Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

PwnageTool 4.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
229 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   elias_k

elias_k

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2010 - 08:53

Φιλαρακι τo custom σε 3gs σε τι baseband είναι; Γιατί βασίζομαι σε unlock. Επίσης τα έχεις δοκιμάσει σε windows και λειτουργούν ή κάποιος άλλος αν τα δοκίμασε; Να μην βρεθώ ξαφνικά με ipod :rolleyes:


Φίλε το baseband δεν γνωρίζω σε τι εκδοση είναι. Αλλά υποθέτω οτι αφού έχει χρησιμοποιηθεί η 4.1 για to custom firmware θα χρησιμοποιει την ανάλογη baseband. Tα customs τα έφτιαξα για αυτούς που μου ζήτησαν για τις συγκεκριμένες συσκευές, δεν τα έχω δοκιμάσει. Ο άμοιρος ακόμα στο 3g έχω μείνει :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   giorgosp1980

giorgosp1980

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2010 - 08:54

χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος νομιζω οτι για να περαστει το custom ipsw που δημιουργει το pwnage tool πρεπει το τηλεφωνο να μπει σε DFU MODE μεσω του tool (τουλαχιστον εγω οσες φορες εκανα jailbreak με αυτο σε 3g αν δεν εβαζα το τηλ. σε dfu mode μεσω του tool δεν ολοκληρωνοταν η διαδικασια)αλλιως δεν προχωραει η διαδικασια περα απο το αρχικο σταδιο που δειχνει οτι επεξεργαζεται το ipsw αλλα δεν βγαζει την μπαρα προοδου.

#78   elias_k

elias_k

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2010 - 08:56

Υπάρχει κάποιο πρόβημα στο download "The file you are trying to access is temporarily unavailable."


Δοκίμασε ξανά , είναι κλασικό μνμ overload του σερβερ megaupload

#79   pkjunior

pkjunior

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2010 - 12:21

to facetime γιατι δεν υπαρχει μετα το pwnage tool στο iphone 4??

εκανα reboot ετρεξα το Carrier Reset fix εκανα ολα αυτα που αναφερονται πιο πανω αλλα τιποτα.

καποια επιπλεον βοηθεια?

#80   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2010 - 13:04

Έχουμε νέα version PwnageTool 4.1.1 ;) (για Mac OS X πάντα...)

Απ 'ότι διάβασα σε σχόλιο, διορθώνει προβλήματα εγκατάστασης του Cydia με χρήση Leopard.
(όσοι έχουν Snow, δε τους αφορά)
Όποιος γνωρίζει περισσότερα για τυχόν άλλες διορθώσεις, ας ενημερώσει.

Τελευταία επεξεργασία από: corduroy27, 22/10/2010 - 13:04


#81   maca

maca

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:imacaros

Δημοσίευση 23/10/2010 - 08:29

εγω κατι αλλο θελω να μαθω......
Αν βαλω το Custom Firmware που φτιαξαν τα παιδια θα εχω τα θεματα με την μπαταρια που εχω με το Limera1n?????
και επισης τι αλλα προβληματα παρουσιαζει με Custom?και τελος......τι πρεπει να προσθεσω στα Hosts για να κανω restore με custom firmware?

#82   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 23/10/2010 - 08:35

Εγώ που θα πάρω iPhone 4 από ΗΠΑ να το ζητήσω unlocked?
Θα τους πεί αυτός που θα το αγοράσει:

Θα ήθελα ένα iPhone 4 για δώρο [το οποίο σημένει όχι με συμβόλαιο ΑΤΤ] στην Ελλάδα για έναν φίλο μου.

ας πούμε;
Ή κάτι άλλο;

#83   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 23/10/2010 - 17:30

Φιλαρακι τo custom σε 3gs σε τι baseband είναι; Γιατί βασίζομαι σε unlock. Επίσης τα έχεις δοκιμάσει σε windows και λειτουργούν ή κάποιος άλλος αν τα δοκίμασε; Να μην βρεθώ ξαφνικά με ipod :rolleyes:

To custom firmware δεν έχει να κάνει με την baseband. Απλά, το Pwnage Tool μας επιτρέπει να αναβαθμίσουμε το firmware, κάνοντας ταυτόχρονα JB, διατηρώντας την ίδια baseband, σε αντίθεση με τα Greenpois0n και Limerain. πχ, εγώ πήγα από την 4.0.1 σήμερα σε 4.1 κρατώντας την ίδια baseband (01.59.00) Επίσης, Mac χρειάζεσαι μόνο για την δημιουργία του custom firmware. Αν το πάρεις έτοιμο, το περνάς κανονικά από Windows.

to facetime γιατι δεν υπαρχει μετα το pwnage tool στο iphone 4??
εκανα reboot ετρεξα το Carrier Reset fix εκανα ολα αυτα που αναφερονται πιο πανω αλλα τιποτα.
καποια επιπλεον βοηθεια?

Έχεις βγάλει και βάλει την simcard; Επίσης δοκίμασε να βάλεις και βγάλεις το τηλέφωνο από Flight Mode και ξαναδοκίμασε

εγω κατι αλλο θελω να μαθω......
Αν βαλω το Custom Firmware που φτιαξαν τα παιδια θα εχω τα θεματα με την μπαταρια που εχω με το Limera1n?????
και επισης τι αλλα προβληματα παρουσιαζει με Custom?και τελος......τι πρεπει να προσθεσω στα Hosts για να κανω restore με custom firmware?

Δεν χρειάζεται να πειράξεις τα hosts από τη στιγμή που περνάς το τρέχον firmware. Το κάνεις μόνο όταν θέλεις να πας σε παλιότερη έκδοση έχοντας κρατημένα SHSH

#84   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2010 - 22:53

Mac χρειάζεσαι μόνο για την δημιουργία του custom firmware. Αν το πάρεις έτοιμο, το περνάς κανονικά από Windows.

Κι εγώ αυτό υποθέτω.
Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που κάποιοι θέλουν να κατεβάσουν από κάπου έτοιμη custom firmware.
Απλά αν είναι έτσι, απορώ γιατί στο Blog της η Dev-Team γράφει:
DFU button: That “DFU” button in PwnageTool is more than it looks like.
It guides you through the DFU process, but then also runs the appropriate exploit to convince your device and iTunes that all is legit.
The DFU button in PwnageTool is not just your average DFU.

Εννοεί δηλαδή, ότι η συσκευή θα πρέπει να μπει σε DFU Mode απ' το PwnageTool,
γιατί το τελευταίο δεν κάνει μόνο αυτό αλλά εκμεταλλευόμενο το exploit ξεγελάει και το iTunes,
ώστε να θεωρεί ότι περνάει επίσημο firmware και να επιτρέπει τη διαδικασία.
Τώρα βέβαια, άμα στην πράξη γίνεται αυτό που θέλουμε, δεν έχει και πολύ νόημα να τα συζητάμε αυτά. :P

Αυτή τη στιγμή υπάρχει η έκδοση 1.2 Δε γνωρίζω όμως τι διαφορές έχει με τις προηγούμενες.
Το ΜΟΝΟ που έχω να πω είναι. Όσοι μπορείτε να την περάσετε ΚΑΝΤΕ ΤΟ!!! Είναι πραγματικά ΤΕΛΕΙΟ μέχρι στιγμής!
Κανένα πρόβλημα με εφαρμογές Cydia & App Store, (που είναι συμβατές βέβαια με την 4.1), καμιά περίεργη συμπεριφορά της συσκευής.
Ταχύτητα και ομαλότητα όπως και με τη μαμίσια (χωρίς Jailbreak) 4.1 Επίσης, δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με την μπαταρία.

Και βέβαια, το πιο σημαντικό για μένα, (και αφορμή για να το βάλω), όσος χώρος θέλεις για το System Partition.
Δείτε πριν, με σχεδόν τα μισά πράγματα από Cydia

Αναρτημένη εικόνα

και μετά το Jailbreak με PwnageTool, οπού επέλεξα να το κάνω 1GB, (όπως είναι του iPhone 4)

Αναρτημένη εικόνα

Από τούδε και στο εξής, η πρώτη μου επιλογή, (αν υπάρχει), θα είναι το PwnageTool για Jailbreak, (εκτός αν αλλάξει κάτι δραματικά)
:D :D :D

#85   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/10/2010 - 00:16

Μια ακόμα βοήθεια παρακαλώ στους "φίλους" τους ξενύχτηδες...

Όλα πήγαν μια χαρά με την μόνο προβληματάκι , δεν μου έχει καθόλου σήμα και απ ότι διακρίνω ενώ έχει κάρτα σιμ μέσα η συσκευή δεν δείχνει την καρτέλα με τον πάροχο...Τι μπορεί να φταίει; :unsure:

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#86   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 24/10/2010 - 00:34

Μια ακόμα βοήθεια παρακαλώ στους "φίλους" τους ξενύχτηδες...

Όλα πήγαν μια χαρά με την μόνο προβληματάκι , δεν μου έχει καθόλου σήμα και απ ότι διακρίνω ενώ έχει κάρτα σιμ μέσα η συσκευή δεν δείχνει την καρτέλα με τον πάροχο...Τι μπορεί να φταίει; :unsure:

Μάλλον το iPhone είναι αγορασμένο από Ελλάδα κ έκανες hackactivation?

#87   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/10/2010 - 00:43

Μάλλον το iPhone είναι αγορασμένο από Ελλάδα κ έκανες hackactivation?



Ναι είναι Ελληνικό :rolleyes: , κατάλαβα .αρα φτιάχνω νέο αρχείο και ξανά από την αρχή... :unsure:

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#88   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/10/2010 - 00:49

Μάλλον το iPhone είναι αγορασμένο από Ελλάδα κ έκανες hackactivation?



Ναι είναι Ελληνικό :rolleyes: , κατάλαβα .αρα φτιάχνω νέο αρχείο και ξανά από την αρχή... :unsure:




Σ ευχαριστώ για την βοήθεια, αυτό που ανέφερες ήταν , ήδη πέρασα το νέο αρχείο και όλα είναι μια χαρά ;)

*γι αυτό είναι οι αρχάριοι στον τομέα αυτό για να ρωτάνε :P

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#89   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 24/10/2010 - 00:50

Να 'σαι καλά!
:)

#90   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/10/2010 - 01:08

Φιλαρακι τo custom σε 3gs σε τι baseband είναι; Γιατί βασίζομαι σε unlock. Επίσης τα έχεις δοκιμάσει σε windows και λειτουργούν ή κάποιος άλλος αν τα δοκίμασε; Να μην βρεθώ ξαφνικά με ipod :rolleyes:

εχω ενα 3γσ κι ενα 4
το ενα ειναι σε 401 και jbme.com
το αλλο ειναι greenpoison στην 4.1
να τα περασω με αυτα τα καστομς φερμ?
υπαρχει φοβοςνα κλειδωσουν αν ειναι ενεργοποιημενα το χακτιβέισον?
πως ξερουμε οτι δεν ειναι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες