes: , πραγματικά ντροπή μου :P

Εστω και καθυστερημένα λοιπον, τα πεδία που δεν έχω καταφέρει να προσδιορίσω:

To πακετάκι Mobile Country Code(MCC), Mobile Network Code(MNC), Location Area Code(LAC), Cell ID (CID) προσδιορίζει μοναδικά έναν Base station, μία κεραία κινητής δηλαδή. Τo ΜCC και το MNC είναι public available, αυτο θα έλειπε κιόλας, όμως για το LAC και το Cell ID πέρα απο τη βάση δεδομένων που έχει η ΕΕΤT υπάρχει κάπου άλλου; Γνωρίζω οτι υπάρχουν βάσεις δεδομένων και πολύ μεγάλα projects που καταγράφουν αυτή τη πληροφορία όπως π.χ. το http://opencellid.org/cell/map και άλλα πολλά, αλλά κάπου official μπορώ να βρω τις αντιστοιχίες LAC,CELL ID σε συντεταγμένες για τη κεραια; Διαφορετικά μετά η μόνη λύση είναι να τραβας αυτη τη πληροφορία από projects σαν το opencellid.org ή το opensignal.com ή να κάνεις μόνο σου triangulation και να υπολογίζεις που είναι ο Cell Tower. Αν υπάρχει κάποιο κενό σ' αυτά που λέω θα χαρώ να μου το συμπληρώσετε!

Το Signal δηλαδή κάνει localize τις κεραίες, είτε με triangulation είτε χτυπώντας κάποιο έτοιμο API απο π.χ. το opencellid ή κάποιο αντιστοιχο site ;

Στο Signal υπάρχουν διαφορετικά πεδία για το Receive Power...κυρίως αυτα με νοιαζει να καταλαβω τι ακριβως ειναι και τη διαφορα μεταξύ τους : 1)RX Power Level 2)RSSI 3)c1, c2 που απλά λαμβάνουν και το tx power υπόψη για την επιλογή του κελιου.

Και τελευταίο είναι το BSIC...ποια η διαφορα του με το συνδυασμό ΜCC,MNC,LAC,CellID

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

#34   NickL

NickL

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 14:47

Tόσο καιρό δεν το είχα δεί :rolleyes: , πραγματικά ντροπή μου :P

Εστω και καθυστερημένα λοιπον, τα πεδία που δεν έχω καταφέρει να προσδιορίσω:

To πακετάκι Mobile Country Code(MCC), Mobile Network Code(MNC), Location Area Code(LAC), Cell ID (CID) προσδιορίζει μοναδικά έναν Base station, μία κεραία κινητής δηλαδή. Τo ΜCC και το MNC είναι public available, αυτο θα έλειπε κιόλας, όμως για το LAC και το Cell ID πέρα απο τη βάση δεδομένων που έχει η ΕΕΤT υπάρχει κάπου άλλου; Γνωρίζω οτι υπάρχουν βάσεις δεδομένων και πολύ μεγάλα projects που καταγράφουν αυτή τη πληροφορία όπως π.χ. το http://opencellid.org/cell/map και άλλα πολλά, αλλά κάπου official μπορώ να βρω τις αντιστοιχίες LAC,CELL ID σε συντεταγμένες για τη κεραια; Διαφορετικά μετά η μόνη λύση είναι να τραβας αυτη τη πληροφορία από projects σαν το opencellid.org ή το opensignal.com ή να κάνεις μόνο σου triangulation και να υπολογίζεις που είναι ο Cell Tower. Αν υπάρχει κάποιο κενό σ' αυτά που λέω θα χαρώ να μου το συμπληρώσετε!

Το Signal δηλαδή κάνει localize τις κεραίες, είτε με triangulation είτε χτυπώντας κάποιο έτοιμο API απο π.χ. το opencellid ή κάποιο αντιστοιχο site ;

Στο Signal υπάρχουν διαφορετικά πεδία για το Receive Power...κυρίως αυτα με νοιαζει να καταλαβω τι ακριβως ειναι και τη διαφορα μεταξύ τους : 1)RX Power Level 2)RSSI 3)c1, c2 που απλά λαμβάνουν και το tx power υπόψη για την επιλογή του κελιου.

Και τελευταίο είναι το BSIC...ποια η διαφορα του με το συνδυασμό ΜCC,MNC,LAC,CellID

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

Το signal χρησιμοποιεί ένα undocumented api της google για τα τραβάει την τοποθεσία της κάθε κεραίας. Δεν υπάρχει έτοιμη και ανοιχτή βάση.

#35   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2011 - 20:14

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

μήπως ξέρουμε οι μονάδες σε dBm που αναγράφει το κινητό πάνω αριστερα, σε ποιο ακριβώς στάδιο της λήψης αντιστοιχούν και τι σχέση εχουν με τις τιμές που δίνει π.χ. το Signal...Διότι ειναι διαφορετικες κάποιες φορες.

#36   is2213

is2213

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2011 - 12:44

Άμα είναι έτσι τότε είναι βλακεία η εφαρμογή γιατί δεν μπορεί ας πούμε στο σύνταγμα να σου τα δείχνει όλα γκρι συν την κεραία στην οποία έχεις συνδεθεί... Κρίμα :(

Κλείσε το 3G και ολα θα φαίνονται κανονικά. Για κάποιο λόγο δεν δουλεύει με το 3G ON.

#37   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1.068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/09/2011 - 13:01

Δδλ ρε παιδια βρισκει και τις παρανομες;;;;

#38   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2012 - 14:37

Σε iOS 5 η εφαρμογή παίζει;

Επίσης την εχει δοκιμάσει μήπως κανεις σε iPhone 4s ;

#39   iJulio

iJulio

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Twitter:@julio_kk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:iJulio

Δημοσίευση 22/01/2012 - 15:52

Εμένα ρε παιδιά δεν μου βγάζει καμία κεραία. Το δοκιμάζω εδώ και 5 λεπτά και ο χάρτης είναι άδειος.. Μόνο την τοποθεσία μου βλέπω

#40   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2012 - 17:33

Εμένα ρε παιδιά δεν μου βγάζει καμία κεραία. Το δοκιμάζω εδώ και 5 λεπτά και ο χάρτης είναι άδειος.. Μόνο την τοποθεσία μου βλέπω


Με ποιο κινητό το δοκιμάζεις;

#41   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 01/03/2013 - 11:22

Signal 2: Η νέα εφαρμογή χαρτογράφησης των κεραιών του δικτύου κινητής τηλεφωνίας από τον planetbeing
Behind the Scenes...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες