Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Appstore .app “More” Tab is gone!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/06/2009 - 02:08

Ένα από τα νέα χαρακτηριστικά του iPhone OS 3.0, το "More" tab του Appstore.app εξαφανίστηκε μυστηριωδώς!

Posted Image


Το "More" tab προσέφερε τις παρακάτω επιλογές:

1. Update apps
2. Customize the App Store tab bar
3. Redeem codes


Κάποια στιγμή κατά την διάρκεια της ημέρας, το tab εξαφανίστηκε πό το Appstore.app αφήνοντας στην θέση του μόνο το "Updates" tab!

Άξιο προσοχής είναι το γεγονός πως η Apple μπορεί απομακρυσμένα να αλλάξει την εφαρμογή χωρίς την συγκατάθεση του χρήστη... το ερώτημα βέβαια παραμένει: "Γιατί η Apple αποφάσισε να αφαιρέσει το "More" tab";

Tip: Το "Redeem" μπορείτε να το βρείτε στο iTunes.app, επιλέγοντας το tab "More"

[Via appadvice]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Xristos

Xristos

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 19/06/2009 - 02:56

Δεν ξέρω αν γινόταν και σε εσάς αλλά εγώ είχα πρόβλημα με το App Store. Όταν πατούσα να ανοίξει έκανε πολύ ώρα και επιπλέον δεν κρατούσε τις προσωπικές προτιμήσεις των tabs. Πχ αν Αντικαθιστούσα το featured με το updates, την επόμενη φορά που θα το άνοιγα θα εμφανιζόταν πάλι το featured. Από την ώρα που έγινε η αντικατάσταση το App Store σε μένα τρέχει κανονικά.  ???

#3   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 19/06/2009 - 14:10

Μόλις το διάβασα, κατευθείαν μου ήρθε στο μυαλό ένα περσινό δημοσίευμα τoυ iPhone Hellas ότι μελλοντικά firmware updates θα μπορούν να γίνονται OTA (=over the air).

Οπότε είτε κάνουν δοκιμές (κρυφά push notifications), είτε θα το επαναφέρουν σε μελλοντικό update (3.0.1 ή 3.1), είτε υπήρχε εντολή μέσα στον κώδικα της 3.0 να άλλαζε μετά από λίγες ώρες!

Είμαι πολύ περίεργος: αν κάναμε καθαρό restore στην 3.0 (χωρίς backup και ιστορίες) και δεν συνδεόμασταν καθόλου στο Ίντερνετ, ποιό app store θα υπήρχε; Τα εξαφανισμένα κουμπάκια θα επανερχόντουσαν;

Και όταν με το καλό βγει το jailbreak, μήπως ανακαλύψουμε και άλλες κρυφές εντολές του στυλ Disable Apple's Kill Switch ;    

#4   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2009 - 14:45

Εχω την εντύπωση οτι η Αμερικανική νομοθεσία (και πιθανον και αλλες νομοθεσίες) απαγορεύει στις εφαρμογες να έχουν κρυφα και undocumented χαρακτηριστικά. Ολες οι λειτουργίες πρεπει να ειναι documented είτε αυτο λέγετε manual ειτε help.
Θεωρω απίθανο ξαφνικά η apple να μπαίνει στο τηλέφωνο over-the-air και να αλλαζει την εφαρμογή ή να εγκαθιστά νέα χωρις την εγκριση του χρήστη και αν το κάνει θα γίνει πανικός απο μηνύσεις :)

Το apple kill switch είναι ενα documented χαρακτηριστικο του τηλεφώνου και εχει μπει απο την apple για "ω-μη-γενειτο" κατάσταση και λειτουργεί σε συνεργασία με το iTunes. Η apple έχει ανακοινώσει οτι δεν προτιθετε να το χρησιμοποιήσει για ψύλλου πήδημα εκτος κιαν υπάρχει σοβαρός λόγος. Με εγκατεστημένη βάση 40.000.000 χρηστών καλα κανουν εδω που τα λέμε.

Στην περίπτωση του AppStore.app και του κουμπιου "more" που εξαφανίστηκε, η αποψη μου ειναι οτι το appstore.app είναι περισσότερο web-based εφαρμογή - σαν τα webapps που κυκλοφορούν για το iPhone. Σίγουρα είναι δεμένη με ειδικο API με το υπόλοιπο iphone/itunes ωστοσο τιποτα δεν εμποδίζει την εφαρμογή να κατεβάζει το layout της ζωντανά απο το internet κάθε φορα που τρέχει.

Εξάλλου κάθε φορα που την ξεκινάμε γραφει "Loading ..." που σημαίνει οτι μιλάει με servers της apple. Καθόλου απίθανο να κατεβάζει και το interface της εφαρμογής μεσω http και να το παρουσιάζει με html/css όπως κάνουν τα webapp. H κεντρική σελίδα, μαζι με την μπάρα κατω που βρίσκονται τα επίμαχα εικονίδια εμφανίζονται μετα το loading.

To ίδιο συμβαίνει και με το iTunes.app.



#5   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 19/06/2009 - 16:46

To αστείο είναι πως στις σελίδες 167 και 168 του αγγλικού εγχειριδίου χρήσης για την 3.0 που δημοσιεύτηκε σήμερα εμφανίζονται τα κουμπάκια που εξαφάνισαν!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες