Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

TetherMe


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   SPB

SPB

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2010 - 12:43

Λοιπόν επειδή ακόμα δεν έχετε καταλάβει και όπως λέει και ο tugito ο καθένας λέει ότι του κατέβει (βλ. μηδενίζει τα Gb και άλλα τέτοια απείρου κάλους).

Σχεδόν όλοι μας έχουμε μαζί με την σύνδεση μας κάποιο data plan (ποιός ο λόγος άλλωστε να έχεις iPhone χωρίς internet και data plan). Έχουμε δηλ. κάποια gigabyte διαθέσιμα κάθε μήνα για να συνδέεται το iPhone στο internet. To iPhone (όπως άλλωστε και όλα τα smart phone) έχει την δυνατότητα να λειτουργεί και σαν modem. Όταν δηλαδή είσαστε στην παραλία και έχετε το laptop και το iPhone μαζί σας συνδέετε το iPhone στο laptop και με το internet που έχετε στο iPhone (τα gigabyte τα οποία πληρώνετε) συνδέεστε από το laptop σαν να είχατε κάποια σύνδεση wifi ή καρτο-internet (με USB stick), απλά τον ρόλο του router ή του USB stick αναλαμβάνει το iPhone.

Αυτό ονομάζεται tethering το οποίο το iPhone το συμπεριλαμβάνει μέσα στο menu του (Settings>General>Network>Internet Tethering).

Οι κλέφτες της Vodafone όμως, αποφάσισαν (αυθαίρετα και χωρίς καμία προηγούμενη ενημέρωση) ότι εμείς θέλουμε νταβατζή στο πως θα χρησιμοποιούμε τα διαθέσιμα gigabyte που ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και ΣΠΑΝΙΩΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ κάθε μήνα και είπαν ότι ΔΕΝ μπορούμε να μοιράζουμε το data plan (που επαναλαμβάνω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και ΣΠΑΝΙΩΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ) στο PC ή στο laptop και ότι για αυτά πρέπει να αγοράσουμε ξεχωριστό data plan ή χρόνο με υπέρογκες χρεώσεις.

Το tether me λοιπόν επαναφέρει μια τάξη και επιτρέπει το μοίρασμα του data plan ((που ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και ΣΠΑΝΙΩΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ, για να μην ξεχνιόμαστε αληταράδες της Vodafone) και στο PC ή το laptop.

Άντε να βγει το jb για την 4.2 για να το βάλω και εγώ.

Τελευταία επεξεργασία από: SPB, 22/09/2010 - 12:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   frostman

frostman

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2010 - 18:35

παιδια εχει δοκιμασει κανενασ το tetherme μαζι με το pwntunes? εγω το έβαλα και δεν παίζει..εχει κανενασ αλλος το ιδιο προβλημα?

#48   iDavid

iDavid

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2010 - 16:35

Καλησπερα,

Παιδια ακομα να καταλαβω...

Λοιπον, εχω cosmote και 1.5 GB ιντερνετ το μηνα. Εχω το iphone 4 και λογισμικο 4.1.

Χρεωνομαι κατι επιπλεον που έχω συνδεσει το iphone με το laptop μεσω inernet tethering?

Εαν ναι πως μπορω να αποφυγω την επιπλεον χρεωση?

Ευχαριστω!!

#49   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/11/2010 - 21:50

tetherMe και PdaNet δε με χρεώνουν επιπλέον σα συνδυασμός, έτσι; Το έβαλα το πρώτο για να είμαι βέβαιος

#50   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 25/02/2014 - 10:30

παιδια ποια ι διαφορα του tethering απο το να κανεις hotspot?παλι δεν μοιραζεις internet σε αλλες συσκευες?






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες