Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Οδηγός] Άνοιγμα/Αποθήκευση Attachments και διαχείριση αρχείων (iOS 4.x+)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2010 - 23:03

Μια από τις μεγαλύτερες ελλείψεις του iOS μέχρι και την έκδοση 4.0 ήταν η δυνατότητα ανοίγματος επισυναπτόμενων αρχείων από τα emails με κάποια εφαρμογή και η αποθήκευση αυτών στη συσκευή. Κάποιες εφαρμογές διαχείρισης αρχείων (π.χ. Readdledocs, Documents to Go, Openoffice, κ.α.) είχαν φροντίσει να παρακάμψουν αυτόν τον περιορισμό δίνοντας τη δυνατότητα προσθήκης των λογαριασμών Email μέσα στην ίδια την εφαρμογή ώστε να μπορείτε να έχετε πρόσβαση από εκεί στα επισυναπτόμενα αρχεία καθώς και τη δυνατότητα αποθήκευσής τους στις εκάστοτε εφαρμογές.

Με το iOS 4.0 όμως αυτό το καθεστώς άλλαξε και έχουμε δύο νέες προσθήκες τις οποίες και θα καλύψουμε στον παρόντα οδηγό. Η πρώτη αλλαγή είναι η δυνατότητα του Open In στο Mail.app και η δεύτερη είναι η δυνατότητα ανοίγματος αρχείων με άλλες εφαρμογές όταν ένα αρχείο βρίσκεται ήδη αποθηκευμένο σε κάποια άλλη.

Μέρος 1ο: Άνοιγμα Επισυναπτόμενων Αρχείων μέσα από το Mail.app


Το πρώτο που πρέπει να γνωρίζετε είναι ότι το λειτουργικό αναγνωρίζει αυτόματα ποιές εφαρμογές από αυτές που έχετε περασμένες στη συσκευή σας μπορούν να διαχειριστούν ποιόν τύπο αρχείου. Ας υποθέσουμε ότι λαμβάνω ένα email με ένα αρχείο .doc στη συσκευή μου.

Αναρτημένη εικόνα


Αυτή τη στιγμή έχω δύο εφαρμογές στη συσκευή μου που μπορούν να δουν/διαβάσουν doc αρχεία: το Readdledocs και το Mover+. Θέλω να προσέξετε επίσης αυτό που έχω σημειώσει στην παραπάνω εικόνα. Αυτό το thumbnail είναι της εφαρμογής ReaddleDocs. Όπως βλέπετε το Mail.app έχει ήδη καταλάβει ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή μπορεί να ανοίξει αυτό το αρχείο.

Πριν το iOS 4.0 αν πατούσατε πάνω στο αρχείο θα μπορούσατε απλά να το δείτε μέσα στο Mail.app χωρίς να μπορείτε να το αποθηκεύσετε στη συσκευή ή να το ανοίξετε με κάποια άλλη εφαρμογή. Πλέον όμως υπάρχουν άλλες δυνατότητες.

Πατώντας πάνω στο επισυναπτόμενο αρχείο για 2 δευτερόλεπτα εμφανίζονται οι παρακάτω επιλογές:

Αναρτημένη εικόνα


Το Quick Look είναι η επιλογή που υπήρχε από deafult πριν το iOS 4.0. Να δείτε δηλαδή στα γρήγορα το αρχείο μέσα από το Mail.app. Εδώ όμως βλέπουμε δύο ακόμα επιλογές.

Πρώτον, με ρωτάει αν θέλω να ανοίξω το αρχείο με το ReaddleDocs γιατί θεωρεί ότι από τις δύο εφαρμογές (Readdledocs και Mover+) που βλέπουν doc αρχεία, το RD είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιηθεί γιατί το Mover+ είναι απλά για μεταφορά μέσω Bluetooth σε άλλα iDevices.

Η δεύτερη επιλογή είναι το Open In… Πατώντας πάνω σε αυτό εμφανίζεται η λίστα με τις διαθέσιμες εφαρμογές διαχείρισης τέτοιου είδους αρχείων:

Αναρτημένη εικόνα


(Εδώ βλέπετε και ένα μικρό bug που υπάρχει γιατί έχει αναγνωρίσει ως thumbnail του ReaddleDocs αυτό του Mover+ ενώ στο τελευταίο δεν έχει κανένα στα αριστερά του)

Πατώντας σε οποιαδήποτε από τις δύο εφαρμογές το αρχείο θα ανοίξει σε αυτή.

Ένας δεύτερος τρόπος ανοίγματος επισυναπτόμενων αρχείων αντί του πατήματος των δύο δευτερολέπτων στην οθόνη του μηνύματος, είναι να πατήσετε απλά μια φορά πάνω στο επισυναπτόμενο αρχείο για να εκτελεστεί το Quick Look. Από το Quick Look μπορείτε να εμφανίσετε τις διαθέσιμες εφαρμογές πατώντας πάνω δεξιά στο Open In…

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Μέρος 2ο: Άνοιγμα Αρχείων με Άλλες Εφαρμογές μέσα από Εφαρμογή


Ας υποθέσουμε ότι στο παραπάνω παράδειγμα άνοιξα το αρχείο με το Mover+ και έχω σβήσει και το Email με το οποίο ήρθε το αρχείο. Τώρα όμως θέλω να στείλω το αρχείο στο ReaddleDocs ώστε να το ανεβάσω μετά από κει στο DropBox μου.

Πλέον από το iOS 4.0 και μετά, οι εφαρμογές που διαχειρίζονται αρχεία μπορούν να στείλουν αρχεία μεταξύ τους εφόσον έχουν αναβαθμιστεί κατάλληλα. Ανοίγοντας λοιπόν το Mover+ μπορώ να δω τα αρχεία που έχει μέσα. Πατώντας πάνω σε ένα από αυτά εμφανίζεται η παρακάτω επιλογή:

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Όπως και πριν λοιπόν, μπορώ μέσα από μια εφαρμογή να στείλω/ανοίξω το αρχείο με κάποια άλλη.

Ας δώσω ένα ακόμα παράδειγμα. Μπαίνω στην εφαρμογή DropBox και θέλω να πάρω ένα αρχείο PDF και να το ανοίξω με μια άλλη εφαρμογή:

Αναρτημένη εικόνα


Πατώντας κάτω δεξιά στη σημειωμένη επιλογή αναδύεται το μενού με τις εφαρμογές που μπορούν να δουν PDF αρχεία:

Αναρτημένη εικόνα


Όπως βλέπετε τώρα βλέπω 4 εφαρμογές μιας και εκτός από τις δύο που είδαμε παραπάνω, τα PDF αρχεία μπορούν να ανοιχτούν/διαβαστούν με δύο ακόμα εφαρμογές από αυτές που έχω στη συσκευή μου και συγκεκριμένα το Papers και το iBooks. Το ίδιο μενού θα έβλεπα αν άνοιγα ένα PDF αρχείο που θα είχε έρθει με email ως επισυναπτόμενο.

Κλείνοντας τον οδηγό να σημειώσω δύο πράγματα. Πρώτον, οι εφαρμογές πρέπει να αναβαθμιστούν ώστε να υποστηρίξουν αυτή τη δυνατότητα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Readdledocs το οποίο ακόμα δεν έχει λάβει την αναβάθμιση στο iPhone για να υποστηρίζει τη δεύτερη (αποστολή αρχείου σε άλλη εφαρμογή) ενώ αντίθετα στο iPad την υποστηρίζει. Δεύτερον, όλα τα παραπάνω ισχύουν και για το iPad.


[via] www.carpenoctum.gr

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 09/08/2010 - 23:36

με τα υπόλοιπα attachments τι γίνεται?? πχ rar αρχεία
Το Attachment Saver από ότι ξέρω δεν λειτουργεί στο iOS 4.x

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2010 - 23:40

δεν λειτουργει ακομη.. λογικα θα το αναβαθμισουνε.. υπομονη.. :)

#4   NickL

NickL

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2010 - 23:49

με τα υπόλοιπα attachments τι γίνεται?? πχ rar αρχεία
Το Attachment Saver από ότι ξέρω δεν λειτουργεί στο iOS 4.x

Μπορείς με το ifile. Αν και δεν δουλεύει η επιλογή "open in file", παρόλα αυτά μπορείς να πας στην τοποθεσία /var/mobile/Library/Mail/Attachments και να τα δεις εκεί ή για τα downloads από safari πηγαίνεις εδώ
/var/tmp/QuickLookView-xxxxxxx όπου xxxxxxx τυχαίοι αριθμοί.

#5   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 10/08/2010 - 22:46

Μπορείς με το ifile. Αν και δεν δουλεύει η επιλογή "open in file", παρόλα αυτά μπορείς να πας στην τοποθεσία /var/mobile/Library/Mail/Attachments και να τα δεις εκεί ή για τα downloads από safari πηγαίνεις εδώ
/var/tmp/QuickLookView-xxxxxxx όπου xxxxxxx τυχαίοι αριθμοί.


thanks!!!!! ::)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες