Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

[Οδηγός] Ελληνικά μηνύματα με 160 χαρακτήρες και Custom Carrier Logos


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1052 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   nikap4

nikap4

    iPH Contributor

  • 1.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 16/08/2010 - 23:53

Γιατί τόση αναστάτωση ; Οι οδηγίες στην πρώτη σελίδα ήταν ξεκάθαρες . Και εγώ που είχα wind και είχα βάλει logo με το MIM (makeitmine) και είχα 160 με bitesms μόνο ,κατέβασα απο την πρώτη σελίδα τα 2 αρχεία που αντιστοιχουν στην 4.01 ,έτρεξα το patch με το ifile ,έκανα και copy-paste με το iphonebrowser το φάκελο που αντιστοιχει στην wind στα carrier bundles ,reboot και όλα μια χαρά και το logo και τα 160 sms . Μπράβο παιδιά και είχε γίνει σπαζοκεφαλιά αυτο με τα carrier settings . Να πώ επίσης οτι πλέον στο γενικά ->πληροφορίες ο carrier δεν φαίνεται ώς carrier 7.0 αλλα ως Wind GR 1.0 . Και πάλι μπράβο .

ρε πεδία μην μιλάτε σαν προγραμματιστές γιατί υπάρχουμε και εμείς εδώ που δεν καταλαβαίνουμε και πολλά και προσπαθούμε ώρες χωρίς αποτέλεσμα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 16/08/2010 - 23:54

ασε ρε φιλε εγω εκανα μια ερωτηση και με κλασαν ολοι:(

#63   nikap4

nikap4

    iPH Contributor

  • 1.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/08/2010 - 00:01

ασε ρε φιλε εγω εκανα μια ερωτηση και με κλασαν ολοι:(

περνά το ρέπω του slay3rg1 και βάλε το carrier creek logo και ok

#64   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 17/08/2010 - 00:02

οκ θα το κανω!

#65   nikap4

nikap4

    iPH Contributor

  • 1.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/08/2010 - 00:22

οκ θα το κανω!


τι έκανες εγώ μόλις το έκανα και έχω από το πρώτο γραμμα 160 χαρακτήρες.
έμενα με ενδιαφέρει πιο πολύ το logo τις cosmote είναι απαίσιο έτσι

#66   NickL

NickL

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2010 - 00:58

Παιδιά ηρεμήστε λίγο. Η λύση για ότι ρωτάτε είναι στο πρώτο ποστ του gizmo9002. Αν δυσκολεύεστε περίμενετε να φτιάξουμε κανένα deb που να μην έχει κανείς πρόβλημα να γίνουν όλα αυτόματα.
Αν πάντως υπάρχει κανένας εθελοντής για ένα mini beta testing ας σφυρίξει. Ξαναέφτιαξα τα debs και σε 2 iphone δουλεύουν κανονικά. Και κρατάει backup τα original bundles.

#67   nikap4

nikap4

    iPH Contributor

  • 1.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/08/2010 - 01:37

Παιδιά ηρεμήστε λίγο. Η λύση για ότι ρωτάτε είναι στο πρώτο ποστ του gizmo9002. Αν δυσκολεύεστε περίμενετε να φτιάξουμε κανένα deb που να μην έχει κανείς πρόβλημα να γίνουν όλα αυτόματα.
Αν πάντως υπάρχει κανένας εθελοντής για ένα mini beta testing ας σφυρίξει. Ξαναέφτιαξα τα debs και σε 2 iphone δουλεύουν κανονικά. Και κρατάει backup τα original bundles.

βαλτά να τα δοκιμάσουμε

#68   Guard1an

Guard1an

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2010 - 03:08

Έκανα τα βήματα που αναφέρονται στο 1ο Post και λειτουργούν κανονικά και οι 160 χαρακτήρες και το σηματάκι της Wind.

Τελευταία επεξεργασία από: Guard1an, 17/08/2010 - 03:09


#69   gorillas

gorillas

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2010 - 07:17

μήπως έχεις κάνει carrier settings update;


Στο πληροφορίες --> φορέας μου γράφει vf GR 7.0.

Είναι αναβαθμισμένα carrier settings; Το δοκίμασε κανείς άλλος σε vodafone αν δουλεύει;

Α πρίν από 1 λεπτό με ρώτησε ΟΤΑ για να κάνω update και πάτησα όχι.

Τελευταία επεξεργασία από: gorillas, 17/08/2010 - 07:18


#70   gizmo9002

gizmo9002

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2010 - 18:06

Το βράδυ θα ανέβουν deb packages για αυτόματη εγκατάσταση SMS160 με custom & original carrier logos και tethering για vodafone.

Είμαστε στα τελευταία test με τον NickL για να διασφαλίσουμε ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα με την εγκατάσταση τους!

Όσοι δεν τα έχετε καταφέρει με τον αρχικό οδηγό, κάντε λίγη υπομονή..

#71   NickL

NickL

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2010 - 20:04

Επειδή νομίζω έχει προχωρήσει το πράγμα ανεβάζω δοκιμαστικά το αρχείο με τα custom logos και τα SMS160.
Καλό θα ήταν να δοκιμαστεί από κάποιον που δεν έχει πειράξει ακόμα τίποτα ή γενικά να έχει την αρχική μορφή των bundles παρ' όλο που το deb ελέγχει διάφορες περιπτώσεις.

Δώστε βάση στα μηνύματα του output κατά την εγκατάσταση για να ξέρουμε τι πάει στραβά (αν πάει)!


Αυτό που προσπαθήσαμε να κάνουμε με το deb είναι να κρατάει backup τα αρχικά bundles, να μπορεί να γίνει επανεγκατάσταση αν χρειαστεί χωρίς προβλήματα και να γίνεται αφαίρεση του πακέτου επαναφέροντας τα αρχικά αρχεία. Μετά το τέλος της εγκατάστασης/αφαίρεσης/whatever του πακέτου είναι απαραίτητο ένα respring/reboot.

Καταλαβαίνετε ότι όλη η προσπάθεια γίνεται για εσάς, οπότε λίγη υπομονή και βοήθεια στο troubleshooting.

Συνημμένα αρχεία



#72   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/08/2010 - 12:37

Μόλις το δοκίμασα σε iphone 3Gs με 4.0.1 και λειτουργεί μια χαρά η αποστολή μηνυμάτων με 160 χαρακτήρες. Δεν μου εμφανίζει όμως το logo της COSMOTE. Για μένα μικρό το κακό (το κάνω και με το χέρι) αλλά ρίξτε του μια ματιά για τους υπόλοιπους :)

Ευχαριστούμε για την δουλειά που κάνετε!

#73   poipop

poipop

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/08/2010 - 13:43

Και εγώ το δοκίμασα στο δικό μου iphone 3gs 4.0.1 με cosmote αλλά δεν λειτουργούν τα μηνύματα με 160 χαρακτήρες... Έχεις κάνει καμιά αναβάθμιση στον φορέα OTA??? Αν μπορείς πήγαινε Ρυθμίσεις-Γενικά-Πληροφορίες και πες μου τι σου γράφει στον φορέα. Εμένα μου λέει Cosmote 8.1...

#74   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/08/2010 - 14:53

Ναι είχα κάνει την τελευταία αναβάθμιση που είχε εμφανιστεί πριν κανά δύο μέρες. Δεν έχω αυτή τη στιγμή την συσκευή για να σου πω μιας και είναι του αδερφού μου (εγώ έχω ξεμείνει με το 3G). Είσαι σίγουρος οτι δεν σου λειτουργεί;! Με ποιο πρόγραμμα πας να στείλει;! Με το κανονικό ή με το BiteSMS; Αν πας με το BiteSMS τότε να ξέρεις οτι πάλι 70 θα σου γράφει παρόλο που θα λειτουργεί κανονικά.

#75   gizmo9002

gizmo9002

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2010 - 17:46

Γι αυτό δε σας παίζουν τα μηνύματα με 160 χαρακτήρες. Τα carrier updates εγκαθίστανται στον φάκελο του χρήστη, και όχι στον φάκελο του συστήματος.

Έχει ληφθεί υπόψη και έχει διευθετηθεί.

Ελπίζω μέχρι το βράδυ να μπορέσω ανεβάσω τα packages και να σας δώσω και το repo για να τα κατεβάσετε.

Τελευταία επεξεργασία από: gizmo9002, 18/08/2010 - 17:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες