Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πωλήσεις συσκευών στο 9μηνο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2010 - 09:19

Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζεται στα στοιχεία που παρουσιάζει το Capital.gr και αφορούν το 9μηνο:

.... από το σύνολο των παικτών της αγοράς, η Apple και τα iPhone της είναι το σημείο αναφοράς της αγοράς. Με βάση τις εκτιμήσεις από καταστήματα στο εννεάμηνο έχουν διατεθεί περίπου 90.000 iPhone 3GS και περίπου 25.000 από το iPhone4, με αποτέλεσμα η Apple να έχει μερίδιο αγοράς 3,3% σε τεμάχια και 13% σε αξία, αφού οι συσκευές της αποτελούν ό,τι πιο τελευταίο και... ακριβό υπάρχει σαν trend στην αγορά.

Οι υπόλοιποι παίκτες έχουν κινηθεί σχετικά στα ίδια επίπεδα, με την Nokia να παραμένει πρώτη με 35% μερίδιο σε τεμάχια και 29% σε αξία. Το ίδιο μερίδιο έχει και η Sony Ericsson σε αξία, γιατί διαθέτει κατάτι ακριβότερες συσκευές από την Nokia, ωστόσο σε τεμάχια είναι στη δεύτερη θέση, με μερίδιο 22%. Ακολουθεί η Samsung με μερίδιο σε τεμάχια και αξία 18% και 14% αντίστοιχα. Τέταρτη είναι η LG με 9,3% μερίδιο πωλήσεων σε τερματικά και 8,3% σε αξία. Οι λοιποί παίκτες (Blackberry, HTC κ.α.) μοιράζονται το 8% της αγοράς, με τον ταϊβανέζο κατασκευαστή να έχει μερίδιο της τάξης του 3%.


Άρα μιλάμε για τουλάχιστον 250.000 iphone (όλα τα μοντέλα) κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.

Το πιο ενδιαφέρον στατιστικό όμως είναι η διείσδυση των smartphone στην ελληνική αγορά:

Σε πιο hi-end κατηγορίες, τα smartphones «σέρνουν το άρμα» και εκτιμάται ότι για εφέτος θα αντιστοιχούν συνολικά στο 16% των πωλήσεων, έναντι 7% πέρυσι. Για το 2011 η πρόβλεψη είναι πως το 25% των κινητών που θα πωλούνται θα ανήκουν στην «έξυπνη» γενιά και θα υποστηρίζουν υπηρεσίες πρόσβασης στο Διαδίκτυο.


25% για το 2011 είναι εκρηκτικό νούμερο.

Φυσικά η ατάκα του άρθρου η οποία χαρακτηρίζει τον Νεοέλληνα είναι :

Όπως σχολίαζαν στελέχη της αγοράς το κινητό για τον Έλληνα τείνει παρά την κρίση να «εξελιχθεί σε... ανελαστική δαπάνη, αφού μπορεί μεν να μειώνει τη χρήση του, αλλά θέλει και να κυκλοφορεί με πιο ‘φρέσκια’ συσκευή».

Ολόκληρο το άρθρο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2010 - 10:04

Απόρροια. Γιατί η apple είναι σημείο αναφοράς όταν το μερίδιο της σε συσκευές είναι 3.3% δηλαδή μόλις 0.3% πάνω από την htc? Δηλαδή το σημείο αναφοράς της αγοράς είναι η προτελευταία θέση. Το άρθρο στο capital.gr (καθώς δεν το διάβασα) τι υπογραφή έχει, "sent to capital.gr from my iphone?

Και κάτι τελευταίο, το συμπέρασμα πως στην Ελλάδα κυκλοφορούν 250000 iphone από που προκύπτει?

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 12/11/2010 - 10:09


#3   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2010 - 11:51

ktzaf η Apple έχει αυτό το ποσοστό με 2 μοντέλα. H HTC έχει αρκετά παραπάνω. Για αυτό είναι μεγάλο το ποσοστό.


Τώρα για το 250.000 Iphone. Έχουμε στο 9μηνο 110.000 μοντέλα. Υπολόγισε σε αυτά άλλους 2 μήνες του Iphone4 με καλύτερη διαθεσιμότητα. Υπολόγισε ένα 6μηνο ακόμα για το 3GS (Ιούλιος Δεκέμβριος του 09) + ότι 3G έχει πουληθεί + ότι έχει αγοραστεί από το εξωτερικό. Νομίζω ότι το 250.000 είναι μια καλή αναγωγή. Δες αυτό το post που παρακολουθούμε τις πωλήσεις. Έχει ενδιαφέρον

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 12/11/2010 - 11:55


#4   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2010 - 13:18

Με την λογική αυτή n apple δεν διαθέτει 1 μοντέλο αλλά 5, υπολογίζοντας τα 2 του 4 και τα 3 του 3gs καθώς όλα αυτά διαμορφώνουν το πλήρες εύρος τιμών για τα iphone, το οποίο είναι και το ζητούμενο, να έχεις προϊόντα για όσο δυνατόν μεγαλύτερο εύρος βαλαντίων. Η apple το κάνει αυξομειώνοντας τα gb n HTC, nokia etc αλλάζουν περισσότερα specs.

Για τις 250000, τώρα. Σύμφωνα με το ποστ που αναφέρεις, αν τα νούμερα είναι σωστά, μέχρι τον ιανουάριο του 10 και τις πηγές του fuzzy, είχαμε 100000 μονάδες. Μαζί με τις 110000 του 9μηνου φτάνουνε τις 210000. Αυτά είναι τα επίσημα. Με την λογική πως ο κόσμος έμαθε να αγοράζει Ελληνικά ή ευρωπαϊκά για να μην ανησυχεί για το unlock (κάτι που φαίνεται και από τις μειωμένες αναφορές στο φόρουμ) θεωρώ με τη σειρά μου πως το ποσοστό iphone αγορασμένα από το εξωτερικό είναι ελάχιστο. Αν υπολογίσει κάνεις τον αριθμό των συσκευών που δεν άλλαξαν χέρια, και κατέληξαν σε ένα συρτάρι ή στην ανακύκλωση, είτε σε κάδο ή σαν ανταλλακτικά, τότε ο αριθμός αυτός των 210000, ενδέχεται να είναι μικρότερος.

Το σίγουρο είναι πως η apple σας πιάνει τον κ@λο (εγώ έκανα μανούβρα) καθώς από την προτελευταία θέση σε μονάδες έχει οριακά την τετάρτη θέση σε μερίδιο μετρητών.

Edit: Δεν απαντάω για αντιπαράθεση, απλά μου αρέσει ειλικρινά ο τρόπος που διατυπώνεις τις απόψεις σου και κατ' επέκταση η συζήτηση μαζί σου.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 12/11/2010 - 13:25


#5   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2010 - 13:32

Με την λογική αυτή n apple δεν διαθέτει 1 μοντέλο αλλά 5, υπολογίζοντας τα 2 του 4 και τα 3 του 3gs καθώς όλα αυτά διαμορφώνουν το πλήρες εύρος τιμών για τα iphone, το οποίο είναι και το ζητούμενο, να έχεις προϊόντα για όσο δυνατόν μεγαλύτερο εύρος βαλαντίων. Η apple το κάνει αυξομειώνοντας τα gb n HTC, nokia etc αλλάζουν περισσότερα specs.


Έστω ότι είναι έτσι. Και πάλι μιλάς για 5 μοντέλα. Στο επίσημο site της ΗΤC Ελλάς αναφέρονται πάνω από 30. Για την Νοκια μιλάμε για πάνω από 60 μοντέλα. Άρα ο λόγος ανα μοντέλο είναι πολύ υπέρ της Apple. Δηλαδή σε απόλυτους αριθμούς το iPhone είναι όντως το πιο hot μοντέλο αυτή τη στιγμή στην αγορά κινητής με μεγάλη διαφορά από το 2 μοντέλο.

Για τις 250000, τώρα. Σύμφωνα με το ποστ που αναφέρεις, αν τα νούμερα είναι σωστά, μέχρι τον ιανουάριο του 10 και τις πηγές του fuzzy, είχαμε 100000 μονάδες. Μαζί με τις 110000 του 9μηνου φτάνουνε τις 210000. Αυτά είναι τα επίσημα. Με την λογική πως ο κόσμος έμαθε να αγοράζει Ελληνικά ή ευρωπαϊκά για να μην ανησυχεί για το unlock (κάτι που φαίνεται και από τις μειωμένες αναφορές στο φόρουμ) θεωρώ με τη σειρά μου πως το ποσοστό iphone αγορασμένα αφοί το εξωτερικό είναι ελάχιστο. Αν υπολογίσει κάνεις τον αριθμό των συσκευών που δεν άλλαξαν χέρια, και κατέληξαν σε ένα συρτάρι ή στην ανακοίνωση, είτε σε κάδο ή σαν ανταλλακτικά, τότε ο αριθμός αυτός των 210000, ενδέχεται να είναι μικρότερος.


210.000 + τις πωλήσεις του Οκτωβρίου και του πρώτου 10ήμερου του Νοεμβρίου όπου είναι η περίοδος που υπήρχαν πολύ περισσότερες συσκευές. Οι περισσότεροι που κάναν αίτηση το Σεπτέμβριο πήραν τις συσκευές τους τον Οκτώβριο. Άρα νομίζω ότι είμαστε κοντά σε αυτό το νούμερο.

Το σίγουρο είναι πως η apple σας πιάνει τον κ@λο (εγώ έκανα μανούβρα) καθώς από την προτελευταία θέση σε μονάδες έχει οριακά την τετάρτη θέση σε μερίδιο μετρητών.


Ναι είναι ακριβό κινητό και δεν προασπίζομαι καμία Apple. Η δική μου εμπειρία τόσο με τα window mobile και Nokia smartphones είναι ότι οι τιμές ήταν παραπλήσιες. Σε πολλές περιπτώσεις ακριβότερες. Μακάρι ο ανταγωνισμός να ρίξει τις τιμές. Το εύχομαι πάνω από 5 χρόνια, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται


EDIT: συμφωνώ απόλυτα στο edit που έκανες

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 12/11/2010 - 13:32


#6   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2010 - 13:38

Με την λογική αυτή n apple δεν διαθέτει 1 μοντέλο αλλά 5, υπολογίζοντας τα 2 του 4 και τα 3 του 3gs καθώς όλα αυτά διαμορφώνουν το πλήρες εύρος τιμών για τα iphone, το οποίο είναι και το ζητούμενο, να έχεις προϊόντα για όσο δυνατόν μεγαλύτερο εύρος βαλαντίων. Η apple το κάνει αυξομειώνοντας τα gb n HTC, nokia etc αλλάζουν περισσότερα specs.

Για τις 250000, τώρα. Σύμφωνα με το ποστ που αναφέρεις, αν τα νούμερα είναι σωστά, μέχρι τον ιανουάριο του 10 και τις πηγές του fuzzy, είχαμε 100000 μονάδες. Μαζί με τις 110000 του 9μηνου φτάνουνε τις 210000. Αυτά είναι τα επίσημα. Με την λογική πως ο κόσμος έμαθε να αγοράζει Ελληνικά ή ευρωπαϊκά για να μην ανησυχεί για το unlock (κάτι που φαίνεται και από τις μειωμένες αναφορές στο φόρουμ) θεωρώ με τη σειρά μου πως το ποσοστό iphone αγορασμένα από το εξωτερικό είναι ελάχιστο. Αν υπολογίσει κάνεις τον αριθμό των συσκευών που δεν άλλαξαν χέρια, και κατέληξαν σε ένα συρτάρι ή στην ανακύκλωση, είτε σε κάδο ή σαν ανταλλακτικά, τότε ο αριθμός αυτός των 210000, ενδέχεται να είναι μικρότερος.

Το σίγουρο είναι πως η apple σας πιάνει τον κ@λο (εγώ έκανα μανούβρα) καθώς από την προτελευταία θέση σε μονάδες έχει οριακά την τετάρτη θέση σε μερίδιο μετρητών.

Edit: Δεν απαντάω για αντιπαράθεση, απλά μου αρέσει ειλικρινά ο τρόπος που διατυπώνεις τις απόψεις σου και κατ' επέκταση η συζήτηση μαζί σου.


Eγω παλι δεν καταλαβαινω τον τροπο που σκεφτεσαι.Οσο για τα σιγουρα που θεωρεις και κατι αλλα σχολια για το αν μου τον πιανουν η οχι αστα να πανε γιατι θα γινουμε μπιλιες και δεν λεει.

#7   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:05

Το σίγουρο είναι πως η apple σας πιάνει τον κ@λο (εγώ έκανα μανούβρα) καθώς από την προτελευταία θέση σε μονάδες έχει οριακά την τετάρτη θέση σε μερίδιο μετρητών.


Το ίδιο μπορώ να σου πω κι εγώ για την HTC. Κινητά με 0 ποιότητα κατασκευής, με λειτουργικό open και με 500 ευρώ. Πως γίνεται αυτό, ποτέ δεν κατάλαβα. Υποτίθεται οτι το android είναι δωρεάν και οι συσκευές φθηνές. Και μη μου πεις οτι μιλούσανε για το tattoo και το joy...

Και για να σε προλάβω, nexus one είχα μέχρι πριν λίγους μήνες. Σαν 2ο το πήρα, σαν δεύτερο έμεινε (πάντα στη σκιά του 3GS) και στο τέλος ευχαρίστως το αντικατέστησα με iphone... To android είναι πολύς σαματάς για το τίποτα και το βαρίεσαι γρήγορα.

Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη και εμπειρία, καμία προσπάθεια για αντιπαράθεση ;)

#8   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:05

Καλύτερα να σου πιάνει τον κ :rolleyes: λο και να έχει μια Α ποιότητα παρά να τρέχεις στα service :
Αναρτημένη εικόνα
Πως σας φαίνεται το τρομερό μου Wildfire?

* Δεν έχει πέσει , χτυπηθεί απλά του την έδωσε να κάψει pixel ή ο,τι είναι αυτό.
Πάω να φάω σπανακόρυζο...

#9   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:06

Έστω ότι είναι έτσι. Και πάλι μιλάς για 5 μοντέλα. Στο επίσημο site της ΗΤC Ελλάς αναφέρονται πάνω από 30. Για την Νοκια μιλάμε για πάνω από 60 μοντέλα. Άρα ο λόγος ανα μοντέλο είναι πολύ υπέρ της Apple. Δηλαδή σε απόλυτους αριθμούς το iPhone είναι όντως το πιο hot μοντέλο αυτή τη στιγμή στην αγορά κινητής με μεγάλη διαφορά από το 2 μοντέλο.


Και επειδή αναφέρονται δλδ σημαίνει πως κυκλοφορούν στην αγορά; 6-7 μοντέλα κυκλοφορούν HTC και καμιά 8 ΝΟΚΙΑ. Δεν μπορώ να εκλάβω ως σοβαρή άποψη η οποία βασίζεται στην εκτίμηση της εκτίμησης. Αν παίζετε με τις υποθέσεις ΟΚ πάωπάσο, αλλά τα νούμερα και τα ποσοστά που πάτε να βγάλετε είναι πιο αυθαίρετα από βίλα στην Πεντέλη.

#10   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:06

H HTC όντως έχει 30 μοντέλα στο site της, αλλά από αυτά με το ζόρι 10 αφορούν το τελευταίο 12μηνο και από αυτά άντε τα 7 να είναι διαθέσιμα μέσω εταιρειών κινητής. Το ότι η apple έχει λιγότερα μοντέλα είναι λογικό καθώς το σημείο πώλησης είναι το λειτουργικό της αλλά εκεί πάμε σε άλλες στατιστικές, και το android ήδη επικρατεί κατά κράτος.

Αλλά 3.3% διείσδυση, για εμένα δεν είναι σημείο αναφοράς για την αγορά, όταν η HTC που μπορεί να συγκριθεί άμεσα με την apple, καθώς παράγει μόνο smartphones, έχει το 3.0%.

Για τα νούμερα, δεν υπάρχει λόγος να το φιλοσοφούμε καθώς από την στιγμή που η apple δεν ανακοινώνει νούμερα όλα τα αλλά είναι εικασίες. Και πίστεψε με ούτε από τις εταιρείες θα βγάλεις άκρη. Αν ρωτήσεις τη vodafone εγώ έχω ακόμα iphone καθώς ναι μεν πήρα το desire, αλλά κράτησα το παλιό πρόγραμμα. Και εννοείτε πως έχω εγώ δίκαιο για τα νούμερα καθώς κρίνοντας από τον εαυτό μου το 3gs το έκανα ipod touch 4g και το 3g μου είναι σε κάποιο συρτάρι περιμένοντας το android (για πειραματισμό). Άρα τα παλιά iphone δεν ξαναβρίσκουν τον δρόμο τους στην αγορά αλλά υπόκεινται στους νόμους του μαθηματικού προγραμματισμού και της αντικατάστασης εργαλείων.

Όσο για τις μπίλιες που μου λέει ο rromeodim, ένα θα σου πω. Μέχρι να μου περάσει η τρομάρα διάβασε το edit στο πρώτο μου ποστ για να καταλάβεις γιατί δεν αξίζει να ασχοληθώ καν μαζί σου.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 12/11/2010 - 14:14


#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:12

Δεν έχει 4 μοντέλα η Apple στην αγορά. Κάθε χρόνο έχει το πολύ 2 που κυκλοφορούν και από τα οποία προωθεί προφανώς το τελευταίο

Follow me on twitter


#12   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:20

Καλύτερα να σου πιάνει τον κ :rolleyes: λο και να έχει μια Α ποιότητα παρά να τρέχεις στα service :

Πως σας φαίνεται το τρομερό μου Wildfire?

* Δεν έχει πέσει , χτυπηθεί απλά του την έδωσε να κάψει pixel ή ο,τι είναι αυτό.
Πάω να φάω σπανακόρυζο...


http://modmyi.com/fo...dsc03855-1-.jpg

Δεν μου λέει κάτι. Επίσης δεν ξεχνάω όσο αναφορά τις οθόνες τα περσινά με τις κίτρινες οθόνες των 3GS.
Γενικότερα η Apple τον τελευταίο καιρό δείχνει ότι το quality control της έχει ρίξει τα στάνταρ του. Τελευταίο θύμα τα καινούργια air.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 12/11/2010 - 14:24


#13   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:21

H HTC όντως έχει 30 μοντέλα στο site της, αλλά από αυτά με το ζόρι 10 αφορούν το τελευταίο 12μηνο και από αυτά άντε τα 7 να είναι διαθέσιμα μέσω εταιρειών κινητής. Το ότι η apple έχει λιγότερα μοντέλα είναι λογικό καθώς το σημείο πώλησης είναι το λειτουργικό της αλλά εκεί πάμε σε άλλες στατιστικές, και το android ήδη επικρατεί κατά κράτος.

Αλλά 3.3% διείσδυση, για εμένα δεν είναι σημείο αναφοράς για την αγορά, όταν η HTC που μπορεί να συγκριθεί άμεσα με την apple, καθώς παράγει μόνο smartphones, έχει το 3.0%.

Για τα νούμερα, δεν υπάρχει λόγος να το φιλοσοφούμε καθώς από την στιγμή που η apple δεν ανακοινώνει νούμερα όλα τα αλλά είναι εικασίες. Και πίστεψε με ούτε από τις εταιρείες θα βγάλεις άκρη. Αν ρωτήσεις τη vodafone εγώ έχω ακόμα iphone καθώς ναι μεν πήρα το desire, αλλά κράτησα το παλιό πρόγραμμα. Και εννοείτε πως έχω εγώ δίκαιο για τα νούμερα καθώς κρίνοντας από τον εαυτό μου το 3gs το έκανα ipod touch 4g και το 3g μου είναι σε κάποιο συρτάρι περιμένοντας το android (για πειραματισμό). Άρα τα παλιά iphone δεν ξαναβρίσκουν τον δρόμο τους στην αγορά αλλά υπόκεινται στους νόμους του μαθηματικού προγραμματισμού και της αντικατάστασης εργαλείων.

Όσο για τις μπίλιες που μου λέει ο rromeodim, ένα θα σου πω. Μέχρι να μου περάσει η τρομάρα διάβασε το edit στο πρώτο μου ποστ για να καταλάβεις γιατί δεν αξίζει να ασχοληθώ καν μαζί σου.

Δυστυχως προλαβα και το διαβασα χωρις edit...και επειδη τα κριτηρια σου σαφως και πηγαζουν απο τον τροπο που σκεφτεσαι θα μου κανεις χαρη να μην ασχοληθεις μαζι μου.

#14   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:22

Δεν έχει 4 μοντέλα η Apple στην αγορά. Κάθε χρόνο έχει το πολύ 2 που κυκλοφορούν και από τα οποία προωθεί προφανώς το τελευταίο

Εννοείται, απλά αν αξιολογήσεις την περίοδο αναφοράς (και την υπόθεση για τις 250000 μονάδες) μιλάμε για 5 μοντέλα, ή πιο σωστά 5 διακριτές συσκευές.

#15   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2010 - 14:53

Καταρχήν να πω ότι το νούμερο 250.000 συσκευές iPhone Που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι δική μου εκτίμηση. Τι θεωρώ πάνω κάτω σωστή, αλλά μπορώ και να κάνω και λάθος.

Το δεύτερο είναι να πω ότι ktzaf δέχομαι ότι τα επιχειρήματα σου, αλλά η δική μου αίσθηση στην αγορά στα ευρύτερα πλαίσια της οποίας κινούμαι τα τελευταία 10 χρόνια + είναι ότι το iPhone είναι το νούμερο 1 σαν συσκευή (από θέμα εντύπωσης που έχει κάνει) με μεγάλη απόσταση από το δεύτερο.

Επίσης εκτός από τις συσκευές κοιτάω γενικά πως κινείται ο χώρος και βλέπω έντονο ελληνικό ενδιαφέρον για το iOs. Τόσο από τη μεριά των καταναλωτών όσο και από την πλευρά των content providers που πιστεύω ότι είναι πιο σημαντικό γιατί σου δείχνει και την τάση για το μέλλον.

Από αυτή την σκοπιά πιστεύω ότι το άρθρο αντικατοπτρίζει αυτήν την άποψη και είναι γενικά σωστό στις εκτιμήσεις του.

Γενικά μιλώντας ktzaf καταλαβαίνω τον σκεπτικισμό σου γύρω από το hype που έχει συγκεντρώσει αυτή η συσκευή. Εδώ βλέπω εμένα, που στα γεράματα (!!!) έχω ενθουσιαστεί με αυτό το κινητό και δεν είχα καμία πρόθεση πίστεψε με. Από την άλλη έχει φέρει και συνεχίζει να φέρνει πολλούς νεωτερισμούς σε αυτό το πολύπαθο χώρο του Mobile computing και πραγματικά έχει πολύ ενδιαφέρον η εξέλιξη του. Θα χαρώ να συνεχίσουμε να κοντραριζόμαστε και στο μέλλον...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες