Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ih8sn0w photo !:P


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Luciferia

Luciferia

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2010 - 23:21

το οτι ειμαστε λιγο συντηρητικοι σαν λαος ειμαστε..αυτο δεν το αρνειται κανενας!τετοιοι τυποι για τους Ελληνες ειναι φρικια και αλητες,ετσι δεν ειναι??και τελικα απ΄οτι βλεπω τετοιες αποψεις δεν εχουν μονο οι ηλικιωμενοι αλλα και οι νεοι..
χαιρομαι που ειστε οι περισσοτεροι τοσο "ανοιχτομυαλοι"!!
το αν εχει 200 tattoo,50 σκουλαρικια η οτιδηποτε αλλο..δεν λεει απαραιτητα το ποιον του σαν ανθρωπο!!ασχολειται με κατι που εμεις δεν μπορουμε η δεν θελουμε και το γουσταρει..εχει οικογενεια (και δεν σας ειπε κανεις οτι τα παιδια του ειναι δυστυχισμενα)και γενικα ποσοι κουστουματοι και καθωσπρεπει (δηθεν) υπαρχουν αναμεσα μας που δεν αξιζουν μια??
τα ρασα δεν κανουν τα παπα (εχουμε και πολλα παραδειγματα εδω στην Ελλαδα και οχι μονο)
γι'αυτο λοιπον..αν ποτε τον γνωρισετε μην τον κανετε παρεα αμα δεν σας κανει!
και το θεμα δεν ειναι ποσο πρωτυπο ειναι για τα παιδια του,αλλα για το πως τους φερεται..ποσες οικογενειες με καθωσπρεπει μπαμπαδες υπαρχουν,που υποφερουν πισω απο την κλειστη πορτα (ξυλο,βρισιες κλπ??)
Χωρις να θελω να θιξω κανεναν..να ειστε ανοιχτομυαλοι και να μην τρωτε φρικες με το κατι διαφορετικο!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/10/2010 - 23:26

Συμφωνω και εγω με αυτα που λες! οντως αυτο με το ρατσιστες ελληνες ηταν πολυ καπως και ανθελληνικο αλλα πιστευω (εγω) το ειπε οχι για να θιξει αλλα και καλα οτι δεν ξερουμε τι κυκλοφορει εξω (αλλες χωρες) και εχουμε ελληνικα προτυπα και μονο..:)


Μπορεί και να είναι έτσι. Αλλά και εγώ έχω ολλανδική καταγωγή και ταξιδεύω συχνά εκει. Μπορεί τέτοια "περιστατικά" να είναι πιο συχνά στο εξωτερικό αλλά και πάλι αντιμετωπίζονται διαφορετικά από τους υπόλοιπους νορμάλ ανθρώπους. Παντού έτσι συμβαίνει με το διαφορετικό. Ίσως υπάρχει λίγο περισσότερη ανέχεια αλλά η διαφορές είναι ελάχιστες. Οι άνθρωποι που έχουν τέτοια εμφάνιση θα αντιμετωπιστούν, το λιγότερο με περιέργεια και καχυποψία και φυσικά θα τραβάνε τα βλέμματα...

Οι περισσότεροι Έλληνες νομίζουν ότι έξω όλα είναι αποδεκτά και φυσιολογικά και ότι εμείς σαν χώρα είμαστε "πίσω" γιατί έχουμε άλλη νοοτροπία, αλλά δεν είναι έτσι... Οι διαφορές είναι λιγότερες από όσο νομίζουμε

#18   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2010 - 23:32

Μπορεί και να είναι έτσι. Αλλά και εγώ έχω ολλανδική καταγωγή και ταξιδεύω συχνά εκει. Μπορεί τέτοια "περιστατικά" να είναι πιο συχνά στο εξωτερικό αλλά και πάλι αντιμετωπίζονται διαφορετικά από τους υπόλοιπους νορμάλ ανθρώπους. Παντού έτσι συμβαίνει με το διαφορετικό. Ίσως υπάρχει λίγο περισσότερη ανέχεια αλλά η διαφορές είναι ελάχιστες. Οι άνθρωποι που έχουν τέτοια εμφάνιση θα αντιμετωπιστούν, το λιγότερο με περιέργεια και καχυποψία και φυσικά θα τραβάνε τα βλέμματα...

Οι περισσότεροι Έλληνες νομίζουν ότι έξω όλα είναι αποδεκτά και φυσιολογικά και ότι εμείς σαν χώρα είμαστε "πίσω" γιατί έχουμε άλλη νοοτροπία, αλλά δεν είναι έτσι... Οι διαφορές είναι λιγότερες από όσο νομίζουμε


εξου και η φωτογραφια!:)?

Τελευταία επεξεργασία από: inside, 01/10/2010 - 23:33


#19   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/10/2010 - 23:42

Ναι :)

#20   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 01/10/2010 - 23:45

''Ρατσισμός μπορεί να υπάρχει σε διάφορα επίπεδα:

Σε προσωπικό επίπεδο: αυτό αναφέρεται σε προσωπικές στάσεις, αξίες και πεποιθήσεις σχετικά με την υπεροχή της «φυλής του» και την κατωτερότητα των άλλων "φυλών".

Σε διαπροσωπικό επίπεδο: αυτό αναφέρεται στη συμπεριφορά προς τους άλλους που αντανακλά την πεποίθηση της ανωτερότητας της "φυλής του».

Σε θεσμικό επίπεδο: αυτό αφορά την πάγια νομοθεσία, τα έθιμα, τις παραδόσεις και πρακτικές, οι οποίες συστηματικά ως αποτέλεσμα των φυλετικών διακρίσεων και των ανισοτήτων σε μια κοινωνία, οργανώσεις ή ιδρύματα.

Σε πολιτιστικό επίπεδο: αυτό αναφέρεται στις αξίες και τους κανόνες της κοινωνικής συμπεριφοράς που προωθούν την πολιτιστική πρακτική ενός έθνους ,ως τον κανόνα και το μέτρο σύγκρισης, κρίνοντας άλλες πολιτιστικές συμπεριφορές ως υποδεέστερες.

Υπάρχει μεγάλη αλληλεξάρτηση μεταξύ των διαφορετικών επιπέδων στα οποία εκδηλώνεται ο ρατσισμός τα οποία συμπληρώνουν το ένα το άλλο ενώνονται ενεργά μεταξύ τους.

Ο ρατσισμός εκδηλώνεται επίσης με εμφανείς και συγκεκαλυμμένους τρόπους. Όπως στις συγκαλυμμένες μορφές του, έτσι και στις εμφανείς ο ρατσισμός είναι επιζήμιος.

Οι συνέπειες του ρατσισμού, τόσο ιστορικά όσο και σύγχρονα, είναι καταστροφικές τόσο για τα θύματα όσο και για τις κοινωνίες όπου αυτή την αδικία έχει διαπραχθεί.

Ο ρατσισμός είναι η αιτία της μαζικής εξόντωσης, γενοκτονιών και καταπίεσης. Έχει εξασφαλίσει την υποταγή της πλειοψηφίας στις ιδιοτροπίες των μικροσκοπικών μειονοτήτων που έχουν ένα ασφυκτικό πλούτο και δύναμη.
Ενώ σημαντική πρόοδος έχει σημειωθεί στην αντιμετώπιση αυτών των αδικιών, σήμερα εξακολουθούν να υπάρχουν κρυμμένες και λιγότερο κρυμμένες μορφές της απομόνωσης, των διακρίσεων και διαχωρισμού ...''




Το παραπάνω κείμενο ήτανε ένα copy past από το internet, και με καλύπτει απόλυτα. (για να μην τα ξαναγραφώ όχι τίποτα άλλο) Να συμπληρώσω επίσης και της διαφορετικές μορφές ρατσισμού, όπως ο σεξισμός, η ομοφοβια κτλ.

Εν κατακλείδι λοιπόν, και για να μην μακρηγορώ, το να είσαι Έλληνας είναι ένα πράγμα, (μαγκιά μας και καμάρι μας ) το να είσαι άνθρωπος είναι άλλο. Και τέλος να συμβαδίσω και εγώ με τα λεγόμενα της φίλης μας @Claire32 ποιο πάνω;

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 02/10/2010 - 00:26

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#21   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2010 - 23:54

δεν αντιλεγω..αλλα φρικιο πιστευω οτι ειναι πολυ "χοντρο"..ειναι ενα στυλ..υπερβολικο μεν (γλωσσα κομμενη,ταττου παντου κτλ) αλλα αμα ειναι καλος ανθωπος?
(ps. δεν θα σου κρυψω οτι οταν τον πρωτοειδα λεω "πως ειναι ετσι?")

Τον ρωτησαν αμα ειναι σατανιστης και εκανε πλακα και γελουσε..και γενικα μου φανηκε πολυ ενταξει τυπος (αυτην την 1.30 ωρα) που μιλουσαμε με αλλα ατομα..η κορη του πχ ηρθε και χαιρετησε στην καμερα (αμα ηταν αυτη γιατι εχασα τον ηχο σε καποια στιγμη)..

μου φανηκε πραγματικα σαν ατομο οχι φαντασμενο που ειναι αυτος που ειναι, αλλα να εχει ορεξη για κουβεντα και με πολυ χιουμορ και χαβαλε (αμα δεν εξερεσουμε που του ελεγαν ολη την ωρα να δειξει ξανα και ξανα την γλωσσα του:P)

Τελευταία επεξεργασία από: inside, 02/10/2010 - 00:01


#22   Luciferia

Luciferia

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2010 - 23:55

εν κατακλειδι..ο ρατσισμος εχει πολλες εννοιες..αλλοτε κρυφες και αλλοτε φανερες
το να βαζεις τρικλοποδια σ'ενα παλικαρι στο δρομο επειδη δεν γουσταρεις το μακρυ μαλλι και τα σκουλαρικια του,ειναι ρατσισμος αλλα και καταχρηση εξουσιας αλλα εδω παμε αλλου!
(σκηνικο live μεσημερι,οδο Πατησιων απο ενστολο,και οχι δεν ηταν 17 Νοεμβρη)

#23   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:00

θα γουσταρες να εβλεπες ετσι το γιο σου?


Δεν θα γούσταρα να τον δω αλλά όπως είχε πει κ Βολτέρος

Δεν υποστηρίζω αυτό που λες αλλά θα παλέψω μέχρι θανάτου για το δικαίωμα σου να το πεις στην δικιά μας περίπτωση

Δεν υποστηρίζω το στυλ σου αλλά θα παλέψω μέχρι θανάτου επειδή έχεις την ελευθερία να είσαι όπως θέλεις εσύ

ναι την φατσα μου την ειδα και για να σου απαντησω..πες ποσο εισαι ηλικιακα για να σου απαντησω αναλογως...


17 είμαι

#24   Luciferia

Luciferia

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:05

δεν αντιλεγω..αλλα φρικιο πιστευω οτι ειναι πολυ "χοντρο"..ειναι ενα στυλ..υπερβολικο μεν (γλωσσα κομμενη,ταττου παντου κτλ) αλλα αμα ειναι καλος ανθωπος?
(ps. δεν θα σου κρυψω οτι οταν τον πρωτοειδα λεω "πως ειναι ετσι?")

Τον ρωτησαν αμα ειναι σατανιστης και εκανε πλακα και γελουσε..και γενικα μου φανηκε πολυ ενταξει τυπος (αυτην την 1.30 ωρα) που μιλουσαμε με αλλα ατομα..η κορη του πχ ηρθε και χαιρετησε στην καμερα (αμα ηταν αυτη γιατι εχασα τον ηχο σε καποια στιγμη)..

"οι σατανιστες συνηθως δεν ξεχωριζουν και ουτε διατυμπανιζουν ποια ειναι η θρησκεια τους"

μου φανηκε πραγματικα σαν ατομο οχι φαντασμενο που ειναι αυτος που ειναι, αλλα να εχει ορεξη για κουβεντα και με πολυ χιουμορ και χαβαλε (αμα δεν εξερεσουμε που του ελεγαν ολη την ωρα να δειξει ξανα και ξανα την γλωσσα του:P)

"χιχι..τι γυναικα του αραγε την ρωτησαν εντυπωσεις??(χωρις να θελω να ακουστω σοκαριστικη)"



#25   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:09

ρωτησαν!:P γενικα...και λεει οτι δεν εχουν παραπονα οι γυναικες:P (καφρος!)

θα φαινοταν αμα ηταν σατανιστης...ειπε οτι δεν πιστευει ουτε στον θεο ουτε ειναι σατανιστης!

EDIT: ειπε οτι το πρωτο τατουαζ το εκανε στα 13!! (ξεχασα να το αναφερω στην αρχη του topic)

Τελευταία επεξεργασία από: inside, 02/10/2010 - 00:13


#26   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:10

Δεν θα γούσταρα να τον δω αλλά όπως είχε πει κ Βολτέρος

Δεν υποστηρίζω αυτό που λες αλλά θα παλέψω μέχρι θανάτου για το δικαίωμα σου να το πεις στην δικιά μας περίπτωση

Δεν υποστηρίζω το στυλ σου αλλά θα παλέψω μέχρι θανάτου επειδή έχεις την ελευθερία να είσαι όπως θέλεις εσύ



17 είμαι

με καλυψες...την εχω περασει και εγω αυτην την φαση οποτε θα δεις τα πραγματα λιγο πιο σφαιρικα καθως μεγαλωνεις

#27   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:15

το οτι ειμαστε λιγο συντηρητικοι σαν λαος ειμαστε..αυτο δεν το αρνειται κανενας!τετοιοι τυποι για τους Ελληνες ειναι φρικια και αλητες,ετσι δεν ειναι??και τελικα απ΄οτι βλεπω τετοιες αποψεις δεν εχουν μονο οι ηλικιωμενοι αλλα και οι νεοι..
χαιρομαι που ειστε οι περισσοτεροι τοσο "ανοιχτομυαλοι"!!
το αν εχει 200 tattoo,50 σκουλαρικια η οτιδηποτε αλλο..δεν λεει απαραιτητα το ποιον του σαν ανθρωπο!!ασχολειται με κατι που εμεις δεν μπορουμε η δεν θελουμε και το γουσταρει..εχει οικογενεια (και δεν σας ειπε κανεις οτι τα παιδια του ειναι δυστυχισμενα)και γενικα ποσοι κουστουματοι και καθωσπρεπει (δηθεν) υπαρχουν αναμεσα μας που δεν αξιζουν μια??
τα ρασα δεν κανουν τα παπα (εχουμε και πολλα παραδειγματα εδω στην Ελλαδα και οχι μονο)
γι'αυτο λοιπον..αν ποτε τον γνωρισετε μην τον κανετε παρεα αμα δεν σας κανει!
και το θεμα δεν ειναι ποσο πρωτυπο ειναι για τα παιδια του,αλλα για το πως τους φερεται..ποσες οικογενειες με καθωσπρεπει μπαμπαδες υπαρχουν,που υποφερουν πισω απο την κλειστη πορτα (ξυλο,βρισιες κλπ??)
Χωρις να θελω να θιξω κανεναν..να ειστε ανοιχτομυαλοι και να μην τρωτε φρικες με το κατι διαφορετικο!!


Κανείς δεν είπε ότι είναι κακός άνθρωπος επειδή έχει διαφορετική εμφάνιση. Και κανείς από όσους απάντησαν σε αυτό το νήμα δε θα τον έβλεπε στον δρόμο και θα τον έβριζε ή θα τον προσέβαλε. Απλώς στην συγκεκριμένη περίπτωση τον κρίνουμε για την εμφάνισή του και μόνο. Για μένα προσωπικά η εμφάνισή του είναι εμφάνιση που θα την χαρακτήριζα φρικιό. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του και την μόρφωσή του. Ο άνθρωπος προφανώς και έχει μυαλό για να ασχολείται με αυτό που ασχολείται. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι επειδή έχει μυαλό πρέπει να είναι τέλειος σε όλα και να τον χαρακτηρίζουμε νορμάλ στο θέμα τις εμφάνισης και να τον θεοποιούμε. Όπως δεν κρίνουμε έναν άνθρωπο για τον χαρακτήρα του αρνητικά λόγω της εμφάνισής του, έτσι δεν θα πρέπει να τον κρίνουμε και για την εμφάνισή του θετικά λόγω του χαρακτήρα του.

Το ότι θα τον δει η ανηψιά μου που είναι 3 χρονών και θα τρέξει να κρυφτεί δεν έχει να κάνει με το πόσο ανοιχτόμυαλη είναι αλλά με το ότι αντικειμενικά, το άτομο είναι το λιγότερο αξιοπερίεργο και αν επιλέγει να έχει τέτοια εμφάνιση τότε σημαίνει ότι επιλέγει και τις συνέπειες.

Προφανώς και υπάρχουν καθωσπρέπει μπαμπάδες που πίσω από την πόρτα φέρονται άσχημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όσοι δεν είναι καθωσπρέπει εμφανισιακά πίσω από την πόρτα φέρονται τέλεια.

Κανείς μας εδώ μέσα δεν ξέρει ούτε πώς είναι ο χαρακτήρας του ούτε πώς φέρεται στα παιδιά του. Το μόνο που ξέρουμε είναι η εμφάνισή του και στο θέμα της εμφάνισης δεν τα πάει και πολύ καλα...

Κανείς δεν έφαγε φρίκη. Τι γνώμη μας λέμε. Τι σημασία έχει αν είμαστε νέοι ή ηλικιωμένοι; Η γνώμη είναι γνώμη και είναι σεβαστή. Δεν βγήκε κανείς να πει ότι αυτός κλέβει και είναι πρεζόνι επειδή έχει τατουαζ και σκουλαρίκια. Αν λέγαμε κάτι τέτοιο τότε να μας σύγκρινες με τις γιαγιάδες και τους παπούδες που λογικά έτσι θα σκέφτονταν. Κανείς δεν αναφέρθηκε στον χαρακτήρα του ως απόρροια της εμφάνισής του.

Στην Ελλάδα υπάρχει η εξής τάση που έχω παρατηρήσει: όταν κάποιος είναι πάρα πολύ καλός σε έναν τομέα και σε κάποιον άλλο ξεφεύγει λίγο τότε λέμε: μαγκιά του που είναι "έτσι" και παρόλα αυτά είναι τέλειος "εκει", κλασσικό παράδειγμα: αυτός ο μαθητής παίρνει σε όλα 20 και είναι όλη μέρα έξω και τριγυρνάει με παρέες: μαγκιά του. Κάτι τέτοιο μου θυμίζει η όλη συζήτηση εδώ μέσα. Επειδή ο ih8sn0w είναι αυτός που είναι, το ότι κυκλοφορεί σαν το freak of nature ξαφνικά δεν έχει καμία σημασία. Είμαι 100% σίγουρη ότι όλοι εδώ μέσα αν τον βλέπατε στο δρόμο με τα σκουλαρίκια και την γλώσσα φιδιού, το λιγότερο θα ρίχνατε και μια δεύτερη ματιά.

Οπότε μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, κανείς δεν είναι πραγματικά ανοιχτόμυαλος και όλοι απλά προσπαθούμε να το παίζουμε επειδή έτσι επιβάλλεται

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 02/10/2010 - 00:24


#28   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:17

Τι συζήτηση μπορει να ανοίξει η ανάρτηση μιας φωτογραφίας.. Αφορμή ψάχνουμε εμείς οι έλληνες για διαξιφισμο.. :)

#29   Luciferia

Luciferia

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:17

η ηλικια του δεν λεει κατι..υπαρχουν πολλοι ανωριμοι πισω απο τους αριθμους της ηλικιας..και τον φιλο μας τον βρισκω πολυ σωστο στη σκεψη του και μακαρι να παραμεινει ετσι..δεν παιρνανε ολοι φασεις ξερεις??

Τελευταία επεξεργασία από: Claire32, 02/10/2010 - 00:20


#30   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2010 - 00:22

Τι συζήτηση μπορει να ανοίξει η ανάρτηση μιας φωτογραφίας.. Αφορμή ψάχνουμε εμείς οι έλληνες για διαξιφισμο.. :)


ετοιμαζω και video σε λιγη ωρα! (αμα προλαβω να το ανεβασω)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες