Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 White: Ο λόγος της καθυστέρησης (μάλλον) εντοπίστηκε!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 21/09/2010 - 17:09

ποτε τελικα θα βγει τα ασπρο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   kostasvas

kostasvas

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 17:47

μετα απο τις οδηγιες για το πως πρεπει να κραταμε το 4 γιανα μην εχουμε προβλημα στις κλησεις τωρα θα κυκλοφορησουν βιντεο για το πως πρεπει να αφαιρουμε αυτο το κομματακι για να δουλευει ο σενσορας

Τελευταία επεξεργασία από: kostasvas, 21/09/2010 - 17:47


#18   dj_vts

dj_vts

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Twitter:@dj_vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:dj_vts

Δημοσίευση 21/09/2010 - 17:48

Εμένα πάντως αυτό μου το κάνει ώρες ώρες και στο μαύρο. Εκεί που μιλάω ανοίγει η οθόνη και πατιέται η ανοιχτή ακρόαση. Κάνοντας δοκιμές με το χέρι δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα αλλά μέχρι τώρα έχω δει την οθόνη να ανάβει ενώ μιλάω, αρκετές φορές.

Κι εμενα ακριβως το ιδιο σε μαυρο, και με την 4,1 πανω που υποτιθεται διορθωνει καποια bugs του proximity sensor... Επισης εχω παρατηρησει οταν λειτουργει ο σενσορας (σε κληση δηλαδη) φαινεται ενα κοκκινο κυκλακι πανω απο το ακουστικο... Το εχετε παρατηρησει κι εσεις;

#19   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 17:56

το λαμπακι ναι υπαρχει...ομως προβλημα ευτυχως δεν εχει το δικο μου ..

#20   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2010 - 18:16

Κι εμενα ακριβως το ιδιο σε μαυρο, και με την 4,1 πανω που υποτιθεται διορθωνει καποια bugs του proximity sensor... Επισης εχω παρατηρησει οταν λειτουργει ο σενσορας (σε κληση δηλαδη) φαινεται ενα κοκκινο κυκλακι πανω απο το ακουστικο... Το εχετε παρατηρησει κι εσεις;

To κόκκινο κυκλάκι είναι ο infrared πομπός. Η αρχή λειτουργίας είναι οτι όταν το βάζεις στο αυτί τότε αντανακλάται πίσω και έτσι καταλαβαίνει ότι πρέπει να σβήσει την οθόνη. (Δοκίμασε να βάλεις το iPhone σου εμπρός σε μια web cam την ώρα που μιλάει, και θα δεις πολύ καλύτερα την λάμψη)
Το πρόβλημα ξεκινάει στο γεγονός ότι στο iPhone 4 έχει αλλάξει η θέση του και μπήκε ακριβώς πάνω από το ακουστικό. Η δική μου θεωρία/εξήγηση είναι ότι η δέσμη δεν αντανακλάται σωστά στην κοιλότητα του αυτιού.
Τώρα το αυτοκολητάκι τι είναι? Θα έλεγα κάποιο είδος φίλτρου ή εξασθένιση για την δέσμη. (αν όντως είναι εκεί από το εργοστάσιο και δεν το φύτεψαν και καλά για το βίντεο)
Για μένα η καθυστέρηση του άσπρου δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα του proximity sensor.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 21/09/2010 - 18:23


#21   Eye

Eye

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 18:36

Κι εμενα ακριβως το ιδιο σε μαυρο, και με την 4,1 πανω που υποτιθεται διορθωνει καποια bugs του proximity sensor... Επισης εχω παρατηρησει οταν λειτουργει ο σενσορας (σε κληση δηλαδη) φαινεται ενα κοκκινο κυκλακι πανω απο το ακουστικο... Το εχετε παρατηρησει κι εσεις;


Μια απ τα ίδια εδώ.
Στο 3G και στο 3GS δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.

#22   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 21/09/2010 - 18:58

Κατά την άποψη μου όλο αυτό που κάνει η apple με την κυκλοφορία του άσπρου είναι ένα ακόμα απ'τά χιλιάδες marketings tricks (το death grip τι νομίζατε ότι ήταν ??) που κάνει κατά καιρούς!!Εκεί γύρω στα χριστούγεννα που θα χουνε πέσει λίγο οι πωλήσεις του μαύρου και δεν θα συζητιέται όπως στισ αρχές,(σκεφτείται ότι αμερική βγήκε ιούλιο,μετά δηλαδή από 6 μήνες)...τσούπ,βγάζουν το άσπρο!!Λίγο το κλίμα το χριστουγέννων,λίγο το χρώμα που αρέσει σε πολλούς..θα τρέξουν όλοι για άσπρο!!Και αφήστε την apple να λέει τα δικά της!
Απλά τα πράγματα...

#23   tommis

tommis

    iPH Enthousiast

  • 492 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/09/2010 - 18:59

παιδιά βρήκα την λύση :lol: θα στείλω email και θα τους προτείνω το σημείο εκείνο να το αφήσουν μαύρο :lol: :lol: :lol:

#24   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/09/2010 - 18:59

:lol: :lol:

#25   Leonidas25

Leonidas25

    iPH Contributor

  • 1.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:01

Aυτο που ειναι πανω απο το ακουστικο στην μπροστινη πλευρα του ασπρου i4 τι ειναι ?

#26   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:01

Aυτο που ειναι πανω απο το ακουστικο στην μπροστινη πλευρα του ασπρου i4 τι ειναι ?


Ειναι ο proximity sensor :)

#27   Leonidas25

Leonidas25

    iPH Contributor

  • 1.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:06

Το δικο μας το i4 το εχει ή οχι ?

#28   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:11

Κατά την άποψη μου όλο αυτό που κάνει η apple με την κυκλοφορία του άσπρου είναι ένα ακόμα απ'τά χιλιάδες marketings tricks (το death grip τι νομίζατε ότι ήταν ??) που κάνει κατά καιρούς!!Εκεί γύρω στα χριστούγεννα που θα χουνε πέσει λίγο οι πωλήσεις του μαύρου και δεν θα συζητιέται όπως στισ αρχές,(σκεφτείται ότι αμερική βγήκε ιούλιο,μετά δηλαδή από 6 μήνες)...τσούπ,βγάζουν το άσπρο!!Λίγο το κλίμα το χριστουγέννων,λίγο το χρώμα που αρέσει σε πολλούς..θα τρέξουν όλοι για άσπρο!!Και αφήστε την apple να λέει τα δικά της!
Απλά τα πράγματα...

Πρώτα θα πρέπει να δεις πόσο κόστισε το death grip στην apple (βλ. bumper cost) και μετά να το χαρακτηρίσεις marketing trick. Γιατί το πρόβλημα είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτό. Ή μήπως το κάναν επίτηδες? Δεν έχει λογική σε ένα προϊόν που ούτως ή άλλως πουλάει τρελά και δεν προλαβαίνει η foxconn... Αν είναι γιατί δεν το έκαναν για το iPad που ήταν εντελώς καινούργιο προϊόν/κατηγορία και δεν ήξεραν τι απήχηση θα είχε στην αγορά?
Και αυτοί που ήθελαν το άσπρο αρχικά έχουν πάρει ήδη το μαύρο. Όσον αφορά την κυκλοφορία του άσπρου τα Χριστούγεννα, θα ξέρεις ίσως ότι το φερόμενο email του Jobs που το έλεγε είναι πλαστό...

#29   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:18

Το δικο μας το i4 το εχει ή οχι ?

Όταν το βάζεις στο αφτί σου και το κρατάς σε πολύ κοντινή απόσταση και σβήνει η οθόνη?
Ε αυτό κάνει ο sensor και το έχουν ολα τα iPhoniades.Άμα το βάλεις και χτυπάει ο ήλιος πάνω του θα τον δεις
Επίσης εμένα μου έχει τύχει να το κρατάω κοντα-μακριά και να αναβοσβήνει η οθόνη σαν τρελή.
Είχαν χαζέψει όλοι :Ρ

Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 21/09/2010 - 19:19


#30   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:26

Απ' ότι βλέπω δεν είμαι ο μόνος με το πρόβλημα. Δεν με είχε απασχολήσει μέχρι τώρα αλλά μάλλον είναι λίγο εκνευριστικό. 660 ή 780 Ευρώ και δεν είναι όλα ρόδινα.

Αν θέλετε προσθέστε το repo μου
http://tapandfun.com/cydia (υπόψιν ότι είναι beta)
και εγκαταστήστε το Proximity Sensor Checker.
Το έφτιαξα τώρα γιατί δεν είχα όρεξη να κάνω άπειρες δοκιμές μέχρι να βρω τι συμβαίνει.

Ανοίξτε το, πατήστε start και ενεργοποιείτε ο αισθητήρας αυτός χωρίς να κάνετε κλήση.
Τοποθετήστε ένα αντικείμενο πάνω στο ακουστικό (ελαφρύ εννοείται).
Αν έχετε χρόνο περιμένετε να δείτε αν ανάψει η οθόνη, αλλιώς συνεχίστε τις δουλειές σας και μόλις απομακρύνετε το αντικείμενο από το ακουστικό, πατήστε stop και θα δείτε πόσες φορές άναψε η οθόνη ενώ είχατε το αντικείμενο πάνω.

Αν δεν σας γράψει τίποτα τότε δεν εντόπισε καν το αντικείμενο και η οθόνη δεν έσβησε ποτέ.
Αν σας γράψει "0" τότε όλα πήγαν καλά. Ο αισθητήρας φαίνεται να λειτουργεί σωστά.
Αν η οθόνη άναψε ενώ είχατε το αντικείμενο πάνω στο ακουστικό, τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα (ελπίζω software).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες