Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καλησπέρα από ένα 'Apple fan boy'


  • Please log in to reply
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:40

ναι, είμαι ένα APPLE FAN BOY...

Συνάντησα τόσες πολλές φορές αυτή την φράση στα forum του παρόντος site, πάντα με υποτιμητικό ύφος και αποφασισα να γράψω τις σκέψεις μου. Όσοι μπορέσουν να τις διαβάσουν, τους ευχαριστώ.
Μάλλον λοιπόν είμαι κι εγώ ένα APPLE FAN BOY. Ταιριαζω απολυτα στον ορισμό του. Έχω σχεδόν ότι έχει βγάλει η Apple τα τελευταία τρία χρόνια (iMac, Macbook Air, iPhone 3G, iPad και προσφατως το αγαπημένο μου iphone4). Μερικες φορές δεν μπορώ να αποχωριστω κάποιο από αυτά, ειδικα το καινούργιο iphone αλλα και το υπέροχο iPad και αισθάνομαι έναν μυστηριώδη δεσμό μαζί τους (αρκετοί iPhone users δήλωσαν σε ερευνα ότι το αισθάνονται σαν προέκταση του χεριού τους και τους καταλαβαίνω απόλυτα). Και όχι μονο αυτό, έχω μια παράξενη και μυστηριώδη ανάγκη να μεταδωσω στους φίλους μου τον ενθουσιασμό μου σχετικά με αυτες τις συσκευές και να τις υπερασπιστώ στις συζητήσεις των διαφόρων site. Τυπικό APPLE FΑN BOY λοιπόν. Ειμαι ομως αυτος ο μονοπλευρος, παρασυρμενος απο τα μεσα ενημερωσης και τις διαφημισεις τυπος που αυτο το μοντελο μαλλον περιγραφει (συμφωνα με καποιους αλλους;) Ας δούμε πως ξεκινάει αυτή η ιστορια...
Δεν είμαι πια κανένας εικοσαχρονος. Την ηλικία μου θα την καταλάβουν μερικοί όταν πω ότι όντας στο Γυμνασιο, εζησα την αρχή των υπολογιστών ως κάτοχος ενός ZX SPECTRUM με εσωτερική μνήμη ...17ΚΒ. Μετα ακολούθησαν τα υπόλοιπα: amstrad, Atari, Amiga, PC με επεξεργαστή 8086, μετά 80286 κλπ μέχρι να φτάσω να εχω (για τις αναγκες του ιατρείου μου) τέσσερα PC με windows 95. Στην πορεία αυτή είχα επίσης κατα διαστήματα κινητά ΟΛΩΝ σχεδόν των εταιριών (ericsson, motorola, LG, samsung αλλά και ΗΤC touch). Από apple ΤΙΠΟΤΑ μέχρι πριν από τρία χρόνια, κοροιδευα μάλιστα κι εγώ τους παραξενους με Mac, με το γνωστό σκεπτικό "τι να το κανεις με τόσα λίγα προγράμματα στην αγορά"... Κατα τύχη απέκτησα πρώτα το iMac...κι εκεί τελείωσαν όλα! Δεν ξαναασχοληθηκα με συσκευές άλλης εταιρείας και μάλλον ούτε πρόκειται. Τι με μάγεψε; Μόνο οσοι έχουν τέτοιες συσκευες θα καταλάβουν. Οι αλλοι θα μιλάνε για λίγα Megapixel στην camera, για απουσία Bluetooth, υπερυθρων κι εγώ δεν ξερω τι αλλο, για πτωχο λογισμικό και απουσία ωραίων παιχνιδιών κλπ. Τίποτα από όλα αυτά φιλοι μου δεν μετράει. Αυτό που σε τραβάει αμέσως είναι η απίστευτη αμεσότητα και φιλικοτητα του touch interface, ο εκλεπτυσμενος τρόπος που γίνονται όλα
(ακόμη και ο τρόπος που ενα mail "πετάει" στο καλαθι των αχρήστων), η ταχύτητα και αξιοπιστία του εκάστοτε λειτουργικού, γενικώς, μια μαγεια που σε κάνει να μην θέλεις να αφήσεις την συσκευή από τα χέρια σου... Μερικοί μπορεί να μην την νιώσουν, οι περισσότεροι όμως θα κολλήσουν όπως κι εγώ. Όταν δουλεύεις με ενα idevice απλά δεν μπορείς να ξαναγυρισεις σε τίποτα διαφορετικό (ας μην πω υποδεεστερο). Δεν είναι καθόλου τυχαία η ρήση που κυκλοφορεί "once you go Mac, you never go back", όπως επίσης θεωρώ πως δεν είναι καθόλου τυχαία η υπαρξη τόσων forum όπου κάποιοι αναρωτιούνται γιατί οι idevices θεωρούνται τόσο ανωτερες και κάποιοι άλλοι σαν κι εμένα προσπαθούν να τους το εξηγησουν...
Όχι φίλοι μου. APPLE FΑN BOY δεν έγινα λογω των διαφημίσεων. Ούτε μια δεν έχω δει στην τηλεόραση εξ'αλλου από την Apple. Απλά δεν χρειάζεται. Η ποιότητα και η προσέγγιση του χρήστη (ο ορος user friendly νομίζω ταιριαζει απόλυτα) είναι αυτά που μετρησαν σε μένα, και σε όλα τα αλλά APPLE FΑN BOYS, τα οποία όποτε προσπαθούν να σας πείσουν για την ανωτερότητα μιας idevice, δεν το κάνουν από εγωισμό ή μεγαλομανια, αλλά γιατί θέλουν να σας μεταδώσουν την απίστευτη εμπειρία που γνωρίζουμε όλοι εμείς που ξέρουμε....

Για όσους εφτασαν ως εδώ, ευχαριστώ που με ανεχθηκατε. Και οσοι δεν εχετε και αναρωτιεστε αν πρέπει να πάρετε το καινούργιο Iphone, iPad κλπ, ενα εχω να σας πω. Με κλειστά μάτια. Και αφήστε τους αλλους να λένε οτι θέλουν.

ΥΓ: το κείμενο αυτό γράφτηκε στο iPad, στην άνεση του καναπέ μου, με απίστευτη ευκολία (σε πεισμα όσων έλεγαν όταν κυκλοφορησε ότι είναι τοοοοσο δύσκολο να το χρησιμοποιήσει κανείς για επεξεργασία κειμένου χωρίς κανονικό πληκτρολόγιο...).

Sent from my iPad

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 13/11/2010 - 22:45.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1,753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:42

Fun boy τελικά η Fan boy? :/

#3   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7,215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:43

να εισαι σιγουρος φιλε μου οτι κανεις μας δεν εγινε απλ φαν μποι ετσι για το θεαθηναι.
εγω ήξερα την απλ αλλα και λογω κοστους απειχα.
τωρα μετα το αιφον ήδη ειμαι καθ' οδον για αγορα αιπαντ στις 20 το παραλαμβανω απο λαμια κοιτα να δεις συμπτωση απο κει πηρα και το αιφον
και μετα μακ
το μονο που φοβαμαι ειναι οτι με την εκτενεστερη χρηση αρα και διαδωση της απλ θα γεμισουμε και τους ιους μας.
:)

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:48

καλως ορισες στο forum.. και ως νεος χρηστης snow leopard προσφατα απεκτησα macbook pro θα συμφωνησω με παρα πολλα απο αυτα που αναφερεις και με τον τροπο που αναφερεις.. καλη διαμονη στο forum +1 απο μενα. :)

#5   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3,615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:50

Εγώ θα σε χαρακτήριζα apple os fan boy, όχι Apple fan boy.

#6   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:53

Fun boy τελικά η Fan boy? :/

FAN! Sorry αλλα δεν ελεγξα ολο το κειμενο πριν το ποσταρω. Αν και FUN BOY ταιριαζει επισης απολυτα...

#7   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:56

Εγώ θα σε χαρακτήριζα apple os fan boy, όχι Apple fan boy.

Ισως... Και με την νεα μορφη που θα παρει το MAC OS με το Lion, θα γινω ακομη περισσοτερο. Ολοι μας πιθανώς. Νομιζω οτι η μετεξελιξη του λειτουργικου των Mac οπως την ειδα στο προσφατο keynote του Jobs ειναι προς την χωχτη κατευθυνση για το λειτουργικο της επομενης γενιας.

#8   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5,344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 13/11/2010 - 22:57

Καλώς όρισες και από εμένα φίλε μου. ;)

Το αρχικό σου ποστ διορθώθηκε ήδη. (Από FUN σε FAN);

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#9   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19,675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2010 - 23:09

καλως ορισες στην παρεα φιλε... 8) .

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#10   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2010 - 23:12

Δηλώνω ομοιοπαθής!!! Καλως σε Βρήκαμε !!!

#11   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2010 - 23:22

Καλως ορισες.Εγω απεχω απο το να δηλωσω φαν οποιοδηποτε εμψυχου η αψυχου ή αυλου αλλα εφοσον δεν υπαρχει φανατισμος ο καθενας μας μπορει να δηλωνει οτι θελει κ οτι τον ευχαριστει!

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 13/11/2010 - 23:22.


#12   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1,753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 13/11/2010 - 23:29

Ούτε εγώ είμαι φαν...
iPhone , Mac Mini , iMac που και που.....
πρέπει να πάρω και iPad για να γίνω FAN?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες