Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Zumocast: Stream your media to iPhone & iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2010 - 22:20

εγω το δουλεψα...δουλευει κανονικα...μηπως παιζει τιποτα με το antivirus...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   eisaisobaros

eisaisobaros

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2010 - 22:23

Για αρχη θες : Dreambox , Router with WiFi , Nova card or Cardshare με CCam.


Δεν έχω ιδέα τι είναι το dreambox και δεν έχω Nova, μόνο TV Tuner άρα άκυρο!
Σε ευχαριστώ πάντως και παιδιά συγγνώμη για το offtopic

#18   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2010 - 22:48

Με ενδιαφέρει το live TV στο iPhone (ελληνικά κανάλια). Θες να μου πεις πως το κάνεις; :P



netTV

#19   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/09/2010 - 23:10

Για να στριμάρεις από Dreambox, θέλει να περάσεις μια ειδική πειραγμένη έκδοση του ffmpeg στον κατάλογο εγκατάστασης του Air Server στον υπολογιστή σου (εχει εκδόσεις και για mac)

*Ο Οδηγός είναι από εδώ: http://www.i-have-a-...?postid=1141485

Κατεβάζεις το αρχείο αυτό:
http://www.megaupload.com/?d=00DNHN1L

1. Αντικαθιστάς το ffmpeg στον φάκελο εγκατάστασης του Air Server με το αρχείο που είναι στον φάκελο ffmpeg
2. Περνάς το αρχείο channels.ini (προσοχή το αρχείο όχι τον φάκελο) μέσα στον φάκελο εγκατάστασης του Air Server
3. Αντιγράφεις τον φάκελο Live Tv στον υπολογιστή σου και προσθέτεις τον φάκελο μέσα στους φακέλους που μοιράζεις στον Air Server
4. Ανοίγεις το channels.ini με έναν επεξεργαστή κειμένου και αλλάζεις την ip που έχουν τα links με την Ip που εχει ο dreambox σου

Αυτά!

2-3 σημεία που πρέπει να προσεχθούν:
1. Τα links στο channel.ini είναι για dreambox με enigma 2 (δλδ 800 ή 8000) και είναι για τα ελέυθερα Γερμανικά κανάλια
2. Μπορούν να αλλαχθούν για engima 1, αν το θέλεις για enigma1 μου λές
3. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Boquet Editor Suite ( http://www.i-have-a-...?postid=1188488 ) για να δημιουργήσεις δικό σου αρχείο channels.ini με τα κανάλια της επιλογής σου!

Τέλος να αναφέρω πως το playback λειτουργεί άψογα και με 3g, οπότε με dyndns και 3g στο κινητό έχεις τηλεόραση παντού και μάλιστα με ελάχιστη καθυστέρηση (κάπου 20 δευτερόλεπτα)

#20   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/09/2010 - 23:57

O dreambox είναι δορυφορικός δέκτης...

#21   nikdak

nikdak

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 08:37

Και με το Teamviewer μπορείτε να κάνετε κάτι παρόμοιο. (Mac + Win)

#22   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 09:00

Οχι ακριβως φιλε μου..Καθολου παρομοιο.Με το teamviewer εχεις προσβαση στο pc -mac κα ιβλεπεις το desktop στο iphone.Με το zumocast streamαρεις τα media απο το pc σου....

#23   STRATIS66

STRATIS66

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 09:23

Καλημέρα,
το πέρασα και εγώ καλό μου φέρετε από μία πρώτη επαφή

#24   lagoudakis

lagoudakis

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2010 - 11:08

λιγο που επαιξα μαζι του μια χαρα τα παει,δεν ξερω βεβαια πως θα παιζει εκτος σπιτιου

#25   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 12:22

1. Τα links στο channel.ini είναι για dreambox με enigma 2 (δλδ 800 ή 8000) και είναι για τα ελέυθερα Γερμανικά κανάλια
2. Μπορούν να αλλαχθούν για engima 1, αν το θέλεις για enigma1 μου λές


Έχεις κανένα έτοιμο αρχειάκι για τα γνωστά ελληνικά κανάλια σε enigma1?

#26   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 13/09/2010 - 12:37

Καλο ειναι αλλα δεν εχει υποτιτλους, ουτε και το Plex εχει... μονο το airvideo προς το παρον.

#27   Socratis10

Socratis10

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 12:52

εμενα συνδεθηκε με το pc αλλα μπαινω στα βιντεος και παω να παιξω ενα .avi αρχειο και με πεταει.Τις φωτο τις βλεπει κανονικα.Ξερετε γιατι?

#28   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/09/2010 - 14:12

Έχεις κανένα έτοιμο αρχειάκι για τα γνωστά ελληνικά κανάλια σε enigma1?


Μπορείς να τα δημιουργήσεις με το buquet editor.
Το κατεβάζεις, το εγκαθιστάς.
Κατεβάζεις picons (ψάξε για Hotbird 13_0 Silverblade SD 11.04.2010 στο google)
Στις ρυθμίσεις (profiles) βάζεις ip δέκτη, username, password, ρυθμίζεις τα paths για Ε1 satellite box, ξε-επιλέγεις το (dreambox had more than 1 tuner).
Επίσης ρυθμίζεις τους φακέλους του Air Video, δλδ επιλέγεις στο VideoFiles τον φάκελο που έχεις στον υπολογιστή σου το LiveTv (μαζί με τον φάκελο LiveTv), στο Videolist επιλέγεις την διαδρομή για το αρχείο channels.ini.
Έποιτα ανοίγεις μια λίστα καναλιών, επιλέγεις ένα έτοιμο μπουκέτο, διαλέγεις ποια κανάλια θες να έχεις στο channels.ini από αυτό το μπουκέτο (τα προσθαφερείς στην μεσαία στήλη) και επιλέγεις το export list από το Air Video εικονίδιο.

Θα δημιουργήσει το πρόγραμμα και το channels.ini αλλά και τα picons στον φάκελo LiveTv και είσαι έτοιμος...

#29   perisMa

perisMa

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/09/2010 - 17:22

Εχω προβλημα....
Ανοιγω το προγραμμα στον υπολογιστη βαζω τραγουδια απο το pc στο προγραμμα. Στο iphone ομως δεν τα βλεπω τα τραγουδια.... Καμια βοηθεια υπαρχει παιδες????
Ευχαριστω....

#30   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 19:29

Μπορείς να τα δημιουργήσεις με το buquet editor.
Το κατεβάζεις, το εγκαθιστάς.
Κατεβάζεις picons (ψάξε για Hotbird 13_0 Silverblade SD 11.04.2010 στο google)
Στις ρυθμίσεις (profiles) βάζεις ip δέκτη, username, password, ρυθμίζεις τα paths για Ε1 satellite box, ξε-επιλέγεις το (dreambox had more than 1 tuner).
Επίσης ρυθμίζεις τους φακέλους του Air Video, δλδ επιλέγεις στο VideoFiles τον φάκελο που έχεις στον υπολογιστή σου το LiveTv (μαζί με τον φάκελο LiveTv), στο Videolist επιλέγεις την διαδρομή για το αρχείο channels.ini.
Έποιτα ανοίγεις μια λίστα καναλιών, επιλέγεις ένα έτοιμο μπουκέτο, διαλέγεις ποια κανάλια θες να έχεις στο channels.ini από αυτό το μπουκέτο (τα προσθαφερείς στην μεσαία στήλη) και επιλέγεις το export list από το Air Video εικονίδιο.

Θα δημιουργήσει το πρόγραμμα και το channels.ini αλλά και τα picons στον φάκελo LiveTv και είσαι έτοιμος...


Όλα καλά με όσα είπες, έτοιμα τα κανάλια κλπ. Δε λέει όμως να παίξει με τίποτα. Πατάω play with live conversion, στο log του air video βλέπω ότι ξεκινάει αλλά βλέπω μια ωραιότατη γκρι οθόνη.
Από το vlc στο pc μου βλέπω κανονικά το stream φυσικά. btw και να κλείσω τον air video server, το ffmpeg μένει ανοιχτό στο backgound και κλέινει μόνο με kill. Φυσικά έβαλα το moded

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες