Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Στρατός και Αναμνησεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
205 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   alexgr2006

alexgr2006

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 01:34

Κορινθος-Κυπρος-Χαϊδαρι 307 (05/08-03/09)

Αναμνησεις απο οπου πηγα, αριστες! Και χωρις να ειμαι βυσμα. Αν ξερεις να περνας καλα, παντου ειναι μια χαρα. Ειδικα Κυπρο! Το συστηνω ανεπιφυλακτα!


σειρουλα μαλλον μπερδεψες της ημερομηνιες.....
05/09-03/10

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 07/11/2010 - 01:38

εγω μπαινω σε μιαμιση εβδομαδα..... 313 σειρα τεθωρακισμενα Αυλωνα ειδικες δυναμεις πεζοναυτων

#63   alexgr2006

alexgr2006

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 01:41

Θήβα-Μυτιλήνη-Θήβα και 20 μέρες πριν απολυθω απόσπαση στην Σχολή ευελπίδων μάζι με το Mercedess GT240 για χειμερινή διαβίωση με τους Ευέλπιδες...
307 σειρά και απολύθηκα 19/2/10
Ειδικότητα: ΟΔ/ΔΒ
Μονάδα:98 ΜΕΘ Μυτιλήνη

Εντυπώσεις.....???
ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ!!!!

#64   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 01:51

πωπω παλιοσειρα.
πυροβολικο εε?
με τυρανοσαυρο ή με στεγοσαυρο?
μιλαμε για παλιες εποχες πριν ακομα ερθουν τα G3A3 στα ελληνικα στρατα, για πες μου τι οπλο ειχες , τοξο ή δορυ?

φιλικη πλακα παντα .
παππου

Δόρυ είχε σίγουρα... Το τόξο είναι πιο καινούριο όπλο!!! :) :) :)

#65   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 01:54

εγω μπαινω σε μιαμιση εβδομαδα..... 313 σειρα τεθωρακισμενα Αυλωνα ειδικες δυναμεις πεζοναυτων

Οι ειδικές δυνάμεις πεζοναυτών είναι στο Μεγάλο Πεύκο (το κέντρο εκπαίδευσης). Καλή φάση...

Τελευταία επεξεργασία από: zeledaki69, 07/11/2010 - 01:54


#66   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:09

Να ρωτήσω.. Ποια είναι η άποψη σας για το φαγητό του Στρατού?

Εξαιρετική!!! Κάτι σειρές μου που ήταν μάγειρες τους εκπαίδευε ο Ηλίας Μαμαλάκης! Εμάς μας φέρνανε τον Έκτορα Μποτρίνι και μας μαγείρευε!!! Οπότε καταλαβαίνεις... Μόλις έμπαινε στην κουζίνα γινόταν της π.........ς... Πάντως μία φορά που χρειάστηκε να εκτελέσω εγώ χρέη μάγειρα μετά από κανα δυο ώρες με πήραν τηλέφωνο από το 496 ΓΣΝΔ να με ευχαριστήσουν που τους έσετιλα πελατεία!!! Ούτε και 'γω ξέρω πόσων ετών ήταν τα κρέατα που μαγείρεψα! Άραγε να 'ταν από το 1821 ή μήπως από τον Τρωικό πόλεμο???

#67   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:09

Οι ειδικές δυνάμεις πεζοναυτών είναι στο Μεγάλο Πεύκο (το κέντρο εκπαίδευσης). Καλή φάση...

και αυλωνα

#68   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:14

και αυλωνα

Από Αυλώνα θα έρθουν να κάνουν επιλογή λίγο πριν ή λίγο μετά την ορκομωσία. Πάντα έτσι γίνεται για Ειδικές Δυνάμεις, Στρατονομία και Προεδρική Φρουρα. Εκτός και αν έχει απόσπαση εκεί κανένας πράσινος εκπαιδευτής (μόνιμος) όπως είχα εγώ στην Καστοριά οπού μας είχε βγάλει το λάδι...

#69   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:20

Από Αυλώνα θα έρθουν να κάνουν επιλογή λίγο πριν ή λίγο μετά την ορκομωσία. Πάντα έτσι γίνεται για Ειδικές Δυνάμεις, Στρατονομία και Προεδρική Φρουρα. Εκτός και αν έχει απόσπαση εκεί κανένας πράσινος εκπαιδευτής (μόνιμος) όπως είχα εγώ στην Καστοριά οπού μας είχε βγάλει το λάδι...


ωχ... αλλιως μου τα ειπανε... δηλαδη πας αυλωνα παρουσιαζομαι και μετα γινεται η επιλογη και με στελνουν Μεγαλο Πευκο αν με παρουν ?


Οσο για αποσπαση πρασινου εκπαιδευτη, αν και δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το τι εννοεις, αλλα αν υποθεσω οτι εννοεις παλιοτερους πεζοναυτες οπου θα πανε αυλωνα σαν εκπαιδευτες, τοτε ναι, θα πανε στειλουν ή εστειλαν ηδη απο Βολο, στην Αυλωνα εκπαιδευτες για την σειρα μου

Τελευταία επεξεργασία από: Noshiz, 07/11/2010 - 02:24


#70   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:23

Εγω παλι ναυτακι την εβγαλα πολυ λαδι, μιλαμε για ελαιολαδο :P
απολυθηκα 2005 ημουν σειρα 2004 Α αν θυμαμαι καλα, παντως περασα πολυ καλα.. 2-3 μηνες απο πορο στο παλασκα και μετα χανια!!

Τηλεφωνικο κεντρο ναυσταθμου κρητης! εβιβα !!
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#71   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:28

Ναι αλλά αν θες να πας θα σε πάρουν 100%.. Τις πρώτες 10 - 15 μέρες θα κάνεις παρελάσεις και βασική εκπαίδευση (ψιλοπράγματα). Εμάς Ήρθαν για επιλογή 2 - 3 μέρες πριν την ορκομωσία. Όσα παιδιά ζήτησαν να πάνε, τους πήραν αμέσως μόλις γύρισαν απ' την άδεια. Έγώ που ήθελα να γίνω αλεξιπτωτιστής μου είπε αυτός που ήρθε για επιλογή πως για αλεξιοτωτιστές είναι πολύ δύσκολο να σε πάρουν γιατί θέλει καλό βύσμα. Δύστυχώς δεν είχα και δεν πηγα, αλλά για ειδικές δυνάμεις γενικότερα σε παίρνουν σίγουρα αν θέλεις.

#72   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:32

ωχ... αλλιως μου τα ειπανε... δηλαδη πας αυλωνα παρουσιαζομαι και μετα γινεται η επιλογη και με στελνουν Μεγαλο Πευκο αν με παρουν ?


Οσο για αποσπαση πρασινου εκπαιδευτη, αν και δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το τι εννοεις, αλλα αν υποθεσω οτι εννοεις παλιοτερους πεζοναυτες οπου θα πανε αυλωνα σαν εκπαιδευτες, τοτε ναι, θα πανε στειλουν ή εστειλαν ηδη απο Βολο, στην Αυλωνα εκπαιδευτες για την σειρα μου

Απόσπαση εκπαιδευτές σε στρατόπεδα άλλων σωμάτων απ' όσο ξέρω πάνε οι μόνιμοι (Ανθιπασπιστές,Ανθυπολοχαγοί κλπ...) και είναι πολύ ζορικοι. (Απόσπαση σημαίνει πως ανήκεις σε κάποιο στρατόπεδο και υπήρετείς σε άλλο για οποιονδήποτε λόγο.)

#73   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:34

Απόσπαση εκπαιδευτές σε στρατόπεδα άλλων σωμάτων απ' όσο ξέρω πάνε οι μόνιμοι (Ανθιπασπιστές,Ανθυπολοχαγοί κλπ...) και είναι πολύ ζορικοι. (Απόσπαση σημαίνει πως ανήκεις σε κάποιο στρατόπεδο και υπήρετείς σε άλλο για οποιονδήποτε λόγο.)


Μαλιστα. ευχαριστω για τις πληροφοριες, σε λιγο καιρο θα τα μαθω και εγω απο πρωτο χερι αυτα.

Αυτους ομως που σου ειπα οτι θα στειλουν απο Βολο τι ειναι δηλαδ?

#74   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:41

Κανονικοί πεζοναύτες είναι που τους στέλνουν απ' τις μονάδες τους σε άλλα στρατόπεδα (πιο χαλαρά ας το πούμε) για να σφίξουν τα λουριά στους φαντάρους, γιατί άμα σε εκπαιδεύσουν μόνο οι ήδη υπάρχοντες εκπαιδευτές τότε θα 'ναι σαν διακοπές! Ουσιαστικά γίνεται για να μπορείς να πείς πως έχεις κάνει μία σωστή εκπαίδευση και όχι οτι το μόνο που έμαθες ήταν να κάνεις παρέλαση...

#75   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 07/11/2010 - 02:44

αυτοι θα με κρατησουν Αυλωνα η θα φυγω για πευκο ετσι κ αλλιως?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες