Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[iPhone 3G] iOS 4.0 vs iOS 4.1 Speed test


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   SReaver

SReaver

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 13:20

Λίγες μέρες ακόμα και θα βγει η 4.1 γιατί πραγματικά στο 3G η κατάσταση είναι κάτι περισσότερο από τραγική.. Πολλές φορές έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να το πετάξω κάπου...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   kostvin

kostvin

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2010 - 14:00

λοιπόν εδώ θέλω να θέσω ένα ερώτημα προς τους γνωρίζοντες. στο 3GS με ενεργοποιημένο sbsettings να βλέπω ram στην πάνω μπάρα, όσο ανοίγω εφαρμογές και πάνε στο background με το multitasking του iOS, βλέπω την ram μου να μειώνεται σταδιακά (λογικό και αναμενόμενο). παρόλα αυτά, δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο όριο με αποτέλεσμα να φτάνω σε σημείο που η διαθέσιμη ελεύθερη ram μου να είναι 10 mb και από κει και πέρα ότι κάνω να σκαλώνει λίγο, να παρουσιάζονται μικροκολλήματα κτλ. αυτό το θεματάκι λύνεται πανεύκολα με ένα toggle που πατώντας το κλείνεις όλες τις εφαρμογές που δεσμεύουν ram όντας παγωμένες, ή χειροκίνητα, κλείνοντάς τες μία μία (και η μνήμη επανέρχεται στα σωστά επίπεδα). από την άλλη έχεις την apple που λέει ότι ο χρήστης δεν χρειάζεται να επεμβαίνει στον task manager, φροντίζει για όλα το iOS κτλ (το πίστευα μέχρι πρότεινος). και λέω εγώ, δεν υπάρχει κάποιο ιδανικό όριο που να μπορεί να ρυθμιστεί από την apple στην ελεύθερη μνήμη; δηλαδή αυτό είναι το multitasking απαλλαγμένο από την επέμβαση του χρήστη, που τρέχει ότι θες μέχρι να σου στερέψει η ram και από κει και πέρα αρχίζουν τα κολλήματα;

και προχωρόντας, τί είναι αυτό που έκανε η apple στο 3G και δεν μπορούσε να το κάνει και στο 3GS κάνοντάς το ΑΚΟΜΑ πιο γρήγορο από όσο είναι με την iOS 4.0 ;;



Αυτό πως το κάνουμε?

Τελευταία επεξεργασία από: kostvin, 04/09/2010 - 14:01


#18   Jimmy96

Jimmy96

    iPH Enthousiast

  • 483 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Jimmy1996

Δημοσίευση 04/09/2010 - 14:39

Μακαρι να ειναι ετσι γιατι ειναι απαραδεκτη η κατασταση! Νταξει εχω και to iPhone 4 που χρησιμοποιω κυριως αλλα το 3g ειναι για πουλημα και δεν θελω να ακουω παραπονα!

#19   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 04/09/2010 - 14:41

Η έκδοση 4.0 ήταν μεγάλο φάουλ για την apple . Η συσκευή μου τόσο καιρό είναι σχεδόν για πέταμα . Έφτασε η Apple να κάνει ότι χλευάζει και ειρωνεύεται τόσα χρόνια για τους άλλους ! Ελπίζω με την 4.1 να ξαναλειτουργήσει κανονικά το 3G μου .

#20   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 04/09/2010 - 14:58

λοιπόν εδώ θέλω να θέσω ένα ερώτημα προς τους γνωρίζοντες. στο 3GS με ενεργοποιημένο sbsettings να βλέπω ram στην πάνω μπάρα, όσο ανοίγω εφαρμογές και πάνε στο background με το multitasking του iOS, βλέπω την ram μου να μειώνεται σταδιακά (λογικό και αναμενόμενο). παρόλα αυτά, δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο όριο με αποτέλεσμα να φτάνω σε σημείο που η διαθέσιμη ελεύθερη ram μου να είναι 10 mb και από κει και πέρα ότι κάνω να σκαλώνει λίγο, να παρουσιάζονται μικροκολλήματα κτλ. αυτό το θεματάκι λύνεται πανεύκολα με ένα toggle που πατώντας το κλείνεις όλες τις εφαρμογές που δεσμεύουν ram όντας παγωμένες, ή χειροκίνητα, κλείνοντάς τες μία μία (και η μνήμη επανέρχεται στα σωστά επίπεδα). από την άλλη έχεις την apple που λέει ότι ο χρήστης δεν χρειάζεται να επεμβαίνει στον task manager, φροντίζει για όλα το iOS κτλ (το πίστευα μέχρι πρότεινος). και λέω εγώ, δεν υπάρχει κάποιο ιδανικό όριο που να μπορεί να ρυθμιστεί από την apple στην ελεύθερη μνήμη; δηλαδή αυτό είναι το multitasking απαλλαγμένο από την επέμβαση του χρήστη, που τρέχει ότι θες μέχρι να σου στερέψει η ram και από κει και πέρα αρχίζουν τα κολλήματα;

και προχωρόντας, τί είναι αυτό που έκανε η apple στο 3G και δεν μπορούσε να το κάνει και στο 3GS κάνοντάς το ΑΚΟΜΑ πιο γρήγορο από όσο είναι με την iOS 4.0 ;;

Κοίτα εγώ προσωπικά πολύ 2 ή 3 φορές έχω αναγκαστεί να κλείσω εφαρμογές επειδή αυτή που έτρεχα μου έκανε κολλήματα. Σίγουρα δεν χρειάζεται επέμβαση του χρήστη για εφαρμογές browsing κλπ, αλλά αν τρέξεις ένα παιχνίδι που είναι πιο απαιτητικό μπορεί να πετύχεις το σύστημα να είναι στα όρια του και να χρειαστεί να βάλεις το χέρι σου.

#21   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 04/09/2010 - 15:06

κανένα συγκριτικό τεστ 3.1.3 με 4.1 υπάρχει η το αναμένουμε όταν κυκλοφορήσει επίσημα? Αυτού πιστεύω είναι το ζουμί, Αν κατάφεραν τα φέρουν τα επίπεδα του 3g όπως όταν είναι στην 3.1.3 η και καλύτερα αν γίνεται

#22   ps3addict

ps3addict

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 15:57

Επιτελους καλα νεα. Η κατασταση δεν παλευεται πια με το 3g και ευτυχως που θα βγει γιατι το 4 θα το παρω τα χριστουγεννα οποτε αλλους 2-3 μηνες θα τους ''γραψω'' με το 3g.

Το τηλεφωνο εχει καταντησει μη χρησιμοποιησιμο. Απλα δεν λειτουργει.

Πολυ καλα νεα.

Βγαλτε το ομως γιατι μας σκασατε...

Τελευταία επεξεργασία από: ps3addict, 04/09/2010 - 15:57


#23   ioannk8

ioannk8

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 18:32

Τελικα για μερικους αλλα αρκετους κατοχους 3G η 3.1.3 πρεπει να ειναι η πιο μοιραια εκδοση λογισμικου για το iphone τους!
Οταν την εβαλαν δεν μπορουσαν να ξεκληδωσουν τις unlock συσκευη τους για μεγαλο διαστημα
και οταν την εχασαν η συσκευη τους κολλουσε ανελεητα :P

ευτυχως ακομα δεν την εβγαλα! I love 3.1.3

#24   techteam

techteam

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NickGar

Δημοσίευση 04/09/2010 - 21:59

Λοιπόν τελικά δεν άντεξα την περιέργεια και μόλις έβαλα στο 3G μου την 4.1 GM παρόλο που ξέρω ότι δεν υπάρχει ακόμα jailbreak. Μπορώ όμως και χωρίς αυτό για μερικές μέρες.

Συμπεράσματα:
Κατ' αρχήν, την τελευταία εβδομάδα η συσκευή μου πέρασε από iOS 4.0, μετά 4.0.1 και μετά downgrade σε 3.1.3 (με τη γνωστή διαδικασία του recovery με σφάλμα στο iTunes και διόρθωση με iRecovery) πριν βάλω τώρα το 4.1
Έχοντας λοιπόν χρησιμοποιήσει εντατικά όλες αυτές τις εκδόσεις τις τελευταίες μέρες, έκανα τη σύγκριση και μπορώ ανεπιφύλακτα να πω ότι το iOS 4.1 είναι εξίσου γρήγορο με το 3.1.3 για να μην πω ότι υπάρχουν στιγμές που το 4.1 μου φαίνεται ακόμα γρηγορότερο! Δεν ξέρω, ίσως είναι και ιδέα μου.
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι το 4.1 πραγματικά πετάει και χωρίς να χρειαστεί να απενεργοποιήσω τίποτα στο Spotlight (όπως κάναμε στο 4.0.x για να βελτιωθεί πολύ ελαφρά το χάλι με την ταχύτητα). Δηλαδή 4.1 με ενεργά τα πάντα στο Spotlight = πολλά έτη φωτός από το 4.0.x με απενεργοποιημένο το Spotlight.

Οι εφαρμογές ανοίγουν και κλείνουν στη στιγμή, οι πληκτρολογήσεις γρήγορες και άνετες, ο Safari και το Mail app πετάει... Όπως ήταν επί εποχής iPhone OS 2.x που θαύμαζα πόσο γρήγορο ήταν. Από τότε είχα να δω τέτοια ταχύτητα στο 3G. :)

Για ότι άλλο παρατηρήσω ή αν έχετε κάποια ερώτηση εδώ είμαι. :)

Τελευταία επεξεργασία από: techteam, 04/09/2010 - 22:07


#25   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 04/09/2010 - 22:15

Wallpaper μπορείς να έχεις πίσω Background ? η την έχουνε απενεργοποιημένη αυτή την λειτουργία ξανά ?

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#26   techteam

techteam

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NickGar

Δημοσίευση 04/09/2010 - 22:19

Wallpaper μπορείς να έχεις πίσω Background ? η την έχουνε απενεργοποιημένη αυτή την λειτουργία ξανά ?


Όπως και στο 4.0, αυτά είναι αρχικά απενεργοποιημένα. Όμως ακόμα και με απενεργοποιημένα τα background και το multitasking, το iOS 4.0 σερνόταν ενώ το 4.1 πάει σφαίρα.

Λογικά και στο 4.1 όταν γίνει jailbreak θα μπορούμε να τα ενεργοποιήσουμε με πείραγμα του plist...
αλλιώς έχουμε την εναλλακτική λύση του Backgrounder, ProSwitcher για multitasking και Simple Background για φόντο στα εικονίδια. :) Αυτά στην 3.1.3 έτρεχαν γρήγορα, οπότε ελπίζω το ίδιο και για την 4.1

#27   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2010 - 22:20

Ευχαριστουμε techteam!

Το εχεις φορτωσεις και με apps ή όχι ακόμη....?


Btw.. jailbreak δεν θα βγει μέχρι την 4.2 απο dev-team.


PS: wallpaper εννοειτε δική μας φώτο? (περαν από αυτα που δίνει το κινητό δηλαδη)

Τελευταία επεξεργασία από: LiKBeAsT, 04/09/2010 - 22:22


#28   techteam

techteam

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NickGar

Δημοσίευση 04/09/2010 - 22:27

Ευχαριστουμε techteam!

Το εχεις φορτωσεις και με apps ή όχι ακόμη....?


Btw.. jailbreak δεν θα βγει μέχρι την 4.2 απο dev-team.


Έχω βάλει 30 εφαρμογές και παιχνίδια από App Store και συνεχίζω να βάζω. Τα παιχνίδια τρέχουν αρκετά γρηγορότερα χωρίς να χάνουν ούτε καρέ. Λες και έχω άλλο κινητό πραγματικά... ή λες και βρήκε τρόπο να βάζει νέο επεξεργαστή η Αpple μέσω... αναβάθμισης λογισμικού. :) (πλάκα πλάκα μήπως του έκαναν κανένα overclock από τα 412 στα 600 που είναι η πραγματική ταχύτητά του; )

Όσο για το jailbreak... οι απόψεις διίστανται, άλλοι λένε ότι θα βγει για το 4.1 άλλοι λένε ότι θα βγει κατευθείαν για το 4.2. Πιστεύω το πρώτο, αφού έχει ήδη βγει jailbreak για τις beta εκδόσεις του iOS 4.1

Τελευταία επεξεργασία από: techteam, 04/09/2010 - 22:28


#29   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 04/09/2010 - 22:30

έγω πάντως για την ώρα δεν πάω στην 4.1 στο 3G επιδή με την 3.1.3 είμαι αρκετά ευχαριστιμένο με τα κολπάκια overclock και οικονική μνίμη και βλέπω ότι με τρέχει αρκετά καλά... μόνο εάν βγεί το jailbreak στην 4.1 θα κάνω upadate...

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#30   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2010 - 22:51

(πλάκα πλάκα μήπως του έκαναν κανένα overclock από τα 412 στα 600 που είναι η πραγματική ταχύτητά του; )

@() :P : Παλιά το είχαν κάνει. Μια μικρή αύξηση. Αλλα τώρα δεν νομιζω, είδικα αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά!


Πάντως από i-enthusiast:

The Dev Team has confirmed that they will not be working on a new jailbreak until iOS 4.2 is released.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες