Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κατάργηση τηλεφωνητή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
74 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   sweetlemon

sweetlemon

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/02/2011 - 22:58

αν εχεις jailbreak κατεβασε το voicemailblock απο cydia και εισαι οκ :)

ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   kokall

kokall

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:13

καλημέρα. Είμαι καινούργιος χρήστης γενικά σε iphone έχω το 4s με έκδοση 5.1.1 το έχω σπάσει με την πολύτιμη βοήθεια σας, διάβαζα παραπάνω και δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να απενεργοποιήσω το κουμπί του τηλεφωνητή,έχω vodafone και κατά μέσω όρο το πατάω από λάθος 10 φορές τον μήνα.αν μπορεί κάποιος να είναι λίγο πιο αναλυτικός βήμα βήμα πώς μπορεί να αλλαχθεί.. ευχαριστώ προκαταβολικά

Αφου σου ειπαμε βρε. Ανοιγεις το /System/Library/Carrier Bundles/ΤΜοbile_gr.bundle>carrier.plist και στην 42 γραμμη θα δεις να λεει <string>1212</string>...ε θα αντικαταστησεις αυτον τον αριθμο με αυτον της αρεσκειας σου. Τοσο απλο.



Δεν θελει απλα να τον μπλοκαρει αλλα να καλει καποιον αριθμο. Αναρτημένη εικόνα

καλημέρα. Είμαι καινούργιος χρήστης γενικά σε iphone έχω το 4s με έκδοση 5.1.1 το έχω σπάσει με την πολύτιμη βοήθεια σας, διάβαζα παραπάνω και δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να απενεργοποιήσω το κουμπί του τηλεφωνητή,έχω vodafone και κατά μέσω όρο το πατάω από λάθος 10 φορές τον μήνα.αν μπορεί κάποιος να είναι λίγο πιο αναλυτικός βήμα βήμα πώς μπορεί να αλλαχθεί.. ευχαριστώ προκαταβολικά

#33   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:13

καλημέρα. Είμαι καινούργιος χρήστης γενικά σε iphone έχω το 4s με έκδοση 5.1.1 το έχω σπάσει με την πολύτιμη βοήθεια σας, διάβαζα παραπάνω και δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να απενεργοποιήσω το κουμπί του τηλεφωνητή,έχω vodafone και κατά μέσω όρο το πατάω από λάθος 10 φορές τον μήνα.αν μπορεί κάποιος να είναι λίγο πιο αναλυτικός βήμα βήμα πώς μπορεί να αλλαχθεί.. ευχαριστώ προκαταβολικά

Αν εχεις κανει jailbreak, τοτε θα μπεις στο cydia, στην αναζητηση θα γραψεις novoicemail θα το κανεις εγκατασταση και εισαι ετοιμος..

#34   winnie74

winnie74

    iPH Contributor

  • 1.581 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:13

καλημέρα. Είμαι καινούργιος χρήστης γενικά σε iphone έχω το 4s με έκδοση 5.1.1 το έχω σπάσει με την πολύτιμη βοήθεια σας, διάβαζα παραπάνω και δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να απενεργοποιήσω το κουμπί του τηλεφωνητή,έχω vodafone και κατά μέσω όρο το πατάω από λάθος 10 φορές τον μήνα.αν μπορεί κάποιος να είναι λίγο πιο αναλυτικός βήμα βήμα πώς μπορεί να αλλαχθεί.. ευχαριστώ προκαταβολικά


Αφου εισαι Jailbroken εγκατεστησε το NoVoiceMail και δεν θα υπαρχει πια το εικονιδιο του τηλεφωνητη.

My brain has two sides. Left and Right. Right has nothing left and Left has nothing right.


#35   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:24

Αν εχεις κανει jailbreak, τοτε θα μπεις στο cydia, στην αναζητηση θα γραψεις novoicemail θα το κανεις εγκατασταση και εισαι ετοιμος..

Αφου εισαι Jailbroken εγκατεστησε το NoVoiceMail και δεν θα υπαρχει πια το εικονιδιο του τηλεφωνητη.

Ευχαριστώ, με βοήθησε και εμένα αυτό... Δεν το ήξερα το συγκεκριμένο Tweak...

#36   kokall

kokall

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:38

Αφου εισαι Jailbroken εγκατεστησε το NoVoiceMail και δεν θα υπαρχει πια το εικονιδιο του τηλεφωνητη.

Αν εχεις κανει jailbreak, τοτε θα μπεις στο cydia, στην αναζητηση θα γραψεις novoicemail θα το κανεις εγκατασταση και εισαι ετοιμος..

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση και πλήρη βοήθεια σας..

#37   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:41

Εγώ πάντως έχω αλλάξει το String "VoicemailPilotNumber" στο αρχείο carrier.plist της Cosmote, από 123 σε 1314. Έτσι κάθε φορά που πατάω το κουμπάκι του τηλεφωνητή κάνω κλήση στο 1314 για ενημέρωση και ανανέωση υπολοίπου.

Αναρτημένη εικόνα


Πάρα πολύ ενδιαφέρον! Μπράβο!

Για όσους αναρωτιούνται ποιό είναι το carrier.plist τους, θα σας δώσω ένα tip:

Συνδεθείτε με SSH στο iPhone και πάτε στο /var/mobile/Library/Preferences/ θα βρείτε μια λίστα αρχείων. Από αυτά επιλέξτε το com.apple.carrier.plist και πατήστε δεξί κλικ -> properties.

Εκεί θα έχει ένα πεδίο Links to: /.../Carrier Bundles/iPhone/*****/carrier.plist
Όπου αντί για ***** θα έχει 5 ψηφία (σε εμένα που είμαι Cosmote είναι 20201)
Σημειώστε κάπου αυτά τα ψηφία και μετά πάτε στο /System/Library/Carrier Bundles/iPhone/ και μπείτε τον φάκελο που αντιστοιχεί στα 5 ψηφία που σημειώσατε (ο δικός μου είναι ο 20201)

Αυτό ήταν! Έχετε μεταφερθεί στον φάκελο που χρησιμοποιεί το τηλέφωνό σας, χωρίς να ξέρατε ποιός είναι εξ' αρχής! Αυτός μάλιστα είναι και ο φάκελος με τα Logos οπότε αν θέλετε να πειραματιστείτε μπορείτε να πειράξετε και αυτά!

Προτείνω να κρατήσετε ένα backup πρώτα βέβαια ;)

#38   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2012 - 13:09

Σημειώστε πως εαν πάτε να διαμορφώσετε το εν λόγω αρχείο μέσω iFile (προβολέα properties στο carrier.plist) για να δουλέψει σε iOS 5.1.1 χρειάζεται ένα patch που λέγεται Commcenter.

Εναλλακτικά και γρηγορότερα, περάστε το TetherMe και μετά κάντε την όλη διαδικασία και reboot. Μόλις το έκανα και δουλεύει μπόμπα!

#39   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/07/2012 - 14:47

Σημειώστε πως εαν πάτε να διαμορφώσετε το εν λόγω αρχείο μέσω iFile (προβολέα properties στο carrier.plist) για να δουλέψει σε iOS 5.1.1 χρειάζεται ένα patch που λέγεται Commcenter.

Εναλλακτικά και γρηγορότερα, περάστε το TetherMe και μετά κάντε την όλη διαδικασία και reboot. Μόλις το έκανα και δουλεύει μπόμπα!

το tetherme είναι επί πληρωμής. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος; Το Commcenter από που το κατεβάζουμε;

#40   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2012 - 19:44

Για το commcenter δεν ξέρω, εγώ το tetherme έβαλα.

#41   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/07/2012 - 12:17

Επειδή με νευριάζει απίστευτα κάθε φορά που καλώ το 1314 να μου λέει συνέχεια για τις προσφορές κάνω το εξής κολπάκι... Αντί να καλώ το 1314 καλώ το 6971314 και πολύ απλά δεν λέει τίποτε από αυτά... Αυτό μπορείτε να το κάνετε και με το κόλπο που αναφέρθηκε παραπάνω βάζοντας στο carrier plist το νούμερο που είπα και όχι απλά το 1314... Επίσης επειδή στο τηλέφωνο ακόμα εμφανίζεται από κάτω η ετικέτα τηλεφωνητής, μπορεί να γίνει το εξής... Πάτε στο φάκελο Applications/MobilePhone.app/το φάκελο της γλώσσας που χρησιμοποιείτε/General.strings
Ανοίξτε το συγκεκριμένο αρχείο με το iFile και επεξεργαστείτε τις δύο τελευταίες τιμές. Αν χρησιμοποιείτε ελληνικά θα γράφει τηλεφωνητής. Σβήστε το και βάλτε μέσα ότι θέλετε εσείς. Εγώ προσωπικά έβαλα 1314. Ακολουθούν Screenshots.

Αναρτημένη εικόνα

Και να το αποτέλεσμα...

Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 25/07/2012 - 12:18


#42   makiskat

makiskat

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/08/2012 - 19:19

ωραιο κολπο!!

#43   Adelo

Adelo

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2012 - 22:42

Παιδια εχω WhatsUp... δοκιμασα αλλα ματαια, το μονο που καταφερα ηταν το cannot connect to voicemail.... στην αρχη αλλαξα την γραμμη 104 απο τον αριθμο 123 σε 1314 reboot τιποτα!
Μετα την γραμμη 42 και 104 σε 1314 reboot τιποτα! Μετα και τις δυο γραμμες σε 6971314 reboot τιποτα! Μετα και τις δυο σε +306971314 τιποτα... και οτι αλλο συνδιασμο ξεχναω τον εκανα και τιποτα και παντα το cannot connect to voicemail:-/
Βαρεθηκα, εβαλα την original plist πισω και το παρατησα!

#44   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 31/08/2012 - 23:28

Επειδή με νευριάζει απίστευτα κάθε φορά που καλώ το 1314 να μου λέει συνέχεια για τις προσφορές κάνω το εξής κολπάκι... Αντί να καλώ το 1314 καλώ το 6971314 και πολύ απλά δεν λέει τίποτε από αυτά... Αυτό μπορείτε να το κάνετε και με το κόλπο που αναφέρθηκε παραπάνω βάζοντας στο carrier plist το νούμερο που είπα και όχι απλά το 1314... Επίσης επειδή στο τηλέφωνο ακόμα εμφανίζεται από κάτω η ετικέτα τηλεφωνητής, μπορεί να γίνει το εξής... Πάτε στο φάκελο Applications/MobilePhone.app/το φάκελο της γλώσσας που χρησιμοποιείτε/General.strings
Ανοίξτε το συγκεκριμένο αρχείο με το iFile και επεξεργαστείτε τις δύο τελευταίες τιμές. Αν χρησιμοποιείτε ελληνικά θα γράφει τηλεφωνητής. Σβήστε το και βάλτε μέσα ότι θέλετε εσείς. Εγώ προσωπικά έβαλα 1314. Ακολουθούν Screenshots.

Αναρτημένη εικόνα

Και να το αποτέλεσμα...

Αναρτημένη εικόνα


Novoice mai απο cudia

#45   Adelo

Adelo

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2012 - 02:37

Παιδια εχω WhatsUp... δοκιμασα αλλα ματαια, το μονο που καταφερα ηταν το cannot connect to voicemail.... στην αρχη αλλαξα την γραμμη 104 απο τον αριθμο 123 σε 1314 reboot τιποτα!
Μετα την γραμμη 42 και 104 σε 1314 reboot τιποτα! Μετα και τις δυο γραμμες σε 6971314 reboot τιποτα! Μετα και τις δυο σε +306971314 τιποτα... και οτι αλλο συνδιασμο ξεχναω τον εκανα και τιποτα και παντα το cannot connect to voicemail:-/
Βαρεθηκα, εβαλα την original plist πισω και το παρατησα!

Τα καταφερα τελικα, ειμαι στην 5.1.1 και χρειαζοταν το Tetherme:-/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες