Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

redsn0w 0.9.6.5b


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
173 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Theofanis

Theofanis

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2010 - 18:13

το ποσταρω και εδω μηπως μπορω να βοηθησω καποιον

Λοιπον για οσους ειναι στην 4.1 ηδη jailbroken με limera1n η greenpoison , και θελετε μονο ξεκλειδωμα χωρις restore και ξανα jailbreak και χωρις το ανγχος του tethered jailbreak και ενα καρο πραγματα ακουστε τι πειραμα εκανα.


1)Κατεβασα την 4.1 στην επιφανια εργασιας
2)ετρεξα το redsnow ως διαχειριστης και αφου το εκανα συμβατο με windows XP
3)επελεξα το 4.1 IPSW που ειχα ηδη κατεβασει
4)με ρωτησε αν ειμαι new or old bootrom (πατησα ναι γιατι ειμαι new)
5)μετε αφησα επιλεγμενο μονο το "instal ipad baseband" μονο (ξε-επιλεγεις το "install cydia")και next
6)το αφησα να τελειωσει την ολη διαδικασια που διηρκεσε 3 λεπτακια , και μολις τελειωσε εμφανιστηκε ο ανανας στι iphone.
7)flashαρε την ipad baseband (4-5 λεπτα) και μετα εκανε reboot απο μονο του
8)εγκατεστησα το ultrasnow απο cydia ,reboot και αυτο ηταν :)

unlock η συσκευη μου που ηταν κλειδωμενη στην AT&T και με χωρις κανενα προβλημα στο σημα (καμπανα)

και ολα λειτουργουν ΡΟΛΟΙ

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οσους ειναι 3GS or 3G και εχουν 4.1 και εχουν κλειδωμενη συσκευη , λειτουργει αψογα

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια του φορουμ με τα ποστ που διαβαζω μερονυχτα τωρα και επιτελους καταφερα να ξεκλειδωσω τη συσκευη μου 8)


στην ουσια το μονο που κανεις με την ολη διαδικασια ειναι να φλασαρεις την 6.15.00 baseband and that was it :)
0

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   grrocker

grrocker

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2010 - 18:18

μαλλια κουβαρια.
ποτε δεν κανουμε γενικη επαναφορα σε jailbroken κινητο
τωρα σε τι κατασταση ειναι?
ειχες προλαβει να αναβαθμισεις την bb? βρε κακο μεσα σε ολα θα ρωταμε τωρα κι αυτο εδω συνεχεια.
αν οχι μας απαλλασει απο πολλα βασανα αν ναι θα το παλεψουμε
αν οχι λοιπον βαλτο σε dfu και περασε του οποια θελεις με ριστορ αρκει να εχεις τα shsh της
ή εν αναγκη κανε update στην 42 ως τελευταια.
μετα τα ξαναλεμε.


Δεν ειχε προλαβει να κανει αναβαθμιση την bb σιγουρα. απλα η bb ειναι 6.15.00 γιατι χτεσ ειχα κανει ηδη την διαδικασια και το unlock.
Τωρα η κατασταση ειναι οταν το ανοιγεις το κινητο δειχνει το μηλο , μετα απο 1 λεπτο βγαινει κ το "ρολοι" πανω του το οποιο κινειται και μετα απο 10 δευτερα παγωνει κ αυτο. αν το αφησεις παγωμενο πανω απο 10 λεπτα περιπου ,κανει reboot μονο του και παλι απο την αρχη ..
Λες να το βαλω σε dfu mode και να περασω οποια θελω με restore. εχω τα shsh του κινητου μου σιγουρα. αλλα μου θυμιζεις σε παρακαλω λιγο την διαδικασια ή καποιο link ? Συγνωμη αν σε ταλαιπωρω
Μακαρι να πετυχει αυτο που λες γιατι μου κανει πολυ περιεργεια το πως δεν μπορεσε το redsnow να ολοκληρωσει την διαδικασια :/

#63   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/11/2010 - 18:21

Δεν ειχε προλαβει να κανει αναβαθμιση την bb σιγουρα. απλα η bb ειναι 6.15.00 γιατι χτεσ ειχα κανει ηδη την διαδικασια και το unlock.
Τωρα η κατασταση ειναι οταν το ανοιγεις το κινητο δειχνει το μηλο , μετα απο 1 λεπτο βγαινει κ το "ρολοι" πανω του το οποιο κινειται και μετα απο 10 δευτερα παγωνει κ αυτο. αν το αφησεις παγωμενο πανω απο 10 λεπτα περιπου ,κανει reboot μονο του και παλι απο την αρχη ..
Λες να το βαλω σε dfu mode και να περασω οποια θελω με restore. εχω τα shsh του κινητου μου σιγουρα. αλλα μου θυμιζεις σε παρακαλω λιγο την διαδικασια ή καποιο link ? Συγνωμη αν σε ταλαιπωρω
Μακαρι να πετυχει αυτο που λες γιατι μου κανει πολυ περιεργεια το πως δεν μπορεσε το redsnow να ολοκληρωσει την διαδικασια :/

αυτο εννοουσα αναβαθμιση της ββ
αν δεν το εχεις προσεξει εφεξης δεν μπορεις να αναβαθμιζεις το κινητο σου με επισημες εκδοσεις της apple αλλα μονο με καστομ.
λοιπον αφου κατεβασεις την καστομ που θελεις να ειναι hactive hactivated active o καθε δημιουργος την ονομαζει διαφορετικα
dfu το κινητο shift restore για να την περασεις.
θα σου βγαλει καποια λαθη μου τα αναφερεις.
αν δεν σου βγαλει λαθος αλλα περασε το πρωτο σταδιο της εγκαταστασης και κολλησε στη εικονα usb cable και λεει οτι μπορεις να κανεις μονο emergency call
μου το λες ξανα.

Τελευταία επεξεργασία από: geORGIOSb, 30/11/2010 - 18:22


#64   harispao

harispao

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:racing

Δημοσίευση 30/11/2010 - 18:49

Γειά σας και πάλι
Σε ενα 3g κλειδωμένο εκανα αναβάθμιση σε 4.1 baseband 6.15 κλπ όλα οκ
Λοιπόν μετα από κάποια προβλήματα με τη αναβάθμιση της ββ και σε firmware 4.1 (μπορούσα να πάρω τηλ αλλά εμένα δεν μπορούσαν!!! και μου τελείωνε η μπαταρία σε 2.5 ωρες!!!)αποφάσισα να πάω στην 4.2.1
Ενα περίεργο την φορά που έκανα τη διαδικασία ήταν ότι αφού επέλεξα 4.2.1 στο κινητό η έκδοση ήταν 4.1...
Τέλος πάντων τώρα μετά από άπειρες προσπάθειες αναβάθμισης υποβάθμισης με custom ispw με original ispw είναι κολλημένο στο καλώδιο
Exει κανείς καμιά ιδέα η το ξεχνάμε?
Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν βγαίνει από recovery mode ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Τελευταία επεξεργασία από: harispao, 30/11/2010 - 18:54


#65   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/11/2010 - 18:53

να ξερεις οτι οποια και να περασεις θα εχεις προβληματα με το σημα λογω της ββ
ποια προσπαθησες να περασεις τελευταια? αν περασε το πρωτο σταδιο εγκαταστασης κανε απλα απο πανω του το redsnow και ισως ενεργοποιηθει.
αν οχι περνας καστομ ακτιβ ξανα

#66   harispao

harispao

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:racing

Δημοσίευση 30/11/2010 - 19:00

να ξερεις οτι οποια και να περασεις θα εχεις προβληματα με το σημα λογω της ββ
ποια προσπαθησες να περασεις τελευταια? αν περασε το πρωτο σταδιο εγκαταστασης κανε απλα απο πανω του το redsnow και ισως ενεργοποιηθει.
αν οχι περνας καστομ ακτιβ ξανα

Τώρα είναι κολημένο σε recovery ,το redsnow ολοκληρώνει τη διαδικασία αλλά επανέρχεται στο καλώδιο
Εφτιαξα δυο custom έχω σετάρει και το itunes αλλά ούτε αυτό ούτε το tiny umbrella μπορεί να με βγάλει από recovery

Τελευταία επεξεργασία από: harispao, 30/11/2010 - 19:01


#67   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/11/2010 - 19:02

Τώρα είναι κολημένο σε recovery ,το snowbreeze ολοκληρώνει τη διαδικασία αλλά επανέρχεται στο καλώδιο
Εφτιαξα δυο custom έχω σετάρει και το itunes αλλά ούτε αυτό ούτε το tiny umbrella μπορεί να με βγάλει από recovery

αν εχει περασει το πρωτο σταδιο εγκαταστασης (γεμισε την μπαρα κατω απο το μηλο) τοτε η μονη σου λυση ειναι να περασεις το redsnow ξανα αλλα χωρις να ξαναφλασαρεις την bb
δηλαδη στην εικονα των επιλογων κρατα κλικαρισμενο μονο το install cydia.
σιγουρα οι καστομ σου ηταν και για ενεργοποιηση του κινητου ετσι? (hactive)
let us know
αν εχεις την ευγενη καλοσυνη και το χρονο κανε μια δοκιμη σε κατι να ειμαστε ενημεροι ολοι για μελλοντικη χρηση.
πριν κανεις αυτο που στου προτεινω παραπανω κανε το ελαφρα αλλαγμενο.
αντι για εγκατασταση σιντια κανε το αλλα με επιλογη verboot or tethered boot at this time πως το λεει εκει
να δουμε θα ξεκινησει το κινητο?
τα λεμε παλι ξανα για ο,τι γινει ή ο,τι χρειαστεις

Τελευταία επεξεργασία από: geORGIOSb, 30/11/2010 - 19:05


#68   harispao

harispao

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:racing

Δημοσίευση 30/11/2010 - 19:46

Λοιπόν δοκίμασα χωρίς ipad baseband με cydia μόνο τικαρισμένο και κολάει στο installing activation bundles το αφήνω και επανεκινεί μόνο του και πάλι το καλώδιο...
Στο boot tetherd for now που μου είπες βγάζει τον ανανά αλλα μετά από λίγο πάλι τα ίδια δλδ καλώδιο
Γενικά ότι και να δοκίμασα μόνα καλώδιο βλέπω πιά.

#69   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/11/2010 - 19:47

δοκιμασε tinny umprella

#70   harispao

harispao

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:racing

Δημοσίευση 30/11/2010 - 19:58

Ούτε το tiny umbrella με βγάζει έξω κάνει επανεκίνηση μήλο και μετά καλώδιο
Πολύ φοβάμαι ότι μέχρι εδώ ήταν το 3g...
Το κακό είναι ότι με αυτή τη baseband δεν μπορείς να περάσεις και ένα official να είναι ipod τουλάχιστον

#71   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/11/2010 - 20:02

Ούτε το tiny umbrella με βγάζει έξω κάνει επανεκίνηση μήλο και μετά καλώδιο
Πολύ φοβάμαι ότι μέχρι εδώ ήταν το 3g...
Το κακό είναι ότι με αυτή τη baseband δεν μπορείς να περάσεις και ένα official να είναι ipod τουλάχιστον

Αν είσαι 41 jb again με limera1n
Τα ίδια έπαθα χθες αλλα δούλεψε με redsnow
Μήπως δεν είναι Hactive η custom? Αλλα θα έλεγε τα περί μη έγκυρης sim

#72   antonis4

antonis4

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 30/11/2010 - 20:04

Ούτε το tiny umbrella με βγάζει έξω κάνει επανεκίνηση μήλο και μετά καλώδιο
Πολύ φοβάμαι ότι μέχρι εδώ ήταν το 3g...
Το κακό είναι ότι με αυτή τη baseband δεν μπορείς να περάσεις και ένα official να είναι ipod τουλάχιστον



Μην το φοβασε.... εχω ακριβως το ιδιο προβλημα σε ενα 3g που εχω για δοκιμες με τικαρισμενο μονο το verboot απο το redsn0w 0.9.6.5b το κινητο ανοιξε.. εχει γκριζα γραμματα το bluetooth και το wifi τωρα.....
παω για 3.1.3 με itunes και βλεπουμε.......

#73   harispao

harispao

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:racing

Δημοσίευση 30/11/2010 - 20:23

Αν είσαι 41 jb again με limera1n
Τα ίδια έπαθα χθες αλλα δούλεψε με redsnow
Μήπως δεν είναι Hactive η custom? Αλλα θα έλεγε τα περί μη έγκυρης sim

Για στείλε λινκ πως γίνεται hactive γιατί πριν πεθάνει είχε ξεκινήσει αλλά μου έλεγε αυτό για μη έγκυρη sim
Πάντως ρομ έφιαξα με sn0wbreeze 4.1 3.1.3(μήπως και...)
Συγνώμη κιόλας σε έχω πρήξει...
Μεχρι και pc άλλαξα

Τελευταία επεξεργασία από: harispao, 30/11/2010 - 20:25


#74   harispao

harispao

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:racing

Δημοσίευση 30/11/2010 - 21:28

Μην το φοβασε.... εχω ακριβως το ιδιο προβλημα σε ενα 3g που εχω για δοκιμες με τικαρισμενο μονο το verboot απο το redsn0w 0.9.6.5b το κινητο ανοιξε.. εχει γκριζα γραμματα το bluetooth και το wifi τωρα.....
παω για 3.1.3 με itunes και βλεπουμε.......

Aντώνη αυτή θα είναι η επόμενή που προσπάθεια προς το παρόν κατέβασα άλλο firmware και πάω με redsnow και βλέπουμε

#75   jimmynet

jimmynet

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2010 - 21:33

Παιδια καλησπερα
Επειδη δεν εχω MAC πως να βρω ενα custom firmware για 3G (IOS 4.2.1)γιατι εχω σοβαρο προβλημα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες