Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κλειδωμένο iPhone Cosmote


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kgardas

kgardas

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2009 - 22:01

Καλησπέρα παιδιά!

Από σήμερα το μεσημέρι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Αγόρασα ένα iphone 3g από την Cosmote το οποίο και λειτουργούσα με μια sim από την Wind. Την προηγούμενη εβδομάδα υπήρξε ένα πρόβλημα στην οθόνη και το πήγα για service στην Cosmote. Σήμερα λοιπόν το παρέλαβα και όπως αναφέρουν στα χαρτιά που μου έδωσαν εγινε  "επισκευη λογικού κυκλώματος με νεο" και άλλαξε το imei και το serial No (δλδ άλλο iphone). όλα καλά μέχρι εδώ! Όταν το παρέλαβα και χρησιμοποιώντας την sim από cosmote το έκανα update στην 3.0. Στην συνέχεια έβγαλα την sim της cosmote και έβαλα ξανά της Wind για να πάρω το πολύ όμορφο μήνυμα.....

"the sim card inserted in this iphone does not appear to be supported" και φυσικά να μην δουλεύει παρά μονο με την κάρτα της Cosmote....


Μα δεν είναι unlock το iphone στην ελλάδα και από την cosmote?
Να ξέχασαν να το ξεκλειδώσουν?

Τι μπορώ να κάνω σε αυτη την περίπτωση? Να τους το πάω και να τους πω χύμα να το ξεκλειδώσουν γιατί εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω με άλλη sim?

Βοήθεια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 22:40

Ενδιαφέρον!  ;)

Κανανε την πατάτα και σου εδωσαν συσκευή που κυκλοφορεί εκτος Eλλαδας (και που/πως την βρήκαν?) ή καποιος απο το service βρήκε ευκαιρία να "ξεπλύνει" το carrier-locked τηλέφωνο του? ;D

Πες μας απο το settings -> General -> About το model number που αναφαίρει καθώς επίσης και απο την πίσω πλευρά του τηλεφώνου στα ψιλα γράμματα που έχει κάτω κατω πες μας τα model number + FCCID + ICID.

Καπου στο forum εδω έχει αναφαιρθει νομιζω ποια model no. κυκλοφορούν στην Ελλαδα. Αλλιως search @ google.


#3   kgardas

kgardas

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2009 - 06:49

Quote

Ενδιαφέρον!  ;)



Κανανε την πατάτα και σου εδωσαν συσκευή που κυκλοφορεί εκτος Eλλαδας (και που/πως την βρήκαν?) ή καποιος απο το service βρήκε ευκαιρία να "ξεπλύνει" το carrier-locked τηλέφωνο του? ;D



Πες μας απο το settings -> General -> About το model number που αναφαίρει καθώς επίσης και απο την πίσω πλευρά του τηλεφώνου στα ψιλα γράμματα που έχει κάτω κατω πες μας τα model number + FCCID + ICID.



Καπου στο forum εδω έχει αναφαιρθει νομιζω ποια model no. κυκλοφορούν στην Ελλαδα. Αλλιως search @ google.


Φίλε dpap,

Αυτά ειναι τα στοιχεία στο iphone:

Model number: MB489B (Settings-->about)

και στην πίσω πλευρά:
Model No: A1241
FCC ID: BCGA1241
IC ID: 579C-A1241

Παρατηρώ λοιπόν οτι στο δικό μου iphone (απο vodafone αγορασμένο) γιατί αυτό της Cosmote που μου έδωσαν είναι της γυναίκας μου οτι η μόνη διαφορά είναι στο model no στο settings-->about το οποίο γράφει MB489GR.

Μήπως το Β σε αυτό της Cosmote σημαίνει Bulgaria?? Στην Βουλγαρία δεν δίνει το iphone η Cosmote? και μήπως εκεί τα δίνει κλειδωμένα?


#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2009 - 10:22

Κάποιος σου έδωσε iPhone από εξωτερικό, με λίγα λόγια την πάτησες.άνε τους και μια μηνυσούλα να δούμε αν θα το ξανακάνουν οι παλιοπ@π@ρες!!!

#5   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 19/06/2009 - 10:54

Quote

Κάποιος σου έδωσε iPhone από εξωτερικό, με λίγα λόγια την πάτησες.άνε τους και μια μηνυσούλα να δούμε αν θα το ξανακάνουν οι παλιοπ@π@ρες!!!

+1

#6   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2009 - 11:15

Quote

Παρατηρώ λοιπόν οτι στο δικό μου iphone (απο vodafone αγορασμένο) γιατί αυτό της Cosmote που μου έδωσαν είναι της γυναίκας μου οτι η μόνη διαφορά είναι στο model no στο settings-->about το οποίο γράφει MB489GR.



Μήπως το Β σε αυτό της Cosmote σημαίνει Bulgaria?? Στην Βουλγαρία δεν δίνει το iphone η Cosmote? και μήπως εκεί τα δίνει κλειδωμένα?


Λοιπόν, σύμφωνα με το http://209.85.129.13...2&hl=en&ct=clnk (ειναι cached σελίδα απο το google - δεν ξέρω για ποσο καιρο θα ισχύει το λινκ)

Το model no MB489B δεν είναι Βουλγαρία (της Βουλγαρίας τελειώνει σε BG) αλλα ειναι μοντέλο το οποιο διατίθετε σε Ιρλανδία, Μαλτα & UK (Orange, Vodafone Malta, O2 οι αντίστοιχοι carriers).

Τώρα ... πως σε εσενα παιζει οκ με cosmote είναι άγνωστο. Πιθανον σου έδωσαν carrier-locked συσκευή και την επαναπρογραμματίσανε ωστε να παίζει (μόνο) με cosmote.

Σίγουρα κατι έχει παιχτει ωστόσο δεν ξερω τι μπορείς να κάνεις για να βρείς το δίκιο σου ... Απο την μεριά τους λογικά ειναι καλυμένοι - ουτε η cosmote ούτε η vodafone έχουν πει πουθενα οτι τα τηλέφωνα που δίνουν θα ειναι carrier-free.

Τύπωσε τις παραπάνω σελίδες με τα μοντέλα και τις χώρες και τους παρόχους και πήγαινε στην cosmote και δειξτα ωστε να δουν οτι την έχεις ψάξει. Ναι, θα τους πεις οτι βαζεις αλλη sim καρτα και δεν παίζει και οτι πριν το χρησιμοποιουσα με ολες τις SIM και στην τελική γιατι να μην σου δώσουν το GR μοντέλο που έχουμε όλοι αφου εισαι στην Ελλάδα. Εξάλου δεν νομίζω η συμφωνια που έχει η cosmote με την apple να επιτρέπει να πουλαει/αντικαθιστα κινητα που είναι προορισμένα για Ιρλανδία/Μάλτα/Αγγλία.

Καποιο "λάθος" έχει γίνει σίγουρα  ;D

Ευχομαι να στην πάρουν πίσω και να σου δώσουν ενα GR μοντέλο.



#7   kgardas

kgardas

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2009 - 13:05

Σήμερα παιδιά το πήγα ξανά στην Cosmote και τους είπα τι έχει γίνει...νομίζωντας βέβαια οτι είναι από Βουλγαρία το εξήγησα στον προϊστάμενο του τμήματος (ο οποίος παρεπιπτώντος είναι απίστευτα εξυπηρετικός και φυσικά δεν έχω κανένα παράπονο), ο οποίος επικοινώνησε άμεσα με τα κεντρικά της cosmote και θα το έστελνε σήμερα μάλιστα ξανά στο service (το οποίο το έχει ο Γερμανός) έτσι ώστε λογικά να το αλλάξουν. Νεότερα θα έχω από εβδομάδα λογικά τώρα. ελπίζω να πάνε όλα καλα.....

#8   kgardas

kgardas

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2009 - 13:12

Επίσης σε αυτή τη σελίδα στο faq της vodafone αναφέρονται τα παρακάτω:

http://www.vodafone....CategoryId=406#

Είμαι συνδρομητής συμβολαίου και έχω άλλη μία σύνδεση στην WIND / Cosmote. Θα μπορώ να χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα τη συσκευή και με τις 2 sim;

  Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την συσκευή  που θα προμηθευτείτε από τα καταστήματά μας με κάρτα sim οποιουδήποτε ελληνικού ή ξένου δικτύου κινητής τηλεφωνίας για χρήση ομιλίας και SMS μόνο. Η εταιρεία μας μπορεί να δεσμευτεί για την σωστή λειτουργία και χρήση όλων των δυνατότητων της συσκευής, συμπεριλαμβανομένων των υπηρεσιών data, μόνο αν  αυτή λειτουργεί με σύνδεση συμβολαίου Vodafone. Για να μπορείτε να απολαύσετε όλα τα πλεονεκτήματα της συσκευής σε πολύ προνομιακές χρεώσεις, σας προτείνουμε να μεταφέρετε τώρα τη γραμμή σας στη Vodafone με συμβόλαιο διατηρώντας τον υπάρχοντα αριθμό σας

Ψάχνω το αντίστοιχο και για Cosmote.....

#9   kgardas

kgardas

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2009 - 13:18

Το βρήκα και στην Cosmote.....

http://www.cosmote.g.../faq_iphone.xml


Αυτή τη στιγμή δεν είμαι συνδρομητής της Cosmote. Μπορώ να αγοράσω τη συγκεκριμένη συσκευή από κάποιο κατάστημα ή από το site σας;

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη συσκευή που θα προμηθευτείτε από τα καταστήματά μας ή από το site μας με κάρτα sim οποιουδήποτε ελληνικού ή ξένου δικτύου κινητής τηλεφωνίας. Η εταιρεία μας μπορεί να δεσμευτεί για τη σωστή λειτουργία και χρήση όλων των δυνατότητων της συσκευής μόνο αν αυτή λειτουργεί με σύνδεση συμβολαίου Cosmote. Για να μπορείτε να απολαύσετε όλα τα πλεονεκτήματα της συσκευής σε πολύ προνομιακές χρεώσεις, σας προτείνουμε να μεταφέρετε τώρα τη γραμμή σας στην Cosmote με συμβόλαιο διατηρώντας τον υπάρχοντα αριθμό σας.


#10   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2009 - 13:47

Τέλεια  ;D

Ενημέρωσε μας αν θελεις για την εξέλιξη...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες