Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Typophone weather


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 14/10/2010 - 12:08

Γεια σας. Εχω περασει το TypoPhone 4 Weather δουλευει αψογα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω καταφερει να αλλαξω την χωρα η πολη στον καιρο. Οποιος θελει να ασχοληθει η εχει ασχοληθει για το πως θα βαλουμε να δειχνει την χωρα η πολη (Αθηνα η Πετρουπολη) ας επικοινωνισει να μου πει τα settings. Ο καιρος ενημερωνεται απο Yahoo, Θα ψαχνω και εγω και αν βρω κατι θα σας ενημερωσω. ευχαριστω ::)

Θα το βρειτε απο Cydia>Sections>Themes(Lockscreen)>Typophone weather.

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 15/10/2010 - 06:30

Λοιπόν κατάφερα να αλλάξω σε ελληνική χώρα επιτέλους. Σας δίνω την διαδικασία για όποιον ενδιαφέρεται να το χρησιμοποίησή. Λειτουργεί τέλεια.

Θα το βρείτε από Cydia>Sections>Themes(Lockscreen)>Typophone weather. Το κάνετε install.
Να έχετε εγκατεστημένα από το Cydia τα iFile, WinterBoard & Lockscreen Clock Hide .
1. Χρησιμοποιώντας το iFile, πηγαίνεται στην διαδρομή /Library /Themes /Typophone 20Weather.theme θα βρείτε το αρχείο zip.txt , επιλέξτε το και πατήστε Προβολέας Εγγράφων σβήνετε ότι γράφει και γράφεται όπως το γράφω [‘Athens’] για αθηνα φυσικά, αποθήκευση & τέλος.
(Την πληροφορία την πήρα από την σελίδα yahoo weather. Για άλλες πόλεις της Ελλάδας δεν γνωρίζω & δεν κοίταξα ).
2. Στην συνέχεια ανοίγουμε με τον ίδιο τρόπο το αρχείο LockBackground.html όπου με την εύρεσή και γράφοντας unit, κάπου στην μέση θα εμφανιστεί unit: 'f', θα το αλλάξετε σε unit: 'c', αποθήκευση & τέλος.
3. Τέλος ανοίγουμε και το αρχείο jquery.simpleWeather.min.js και κάπου στην αρχή θα δείτε πάλι unit: 'f' όπου θα το αλλάξετε σε unit: 'c' και έτσι θα έχετε την θερμοκρασία από fahrenheit σε celsius .
4. Για να εξαφανιστεί το Ξεκλείδωμα από το lock screen με ifile πήγαινε σε αυτή την διαδρομή System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/el.Iproj/springboard.strings/ (προβολέας property list) βρες το string <key>AWAY_LOCK_LABEL</KEY><string>ξεκλείδωμα</string> και διέγραψε την λέξη ξεκλείδωμα, αποθήκευση & τέλος.
5. Μετά με το Lockscreen Clock Hide εξαφανίζετε το ρολόι .
6. Με το WinterBoard επιλέγετε το Typophone weather & respring.
ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. :D

Συνημμένα αρχεία



#3   Tom 3g

Tom 3g

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:BobberRider

Δημοσίευση 16/10/2010 - 20:43

Μπραβο. Πολυ καλα τα εξηγείς ολα. Να ρωτησω κάτι αλλο, υπαρχει τροπος να αλλαχτει το background ?

#4   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 18/10/2010 - 08:41

Ευχαριστω. Δεν ξερω σιγουρα μπορει. Θα ριξω μια ματια αν και σε καποιο τοπικ νομιζω το αναφερανε.
κοιτα εδω: http://www.iphonehel...329-locktypogr/

#5   themdro

themdro

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@th3m
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/10/2010 - 09:47

Παρα πολυ καλες οι οδηγιες φιλε μου, μονο που εμενα δεν εφυγε το fahrenheit μεχρι που πηγα και στο unit.txt (ακριβως πανω απο το zip) και αλλαξα απο Fahrenheit σε Celsius. Απο κει και περα, εχεις βρει μηπως τροπο να δεχεται αλλο background πισω εκτος του μαυρου? Γιατι στο προηγουμενο typophone μπορουσες να διαλεξεις το background ενω σε αυτο ειναι μονιμα μαυρο.

#6   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 18/10/2010 - 13:54

Παρα πολυ καλες οι οδηγιες φιλε μου, μονο που εμενα δεν εφυγε το fahrenheit μεχρι που πηγα και στο unit.txt (ακριβως πανω απο το zip) και αλλαξα απο Fahrenheit σε Celsius. Απο κει και περα, εχεις βρει μηπως τροπο να δεχεται αλλο background πισω εκτος του μαυρου? Γιατι στο προηγουμενο typophone μπορουσες να διαλεξεις το background ενω σε αυτο ειναι μονιμα μαυρο.

Το ψαχνω με το backraound, πιστευω πως γινετε.

#7   NEXTNEXT

NEXTNEXT

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:nextsak

Δημοσίευση 19/10/2010 - 14:36

τελειες οδηγιες και ευχαριστω πολυ.
με iphone 4 kai ios 4.1 δεν με αφηνει να αφαιρεσω το slide to unlock παρολο που ακολουθω τις οδηγιες

καμμια βοηθεια;

#8   NEXTNEXT

NEXTNEXT

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:nextsak

Δημοσίευση 19/10/2010 - 15:35

εβαλα κ το τελευταιο 1.6 εφτιαξα το C
αλλα δεν εχω καταφερει να βαλω τον καιρο για αθηνα
γιατι ειναι ασχετος

καμμια βοηθεια;

#9   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 19/10/2010 - 22:48

εβαλα κ το τελευταιο 1.6 εφτιαξα το C
αλλα δεν εχω καταφερει να βαλω τον καιρο για αθηνα
γιατι ειναι ασχετος

καμμια βοηθεια;


Στην διαδρομή /Library /Themes /Typophone 20Weather.theme θα βρείτε το αρχείο zip.txt , επιλέξτε το και πατήστε Προβολέας Εγγράφων σβήνετε ότι γράφει και γράφεται όπως το γράφω [‘Athens’] για αθηνα φυσικά, αποθήκευση & τέλος.

εχεις κανει αυτην την αλλαγη?

#10   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 19/10/2010 - 22:56

Τελικα με το background τα βρικα σκουρα :( , οποιος εχει βρει κατι ας το πει να βοηθησει αυτους που τους ενδιαφερει η αλλαγη του background.

#11   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 20/10/2010 - 01:31

UPDATE :)

Τελικά βιάστηκα να απογοητευτώ αλλά τελικά βρήκα την λύση και την μοιράζομαι μαζί σας. Α) Αλλαγή Background Β) Αλλαγή Ώρας από 12 σε 24.

Α) Κατεβάστε το αρχείο style.css και αποθηκεύστε το (αντικατάσταση) στον φάκελο /Library/Themes/Typophone Weather.theme/style.css
Συνημμένο αρχείο  style.css   4,4KB   142 λήψεις
Β) Κατεβάστε το αρχείο functions.js και αποθηκεύστε το (αντικατάσταση) στον φάκελο /Library/Themes/Typophone Weather.theme/functions.js
Συνημμένο αρχείο  functions.js.zip   1,82KB   110 λήψεις
Γ) Αφού αντικαταστήσετε τα αρχεία (το functions.js.zip θέλει ξεζιπάρισμα) πηγαίνετε στο μενού Φωτογραφίες και εκεί μπορείτε να επιλεξεται την φώτο που σας αρέσει , μετά κάτω αριστερά το σηματάκι για επιλογή χρήση ως ταπετσαρία για το Lockscreen.

Τέλος κάντε με το WinterBoard respring και είστε έτοιμοι.

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: taxiarhisv, 20/10/2010 - 01:39


#12   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 20/10/2010 - 03:20

τελειες οδηγιες και ευχαριστω πολυ.
με iphone 4 kai ios 4.1 δεν με αφηνει να αφαιρεσω το slide to unlock παρολο που ακολουθω τις οδηγιες

καμμια βοηθεια;


Ενοεις αυτο?
4. Για να εξαφανιστεί το Ξεκλείδωμα από το lock screen με ifile πήγαινε σε αυτή την διαδρομή System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/el.Iproj/springboard.strings/ (προβολέας property list) βρες το string <key>AWAY_LOCK_LABEL</KEY><string>ξεκλείδωμα</string> και διέγραψε την λέξη ξεκλείδωμα, αποθήκευση & τέλος.

#13   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2010 - 04:10

φιλε μου ωραια η προσπαθεια σου,αλλα θελω να ανεβασω λιγακι τον πηχη
καταρχας Στην διαδρομή /Library /Themes /Typophone 20Weather.theme θα βρείτε το αρχείο zip.txt λες
απλα δεν υπαρχει κανενα zip.txt μονο weather.txt

να πω την αληθεια δεν ειχα ξαναδει πιο γαματο lockscreen
αφου προσπαθουσα να κατανοησω τα βηματα σου καπου τα γραφεις λιγο μπερδεμενα εντελως.
βρικα μια λυση πολυ καλητερη κ γρηγοροτερη,
εχασα τον υπνο μου φυσικα αλλα αξιζε...
λοιπον
ΞΕΧΑΣΤΕ ΟΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ
1)Στην διαδρομή /Library /Themes /Typophone 20Weather.theme θα βρείτε το αρχείο weather. ---- επιλογη
θα το κανετε ακριβως ετσι. ΓΙΑ να εχουμε κ celsius

Αναρτημένη εικόνα
δεν παμε πουθενα αλου κ δεν αλλαζουμε τιποτα.
εκατσα κ εψαξα ολους τους κωδ που χρ η yahoo για τον καιρο κ οριστε ο πινακας. πολεις
εγω ειμαι πειραια κ το εχω ετσι.
Αναρτημένη εικόνα
για τις φοτο κ ολα τα αλλα τα γραφει σωστα ο φιλος μας.
επεισης επειδη υπαρχουν same how to για το συγκεκριμενο σε αλλα ξενα φορουμ,ας βαλει καπιος κ πως βαζεις να φενονται κ τα μνμ κ ο καταλογος.

#14   NEXTNEXT

NEXTNEXT

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:nextsak

Δημοσίευση 20/10/2010 - 07:31

στο 1.6 οι αλλαγες των βαθμων και του τοπου ειναι στο αρχειο wether, oπως αναφερθηκε πιο πανω.
Εμενα στο background απο την αρχη επαιρνε το δικο μου αλλα επειδη εγω προτιμουσα το μαυρο, επρεπε να βαλω πρωτα το αρχικο με την υδρογειο
και μονο τοτε μου το εκανε μαυρο.

Αυτο που δεν εχω καταφερει ακομα ειναι να εχω το UNLOCK
Mε iphone 4 kai ios 4.1 δεν με αφηνει να αφαιρεσω το slide to unlock παρολο που ακολουθω τις οδηγιες

#15   NEXTNEXT

NEXTNEXT

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:nextsak

Δημοσίευση 20/10/2010 - 07:33

Επισης με τον καιρο μου δουλεψε μονο οταν εκτος απο Αθηνα εβαλα και τον ταχ,κωδικα απο yahoo, GRXX0004

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες