Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone στη θάλασσα; Οι πρώτες βοήθειες!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   fantomduck

fantomduck

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2010 - 08:43

έλα μωρέ άμα σου έχει πέσει στο νερό τι θα σε πειράξει μήπως το χαλάσεις; :P



εγώ πάντως που μου έπεσε το κινητό της γυναίκας μου στο νερό (το έβαλε στο πληντύριο!!) το άνοιξα, πήρα 2 σπρεί, ένα ΚΟΝΤΑΚΤ 60 που έχει και λάδι και καθαρίζει όλες τις βρωμιές, κι ένα ΚΟΝΤΑΚΤ WL χωρίς λάδι. Επλυνα την πλακετα (ΟΧΙ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ) με το πρώτο και το άφησα για μισή ώρα, μετά την ξεπλυνα με το δεύτερο και το άφησα για τρεις ώρες. Το συναρμολόγησα και δουλέυει αψογα τον τελευταίο χρόνο. Το πιο σημαντικό όταν πέσει το τηλέφωνο στο νερό είναι να βγάλεις την μπαταρία και να μην προσπαθήσεις να το ανάψεις για να δεις αν δουλευει. Γιατι την ώρα που το ανάβεις αφ ενός μεν το βραχυκυκλώνεις και αφ ετέρου δημιουργείς τα οξίδια και τα "άλατα" στις επαφές.


E.D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2010 - 21:25

+1 για το ρύζι

το δοκίμασα σε ericsson για λιγότερο απο 12 ώρες (εγώ είπα άστο μερικές μέρες)

και το τηλέφωνο δούλεψε

#18   dimitraPanagiotakis

dimitraPanagiotakis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 09/11/2010 - 19:45

Εγώ πάντως έχω ένα φίλο που το 3GS έπεσε μέσα στην χέστρα (μέ το συμπάθιο) αλλα με ολοκάθαρο νερό!
Δεν έπαθε τίποτα, όμως καλού καλού το άφησε κάνα 2 ωρο μπροστά σε ένα σεσουάρ μαλλιών με ζεστό αέρα!!!

p.s. το σκηνικό έγινε μπροστά στα ματια μου και δεν το πίστευα!




κ εσύ τι έκανες μαζί με τον φίλο σου μέσα στην τουαλέτα ???

πέραν της πλάκας, σήμερα το πρωί μου έπεσε και εμένα μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας.... και τώρα το έχω στο ρύζι (νυχάκι κάνει για γεμιστά και ρυζόγαλο)και περιμένω να δώ, το έχω μόνο 2 εβδομάδες και ειναι το 4 32G.... :(

εάν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε ΔΕΚΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!

#19   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 09/11/2010 - 20:04

κ εσύ τι έκανες μαζί με τον φίλο σου μέσα στην τουαλέτα ???

πέραν της πλάκας, σήμερα το πρωί μου έπεσε και εμένα μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας.... και τώρα το έχω στο ρύζι (νυχάκι κάνει για γεμιστά και ρυζόγαλο)και περιμένω να δώ, το έχω μόνο 2 εβδομάδες και ειναι το 4 32G.... :(

εάν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε ΔΕΚΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!


Αν θελεις μπορεις να ανοιξεις το πισω μερος, να βγαλεις την μπαταρια και να στεγνωσεις πληρως (απο αποσταση) το κινητο με ενα πιστολακι. Προσεχε μην βαλεις το πιστολακι πολυ κοντα και καψεις κατι. Μετα αστο 2-3 μερες μεσα σε ρυζι (αν το βαλεις σε ρυζι τοτε βαλε την μπαταρια και το πισω μερος στην θεση τους για να μην μπει μεσα ρυζι) ή αυτο που χρησιμοποιηθηκε και στο βιντεο απο πανω και μετα βαλε την μπαταρια και το πισω μερος και καλη τυχη :)

Μεχρι και με λεπτο μαχαιρι μπορεις να ανοιξεις το πισω μερος (δες βιντεο, εχει πολλα στο Youtube) :)

#20   Thebird

Thebird

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:anastasios87

Δημοσίευση 13/12/2010 - 01:10

Κρίμα που γράφω εδώ, αλλά το έπαθα και εγώ αυτό.
Μου έπεσε το iphone 4, σε ρυάκι με νερό (στα θερμά λουτρά της Αριδαίας). Το είχα σε δερμάτινη θηκή αλλά το κάτω μέρος του εκεί που μπαίνει το βύσμα του φορτιστή ήταν ακάλυπτο.
Το έβγαλα γρήγορα από το νερό, το έκλεισα και το σκούπισα. Το τίναξα όσο μπορούσα και το φύσιξα με το στόμα εξωτερικά. Κατσαβιδάκι ή λεπ΄το μαχαίρι δεν είχα (εκδρομή πήγα).
Μετά βρήκα ένα μίνι μάρκετ και αγόρασα το πιο ακριβό ρύζι που είχε εκεί (καρολίνα βιολογικό). Με πολύ λύπη τοποθέτησα το iphone στο ρύζι. Επειδή είχε κρύο και δεν ήμουν σε ξενοδοχείο, το είχα παντα στο μπουφάν μου για να μην μου κρυολογίσει. Το βράδι το έβαλα δίπλα στο καλοριφέρ μέσα στο ρύζι ακόμα.
Την άλλη μέρα το πρωί, πήρα την απόφαση να το ανοίξω... Έκανα το σταυρό μου και πάτησα το κουμπάκι.
Η χαρά μου δεν περιγραφόταν. Το iphone 4 μου, δούλευε κανονικά. Δοκίμασα τα πάντα (τηλέφωνο, κάμερες, wifi, bt, gps...) Τα πάντα! Και ευτυχώς δούλευαν!
Ευτυχώς είχα δει τις οδηγίες και ήξερα για το ρύζι. Νομίζω ότι αυτό σε συνδιασμό με το ότι δεν έμεινε ώρα στο νερό έσωσαν το iphone μου!!!!

#21   BaamBam

BaamBam

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2010 - 01:19

Στο Γλουπ που ακουγεται οταν πεφτει στο νερο εκει παθαινεις το καπδιακο...

#22   electro37

electro37

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2010 - 15:44

Ρε παιδιά sorry κιόλας με το συμπάθιο...αλλά τι ρύζι και μλκίες!
Εκτός και αν είστε αποκομμένοι σε κανα ξερονήσι,πηγαίνετε το σε κάποιο ηλεκτρονικό να σας το επισκευάσει(τονίζω...ηλεκτρονικό...όχι στην αντιπροσωπεία να σας κάνουν 2 εβδομάδες για να σας το ανοίξουν).Όταν δίνεις 600-700 ευρώ για τηλέφωνο δεν είναι δυνατόν να τσιγκουνεύεσαι τα 30-50 για το service.Ειδικά αν σας έχει πέσει σε θαλασσινό νερό που έχει αλάτι.Εκεί πλέον και το καθάρισμα με απιονισμένο δεν σου φτάνει.Θες μπάνιο υπερήχων στην πλακέτα κ.τ.λ

p.s:Όλα τα ηλεκτρονικά πάντως είναι μέχρι ενός βαθμού αδιάβροχα και με ένα καλό καθάρισμα επανέρχονται αν δεν είχαν προλάβει να βραχυκυκλώσουν.

#23   batjump

batjump

    iPH Contributor

  • 1.467 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2010 - 15:48

Ρε παιδιά sorry κιόλας με το συμπάθιο...αλλά τι ρύζι και μλκίες!
Εκτός και αν είστε αποκομμένοι σε κανα ξερονήσι,πηγαίνετε το σε κάποιο ηλεκτρονικό να σας το επισκευάσει(τονίζω...ηλεκτρονικό...όχι στην αντιπροσωπεία να σας κάνουν 2 εβδομάδες για να σας το ανοίξουν).Όταν δίνεις 600-700 ευρώ για τηλέφωνο δεν είναι δυνατόν να τσιγκουνεύεσαι τα 30-50 για το service.Ειδικά αν σας έχει πέσει σε θαλασσινό νερό που έχει αλάτι.Εκεί πλέον και το καθάρισμα με απιονισμένο δεν σου φτάνει.Θες μπάνιο υπερήχων στην πλακέτα κ.τ.λ

p.s:Όλα τα ηλεκτρονικά πάντως είναι μέχρι ενός βαθμού αδιάβροχα και με ένα καλό καθάρισμα επανέρχονται αν δεν είχαν προλάβει να βραχυκυκλώσουν.



και ποιος σου ειπε εσενα ρε φιλε οτι ολα τα ξεφτέρια (ηλεκτρονικοί)
που υπάρχουν στην Ελλαδα ξερουν να αποσυναρμολογούν ενα iphone σωστα
χωρις να του προκαλεσουν ανεπανορθωτες βλαβες?


#24   giorgiog13

giorgiog13

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/12/2010 - 16:30

Πραγματικα...οι περισσοτεροι ηλεκτρονικοι δεν ασχολουνται να μαθουν τετοια πραγματα...εχουν μεινει αρκετα πισω...και αν υπαρχουν καποιοι αντε να τους βρεις. Εγω δεν θα εμπιστευομουν κανενα. Καλυτερα να το κανω βιδες μονος μου...τα καταφερνω καλυτερα.

#25   electro37

electro37

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/12/2010 - 00:34

ε μα δεν σου είπα να πας στον 80χρόνο γέρο που είναι απο την εποχή του προπάππου σου....
Ηλεκτρονικός είναι πολύ γενική έννοια και τα περιλαμβάνει όλα....και αλίμονο αν δεν έχεις σταμπάρει ένα καλό ηλεκτρονικό στην περιοχή σου που να ασχολείται με κινητά...
και αν το πάτε έτσι στα service των εταιρειών ποιοι δουλεύουν....παγωτατζίδες?? :rolleyes:

#26   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/12/2010 - 00:38

Κρίμα που γράφω εδώ, αλλά το έπαθα και εγώ αυτό.
Μου έπεσε το iphone 4, σε ρυάκι με νερό (στα θερμά λουτρά της Αριδαίας). Το είχα σε δερμάτινη θηκή αλλά το κάτω μέρος του εκεί που μπαίνει το βύσμα του φορτιστή ήταν ακάλυπτο.
Το έβγαλα γρήγορα από το νερό, το έκλεισα και το σκούπισα. Το τίναξα όσο μπορούσα και το φύσιξα με το στόμα εξωτερικά. Κατσαβιδάκι ή λεπ΄το μαχαίρι δεν είχα (εκδρομή πήγα).
Μετά βρήκα ένα μίνι μάρκετ και αγόρασα το πιο ακριβό ρύζι που είχε εκεί (καρολίνα βιολογικό). Με πολύ λύπη τοποθέτησα το iphone στο ρύζι. Επειδή είχε κρύο και δεν ήμουν σε ξενοδοχείο, το είχα παντα στο μπουφάν μου για να μην μου κρυολογίσει. Το βράδι το έβαλα δίπλα στο καλοριφέρ μέσα στο ρύζι ακόμα.
Την άλλη μέρα το πρωί, πήρα την απόφαση να το ανοίξω... Έκανα το σταυρό μου και πάτησα το κουμπάκι.
Η χαρά μου δεν περιγραφόταν. Το iphone 4 μου, δούλευε κανονικά. Δοκίμασα τα πάντα (τηλέφωνο, κάμερες, wifi, bt, gps...) Τα πάντα! Και ευτυχώς δούλευαν!
Ευτυχώς είχα δει τις οδηγίες και ήξερα για το ρύζι. Νομίζω ότι αυτό σε συνδιασμό με το ότι δεν έμεινε ώρα στο νερό έσωσαν το iphone μου!!!!


ευτυχως η δικη σου περιπτωση ειχε ωραιο τελος φιλε μου 8)
καλα χριστουγεννα με υγεια και χαρα.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#27   batjump

batjump

    iPH Contributor

  • 1.467 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/12/2010 - 00:38

ε μα δεν σου είπα να πας στον 80χρόνο γέρο που είναι απο την εποχή του προπάππου σου....
Ηλεκτρονικός είναι πολύ γενική έννοια και τα περιλαμβάνει όλα....και αλίμονο αν δεν έχεις σταμπάρει ένα καλό ηλεκτρονικό στην περιοχή σου που να ασχολείται με κινητά...
και αν το πάτε έτσι στα service των εταιρειών ποιοι δουλεύουν....παγωτατζίδες?? :rolleyes:



Οπως μαλλον δεν καταλαβες, εγω επιδιορθωνω iphone.
Anyway καληνυχτα.

#28   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/12/2010 - 00:39

ε μα δεν σου είπα να πας στον 80χρόνο γέρο που είναι απο την εποχή του προπάππου σου....
Ηλεκτρονικός είναι πολύ γενική έννοια και τα περιλαμβάνει όλα....και αλίμονο αν δεν έχεις σταμπάρει ένα καλό ηλεκτρονικό στην περιοχή σου που να ασχολείται με κινητά...
και αν το πάτε έτσι στα service των εταιρειών ποιοι δουλεύουν....παγωτατζίδες?? :rolleyes:

φιλε επειδη ειχε παισει πριν κανα χρονο το 3γ που ειχα ξερω οτι η ολη φαση ειναι η πρωτες ωρες και οχι αντε να παμε το πρωι στον ηλεκτρονικο
εγω παντως το ειχα φυσιξει και το αφησα στο ρυζι και ολα μια χαρα
εκτος και αν εισαι ηληκτρονικος οποτε κατανοω τις εντσασεις σου εν μεσω κρισης

#29   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/12/2010 - 00:52

φιλε επειδη ειχε παισει πριν κανα χρονο το 3γ που ειχα ξερω οτι η ολη φαση ειναι η πρωτες ωρες και οχι αντε να παμε το πρωι στον ηλεκτρονικο
εγω παντως το ειχα φυσιξει και το αφησα στο ρυζι και ολα μια χαρα
εκτος και αν εισαι ηληκτρονικος οποτε κατανοω τις εντσασεις σου εν μεσω κρισης


Παιδιά συμφωνώ, πως αν οποιαδήποτε συσκευή πέσει σε θαλασσινό νερό, και δεν πάει γρήγορα σε τεχνικό για να το καθαρίσει (απιονισμένο διάλυμα και λουτρό υπερήχων) τότε μάλλον τελείωσε η υπόθεση.

Μας ήρθε πρόσφατα iphone 3gs που είχε πέσει πάνω του θαλασσινό νερό με δύο μέρες καθυστέρηση και η κατάσταση του εσωτερικά ήταν τραγική.
Είχαν σχεδόν λιώσει 2 από τους 4 connectors της μπαταρίας και board είχε ανεπανόρθωτες οξειδώσεις.

#30   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/12/2010 - 01:26

Παιδιά συμφωνώ, πως αν οποιαδήποτε συσκευή πέσει σε θαλασσινό νερό, και δεν πάει γρήγορα σε τεχνικό για να το καθαρίσει (απιονισμένο διάλυμα και λουτρό υπερήχων) τότε μάλλον τελείωσε η υπόθεση.

Μας ήρθε πρόσφατα iphone 3gs που είχε πέσει πάνω του θαλασσινό νερό με δύο μέρες καθυστέρηση και η κατάσταση του εσωτερικά ήταν τραγική.
Είχαν σχεδόν λιώσει 2 από τους 4 connectors της μπαταρίας και board είχε ανεπανόρθωτες οξειδώσεις.

ναι ρε συ φιλαρακι αλλα μιλαμε για κατι το οποιο στις περιπτωσεις μας ειναι οφυμωρο γιατι στις περισοτερες περιπτωσεις να σου πεσει στη θαλασσσα θα εισαι διακοπες οποτε δεν θα εχεις και υποψη σου σε ποια εξοχη η χωριο η νησι θα ειναι καποιος που ανοιγει καλα τα iphone
οποτε κατι πρεπει να κανεις εσυ αμεσα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες