Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απληρωτη κληση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 21/11/2010 - 18:18

Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μου ποστ!)

Εγώ είχα πάρει δύο πρόστιμα (με διαφορά ενός έτους) από ελεγκτές των τρόλλευ επειδή την μία είχε λήξει το εισητήριό μου και την άλλη δεν είχα εισητήριο. Οι λόγοι που συνέβη κάτι τέτοιο ήταν πολύ συγκεκριμένοι και αποποιούμαι μεγάλο μέρος της ευθύνης καθώς δεν έφταιγα εγώ (αλλά αυτό είναι εκτός του παρόντος). Καθώς ήμουν φοιτητής όπως και τώρα (στο τέταρτο έτος), το πρόστιμο ήταν μειωμένο = 30 ευρώ. Τα χρήματα αυτά ουδέποτε τα πλήρωσα (παρότι θεωρώ τον εαυτό μου γενικώς νομοταγή πολίτη γιατι θεωρουσα ότι δεν έφερα εγώ την ευθύνη αλλά τέλος πάντων). Έχω ακούσει ότι περνάει στο ΑΦΜ μου αλλά επειδή ούτε δουλεύω. ούτε έχω βγάλει ποτέ ΑΦΜ δεν μου έχει έρθει ποτέ κάτι. Παρότι και τις δύο φορές έδωσα τα αληθινά στοιχεία μου. Γνωρίζει κανείς γιατί συνέβη αυτό; Περιμένουν να κάνω φορολογική δήλωση για να μου τα στείλουν; Να με πάνε δικαστήριο πάντως, ή αυτόφωρο ή να μαυρώσουν το ποινικό μου μητρώο αποκλείεται πάνως για ένα τέτοιο πλημμέλημα του αστικού δίκαιου (νομίζω). Άμα αποφασίσω να πάω να εργαστώ σε άλλη ευρωπαική χώρα (γιατί εδώ ουκ!) μπορούν να μου τα στείλουν εκεί; Αφού δε χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο ή/και αν βγάλω άλλη υπηκοότητα υπάρχει τρόπος ποτέ να με βρουν;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2010 - 18:41

Καλησπερα κι απο μενα!Με την ευκαιρια της κουβεντα σας περι κλησεων κλπ.θελω κι εγω να σας ρωτησω κατι.Αν καποιος,δεν εχει διπλωμα μηχανης-οχι γιατι δεν θελει,αλλα γιατι δεν μπορει για καποιυς λογους προσωπικους-και τον καλουν στο δικαστηριο,τι ειναι προτιμοτερο να κανει?Να παρουσιαστει και να πληρωσει δικαστ.εξοδα,δικηγορο ισως κλπ.η να μη παρουσιαστει και να μπουν αυτα τα εξοδα+τοκους κλπ.στην εφορια?Αυτα,με την προυποθεση οτι την ωρα του δικαστηριου,δεν εχει το απετουμενο ποσο...

#33   Cyberakos

Cyberakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2010 - 18:55

Φιλε εν'αντιθεση με το κράνος που δεν τρέχει κ τίποτα σε αυτές τις κλήσεις,απλα κάποια στιγμή ισως να στα κόψουν απο την επιστροφή της εφορίας,στο δικαστήριο για το δίπλωμα θα πας πετώντας ! δεν θα το χάσεις με τίποτα,γιατι μετα μετατρέπεται σε μέρες φυλάκισης κ μπορεί να βρεθείς μέχρι κ στο μεταγωγών μέχρι οι δικοί σου να πληρώσουν πλέον το πολλαπλάσιο ποσό απο αυτό που θα σου εκδικάσει το δικαστήριο.Δικηγόρο δεν χρειάζεσαι αντικειμενικά,αρκεί να εισαι ειλικρινής κ να τους εξηγήσεις τον λογο που σε ανάγκασε να εισαι παράνομος.Μην ξεχνας οτι αυτη ειναι η δουλειά τους κ τα αφουγκράζονται ολα.Κανονικά θα έπρεπε να πας με το δίπλωμα στο χέρι κ τοτε η απόφαση θα ηταν αθωωτική.αλλα φαντάζομαι το ξέρεις απλα δεν μπορείς.

#34   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/11/2010 - 05:17

Φιλε εν'αντιθεση με το κράνος που δεν τρέχει κ τίποτα σε αυτές τις κλήσεις,απλα κάποια στιγμή ισως να στα κόψουν απο την επιστροφή της εφορίας,στο δικαστήριο για το δίπλωμα θα πας πετώντας ! δεν θα το χάσεις με τίποτα,γιατι μετα μετατρέπεται σε μέρες φυλάκισης κ μπορεί να βρεθείς μέχρι κ στο μεταγωγών μέχρι οι δικοί σου να πληρώσουν πλέον το πολλαπλάσιο ποσό απο αυτό που θα σου εκδικάσει το δικαστήριο.Δικηγόρο δεν χρειάζεσαι αντικειμενικά,αρκεί να εισαι ειλικρινής κ να τους εξηγήσεις τον λογο που σε ανάγκασε να εισαι παράνομος.Μην ξεχνας οτι αυτη ειναι η δουλειά τους κ τα αφουγκράζονται ολα.Κανονικά θα έπρεπε να πας με το δίπλωμα στο χέρι κ τοτε η απόφαση θα ηταν αθωωτική.αλλα φαντάζομαι το ξέρεις απλα δεν μπορείς.

Οκ,σ'ευχαριστω,αλλα ποσα λες να ειναι τα συνολικα εξοδα,δεδομενου οτι η οποια ποινη(1-3 μηνες θα εχει ανασταλτικο χαρακτηρα)?

#35   Cyberakos

Cyberakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2010 - 06:46

Σίγουρα θα είναι με αναστολή αλλά το πρόστιμο μπορεί να πέσει κ τα έξοδα.Ρώτα κανένα γνωστό αν έχεις ποσά είναι.την αναστολή δεν την πληρώνεις αυτό είναι το νόημα θα την πληρώσεις αν το ξανακάνεις μέσα στο χρονικό όριο της.Εγώ θα φρόντιζα να είχα ένα iPhone 4 σε μετρητά μαζί μου να είμαι ασφαλής,κ αν δεν τα χρειαζόμουν μετά θα πήγαινα να το αγοράσω :P :)

#36   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/11/2010 - 07:51

για τον φιλο παραπανω θα τον συμβουλευα να παει με το διπλωμα του σιγουρα θα αθωοθει και θα τελειωσει εκει το θεμα.αν δεν εχει ακομα διπλωμα πρεπει ο δικηγορος σου φιλε να σου παρει αναβολει μεχρι να βγαλεις διπλωμα και να πας να το καταθεσεις.εμενα ειχε γινει ενα δικαστηριο μια φορα και δεν με ειχαν ενημερωσει και εφαγα προστιμο εφτακοσια ευρω,και να φανταστεις οτι η μυνηση με το μηχανακι που μου ειχαν κοψει ηταν πριν απο εφτα χρονια.με αυτο απαντω και στον ποιο πανω φιλο που ειπε τι θα με κανουν.αν φιλαρακι σε γραψουν και θελουν λεφτα θα δεις πως θα σου ερθει ενα πρωινο δικαστηριο και ας εχουν περασει τα χρονια.

υγ.γι αυτο παιδια καλο ειναι οταν μας γραφουν να βρισκουμε τα χρηματα και να πηγαινουμε αμεσως να την πληρωσουμε και φυσικα παντα μα παντα να κραταμε το αντιγραφο. 8)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#37   HliasT

HliasT

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:liagos

Δημοσίευση 22/11/2010 - 13:18

για τον φιλο παραπανω θα τον συμβουλευα να παει με το διπλωμα του σιγουρα θα αθωοθει και θα τελειωσει εκει το θεμα.αν δεν εχει ακομα διπλωμα πρεπει ο δικηγορος σου φιλε να σου παρει αναβολει μεχρι να βγαλεις διπλωμα και να πας να το καταθεσεις.εμενα ειχε γινει ενα δικαστηριο μια φορα και δεν με ειχαν ενημερωσει και εφαγα προστιμο εφτακοσια ευρω,και να φανταστεις οτι η μυνηση με το μηχανακι που μου ειχαν κοψει ηταν πριν απο εφτα χρονια.με αυτο απαντω και στον ποιο πανω φιλο που ειπε τι θα με κανουν.αν φιλαρακι σε γραψουν και θελουν λεφτα θα δεις πως θα σου ερθει ενα πρωινο δικαστηριο και ας εχουν περασει τα χρονια.

υγ.γι αυτο παιδια καλο ειναι οταν μας γραφουν να βρισκουμε τα χρηματα και να πηγαινουμε αμεσως να την πληρωσουμε και φυσικα παντα μα παντα να κραταμε το αντιγραφο. 8)


Δεν λεω κληση για διπλωμα/ασφαλεια ρε παιδια :x

#38   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2010 - 13:25

Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μου ποστ!)

Εγώ είχα πάρει δύο πρόστιμα (με διαφορά ενός έτους) από ελεγκτές των τρόλλευ επειδή την μία είχε λήξει το εισητήριό μου και την άλλη δεν είχα εισητήριο. Οι λόγοι που συνέβη κάτι τέτοιο ήταν πολύ συγκεκριμένοι και αποποιούμαι μεγάλο μέρος της ευθύνης καθώς δεν έφταιγα εγώ (αλλά αυτό είναι εκτός του παρόντος). Καθώς ήμουν φοιτητής όπως και τώρα (στο τέταρτο έτος), το πρόστιμο ήταν μειωμένο = 30 ευρώ. Τα χρήματα αυτά ουδέποτε τα πλήρωσα (παρότι θεωρώ τον εαυτό μου γενικώς νομοταγή πολίτη γιατι θεωρουσα ότι δεν έφερα εγώ την ευθύνη αλλά τέλος πάντων). Έχω ακούσει ότι περνάει στο ΑΦΜ μου αλλά επειδή ούτε δουλεύω. ούτε έχω βγάλει ποτέ ΑΦΜ δεν μου έχει έρθει ποτέ κάτι. Παρότι και τις δύο φορές έδωσα τα αληθινά στοιχεία μου. Γνωρίζει κανείς γιατί συνέβη αυτό; Περιμένουν να κάνω φορολογική δήλωση για να μου τα στείλουν; Να με πάνε δικαστήριο πάντως, ή αυτόφωρο ή να μαυρώσουν το ποινικό μου μητρώο αποκλείεται πάνως για ένα τέτοιο πλημμέλημα του αστικού δίκαιου (νομίζω). Άμα αποφασίσω να πάω να εργαστώ σε άλλη ευρωπαική χώρα (γιατί εδώ ουκ!) μπορούν να μου τα στείλουν εκεί; Αφού δε χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο ή/και αν βγάλω άλλη υπηκοότητα υπάρχει τρόπος ποτέ να με βρουν;


Χαχαχα. Γελάω για τον τρόπο σαφώς που τα παρουσιάζεις. Ναι ας μην κάνεις φορολογική δήλωση μπορούν να σε βρουν όπως και ότι θα περάσουν στο ΑΦΜ σου. Απλά να ξέρεις όταν το κρατος είναι να πάρει δεν ξεχνάει. ΚΑι ο λόγος που απλά δεν ειδοποιούνε είναι για να μπορούν να πάρουν πίσω σαφώς και τόκους. Και το ότι δεν θα σε βάλουν φυλακή για τέτοιο πλημμέλημα του αστικού δικαίου δεν θα σε βάλουν αλλά έχεις παρανομήσει και να σαι σίγουρος μέσω χρηματικού ποσού θα πληρώσεις. Τώρα για το νομοταγής θα διαφωνίσω μαζί σου καθώς είναι απόλυτα και μόνο δική σου ευθύνη που δεν χτύπησες εισητήριο και κανενός άλλου.

#39   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2010 - 13:29

για τον φιλο παραπανω θα τον συμβουλευα να παει με το διπλωμα του σιγουρα θα αθωοθει και θα τελειωσει εκει το θεμα.αν δεν εχει ακομα διπλωμα πρεπει ο δικηγορος σου φιλε να σου παρει αναβολει μεχρι να βγαλεις διπλωμα και να πας να το καταθεσεις.εμενα ειχε γινει ενα δικαστηριο μια φορα και δεν με ειχαν ενημερωσει και εφαγα προστιμο εφτακοσια ευρω,και να φανταστεις οτι η μυνηση με το μηχανακι που μου ειχαν κοψει ηταν πριν απο εφτα χρονια.με αυτο απαντω και στον ποιο πανω φιλο που ειπε τι θα με κανουν.αν φιλαρακι σε γραψουν και θελουν λεφτα θα δεις πως θα σου ερθει ενα πρωινο δικαστηριο και ας εχουν περασει τα χρονια.

υγ.γι αυτο παιδια καλο ειναι οταν μας γραφουν να βρισκουμε τα χρηματα και να πηγαινουμε αμεσως να την πληρωσουμε και φυσικα παντα μα παντα να κραταμε το αντιγραφο. 8)


Επίσης αυ΄το που λες δεν ισχύει. Και αν πέσεις σε γάτα και η κλήση για να παρουσιαστείς στο δικαστήριο αλλά επειδή και το γεγονός έχει καταγραφεί εφόσονο ακολουθείται η ποινική οδός, η έκδοση του διπλώματος σου δεν θα συμφωνεί με τις εκάστοτε ημερομηνίες και μάλιστα μπορεί ακόμη και στο καινούριο δίπλωμα να τιμωρηθείς με αφαίρεση πόντων συν το πρόστημο που είναι βέβαιο. Καλό είναι να φροντίζουν όλοι απο πριν για την εξόφληση γιατί μετά είναι πιο πολύπλοκο για 40-50-70 ευρώ να μπλέκεις με γραφειοκρατεία.

#40   SunOfABeach

SunOfABeach

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2010 - 13:47

(off topic -αλλά όχι το μόνο...) :)
Το θέμα είναι να πέσεις σε σωστό και ξηγημένο άτομο... Άμα ο άλλος έχει τα διαόλια του, δε ξύπνησε καλά, είναι ζοχάδας, ή δε ξέρω γω και τί άλλο, θα στην κόψει την κλήση, άμα θέλει, και δε τη γλυτώνεις. Μπορεί να σε γράψει και για ληγμένο κράνος, ακόμα! Ακούστε φάση που μου έχει τύχει:
Εγώ και η σύζυγος, πάνω σε μηχανάκια. Εκείνη μπροστά, στο δικό της, εγώ στο δικό μου πίσω. Το μηχανάκι της ολοκαίνουριο, μόλις της το είχα πάρει και το βγάζαμε τη πρώτη του βόλτα για να του πάρει τον αέρα. 50άρι το όχημα, σκουτεράκι. Έχουμε και λέμε, το λοιπόν: 1)Χωρίς πινακίδες -μιας και έπρεπε να βγούνε από την τροχαία, 2) Χωρίς ασφάλεια -αφού πρέπει πρώτα να βγούνε πινακίδες, 3) Χωρίς άδεια (ουσιαστικά), παρά μόνο με τα χαρτιά εισαγωγής, κάπου στην Κίνα, 4) Χωρίς κράνος -δεν μου έμειναν λεφτά για να της το πάρω και 5) Χωρίς δίπλωμα -δεν είχε ξαναοδηγήσει, βλέπετε, ποτέ μέχρι τότε μηχανάκι, αλλά δυστυχώς του αυτοκινήτου δεν πιάνει...
Εάν ήθελε να μας γράψει αυτός που μας σταμάτησε (στην ουσία εκείνη θα έγραφε, μιας κι εγώ είμαι πάντα εντάξει) ακόμα θα πληρώναμε, που λέει ο λόγος... Σταθήκαμε τυχεροί, όμως, και πέσαμε σε καλό παλληκάρι! (Hint: Εάν το όργανο που σας σταματήσει είναι ευγενικό και σας πει κάτι σαν: "Καλήμέρα σας. Άδεια και δίπλωμα, παρακαλώ..." πολύ πιθανόν να είναι εντάξει και συζητήσιμος τύπος. Εάν, αντίθετα, έχει εκείνο το υφάκι -ξέρετε ποιο- και σας ζητήσει χαρτιά χωρίς να σας χαιρετήσει ευγενικά, τότε πέσατε σε ανάποδο).
Και μια ωραία "δικαιολογία" για να πείτε αν τυχόν περάσετε με κόκκινο και σας κάνουν τσακωτούς: (Μου έτυχε σε μένα, προσωπικά... βέβαια, δεν ήταν δικαιολογία, αλλά η αλήθεια! Θα μπορούσε, όμως, κάλλιστα, να σταθεί και σαν δικαιολογία -ειδικά στα μηχανάκια, καλή ώρα: "Συγγνώμη, αλλά με έχει πιάσει κόψιμο!!!"... Τί θα σου πει ο άλλος; Τί θα σου κάνει; Εμένα, πάντως, δε με κράτησε ούτε λεπτό παραπάνω!
Αυτά!... Πάνω απ' όλα, όμως, πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο σωστοί και νομοταγείς μπορούμε.

#41   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2010 - 14:05

(off topic -αλλά όχι το μόνο...) :)
Το θέμα είναι να πέσεις σε σωστό και ξηγημένο άτομο... Άμα ο άλλος έχει τα διαόλια του, δε ξύπνησε καλά, είναι ζοχάδας, ή δε ξέρω γω και τί άλλο, θα στην κόψει την κλήση, άμα θέλει, και δε τη γλυτώνεις. Μπορεί να σε γράψει και για ληγμένο κράνος, ακόμα! Ακούστε φάση που μου έχει τύχει:
Εγώ και η σύζυγος, πάνω σε μηχανάκια. Εκείνη μπροστά, στο δικό της, εγώ στο δικό μου πίσω. Το μηχανάκι της ολοκαίνουριο, μόλις της το είχα πάρει και το βγάζαμε τη πρώτη του βόλτα για να του πάρει τον αέρα. 50άρι το όχημα, σκουτεράκι. Έχουμε και λέμε, το λοιπόν: 1)Χωρίς πινακίδες -μιας και έπρεπε να βγούνε από την τροχαία, 2) Χωρίς ασφάλεια -αφού πρέπει πρώτα να βγούνε πινακίδες, 3) Χωρίς άδεια (ουσιαστικά), παρά μόνο με τα χαρτιά εισαγωγής, κάπου στην Κίνα, 4) Χωρίς κράνος -δεν μου έμειναν λεφτά για να της το πάρω και 5) Χωρίς δίπλωμα -δεν είχε ξαναοδηγήσει, βλέπετε, ποτέ μέχρι τότε μηχανάκι, αλλά δυστυχώς του αυτοκινήτου δεν πιάνει...
Εάν ήθελε να μας γράψει αυτός που μας σταμάτησε (στην ουσία εκείνη θα έγραφε, μιας κι εγώ είμαι πάντα εντάξει) ακόμα θα πληρώναμε, που λέει ο λόγος... Σταθήκαμε τυχεροί, όμως, και πέσαμε σε καλό παλληκάρι! (Hint: Εάν το όργανο που σας σταματήσει είναι ευγενικό και σας πει κάτι σαν: "Καλήμέρα σας. Άδεια και δίπλωμα, παρακαλώ..." πολύ πιθανόν να είναι εντάξει και συζητήσιμος τύπος. Εάν, αντίθετα, έχει εκείνο το υφάκι -ξέρετε ποιο- και σας ζητήσει χαρτιά χωρίς να σας χαιρετήσει ευγενικά, τότε πέσατε σε ανάποδο).
Και μια ωραία "δικαιολογία" για να πείτε αν τυχόν περάσετε με κόκκινο και σας κάνουν τσακωτούς: (Μου έτυχε σε μένα, προσωπικά... βέβαια, δεν ήταν δικαιολογία, αλλά η αλήθεια! Θα μπορούσε, όμως, κάλλιστα, να σταθεί και σαν δικαιολογία -ειδικά στα μηχανάκια, καλή ώρα: "Συγγνώμη, αλλά με έχει πιάσει κόψιμο!!!"... Τί θα σου πει ο άλλος; Τί θα σου κάνει; Εμένα, πάντως, δε με κράτησε ούτε λεπτό παραπάνω!
Αυτά!... Πάνω απ' όλα, όμως, πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο σωστοί και νομοταγείς μπορούμε.


Τονίζω για όλα τα παρακάτω που θα γράψω πως δεν είναι προσωπικό μαζί σου. Αλλά έχεις τελείως λανθασμένη νοοτροπία και κρίση. Ο άλλος όπως λες μπορεί να είναι στραβόξυλο και να δείχνει υπερβάλον ζήλο ότι είναι εξουσία και τα λοιπά αλλά δεν μπορείς να λες κάποιον ζοχάδα ή "έξυπνο" επειδή εσύ βγήκες στους δρόμους μη έχοντας τίποτα απο τα χαρτιά που παρουσιάζεις παραπάνω. Αυτό δεν προσδίζει ούτε σε σενα εξυπνάδα αλλά ούτε και στον άλλο χαζομάρα. Σε αυτό το διάστημα που βγήκατε πες δεν σου λεω σε σταματούσανε για έλεγχο αλλά έσπαγε ο διάολος το ποδάρι του και έπεφτε ένα αυτοκίνητο πάνω της. Ποιος θα αθωονόταν έχεις την εντύπωση ακόμη και αν έφταιγε ο άλλος. Και δυστυχώς όχι μόνο εσύ αλλά και πάρα πολλά εκατομμύρια μαζί με εσένα έχουν αυτή την λάθος νοοτροπία. Απλά εσύ τυχαίνει να το παρουσιάζεις οπότε το δικό σου θα σχολιάσω. Ο άλλος που είναι λάθος λοιπόν και έχει οποιοδήποτε υφάκι όπως λες και θα συμφωνήσω μαζί σου αν δεν του δώσεις τροφή, γιατί ξέρεις εμείς σαν έλληνες είμαστε και ετοιμόλογοι κιόλας, δεν θα σου προσάψει κάτι. Αν θες όμως να ζητήσεις και τα ρέστα τότε καλά θα κάνει. Δική σου ευθύνη ήταν να βγεις χωρίς χαρτιά. Και ακόμη αν ήθελες να το δοκιμάσεις θα μπορούσατε και σε αλάνες. Και επίσης και για το άλλο με το κόψιμο που λες είναι εντελώς χαζομάρα. Τι πάει να πει σε έπιασε κόψιμο. Και πόσο μάλλον που το χαίρεσαι ενώ ξέρεις ότι είναι δικαιολογία. Την στιγμή εκείνη που έχεις το κόψιμο σε χτυπάει κάποιος. Τότε να σαι σίγουρος πως θα χεστείς και πάλι πάνω σου. Να μου έλεγες να συναίβεναι πραγματικά αλλά να τρέχεις επειδή παθαίνεις αυτό που λες ναι. Αλλά όχι να περνάς και τα φανάρια. Προς Θεού δηλαδή. Η όλη παραπάνο νοοτροπία είναι παράδειγμα προς αποφυγήν φυσικά.

Τελευταία επεξεργασία από: Fotis, 22/11/2010 - 14:12


#42   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 22/11/2010 - 14:15

Χαχαχα. Γελάω για τον τρόπο σαφώς που τα παρουσιάζεις. Ναι ας μην κάνεις φορολογική δήλωση μπορούν να σε βρουν όπως και ότι θα περάσουν στο ΑΦΜ σου. Απλά να ξέρεις όταν το κρατος είναι να πάρει δεν ξεχνάει. ΚΑι ο λόγος που απλά δεν ειδοποιούνε είναι για να μπορούν να πάρουν πίσω σαφώς και τόκους. Και το ότι δεν θα σε βάλουν φυλακή για τέτοιο πλημμέλημα του αστικού δικαίου δεν θα σε βάλουν αλλά έχεις παρανομήσει και να σαι σίγουρος μέσω χρηματικού ποσού θα πληρώσεις. Τώρα για το νομοταγής θα διαφωνίσω μαζί σου καθώς είναι απόλυτα και μόνο δική σου ευθύνη που δεν χτύπησες εισητήριο και κανενός άλλου.


Ελπίζω να μη με "κοροιδεύεις" για το πάθημά μου... :P Ο τρόπος που τα παρουσιάζω είναι παραστατικός και ενδεικτικός της ανάλαφρης διάθεσης που αντιμετωπίζω το ελληνικό δημόσιο (αλλά και γενικότερα, άλλες καταστάσεις της ζωής μου). 8) Είμαι νομοταγής σε οποιαδήποτε άλλη έκφανση της κοινωνικής μου ζωής και δραστηριοποίησης. Για το συγκεκριμένο με τα εισητήρια, θα σου παραθέσω τι έγινε για να καταλάβεις γιατί εγώ αποποιούμε την ευθύνη τους.

Για το απλήρωτο εισητήριο: Δεν έχω κάρτα, αλλά επειδή κατεβαίνω συχνά-πυκνά Αθήνα συνηθίζω να βγάζω και να έχω μαζί μου πολλά εισητήρια. Ένα απόγευμα όμως που είχα μία ξαφνική αλλαγή ώρας προπονήσεως, έφυγα βιαστηκά από το σπίτι για να προλάβω το λεωφορείο (γιατί εκεί που μένω περνάνε κάθε 40 λεπτά) οπότε και ανακαλύπτω ότι δεν είχα εισητήριο μαζί μου. Πάω στο διπλανό περίπτερο που με προμηθεύει με εισητήρια και μου λέει ότι του έχουν τελειώσει όλα τα εισητήρια. Οπότε εγώ μπήκα παρόλα αυτά και τους 2 συνεπιβαίνοντες μου τους ρώτησα ευγενικά αν έχουν να μου δώσουν, αλλά επειδή δεν είχαν δεν μπορούσαν. Παρεπιμπτόντως όταν θα άλλαζα λεωφορείο, θα προμηθευόμουν εισητήριο, αλλά όταν το είπα στον ελεγκτή μου έδωσε το πρόστιμο.

Για το ληγμένο εισητήριο: Ήταν μέρα όπου είχα εξέταση στην ΑΣΟΕΕ όπου για να κατέβω κάνω τη σύνηθης διαδρομή λεωφορείο-ηλεκτρικός. Αυτή τη φορά είχα κανονικά εισητήριο μαζί μου, που επικύρωσα στο λεωφορείο και μετά επιβιβάστηκα στο τρένο. Το τρένο όμως επειδή είχε έργα (τα τελευταία 50 χρόνια) μας κατέβασε και επιβιβαστήκαμε σε λεωφορεία τα οποία περνούσαν από τον κεντρικό δρόμο της Νέας Ιωνίας μέρα μεσημέρι. Φαντάσου το απροχώρητο! Μετά από αυτό, και ενώ η ώρα κυλάει απειλητικά με κίνδυνο να χάσω την εξέταση, φτάνω σταθμό Αττική όπου τελείωνε και αναγκάζομαι να πάρω τη κόκκινη γραμμή μετρό για να πάω Ομόνοια και μετά να πρέπει να τρέξω σαν τον Κεντέρη (το γιο του ανέμου) για να φτάσω στη σχολή μου. Τέλος πάντων εκεί στην ομόνοια, μου την πέφτουν 3 τύποι και μου ζητάνε το εισητήριο: Τους το δίνω και μου λένε όλο χαρά ότι έχει λήξει 20 λεπτά και είναι στη δυσάρεστη θέση να μου δώσουν πρόστιμο. Ότι και να τους έλεγα, σημασία αυτοί: Τι τα λεωφορεία που καθυστέρησαν (μου έλεγαν ότι δεν είναι δική τους ευθύνη, αλλά του Ηλεκτρικού), τι η εξέταση που έδινα, μέχρι να μου κάνουν εξακρίβωση στοιχείων και να μ'αφήσουν να φύγω, ο χρόνος είχε περάσει ανεπιστρεπτί...και έχασα το μάθημα. :blink:

Να γιατί δεν τα πληρώνω!!! Δεν πάει η "εισπρακτική" του κράτους να μ...τα πρήζει με τα ψιλά που ζητούν και κυνηγούν δεν θα σωθεί το κράτος. Μ'αυτούς από πάνω δεν πρόκειται να σωθεί η χώρα. Και δεν έιναι ότι δεν μπορώ να πληρώσω. Είναι θέμα δεοντολογίας. Και άμα με πιέσουν οι απατεώνες θα πάρω άλλη υπηκοότητα. Έχω αυτή τη δυνατότητα. Φράγκο δε θα πάρουν από μένα οι κλεπτοκράτες. Και μπορεί έγώ άμεσα να μην ξέρω, αλλά βλέπω τριγύρω μου τον κόσμο, τους γονείς μου και αντιλαμβάνομαι που έχουν φτάσει την κατάσταση. :mad:

Υ.Σ. Ελπίζω να μη παρεκτράπηκα πολύ...Το ληγμένο εισητήριο προειγείται χρονολογικά, ως συμβάν, του απλήρωτου εισητήριου...

Τελευταία επεξεργασία από: Feregorn, 22/11/2010 - 14:18


#43   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2010 - 14:24

Ελπίζω να μη με "κοροιδεύεις" για το πάθημά μου... :P Ο τρόπος που τα παρουσιάζω είναι παραστατικός και ενδεικτικός της ανάλαφρης διάθεσης που αντιμετωπίζω το ελληνικό δημόσιο (αλλά και γενικότερα, άλλες καταστάσεις της ζωής μου). 8) Είμαι νομοταγής σε οποιαδήποτε άλλη έκφανση της κοινωνικής μου ζωής και δραστηριοποίησης. Για το συγκεκριμένο με τα εισητήρια, θα σου παραθέσω τι έγινε για να καταλάβεις γιατί εγώ αποποιούμε την ευθύνη τους.


Σου έκοψα το παραπάνω μην πιάνει πολύ χώρο το post. Όχι δεν σε κοροιδεύω προς Θεού. Απλά δεν αποποιήσε κάτι εφόσον στην πρώτη περίπτωση εφόσον δεν είχες εισητήριο γιατί όντως πολλές φορές αν δεν έχουν τα περίπτερα και εμένα έχει τύχει. Αλλά με το που μπήκα και δεν βρήκα απο άλλους το είπα εξ αρχής στον οδηγό και όταν μπήκαν ελεγκτές τους ενημέρωσε και πλήρωσα την τιμή του εισητηρίου. Αλλά και στην δεύτερη περίπτωση με το λιγμένο ε φίλε μου κοίτα και εσύ υπολόγισε τα. Πόσο μάλλον ειδικά όταν χρησιμοποιείς μονίμως συγκοινωνίες. Τα φροντίζεις απο πριν αυτά. Εγώ όσο ήμουν φοιτητής με δεσμίδες κυκλοφορούσα. Και μια φορά με έγραψε και εμένα ελεγκτής γιατί ενώ είχα εισητήριο χτυπήσει δεν είχα το πάσο μαζί να το δικαιολογήσω το μισό. Επομένως με έγραψε. Αλλά τι να πω δίκιο είχε δικό μου λάθος ήταν να μην το έχω μαζί. Και όπως λες δεν θα σωθεί το κράτος με αυτά τα ψωρολεπτά του ευρώ αλλά δεν θα συνεχίσω απο πίσω την μαλακία την δική τους.

#44   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 22/11/2010 - 14:59

Σου έκοψα το παραπάνω μην πιάνει πολύ χώρο το post. Όχι δεν σε κοροιδεύω προς Θεού. Απλά δεν αποποιήσε κάτι εφόσον στην πρώτη περίπτωση εφόσον δεν είχες εισητήριο γιατί όντως πολλές φορές αν δεν έχουν τα περίπτερα και εμένα έχει τύχει. Αλλά με το που μπήκα και δεν βρήκα απο άλλους το είπα εξ αρχής στον οδηγό και όταν μπήκαν ελεγκτές τους ενημέρωσε και πλήρωσα την τιμή του εισητηρίου. Αλλά και στην δεύτερη περίπτωση με το λιγμένο ε φίλε μου κοίτα και εσύ υπολόγισε τα. Πόσο μάλλον ειδικά όταν χρησιμοποιείς μονίμως συγκοινωνίες. Τα φροντίζεις απο πριν αυτά. Εγώ όσο ήμουν φοιτητής με δεσμίδες κυκλοφορούσα. Και μια φορά με έγραψε και εμένα ελεγκτής γιατί ενώ είχα εισητήριο χτυπήσει δεν είχα το πάσο μαζί να το δικαιολογήσω το μισό. Επομένως με έγραψε. Αλλά τι να πω δίκιο είχε δικό μου λάθος ήταν να μην το έχω μαζί. Και όπως λες δεν θα σωθεί το κράτος με αυτά τα ψωρολεπτά του ευρώ αλλά δεν θα συνεχίσω απο πίσω την μαλακία την δική τους.


Αυτό με το ενημερώνω τον οδηγό δεν το γνώριζα. Είναι ενδεδειγμένη διαδικασία άμα δεν έχω εισητήριο και δεν βρίσκω από κάποιον; Όσο για το ληγμένο εισητήριο, το μυαλό μου δεν ήταν σ'αυτό, αλλά στο μάθημα που (θα) έδινα! Συμφωνώ μαζί σου για τη μαλ...(επιτρέπεται να χρησιμοποιούμε τέτοιες εκφράσεις :P ) αλλά δε θα κάτσω να τα ανεχτώ κιόλας. Θα αντιδράσω και θα αρνηθώ! Να δούμε αν θα μου βγει σε καλό... :blink:

#45   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2010 - 15:02

Αυτό με το ενημερώνω τον οδηγό δεν το γνώριζα. Είναι ενδεδειγμένη διαδικασία άμα δεν έχω εισητήριο και δεν βρίσκω από κάποιον; Όσο για το ληγμένο εισητήριο, το μυαλό μου δεν ήταν σ'αυτό, αλλά στο μάθημα που (θα) έδινα! Συμφωνώ μαζί σου για τη μαλ...(επιτρέπεται να χρησιμοποιούμε τέτοιες εκφράσεις :P ) αλλά δε θα κάτσω να τα ανεχτώ κιόλας. Θα αντιδράσω και θα αρνηθώ! Να δούμε αν θα μου βγει σε καλό... :blink:


Δεν ξέρω αν εννοείς ενδεδειγμένη διαδικασία ότι και καλά το κάνεις σύστημα :lol: Εμένα πάντως μια που τον ενημέρωσα όντως έτσι και έγινε. Δεν θα κάτσεις να ανεχτεις όμως τι φίλε μου. Το ότι δεν έκοψες εισητήριο έστω και λιγμένο και σου ζητάει να πληρώσεις το πρόστημο που ήταν δική σου ευθύνη? Σε καλό σίγουρα δεν θα σου βγει δεν θέλει και μυαλό να στο αποδείξει ο χρόνος μόνο. Κρίμα πάντως που είμαστε μαντράχαλοι με νοοτροπία παιδίου γυμνασίου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες