Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Πώς να αφαιρέσουμε περιέργους ιούς ''worms'' απο το μολυσμένο iphone μας.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
165 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/10/2010 - 14:35

/bin/poc-bbot
/bin/sshpass
/var/log/youcanbeclosertogod.jpg
/var/mobile/LockBackground.jpg
/System/Library/LaunchDaemons/com.ikey.bbot.plist
/var/lock/bbot.lock

παιδια μπαινω στο ifile αλλα δεν βρισκω τιποτα απο αυτα ,μηπως μπαινω λαθος?Που τα βρισκω?Ευχαριστω

Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχουν. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις κολλήσει τίποτε. Μια χαρά είσαι. Μόνο φρόντισε να έχεις αλλάξει το root password για να παραμείνεις έτσι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/10/2010 - 14:41

/bin/poc-bbot
/bin/sshpass
/var/log/youcanbeclosertogod.jpg
/var/mobile/LockBackground.jpg
/System/Library/LaunchDaemons/com.ikey.bbot.plist
/var/lock/bbot.lock

παιδια μπαινω στο ifile αλλα δεν βρισκω τιποτα απο αυτα ,μηπως μπαινω λαθος?Που τα βρισκω?Ευχαριστω


αν εχεις σιγουρα τον ιο αλλα κανενα απο τα παραπανω αρχεια
τοτε εχεις αλλη μορφη του και θα πρεπει να κανεις αυτα:

For known variant D

1. Run the Terminal app.
2. Enter each of the following commands followed by "return" to remove these files.

rm /System/Library/LaunchDaemons/com.saurik.Cydia.Startup.plist
rm /usr/libexec/cydia/startup
rm /usr/libexec/cydia/startup-helper
rm /usr/libexec/cydia/startup.so

3. Enter each of the following commands followed by "return" to reinstall Cydia.

su root
alpine
get-app remove cydia
get-app install cydia

4. Reboot your iPhone.

#63   manosmail1

manosmail1

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MANOS SPA

Δημοσίευση 14/10/2010 - 15:59

εμενα το Mobile terminal εχει κολλησει στο spain iphone(η ονομασια του κινητου μου)
ακομα και reinstall του εκανα αλλα αυτο τιποτα,ελπιζς να μην παθει κατι το κινητο μου.
τωρα το εχω διαγραψει (mobile terminal) και εχω τα openssh κλειστα.

#64   R1der

R1der

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2010 - 18:23

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι με 98% μου γράφει και μένα κάτι πάνω από 3 ώρες αναμονή (χωρίς να είναι πραγματικό βέβαια γιατί με φουλ χρήση και κρατάει μια μέρα).


Λοιπόν έχει αρχίσει να στρώνει το θέμα κι ας μην του έχω κάνει φόρτιση ακόμα. Τώρα στπ 56% και δείχνει αναμονή 11 ώρες. Το επηρέαζε σαφώς το αρχείο που έσβησα.

#65   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/10/2010 - 18:35

αν εχεις σιγουρα τον ιο αλλα κανενα απο τα παραπανω αρχεια
τοτε εχεις αλλη μορφη του και θα πρεπει να κανεις αυτα:

For known variant D

1. Run the Terminal app.
2. Enter each of the following commands followed by "return" to remove these files.

rm /System/Library/LaunchDaemons/com.saurik.Cydia.Startup.plist
rm /usr/libexec/cydia/startup
rm /usr/libexec/cydia/startup-helper
rm /usr/libexec/cydia/startup.so

3. Enter each of the following commands followed by "return" to reinstall Cydia.

su root
alpine
get-app remove cydia
get-app install cydia

4. Reboot your iPhone.

ΟΚ ευχαριστω φιλε μου το the terminal up που λες ομως ποιο ειναι?ευχαριστω

#66   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/10/2010 - 18:41

terminal app = η εφαρμομογη "mobile terminal"

αν εχεις ssh μπορεις να το κανεις απο εκει

#67   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 15/10/2010 - 05:10

terminal app = η εφαρμομογη "mobile terminal"

αν εχεις ssh μπορεις να το κανεις απο εκει

οκ σε ευχαριστω πολυ. :)

#68   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 17/10/2010 - 00:21

Εψαξα και εγω με τον ifile αλλα δεν εχω κανενα απο αυτα οποτε ειμαι καθαρος μαλλον :P

Βεβαια απο την πρωτη κι ολας μερα αλλαξα το password αλλα οχι κατευθειαν μετα απο λιγες ωρες..

Αnyway εμενα η μπαταρια τη νυχτα που παω για υπνο και το τηλεφωνο ειναι σε stand by και ολα κλειστα (push,twitter,fb,κτλ) εχανε περιπου 2 τις εκατο. Τωρα ΜΕΤΑ το jb χανει λιγο παραπανω. Πχ 3 τις εκατο η τεσσερα,βεβαια σε περιπου 8 ωρες μιλαμε..

Ειναι ενταξει ε? η?

Εχω το 4αρι με 4.1 limera1n
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#69   GeorgeTF1

GeorgeTF1

    iPH Addict

  • 618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GeorgeTF

Δημοσίευση 17/10/2010 - 00:39

Εψαξα και εγω με τον ifile αλλα δεν εχω κανενα απο αυτα οποτε ειμαι καθαρος μαλλον :P

Βεβαια απο την πρωτη κι ολας μερα αλλαξα το password αλλα οχι κατευθειαν μετα απο λιγες ωρες..

Αnyway εμενα η μπαταρια τη νυχτα που παω για υπνο και το τηλεφωνο ειναι σε stand by και ολα κλειστα (push,twitter,fb,κτλ) εχανε περιπου 2 τις εκατο. Τωρα ΜΕΤΑ το jb χανει λιγο παραπανω. Πχ 3 τις εκατο η τεσσερα,βεβαια σε περιπου 8 ωρες μιλαμε..

Ειναι ενταξει ε? η?

Εχω το 4αρι με 4.1 limera1n

μια χαρά είσαι φίλος!κομπλέ

#70   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 11:43

λοιπον... στο 3gs μου ειχε μερικα απο αυτα (2-3) και τα διεγραψα, απλως δεν θυμαμαι ποια συγκεκριμενα για να τα αναφερω. ωστοσο υπαρχει ενα προβληματακι, το terminal πεισματικα δεν λειτουργει (δηλαδη ανοιγει και κλεινει αμεσως) και δεν μπορω να δω τι γινεται με το root password (το οποιο την τελευταια φορα που ειχα δοκιμασει δεν μπορουσα να το βρω - το ειχα αλλαξει παλιοτερα). και τωρα το super s.o.s. ερωτημα... υπαρχει τροπος να ανακαμψω/αλλαξω το root password που δεν θυμαμαι (οχι το εργοστασιακο!) ?????????? και κατι ακομη... σχετικα με την μεταδοση σε υπολογιστες εχουμε κατι εκτενεστερο? υπατχει περιπτωση να εχει μολυνθει ο mac?

#71   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 12:00

λοιπον... στο 3gs μου ειχε μερικα απο αυτα (2-3) και τα διεγραψα, απλως δεν θυμαμαι ποια συγκεκριμενα για να τα αναφερω. ωστοσο υπαρχει ενα προβληματακι, το terminal πεισματικα δεν λειτουργει (δηλαδη ανοιγει και κλεινει αμεσως) και δεν μπορω να δω τι γινεται με το root password (το οποιο την τελευταια φορα που ειχα δοκιμασει δεν μπορουσα να το βρω - το ειχα αλλαξει παλιοτερα). και τωρα το super s.o.s. ερωτημα... υπαρχει τροπος να ανακαμψω/αλλαξω το root password που δεν θυμαμαι (οχι το εργοστασιακο!) ?????????? και κατι ακομη... σχετικα με την μεταδοση σε υπολογιστες εχουμε κατι εκτενεστερο? υπατχει περιπτωση να εχει μολυνθει ο mac?


να προσθεσω και μια απορια ακομη... την αλλαγη στο root password ειχα κανει τον περασμενο χειμωνα, καπου αρχες του 2010, ωστοσο αυτο που θελω να επισημανω ειναι οτι το τελευταιο jailbreak που εκανα ηταν στην 4.0.1 με jailbreakme (διορθωστε με αν κανω λαθος). οποτε βρισκοντας τετοια αρχεια μεσα, τι ασφαλεια μπορει να προκυπτει με την αλλαγη του root password???

Τελευταία επεξεργασία από: kapi, 26/11/2010 - 12:00


#72   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2010 - 12:24

μπραβο φιλαρακι εγω ελεγξα δεν βρηκα κατι ευτυχως.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#73   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 13:10

μπραβο φιλαρακι εγω ελεγξα δεν βρηκα κατι ευτυχως.


δυσκολευομαι να εφησυχαστω, γιατι ενω η αλλαγη του root password ειχε προηγηθει και μετα ακολουθησαν 2 αναβαθμισεις και ισαριθμα j/b τωρα βλεπω οτι υπηρχαν αρχεια υποπτα!!! αααα... μας εφαγε ο big brother (οχι το reality) της ζωης!!!

#74   gaster

gaster

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 15:11

Παιδιά καλησπέρα!! Διαβάζωτας το topic είπα να δοκιμάσω να δώ αν υπάρχει κάποιος ιός στο τηλ. μου γιάτι πριν 2 μέρες περνούσα ενα παιχνίδι με installus και στην οθόνη με τα προγράμματα εμφάνισε το winterboard και το filed test χωρίς να πατήσω κάτι......Έχει συμβεί σε κανένα αυτό?
Έχω iphone 4 με jailbreak
Υ.Γ. Πώς χρησιμοποιώ - βρίσκω το ifile για το root της συσκευής?
Y.Γ.2 Αν και το έχω 2 μήνες ακόμα ανακαλύπτω το iphone και ας το έχω λιώσει!!!!!!!!!!

#75   chriskoux

chriskoux

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2010 - 21:22

καλησπερα παιδια...εγω δν εχω κανενα απο τα παραπάνω στο ifile....εχω limera1n.....η μπαταρια τελειωνει λιγότερο απο μια μερα...σχεδον 15-20 ωρεσ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες